Videodivers (2018) (studentský film)

LFŠ 2018, Film 28: No, popravdě moc o film nejde, ale do třicítky mi jeden chyběl. Nápad zajímavej, něco podobného už bylo i v jedné epizodě simpsonů a určitě taky v nějaké zóně soumraku. Inspirace brakovou popkulturou je milá, ostatně je to zrovna in. Vzhledem ke stopáži se nedá víc hodnotit, je zajímavé to porovnat se starším Byl jsem Mladistvým Intelektuálem, který ovšem šel mnohem dál.

Rocky Horror Picture Show (1975)

LFŠ 2018, Film 27: Tak vám z kola vzduch fuk, nevadí. Rocky je, kluk jak buk 😍 & slasti vás mají v pasti, s Frank'n'Furterem šuk, pak šluk. 😷 Pod vlivem extáze, si polechtáte .... hráze (vždyť s rozkoší jde vše snáááze), ale bacha na lasery. 👽

Na Chesilské pláži (2017)

LFŠ 2018, Film 26: Přes dvě hodiny sledujeme jak se Billy Howle pokouší o zásun do Saoirse Ronan, což nakonec vyjde jen tak na půl (SPOILER: Přesněji řečeno Saoirse dostane pouze nálož koncentrovaných dětí na stehno). Mezitím se ve flashbacích rozvíjí postavy rodin obou protagonistů, (mimochodem mnohem zajímavější než hlavní hrdinové) a ve flashbacích flashbacku je pak nakousnuto i hlavní trauma kvůli kterému je Billy Howleovi nadělen sexuální půst. Kde se film rozjede je poslední zhruba půlhodina, kdy se nejdřív oba rozhádají, a režisér pak chytře vypráví pouze z pohledu jedné poloviny milostného páru. V epilogu se pak postupně uzavřou všechny nahozené udičky, někdy i za cenu laciného ždímání emocí. Herecké výkony ujdou, na Oscara to není, na Baftu možná. Famozní je ovšem výprava, podoně jako např. ve filmech Joe Wrighta.

Hastrman (2018)

LFŠ 2018, Film 25: Velké překvapení. Svižně plynoucí dobová romantická komedie z českého venkova s lehce nedpřirozenými prvky. Hlavní hrdina je vodník, a zároveň samozřejmě i šlechtic, jak už to tak bývá. Unaven světem se vrací do rodného kraje, kde mu hlavu pomotá místní krasavice inteligentní. Jsou tu ovšem i menší hvězdičky, například pan farář a učitel, kol nichž se velké točí. Hlavní zápletka se pak točí kolem přirozenosti hlavního hrdiny (sbírat hrníčky a plnit je) a citu kterým zahoří k dcerce rychtáře. V hlavní roli je svému jménu věrný Karel Dobrý, trochu horší je pak v roli Katynky Kolářovic Simona Zmrzlá (SPOILER: celkem trefné příjmení vzhledem k tomu jak její postava skončí). Velmi příjemná je pak lehkost s jakou si film dokáže dělat srandu nejen sám ze sebe (například scéna kdy se hlavní hrdinka snaží rozžhavit jejího milého tím že přes zeď imituje zvuky koupele, netušíc že žbluňkot hastrmana vyrajcuje možná až příliš), ale i obecně z poměrů vesnice na konci 19. století (Například když se odhalilo co má pan farář ve skříni). V současném vyprahlém rybníčku českého filmu působí Hastrman jako svěží pramen.

Já, Kuba (1964)

