Battle of Mafeking (1900)

Nebudu hodnotit kvalitu filmového materiálu, ta byla očividně tehdy supermoderní. Zaráží mě ale to, že si Edison svoji kameru postavil do tak blbého úhlu, a bitva není vůbec vidět, jediné co je člověk shcopen rozpoznat, je četa vojáků vylézající na nějaký kopec. A to je dost málo i na rok 1900.

Battle Royale (2000)

Taranrinův nejoblíbenější film. Kitano mi připomíná jednoho mého učitele zeměpisu, ta podoba je přímo vražedná.

Ben Hur (1959)

Vždycky když někdo řekne slovo epický, tak se mi jako první vybaví Ben Hur. Film co trvá skoro čtyři hodiny a přesto v něm není jediná zbytečná scéna. U Ben Hura jsem měl na rozdíl od mnoha ostatních filmů pocit, že se dívám na něco velkolepého, něco důležitého. Cítil jsem se podobně, jako když jsem sledoval hokejové finále v Naganu.

Bourneovo ultimátum (2007)

Jason Bourne je dokonalý. A to je ta právě ta chyba. Naprosto sterilní a strojově přesná akce je napoprvé osvěžující, ale po chvilce nastává efekt Michaela Schumachera. Film ve kterém hrdina nikdy nezakopne a všechno provede dokonale nenaskýtá žádnou míru překvapení nebo napětí, vlastně se jenom čeká až Bourne vyhraje. Herecké výkony taky nejsou bůhvíjak pamětihodné a z kamery se dělá člověku šoufl. I přestože to nemá to ten správný Bondovský nebo Hitchcockovský šmrnc, dá se na to docela dívat. Ale jednou stačilo.

Bruno (2009)

Myslím si, že nikdo neobětoval pro pár vtipů víc, než Sacha Baron Cohen. V tomhle filmu jsou věci, co jsem si myslel, že snad nikdy žádný distributor do kina nepustí. Brüno je jediný film, při kterým jsem v kině nahlas řval smíchy až jsem se málem udávil. Ono to ani nešlo jinak, když se řehtali všichni kolem vás.

Bubba Ho-tep (2002)

Dokud bude Hollywood produkovat filmy, kde Elvis s černým JFK bojujou proti oživlé mumii na pozadí starobince ve východním texasu, je svět ještě v pořádku. Btw, neskutečně jsem si užíval to gusto se kterým Bruce vyslovoval Bubba Ho-Tep.

Budiž světlo (2019)

Letní Filmová Škola 2019, film 26: Sympaťák Milan toho má na krku dost. Rodinu s třemi dětmi, sbírku střelných zbraní a za souseda tatínka, který je kandidátem na cenu Otec Roku Slovenského Štátu 1944. Aby to všechno zvládl, jezdí pracovat na stavby do Deutschlandu. Ale nejen penězmi živ je člověk, jak brzy zjistí, když se do jeho života začne montovat místní semináckovská ale poloplešatá skinheadská skupina, v čele se samolibým knězem podobného vzhledu žijícím u maminky. Ale co naplat, když v té skupině jsou úplně všichni. Hlavním tématem je pak vzepření individuality proti skupinovému fanatismu, a následky tohoto činu v sektou prorostlých komunitách.

Byl jsem obviněn (1955) (TV film)

LFŠ 2018, Film 14: Made for TV drama na motivy Voskovcovy anabáze na Ellis Islandu. Je z toho lehce cítit ten opar 50. Let, kdy hlasatelé říkali jak je zdravé kouřit cigarety, frčela trvalá, správný rande byl milkshake v místním mlíčňáku za 10 centů, a komunista číhal za každým rohem. Do téhle lehce přiblblé atmosféry pak přijede někdo jako Voskovec, který má USA zidealizované jako zemi věčné svobody a Mccarthyovci ho rychle vyvedou z omylu. Herecký výkon nebudu hodnotit, akorát bych dopadl jako ten porotce který dal Chaplinovi 3. Místo v soutěži Chaplinových dvojníků.

Carlitova cesta (1993)

Al Pacino v jeho méně známější gangsterce (ta druhá je Scarface) a Sean Penn s další příšerně nesympatickou postavou. Nutnost pro každého fajnšmekra se zálibou v mafiánských filmech.