Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Dobře zpracovaný životopis, který i tak nedosahuje všech kvalit. Celé se to snaží o takový Vlk z Wall Street feeling, kdy děj svižně ubíhá dopředu, ale nesnaží se moc o humor, o drama a celé je to tak půl na půl a nic pořádně. Cruis mě první půl hodinu docela vytáčel a zdálo se, že by celý film dokázal odehrát s připitomnělým úsměvem na tváři. Ale I tak nakonec nezklamal a dokázal, že dokáže nasadit I jiný výraz, leč na oscara to nebylo. Co do filmu opravdu parádně sedí je soundtrack ze starých hitovek a...to je asi jediné co mu jde nejlépe. SCÉNÁŘ 4/5 POSTAVY 3/5 VIZUÁL 4/5 HUDBA 4/5

Birdman (2014)

Nádherně působící drama, které chvílemi může být málo náročné, ale o to víc vás vtáhne do příběhu. Dialogy jsou na jedničku, příběh spolehlivě baví, postavy dobře vykreslené a především nevídaná originální práce s kamerou. Michael Keaton je tu super. NEUVIDÍTE, NEPOCHOPÍTE A NAOPAK

Black Panther (2018)

I přes můj nemalý nezájem o další šablonovitou barevnou marvelovku mě film neuvěřitelně překvapil ve směrech, ve kterých bych to nečekal. Nejvíc chci pochválit soundtrack, který hlavně bezvadně pasuje do akčních scén a celkově je velmi originální a hlavně zapamatovatelný. Výrazný africký styl zpracování je osvěžující, neokoukaný a akci hodně přidává na efektivitě. Postavy jsou tu opravdu nad očekávání dobré a každá hlavní postava si ukradne nějakou tu chvíli pro sebe. Neříkám, že jsou zázračně napsané a jejich charakter se nějak vyvíjí. Ale zdatně se s nimi pracuje v příběhu a hlavně skvělý a charismatický záporák tu dokázal zastínit i samotného hrdinu. Celkově i výprava stojí za to a samotné prostředí děje je velmi výrazné a stále je se na co dívat. I přes to, že většina toho jsou digitální jedničky a nuly tak to nijak neruší zážitek, snad jen krom pár momentů při závěrečné bitce. Akce tělo na tělo tu je slušná. Byla by lepší, být lepší kamery, ale jinak jsem neměl větší problém sledovat dění. Celkově se jedná o jednu z nejlepších marvelovek posledních let, která si určitě úspěch zaslouží.

Blade Runner 2049 (2017)

Vizuálně propracovaný, velkolepý až úderný zážitek, kdy jsem seděl spokojeně v sedačce a tetelil se blahem. Vizuál a atmosféra je na filmu opravdu to nejlepší a v kině se ten zážitek ještě násobí. 95 % libovolných záběrů byste si klidně mohli zarámovat jako obraz na zeď a vypadali by líp, než většina moderního umění. Průlety městem budoucnosti jsou opravdu působivé a pomáhá k tomu i hudba v podobě "hučení", které si Villeneuve vypůjčil z Příchozích a funguje to na jedničku. Zápletka je propracovaná do detailu, což je velké pozitivum, protože celý film je jedna velká detektivka, kde se chodí z místa na místo. Bohužel jsem občas kvůli tomu nestíhal pobírat různé detaily a všechno jsem si musel spojit až po projekci, ale to je spíše můj problém :) Co také stojí za zmínku jsou opravdu úchvatné scény, které jsem si nikdy nedokázal představit a když je vidím převedené na velké plátno, vážně to stojí za to. Všechny postavy tu mají nějaké své charakterové vykreslení a každý odehraje minimálně dobrý výkon. Hlavní postava Ryana Goslinga možná není tak působivá, jako Harrisnova před 30 lety, ale má k tomu své důvody a Jareda Leta tu mohlo být o trochu více, ale stále je mnohem lépe využitý, než v Sebevražedném oddílů. Až na konci dojde na působivé až osudové finále, objeví se titulky a sál se rozsvítí, zjistíte jaký vizuální a zážitkový klenot jste právě viděli. SCÉNÁŘ 5/5 POSTAVY 5/5 HUDBA 5/5 VIZUÁL 5/5 = INTENZIVNÍ VIZUÁLNÍ ZÁŽITEK, KTERÝ SE BUDE DO DVOJKY AVATARA TĚŽKO PŘEKONÁVAT

