Tonda, Slávka a kouzelné světlo (2023)

Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Videné na filmovom festivale v Heidelbergu, na ktorý sme sa vybrali celá rodinka. Nestáva sa často, že človek má možnosť osobne sa stretnúť a porozprávať s režisérom, klásť mu otázky, prípadne si s ním podať ruku a viesť súkromný rozhovor, ak s ním napríklad cestujete z festivalu rovnakou električkou :) To som napísala ako prvé, lebo práve to bol pre mňa aj pre manžela najlepší zážitok z celého výletu. Tonda, Slávka a kouzelné světlo je veľmi pekný film, v ktorom detská fantázia nemá hraníc, najlepšie a vizuálne najkrajšie je to zobrazené v skrýši, ktorú má Tonda vo svojej detskej izbe. To až má človek chuť byť opäť dieťaťom :). Veľmi sa mi páčila animácia mestečka so snehom. Hudba je tiež veľmi pekná. Vekovo síce tento film nie je ohraničený, naše deti majú 4 a 7 rokov, ale odporúčala by som to deťom od 6 až 7 rokov, jednak pre lepšie pochopenie (ten mladší mnohému neporozumel) a takisto to môže byť pre škôlkárov trochu strašidelné, jeden malý divák bol svojou mamkou s plačom vyvedený von a nevrátili sa. Film bol v češtine a zároveň bol priamo v kinosále simultánne "pretlmočený" (prečítaný) do nemčiny. # sneh # Vianoce # Hašlerky [72. IFFMH].

Mustangové (1961)

Mustangy. Posledný film Marilyn Monroe. Posledný film Clarka Gable, ktorý zomrel len niekoľko dní po skončení nakrúcania. Dva idoly v jednom filme, ich poslednom. A do tretice aj Montgomery Clift zomrel v relatívne krátkom čase len nejakých 5 rokov po filme a mal len 45 rokov. The Misfits alebo Mustangy som chcela vidieť už dlhšie, v týchto dňoch ma k tomu inšpirovala ponuka RETRO filmov vrámci Filmového festivalu Mannheim/Heidelberg. Celkovo by som film ohodnotila na niečo medzi 3 a 4*, ale celé je to tak nepredvídateľné, okrem toho na Marilyn sa dobre pozerá a tak musím ísť vyššie, nedá sa inak :). A inak, zaujímalo ma, prečo sa to v originále volá The Misfits, tak som si vygooglila toto (ak to náhodou tiež niekoho zaujíma🙂): “Nevada was full of misfits,” Miller would later recall, “people who did not fit anywhere. They knew it, they made fun of it, of their inability to function in the United States.”

Koruna - Dis-moi oui (2023) (epizoda)

Dala by som aj 6 hviezdičiek. NAJSMUTNEJŠIA epizóda celého seriálu. 💯

Koruna - Dvě fotky (2023) (epizoda)

Prvé dve časti som si pozrela v jeden večer, tu mi vadilo asi len to, že u The Crown som zvyknutá na dlhé aj nad 50 min epizódy a táto je taká krátka. Ale stále veľmi veľmi dobré :). Asi mám radšej, keď sa pridávajú nové časti týždeň po týždni, takto to človeka láka pozrieť si všetky 4 diely naraz, hmh, čo je vlastne len dôkaz, že THE CROWN je super kvalitný seriál na vysokej úrovni.

Koruna - Persona non grata (2023) (epizoda)

Veľmi príjemný návrat k môjmu obľúbenému seriálu, páni, nechce sa mi veriť, že tu už máme 6. sériu a som rada, že ju máme k dispozícii už po roku a nie dvoch, ako to u niektorých seriálov býva a potom si už človek ani veľmi nepamätá, čo videl v predchádzajúcej sérii. Season 6 seriálu THE CROWN neotáľa a ide rovno na vec, na to čo divákov najviac zaujíma. Je to smutné, ale aj sama za seba môžem povedať, že najviac ma zaujíma Diana. Prvá epizóda teda hneď začne Dianinou nehodou v Paríži a potom spätne ukazuje posledných 8 týždňov v živote princeznej Diany. Prostredie St. Tropez je nádherné, ale keď vieme, čo za osud ich čaká, je to veru smutné. Chudák Charles, darmo sa snaží zaujať fotkami a článkom o jeho Camille a jej oslave 50.narodenín. Koho to zaujíma? Úprimne povedané, Camilla ma dodnes nezaujíma. Čo je fotka Camilly a jej 50. narodenín v porovnaní s Dianou v plavkách na miliardárskej jachte na juhu Francúzska? Sorry Charles, bez šance. Vždy každého najviac zaujímala Diana. Vidím to aj na sebe, napríklad aj Kate je mi ukradnutá. Opäť veľmi veľmi dobre napísané a natočené a je mi jedno, koľko % z videného je len fikcia. Výborná epizóda🙂.