LFŠ 2018, Film 24: Obrazově naprosto fenomenální kompozice, nádherné táhlé záběry bez střihu, nadhledy, podhledy, široké záběry přecházející v detail a naopak. Bohužel to kazí stupidní propagandistický děj, který si je schopen dát čtyřikrát vlastňák. Sestává ze 4 povídek, jejichž hrdinové prožívají život na přelomu kubánské revoluce. Paradoxně by se každému z nich žilo daleko lépe bez Fidela (to jsou ty 4 vlastňáky). 1. Příběh je o prostitutce, kde máme asi soucítit s tím jak je strašně zneužívána. Jaksi mi ale nemůže být líto někoho, kdo si tu práci svobodně vybral. (Navíc mi jedna z těch kurev připomněla bejvalku). Trochu líto mi jí bude po Fidelově revoluci, kdy ze země odejdou bohatí Američani s dolary a chuděrka bude muset šukat smradlavý dělníky za pesa. 2. Příběh je o rolníkovi, jemuž pod nosem prodají půdu American Fruit Company. Což by se za socialismu samozřejmě nestalo, jen se zeptejte jakéhokoliv kulaka, jak se jim dařilo. 3. Příběh je o naivním študentíkovi, který tiskne Fidelovi letáky. Naštěstí ho zastřelí policisti dřív než by ho revoluční gardy po převratu zavřít do lágru. No a 4. Příběh je o rolníkovi, jemuž vláda rozbombarduje domeček i s rodinou a tak vezme do ruky zbraň a jde bojovat za Castra. Srandovní je, že ten domeček mu rozbombardovali, protože se někde na té hoře jako srab schovával sám Fidel.

Úsměvy letní noci (1955)

LFŠ 2018, Film 23: Romantická komedie Ingmara Bergmana. Jestli vám to nedává smysl, nebojte, mně taky ne. Celé to připomíná staré divadelní kusy, např. Večer Tříkrálový, nechybí přitom obligátní zmínka o spermatu, jedna prostopášnice a jedna panna, jak je u Bergmana zvykem, snad jen toho malého kluka zde nenajdeme. Celou dobu jsem měl takový divný pocit, snad proto že se mě Bergman pokoušel rozesmát. No, párkrát se mu to i povedlo, ale celkový dojem byl asi jako kdybyste si zašli na výjodoněmecký stand-up. Vtipy chabé, slabé a křečovité. Nejlepším momentem projekce byl chlapec sedící asi 2 řady přede mnou, který patrně užil velmi kvalitní materiál a dodával tak filmu laugh track jak z amerického sitcomu. Když se s tím zkombinoval chrápající gentleman sedící vedle mne, byl zkompletován dokonalý filmový zážitek.

Persona (1966)

LFŠ 2018, Film 22: Filozofující blábolení o smyslu života s dvěma sexy švédskejma kočkama. Jestli bych chtěl nějaký film vidět jako porno-remake, byla by to Persona. Obzvlášť tu scénu na pláži (zde pouze popsanou), to by bylo přímo na AVN Award.

Poslední štace (1924)

LFŠ 2018, Film 21: Starý vrátný má ve svém životě vše. Respekt, obdiv, úctu, lásku své dcery. To vše pouze díky své práci. Jednoho dne ale, tádydádydá, dostane padáka. Respektive přeložení do pozice hajzldědka. Co následuje je smutný příběh o lidské žárlivosti a radosti z utrpení cizích. V hlavní roli Emil Jannings, ze kterého zde ta dobrota jen kape (kdyby to byl film Franka Capry, na konci by se z něj stal Santa Claus).

Strom na dřeváky (1978)

LFŠ 2018, Film 20: Říkali jste si někdy, když jste se dívali na nějaký dobrodružný film, co tak asi dělají ti lidi v pozadí? Jak pěstujou rýži vesničani, kteří ji potom dají jako dar Indianu Jonesovi? Jak se po večerech baví čeledíni Markéty Lazarové? Co si dávají na večeři hobiti v Kraji? Máte tři hodiny čas? Pusťte si strom na dřeváky. Co by studie života na italském venkově 19. Století je to famozní. Ideálním divákem je člověk, který se rád dívá na panství Downton, ale přijde mu, že je v něm moc aristokracie.

Záhrobní komando (1987)

LFŠ 2018, Film 19: Naprostý nářez! Teen komedie, kde parta úžasných archetypů dětských hrdinů bojuje se snovou sestavou monster studia Universal (Drákula či Frankensteinovo monstrum asi nikoho nepřekvapí, ale když se na place objevil netvor z černé laguny, srdce mi zaplesalo). Nejlepší film letní filmové školy 2018.