Spalující touha (1999)

Opäť fantastický film v podaní Stanleyho Kubricka, na ktorý námet čerpal z knihy Artura Schnitzlera, dej filmu však presunul do súčasného New Yorku. Tom cruise sa potom, ako sa od svojej manželky dozvie o jej nevere, rozhodne zúčastniť snobského "večierku", ktorý však prekoná všetky jeho očakávania. Film vyvolal rozporuplné reakcie a častokrát je inšpiráciou rôznych konšpiračných článkov dodnes. Ako vo všetkých Kubrickových filmoch sa pozeráme na nádherné divadlo doplnené skvelou hudbou a bezchybnými hereckými výkonmi a ako všetky jeho filmy zamestnáva mozgové závity divákov dlho po jeho konci.

Občan Kane (1941)

"Rosebud"- posledné slová umierajúceho Charlesa Fostera Kana sú dôvodom jeho priateľov k tomu, aby spravili sondu do jeho života a zistili, čo vlastne znamenali. Sledujeme tak príbeh chlapca, ktorému sa dostalo dobrého vzdelania na chlapčenskej škole a jeho postupne vzrastajúcu kariéru čoby vydavateľa novín až na politické výslnie. Orson Welles napriek mladému veku ako scénarista, režisér a herec vytvoril film, ktorý sa vyskytuje vo všetkých rebríčkoch najlepších filmov a treba povedať že oprávnene. Film bol v danom období určite inovatívny, najmä práca s kamerou je vo filme skvelá. A čo vlastne "Rosebud" znamená? To sa divák dozvie až v samom závere filmu a máloktorý film prinesie tak dôležitý odkaz v posledných sekundách. Charles Foster Kane bol človek, ktorý mal všetko, mal svoje Xanadu, ale nemal nič. Tento film by mal byť povinný pre všetkých materialisticky zameraných ľudí.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Dvanásť členov poroty ma vyniesť rozsudok nad obvineným z vraždy. Takmer celý film sa odohráva v miestnosti, v ktorej sa členovia poroty radia. Spočiatku jasný verdikt vďaka jednému z nich, ktorý si vinou obvineného nie je istý sa začína zamotávať vďaka viacerým monológom či búrlivým dialógom. Porotca Fonda postupne zasieva medzi členov poroty semienko pochybností, ktoré nakoniec vyklíči do veľkých, životne dôležitých rozmerov. Sydney Lumet v tomto filme dokázal divákov vtiahnuť do deja aj vďaka klaustrofóbii, najmä však vďaka tomu, ako vykreslil americký súdny systém a ako dokázal vážnosť rozhodnutia hercov preniesť na diváka, ktorý páchateľa, obeť či samotný čin vôbec neuvidí.

Mechanický pomeranč (1971)

Kubrickov Mechanický pomaranč poskytuje obraz násilnej budúcnosti a spoločnosti na pokraji rozpadu. Mladík Alex sa tak ocitá vo väzení a testujú na ňom revolúčny liek, ktorý má zločincom zabrániť páchať zlo tým, že v nich vyvolá odpor a bolesť už len pri sledovaní takýchto skutkov. Všetky filmy Stanleyho Kubricka boli kontroverzné, avšak práve Mechanický pomaranč vyvolal najväčšiu polemiku. Režiséra obviňovali že podporuje násilie, avšak kniha, podľa ktorej film natočil od Anthonyho Burgessa sa ukázala ako nadčasová, pretože stačí sa pozrieť do dnešných ulíc a uvídime v nich množstvo výrastkov, ktorí slobodne vyčínajú bez strachu, že by za svoje činy museli pykať. Že si v čase uvedenia filmu do kín niekoľko vagabundov vybralo práve film za svoj vzor a napodobňovali žargón protagonistov či ich kostými je podobné ako obviňovať výrobcov športových áut zato, že ich vodiči nedodržujú dopravné predpisy. Skvelý, výnimočný či nadčasový, je ťažké Mechanický pomaranč vystihnúť jediným prídavným menom.

