Amityville: Probuzení (2017)

Treba povedať, že Amityville:Prebudenie malo svoje muchy. Doslova. James v pozícii príiš podobnej tej z Hrôze v Connecticut 2, muška jenom zlatá ako z Exorcistu, v niektorých momentoch pripomína James bytosti z Pádu do tmy. Avšak kopírovanie týchto nápadov režisér zapracoval relatívne citlivo, čiže v konečnom dôsledku dostanú fanúšikovia hororu celkom zaujímavý príbeh, ktorý Vás síce nevystraší no na druhej strane ani úplne nesklame. Na obranu tak vysokého hodnotenia v porovnaní s priemerom užívateľov čsfd musím povedať, že pred týmto filmom som pozeral Pobrežnú hliadku, takže chýbalo málo k tomu aby som Prebudenie v Amytiville nevypeckoval piatimi hviezdami, pretože po baywatchovom zúfalstve bolo ďalšie spracovanie točiace sa okolo domu v Amytiville balzamom na dušu. Lenže v porovnaní s pobrežnou hliadkou vyzerajú aj Babovřesky ako dielo génia, nie Trosky...či Trošku? Už sa mi to pletie. 75%

Pobřežní hlídka (2017)

Strata času. Pomerne obľúbený seriál z detstva (na výber toho veľa nebolo) sa dočkal remaku a ako to roku 2017 je už dobrým zvykom, všetky prerábky filmov či pokračovania epických ság sú obrovským sklamaním. To 2017 je výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo. Tak primitívny príbeh, tak zúfalý humor, ktorý uráža iba belochov takže podľa liberálnej logiky hollywoodu nie je rasistický, tak zúfalé herecké výkony a Kráčajúca skala napchatá do detského trička Under Armor (mimochodom celý film je skvelou reklama na túto značku a jedného výrobcu plaviek) prinieslo filmu hodnotenie hraničiace s odpadom. Zúfalstvo tohto braku iba zvýraznilo objavenie sa Hajzelhofa a Pamely v krátkych scénach. Ale zlatým klincom je bezpochyby scéna, kde sa nový Mitch a jeho neskorší nástupca ponáhľajú zo slnečnej pláže pomôcť topiacj sa mamke a jej dvom deťom.Je to síce pár metrov, ale kým tam dorazia obloha je riadne zatiahnutá. Nuž, počasie pri mori býva premenlivé.Ak sa aj Gordon pokúsil zvýšiť napätie tej scény, mohol pri nej použiť mozgové závity.To by ale nejaké musel mať. Takýto štýl humoru mohol zaujať pred 20timi rokmi v sérii prci,prci,prcičky no v dnešnej dobe je to tak trápny humor, aký predvádzajú v Sedem s.r.o či partičke. Prečo jedna hviezdička? Lebo kameraman Steelberg nemôže zato, že režisér Gordon je idiot...

Stezky slávy (1957)

Epická protivojnová dráma, ktorá vyniesla Kubricka na výslnie kinematografie úplne zaslúžene. Napriek tomu, že filmom podľa skutočných udalostí nedávam najvyššie možné hodnotenie, kedže scénar napísal život, tentokrát som musel spraviť výnimku. O nezmyselnosti vojny nepochybuje nikto, rovnako ako mnoho režisérov na tento fakt upozorní väčšinou vydarenými filmami. Avšak Ceste slávy sa nevyrovná nikto. Ak vezmem do úvahy 60 rokov neskôr natočený Dunkirk tak pri porovnaní Nolana s Kubrickom máte pocit že žiak, ktorému pokrok doby dal efekty o ktorých jeho učiteľ nemohol ani snívať by výpovednú hodnotu Kubrickovho diela nedosiahol ani vtedy, ak by mu osud doprial k dobru ďalších 60 rokov. Skvelé zábery zo zákopov sú zásluhou Georga Krausea skvelým doplnením tohto úžasného filmu. Scéna, v ktorej pred popravčiu čatu prinesú vojaka v bezvedomí je fenomenálna. Jedinou škvrnou filmu je odchod eskorty obvinených vojakov spred vojenského tribunálu, kde jednému z komparzistov pri odchode nevyšiel vojenský krok a trochusa pozabudol. Túto scénu by Kubrick z obdobia Mechanického pomaranča či Osvietenia určite natočil aspoň 20 krát, kým by nebola dokonalá. Najlepší protivojnový film všetkých čias, 95%.

