Černobílý svět (2011)

Aj keď v našich končinách nie je otázka zrovnoprávnenia černošskej komunity práve udomácnenou témou, autori upiekli príbeh tak, že tento trpký kus americkej histórie chutí sladko a každému. Film vás nonšalantne vtiahne do čierno-bieleho sveta, v ktorom sa biele paničky nechávajú obskakovať čiernymi slúžkami a vôbec netušia, čo si rozprávajú za ich chrbtom. Aj keď ide v podstate o známe archetypy, skvelé výkony stoickej Violy Davis, živelnej Octavie Spencer a odhodlanej a zároveň zraniteľnej Emmy Stone povýšili vzťah troch úplne rozdielnych žien na nádherne staromódnu dámsku jazdu plnú krehkých emócií, ktorá zahreje pri srdci a prinúti zamyslieť sa. Naozaj vrúcne nazretie do uzavretej komunity čiernych slúžok v Amerike na začiatku 60. rokov.

Atlantis (1991)

Geniálna súhra majstrovskej hudby a úchvatných záberov z podmorského sveta. Také niečo mohol nakrútiť iba niekto, kto už vie pod vodou aj dýchať! :-)

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Tak tomu sa hovorí stvorenie temného mýtu! Z knižnej ságy Charlaine Harris, ktorá spája upírsku romantiku s extrémnou červenou knižnicou, vydoloval expert na posmrtné príbehy Alan Ball čierny drahokam. Skvelo napísané postavy, malomestské dusno, napínavý dej plný najrôznejších nadprirodzených fenoménov a mýtických postáv a hlavne správna dávka naturalistického násilia a krvi. :) Zaslúžený Zlatý glóbus aj Emmy! Dúfajme, že tvorcovia seriálu vydržia rovnako dlho, ako autorka predlohy... It hurts sooo gooood!!! :-)

Naprosto dokonalé (1992) (seriál)

Keď som po prvý raz uvidel na HBO seriál Absolutely Fabulous, ostal som v nemom úžase. Netušil som, že okrem smrtonosného Mr. Beana dala Británia svetu aj dve nezničiteľné dračice z Holland Parku. Komikov v sukniach je ako šafranu, ale Jennifer Saunders a Joanna Lumley vydajú za celý regiment. Sledovať hysterku Edinu s nemožným vkusom a jej ešte nemožnejšiu kamarátku Patsy, ktorá vyfajčí všetko, čo jej príde pod ruku, bol tvrdý útok na moju bránicu. Tieto dve fúrie sú naplno vyťažené ničnerobením, ich bohom je Lacroix a bibliou Hello Magazine. Od prvej epizódy som sa do nich zamiloval a seriál môžem pozerať donekonečna vždy s rovnako osviežujúcim účinkom. Za najlepšie scény považujem nočnú moru o liposukcii, príchod na francúzsky vidiek a seansu k menopauze. Dokonale úžasné!

Upgrade (2018)

Prequel k Matrixu? :)

Úsvit planety opic (2014)

Film ohúri skvelými CGI trikmi a postapokalyptickou atmosférou. Opice sú ako živé, exteriéry pôsobivé, poteší aj niekoľko odkazov na Zrodenie planéty opíc. Na rozdiel od predchádzajúceho „opičieho filmu“ však chýbajú humorný nadhľad, svižnejší rytmus a charizmatickí herci (Gary Oldman vo vedľajšej úlohe banálny príbeh nespasí). Režisér Matt Reeves ťaží najmä z pôsobivých efektov, tklivej hudby a sentimentálnych medzidruhových momentov.

Víla (2011)

Netradičnú a pôsobivú snímku môžeme chápať ako bláznivú rozprávku, v ktorej je princom uzavretý nočný strážnik, namiesto bieleho koňa má modrý skúter a dezorientovanú princeznú v teplákoch nezachraňuje z veže zámku, ale z psychiatrickej liečebne. Trojica autorov a zároveň hlavných protagonistov sa vysmieva normálnosti a autoritám, prekračuje hranice bežnej predstavivosti, čím dáva filmu punc nadčasovosti a hravej nevinnosti, no pritom neskĺzava k detinskosti. Autori a herci originálnym štýlom a groteskovo fyzickým humorom strhnú do imaginárneho sveta aj tých, ktorí už dávno neveria na rozprávky. Pomocou kameramanských nápadov a remeselných efektov vytvorili bizarné obrazy, aké vídame iba v snoch pri mesačnom splne.

Prometheus (2012)

Ridley Scott sa po 30 rokoch vrátil k sci-fi koreňom a znova o trochu poodhalil tajomstvo pôvodu votrelcov, nebezpečných mimozemských biologických zbraní z hlbín vesmíru. Dej zasadil do roku 2093, tri dekády pred napínavou štvordielnou odyseou astronautky Ripleyovej. Rozširuje tak „votrelcovskú“ mytológiu, dotýka sa aj otázok evolúcie a viery. Vizuálne je film postavený na pôsobivých kontrastoch – sterilný interiér vesmírnej lode verzus temný a mazľavý labyrint tunelov v mimozemskej základni, chladne uhladená veliteľka v podaní Charlize Theron verzus zafúľaná a búrlivá vedkyňa Noomi Rapace. Scott pripravil hody pre všetkých priaznivcov votrelcovskej ságy, no pokojne mohli byť ešte desivejšie. Čerešničkou na torte je Michael Fassbender v úlohe zákerného androida, ktorý vytvára podstatnú časť napätia a filmovej dynamiky.

Madagaskar 3 (2012)

Farbou a rytmami presýtený ohňostroj naháňačiek, sált a premetov rovnocenne uchváti malých aj veľkých divákov. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma filmami je tu oveľa viac dospeláckych fórikov i groteskných gagov. Nový zloduch – francúzska policajtka DuBoisová, ktorá v sebe spája výzor smrtiaceho pavúka, stopárskeho psa a chladnej Edith Piaf, pôsobí naozaj neporaziteľne a nezničiteľne. S takýmto silným protivníkom sa zvieracia parta ešte nestretla. Napriek napínavému prenasledovaniu si zvierací hrdinovia zachovávajú príjemnú bezstarostnosť, hravosť a láskavosť. V strhujúcej záplave farieb a hlučnej hudby stihnú utrúsiť zopár veľkých životných právd, vyzdvihnúť silu priateľstva a súdržnosti. Animátori sa odtrhli z reťaze a ich stvárnenie zvieracích cirkusových vystúpení, kde neplatia žiadne fyzikálne zákony, zatieni aj slávny Cirque du Soleil, ktorým sa očividne inšpirovali.

Koupili jsme ZOO (2011)

Po hlboko osobných výpovediach si režisér Cameron Crowe vybral príbeh niekoho iného – adrenalínového novinára a spisovateľa, ktorý túži napriek neprajným podmienkam udržať svoju rodinu pohromade. Akčného Matta Damona i sexbombu Scarlett Johansson konečne vidíme v príjemne civilných postavách a pozoruhodný výkon v úlohe Benjaminovho problematického syna podal aj 15-ročný Colin Ford. Film síce ničím neprekvapí, ale je nabitý vkusne sentimentálnou poetickosťou, hrejivou srdečnosťou a optimistickým tónom. A má všetko, čo správny rodinný film potrebuje – veľké hviezdy, milé deti a nezbedné zvieratá.