Upír Nosferatu (1922)

Upír Orloc (v podstate gróf Dracula, kedže režisér Murnau nemohol porušiť autorské práva tak v príbehu zmenil v podstate iba mená a krajinu) sa vďaka realitnému agentovi Hutterovi dostáva do Brém, kedže si robí zálusk na Hutterovu manželku Ellen. Max Schreck stvárnil Orlocka dokonale. Je ohavnejší a úbohejší ako Stokerov Dracula. Celková ponurá atmosféra filmu radí Nosferatu ako najlepší horor danej doby a celkovo medzi jeden z najlepších hororov vôbec.

Sedmá pečeť (1957)

V poradí 777 komentár na čsfd som sa rozhodol venovať filmu, ktorý bol dlho tým najlepším, ktorý som videl, kým ho z pozície "jednotky" nezosadil Kubrickov Doktor Divnoláska. Film Siedma pečať, odohrávajúci sa vo Švédsku na prelome 13 a 14 storočia, uprostred moru a počas návratu rytiera z križiackej výpravy v sebe skrýva omnoho viac ako iba historickú drámu. Bergman často vo svojich dielach vysvetľuje zložitosť ľudského bytia a inak tomu nie je ani v Siedmej pečati. Hlavná postava rytier Block zažíva hlbokú vnútornú krízu rovnako ako krízu viery. Naproti tomu jeho zbrojnoš Jons je jeho protipólom, pragmatikom a racionálne zmýšľajúcim človekom. Rytiera Blocka čaká stretnutie so Smrťou a životná šachová partia. Vo filme je výborne zobrazená viera ľudí v danom období, ich ponímanie moru ako hnevu Boha za hriechy ľudstva a celková poverčivosť ľudí daného obdobia. Zároveň film obsahuje pre mňa doteraz neprekonanú scénu filmového plátna, keď vystúpenie komediantov v osade preruší príchod morového sprievodu. Scéna, takmer z "filmového" stredoveku však určite svojou výpovednou hodnotou a spracovaním prekoná všetky dnešné špeciálne efekty a jej význam sa nestratil ani po tak dlhej dobe, ktorá uplynula od jej natočenia.

Vymítání Molly Hartleyové (2015)

Kedže tento druh filmov môže prekvapiť už iba efektmi či hereckými výkonmi, nakoľko väčšina príbehov je takmer navlas rovnakých, dočkal som sa mierneho sklamania. Efekty boli totiž priemerné a nakoľko ani herci nijako neoslnili nakoniec sme videli priemerný film zaoberajúci sa témou exorcizmu. Už úvod naznačil, že film ničím neprekvapí a kedže ani záver nijako neočaril film sotva uspokojí aj skalných fanúšikov tejto témy.

Temný případ (2014) (seriál)

Temný prípad stavia v prvej sérii predovšetkým na výborných výkonoch ústredných postáv (keď je ťažké povedať, či je lepší Matthew McConaughey alebo Woody Harrelson) a na výbornom príbehu točiacom sa okolo prenasledovaní masového vraha, ktorý pôsobil v močiaroch v okolí Louissiany. Atmosféru seriálu pridáva aj okultizmus spájajúci sa s vraždami spojený s únosmi a zneužívaním detí a s náboženskými spoločnosťami, ktoré sú možno v týchto udalostiach zainteresované. Druhá séria sa točí predovšetkým okolo vysokej politiky a možnostiach smotánky fiktivného mesta Vinci. V seriáli je viac vyšetrovateľov a celkovo podstatne viac postáv, čo určite mnohým divákom vadilo a v deji sa strácali. Napriek tomu je aj druhá séria na vysokej úrovni, napriek slabšiemu úvodu, ktorý bol potrebný k predstavovaniu postáv časom naberie na kvalite a najmä vďaka Collinovi Farrellovi ako Frankovi Velcorovi sa seriál oplatí dopozerať. Aj trailer na tretiu sériu vyzerá sľubne, takže o dôvod viac tešiť sa na rok 2019. Doplnenie komentára v apríli 2019: 3. séria bohužiaľ sklamala.