V srdci moře (2015)

Výborný dobrodružný film, ktorý napriek množstvu digitálnych efektov pôsobí realisticky. Ďalším veľmi pozitívnym faktom je spôsob spracovania, v ktorom autor Bielej veľryby počúva svedectvo podané z úst plavčíka Thomasa. Prestrihy v deji medzi oboma obdobiami sú zvládnuté veľmi dobre, nenarušia dej ani v najmenšom. Celkové hodnotenie 5* je hlavne za vynikajúco zvládnutú prvú časť filmu, po stret Essexu s Moby Dick. Druhá časť filmu z celkového dojmu trochu uberie, na druhej strane tak nejako by to asi vyzeralo v skutočnosti. 85%, poteší aj ľudí, ktorí nie sú najväčšímu fanúšikmi dobrodružných filmov. .

The Snare (2017)

V prvom rade si treba povedať že na to, aby ste si tento film ako tak vychutnali, potrebujete zmeniť žáner v ktorom je natočený, lebo ako horor je to bieda. Skúste sa na to pozrieť ako na psychologický film, odmyslieť si scény ktoré evokujú horor (zjavujúca sa mŕtva matka, deti v štýle Sinistera) a dostane síce podstatne slabší film akým je Antichrist či Melanchólia, ale aspoň to vydržíte pozerať do konca. Režisér Cooper natočil veľmi slabý horor, ktorý mohol byť celkom dobrým psycho filmom o žene, ktorej myseľ funguje trochu inak ako väčšine smrteľníkov. Celkovo sa Cooper pohyboval niekde medzi psychologickou drámou a hororom v štýle japonskej Nenávisti, lenže prelínanie oboch štýlov filmu skôr uškodilo. 29% od užívateľov film vnímaný ako horor vystihuje, po prižmúrení oboch očí však v ňom možo objavíte skrytý potenciál.

Cabin Fever 2 (2009)

V porovnaní s prvým dielom sme sa kvalitou nanešťastie posunuli na úroveň hraničiacu s odpadom. Ak Roth aspoň trochu pripomenul slávny horor Evil dead, Westove spracovanie druhej časti je obrovským sklamaním. Aj keď úvodné titulky od začiatku poukazujú na hororovú komédiu je vo filme vtipných a dobrých scén žalostne málo. Snáď úvodná scéna s autobusom je ešte ako tak vtipná. Zvyšok je vyslovene trápením, čo sa týka efektov, výkonov hercov či samotnej príbehovej línie. Strata času a hodnotenie 1* za pokus o hororovú komédiu.

Chatrč (2017)

Film, ktorý rozdelil fanúškov čsfd na dva tábory. Ateistických idiotov, ktorý za všetkým zlým vo svete vidia cirkev (nech je baptistická,pravoslávna,šiítska,moslimská a neviem ešte aká) a takých, ktorým sa film zdal trúfalý lebo zobrazil Boha. Nuž, Hazeldine mal šťastie, že nezobrazil Alláha, už by bol o hlavu kratší. A potom je tu veľmi malá časť nás ostatných užívateľov, ktorý sme pozerali film. Predovšetkým film o vine a treste a o tom, kto môže niekoho súdiť. O tom že to, čo niekto považuje za zlé môže byť pre iného prirodzené. V jeho vnímaní reality. Režisér sa snažil priniesť film, ktorý mal v ľuďoch tak trochu zbúrať niektoré mýty a predsudky.Po prvé, Boh je žena...ešte k tomu tmavej pleti. Po druhé, Mack sa so svojim otcom vysporiada ozaj svojským spôsobom ( čo tak rozvod???) a neskôr ľutuje malého chlapca, že si taký život nezaslúži. A tým nie je nik iný ako jeho otec. Možno mnohí z nás niekoho odsudzujú a pritom dôvody jeho konania nepoznajú. Pardón, nie niektorí. Všetci. Ale, na druhej strane, odpustili by ste niekomu, kto by zo sveta zniesol Vaše dieťa? Predpokladám že nikdy. Ani po stretnutí s Bohom či Krišnom. Dokonca ani samotným Verbalom...Silná téma, celkom dobre spracovaná avšak zbytočne dlhé a miestami neskutočne nudné. Dúfam, že kniha bola lepšia. Ale po tomto filmovom spracovaní po nej nesiahnem.