Anatomie pádu (2023)

Original Title: Anatomie d’une chute. Odkedy som vyšla z kina, premýšľam a hlavu si lámem nad tým, ako to vlastne bolo?! Hmh, asi si má každý vytvoriť vlastný názor. Bola to nešťastná náhoda, bola to samovražda, vražda? Aj napriek týmto nejasnostiam (otvorené konce veľmi nemusím a ja osobne sa asi najviac prikláňam k vražde) je Anatómia pádu veľmi dobrý film. Tento rok sa Sandre Hüller naozaj darí. Skvelý herecký výkon. Detský herec Milo tiež super. Bonus je zasnežené prostredie francúzskych Álp, aj keď to, čo sa deje na plátne je tak pútavo natočené, že prostredie tu nezohráva dôležitú rolu. Film na zamyslanie a premýšľanie, jeden z tých, ktorý tak rýchlo z hlavy nevyšumí, len keby som vedela ako to vlastne bolo. [KINO ATLANTIS]. 75%.

Filmy našeho dětství - Sám doma (2019) (epizoda)

Home Alone je pre mnohých už veľa rokov neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, ani si napamätám Vianoce, kedy by v telke nedávali Sám doma. Toto je taký pekný pohľad do zákulisia, ako tento kultový film vznikal. Nikto nečakal, že to bude taký úspech a film sa zaradí medzi najlepšie vianočné filmy všetkých čias. Pre mňa bolo najzaujímavejšie sledovať, ako a kde stavali interiér domu a vlastne fakt, že ten nádherný dom rodinky McCallister slúžil len na filmovanie exteriérov a tiež stálo za to vidieť, v ktorých scénkach boli použití kaskadéri - dokonca jeden vystupoval aj ako Kevin. Taktiež som zistila, že Daniel Stern (jeden z banditov) je v skutočnosti veľký sympaťák. Johna Candyho je škoda, zmienka o jeho predčasnom odchode ako aj odchode scenáristu Johna Hughesa bola dojímavá. Veľké plus, že sa tvorcom podarilo presvedčiť hudobného génia ďalšieho Johna a teda Williamsa, aby film Sám doma obohatil a vytvoril nádhernú melódiu.

Vánoční skřítek (2003)

Nedávno som kdesi čítala, že filmy ELF a LOVE ACTUALLY sú poslednými filmami, ktoré sa zaradili medzi vianočnú klasiku a odvtedy nič nové nepribudlo (vraj). Tento rok slávia 20. výročie. Love Actually sa dá pozerať aj viackrát a áno, je to už klasika, no tento škriatkovský film Elf mi naozaj stačilo vidieť raz. Pre mňa to určite nie je vianočná klasika, neviem si predstaviť pozerať to každé, každé druhé či tretie Vianoce. Ono to asi malo byť vtipné, ale nebolo, ale zlé to tiež nie je, no mohlo to byť oveľa lepšie, vtipnejšie a hlavne také, aby sa k tomu človek rád vracal.

Obchodníci s bolestí (2023)

Emily Blunt u mňa postupuje čoraz vyššie v rebríčku naj herečiek, nedávno zabodovala vo western minisérii The English, teraz opäť zaujímavá rola v PAIN HUSTLERS. Film je to skôr priemerný a na jedno pozretie, no hlavne kvôli Emily to jedno pozretie za to stojí, Andy Garcia je tiež dobrý.

Únos letadla (2023) (seriál)

Hijack!!! Aaaaaaach jaj!!! Prvých 5 epizód bolo niekde na úrovni 4*, bolo to napínavé, bolo to zaujímavé a potom bum, prišli posledné dve epizódy, ktoré boli také slabé, že mi až pokazili výsledný dojem z celého seriálu! Nieželen slabé, ale akoby dostatočne nepremyslené, odfláknuté, mnohé veci nedávali zmysel, atď. Na konci sa u mňa nedostavil ten pocit zadosťučinenia ani uistenie, že tých 5 a pol hodín za to stálo. Ďalej už so SPOILERmi. Úplne najhoršie a NAJNELOGICKEJŠIE bolo to, čo sa odohrávalo v Samovom byte. Samov syn sa promenádoval po byte akoby sa nič nedialo a keď prišla polícia, mlčal. Celkovo dianie na zemi bolo celé také divné. Veľmi deravý a slabý scenár. Dianie v lietadle a na letisku ma na začiatku a povedzme do prvej polovice bavilo, ale potom som postupne strácala záujem a u poslednej epizódy som si už len priala, aby to ukončili, už mi aj začalo byť jedno, čo sa s lietadlom a jeho pasažiermi stane (!!!). Zrazu som mala pocit, že let z Dubaja do Londýna je najdlhší ever a že všetky postavy majú ten najdlhší deň ever a niektorí najdlhšiu pracovnú dobu na svete. Keby z toho bol tak trojdielny film, prípadne len dvojhodinový celovečerný film, dopadlo by to podľa mňa lepšie, takto len priemerne. Hlavne to finále je veľmi neuspokojivé!!! (október - november 2023) Ešte dodatok: Manžel sa nevedel zmieriť s tým, že inteligentný muž ako Sam (Idris Elba) by nepoznal maďarskú vlajku.