Temný případ - Konečná stanice (2015) (epizoda)

Velcoro s Bezzeridesovou sa dozvedia o osude Woodrugha a podarí sa im získať svedectvo o osude Caspera. Vďaka Laure sa dozvedia o pláne Lennyho aj o tom, že harddisk je v podstate bezcenný a že Lenny na stanici v Anaheime plánuje Hollowaya zabiť. Na stanici dôjde k prestrelke medzi zúčastnenými stranami a staničnou ochrankou. Semyon po stretnutí s Velcorom naplánuje útok v chate a zabije McCandlessa a Osipa a za pomoci mexického kartelu chce opustiť Vinci, avšak členovia kartelu sa napriek štedrej odmene obrátia proti nemu. Velcora tiež jeho nepriatelia sledujú až k škole v Laurel Canynon, kde sa rozlúči so svojim synom, následne požiada Bezzeridesovú, aby za každú cenu opustila Vinci a v lese dôjde k rozhodujúcemu stretnutiu z jeho prenasledovateľmi na čele s Burrisom. A tak, s odstupom času sa Tony Chessani stane starostom mesta Vinci, Gena sa dozvie o tom, že Velcoro je otcom ich dieťaťa, Velcoro je označený za zločinca a vraha Davisovej, po Woodrughovi je pomenovaná jedna z ulíc v meste a Bezzeridesová vyrozpráva svoj príbeh novinárovi vo Venezuele a naďalej sa ukrýva. Najvyšší čas, aby niektorý užívatelia čsfd dostali príležitosť točiť vlastné seriály, pretože potom by ich neiritoval predvídateľný dej v Temnom prípade, aj keď v podstate ani netušia, kto je Osip, Burris a Lenny, avšak že umrie Semyon aj Velcoro vopred vedeli. Škoda rozvádzať. V poslednej časti asi najviac vadia Semyonove halucinácie počas posledných chvíľ na púšti, trochu epizóde ubrali na vážnosti, inak je to dôstojné vyvrcholenie série, ktorá bola síce o niečo slabšia ako prvá, avšak Colin Farrell bol výborný a napriek tomu, že mnoho ľudí dej sklamal kvôli veľkému množstvu postáv a v deji sa nepochybne strácali je aj druhá séria na veľmi dobrej úrovni.

Temný případ - Černé mapy a pokoje v motelu (2015) (epizoda)

Po záťahu detektívov, ktorý ich priviedol k zisku dokumentov, ktoré spájajú spoločnosť Catalyst a McCandlessa s Ossipom, sa títo musia spolu so svojimi rodinami ukrývať. Vedia že ich súperi urobia všetko preto, aby sa ich obchody neprezradili a kedže sú najmocnejšími ľuďmi v meste Vinci a na ich večierku bol aj minister spravodlivosti Velcoro, Bezzeridesová aj Woodrugh vedia, že pomoci sa im nedostane ani zo strany polície, nakoľko Velcoro pri stretnutí s Davisovou na ktorom jej má odovzdať dokumenty zistí, že ju niekto zastrelil a je si istý, že to bolo jeho zbraňou, kedže ako policajta spájaného z korupciou ho bude ľahké usvedčiť. Potom, ako Velcoro podá informácie Semyonovi, tomu neostáva nič iné ako sa pokúsiť z mesta Vinci ujsť, k čomu chce využiť Chessaniho peniaze a požiar, ktorý založí vo svojom podniku. Woodrugh, ktorý zistil, že za krádežou modrých diamantov stáli Holloway, Burris, Dixon and Caspere, ktorí v tom čase boli policajtmi vo Vinci, dostane do svojho telefónu snímky, ktoré ho spájajú s jeho minulosťou a tak ho Black Mountain security vyláka na stretnutie, v ktorom chcú od neho získať dokumenty naspäť. Konečne sa pospájali jednotlivé časti skladačky a došlo aj k očakávanému vyvrcholeniu vzťahu Velcoro a Bezzeridesová. Jedna z najlepších častí druhej série, ktorá však za prvou zaostala.