Cabin Fever (2002)

Zrub v horách a rozhovor o tom, ktorý zrub vlastne myslia z paródie Scary movie bolo úplne prvé, čo ma pri názve tohto filmu napadlo. Klasický začiatok mal diváka utvrdiť v tom, že to bude typická tínedžerská vyvraždovačka. Celý film sa však nakoniec zmenil v niečo iné. Novšie spracovanie Evil dead. Roth pravdepodobne chcel vzdať poctu práve tomuto filmu. A je dobré že niečo podobné natočil. Na druhej strane, práve to, že je to príliš podobné to odo mňa viac ako 3* nedostane, rovnako ako ani od väčšiny fanúšikov čsfd. Zaradenie k hororu je trochu scestné, viac by sedelo horor,komédia. Príjemné odviazanie od serióznej tvorby, nič viac, nič menej. Film ktorý si budete pamätať veľmi krátko.

All Hallows' Eve (2013)

Tento film môže byť hodnotený dvoma spôsobmi. Buď obyčajnými ľuďmi, ktorí si chceli pozrieť horor a dostať hodnotenie maximálne dvoch hviezdičiek alebo fanúšikmi dobrého filmu, ktoré za spracovaním Damiena Leoneho vidia niečo viac. Režisér sa pohráva s mysľou diváka dvoma smermi. V prvom rade odkazy na ktoré filmy v ňom nájdete (To, Vojna svetov, Divadlo hrôzy, Halloween, ...) a v druhom rade akým smerom sa bude dej vyvíjať, teda či prepne Timmimu a zahrá sa na Micheala Myersa, či to bude kopírovať Sinister alebo Kruh. Výkony hercov, podľa mňa amatérske zámerne doplnené výbornou kamerou, pri sledovaní záberov z kaziet sa režisér snaží zlepšiť autentickosť filmu a skvele zvládnutou hudbou by filmu vyniesli vyššie hodnotenie keby...Keby v ňom bolo niečo orginálne, vlastné. Zmiešanie poviedkového Tales from the crypt s Kruhom a Hostelom proste nestačí a ako som už spomenul ani skvelá hudba pendlujúca od gotického hororu k cirkusovej hudbe či prelomenie tabu a zobrazenie odrezaných detských hláv je na vyššie hodnotenie málo.Film neodporúčam pozerať ľuďom, ktorí si chcú pozrieť klasický obyčajný horor. Toto je odlišný film, skôr surrealisticko-Lynchovský a ešte k tomu nie veľmi vydarený. 60%

Nebeská brána (1980)

Veľmi aktuálna téma, hlavne teraz, keď sa európske proamerické denníky snažie presvedčiť nás ľudí, že je našou povinnosťou správať sa k utečencom prívetivo. Vo filme američania znásilňujú a vraždia európskych prisťahovalcov so súhlasom guvernéra štátu Wyoming. Ako tomu je v súčasnosti vieme všetci. Ale k samotnému filmu, ktorý zničil filmové štúdio. Oprávnene. Pozrel som si režisérsku, nezostrihanú verziu, pretože epické filmy ktoré takú majú si pozriem v tejto verzii.. Spracovanie príbehu je nudné, jediné čo trochu zaujalo bola samotná téma. Ak to porovnám napríklad s filmom Sedem samurajov, v ktorom si každý dialóg užívate a tešíte sa, čo ktorá postava o sebe prezradí, tak pri dialógoch, ktoré tvoria značnú časť tohto filmu trpíte alebo minimálne prestanete počúvať.Toto mohol byť skvelý film pod taktovkou iného režiséra alebo priemerný seriál, ak by Michael Cimino zvolil takéto spracovanie. Ako výpravný či epický film sa zďaleka ničím ani len nepriblížil spomínaným siedmym samurajom či neskoršej prvej vydarenej prerábke v podobe siedmych statočných, o Kubrickovom Spartakovi či snímkom Iason a argonauti alebo Ten commandments ani nehovoriac.Nebeská brána mala mať 90 minút a stať sa ďalším v poradí nič nehovoriacich westernov.Takto sa dejín zapísala ako najhorší z dobrých filmov.