Blok 99 (2017)

Skromnější, přiměřenější a zároveň ironicky dražší verze perfektního Raidu, která je ale horší ve všech směrech. Zatím co v Raidu jste měli komu fandit, taky je každej doslova grázl a nudné herecké obsazení k tomu moc nepomáhá. Vizuálně a kamerově průměrové, což je na akční scény docela škoda, protože ty jsou na filmu jediné, co bych vyloženě mohl pochválit. Jsou napínavé a dost brutální, někdy až za hranu, co byste dokázali vymyslet. Ale nedokonalý střih, nebojím se říci i nedbalý, jim dodává dojem neprofesionálního zpracování a spíše se díváte na herce, kteří jen hrají a čekají, až jim druhý dá ránu, než aby jste měli pocit, že se díváte na živou kinetickou bitku jeden na jednoho. A dál už je to jenom horší. Hudebně totálně prázdné a nezajímavé a co se týče televizního vizuálu jakbysmet Při dobrém režisérském uchopení by z toho mohlo být zábavné akční béčko pro fajnšmekry. Ale takovýchto kvalit se tomu nedostává. SCÉNÁŘ 2/5 POSTAVY 2/5 HUDBA 1/5 VIZUÁL 2/5 AKCE 3/5 = NAPROSTÁ ZTRÁTA ČASU A POTENCIÁLU, NEBRAT...

Captain America: Občanská válka (2016)

Jsem rád, že film začal akcí ve Wakandě. Akce na začátku snímku mě vždy lépe vtáhne do děje. Viděl jsem toho hodně, co jsem nečekal a zajímala mě hlavně akce. Souboj Capa s Crossbonesem mohl být delší a mohl mít lepší bojovou "choreografii", neboli propracování a elegantnost. Jinak fajn začátek. Dále se film táhne dlouhou dobu důkežitými, leč často nudnými scénami konverzací. Tlachání a dohadování je tu plno a je vidět, že bratři Russové se tu snaží dát prostor všem hlavním postavám, ale přijde mi, že Josh Whedon (Avengers 1,2) to umí lépe a jeho působení mezi postavama mě zaujalo více, než jak tomu bylo zde. A i když je to Capův film...celé to nakonec působí jako Avengers 2,5. Další akce s městskou honičkou odehrávající se v Budapešti (myslím) se mi v celku líbila. Měla několik dobrých scén a hlavně nápady a svižnost. Ale čekal jsem to celé trochu lepší. Souboj Buckyho a Black Pantherem na střeše mohl být delší a lépe uspořádaný. Těšil jsem se, že to bude souboj podobný rvačce Capa s Buckym (z Návratu prvního Avengera) na ulici, který byl výborný, ale tady to už tak dobré nebylo a chyběla mi hlavně hudba, která by přidala hodně na účinosti a efektivnosti. Další akce...bitva na letišti byla pro mě uspokojivá, ale znovu si musím rýpnout a zkritizovat to :D Celá mohla být delší, dal bych tam více soubojů mezo jednotlivcema a nedával tolik prostoru Spideymu. Těšil jsem se na nového Spider mana, ale ten se mi tu nelíbil. A částěčně to byla i moje chyba, páč jsem šel na dabing a ten jeho se mi vůbec nelíbil a myslím, že si na něho do budoucna nezvyknu! Dále mi Spidey připadal více animovanější, než jeho předchůdci a to kazilo dojem. A moc kecal. Zklamal mě :( Těšil jsem se, že na letištní scéně uvidím propracované souboje s hudbou, ale nakonec v tom byl trochu zmatek a všichni se spíše rvali mezi sebou. Konečné finále nakonec bylo nejlepší částí příběhu. Cap, Bucky a Tony se řežou mezi sebou a i nějaká hudba se tu začíná objevovat. Celé to bylo dramatické a emotivní tak jak jsem doufal, že bude. Jinak s plným koncem jsem byl taky spokojený. Celkový výsledek se mi líbil, ale nějaké nedostatky tu zkrátka byli a stojím si za tím! Těšil jsem se na souboje jako z Capa 2, které se mi líbili, ale zde už neměli takovou úroveň a elegantnost. I celá akce ( až na konec ) postrádá nějakou měnší dramatičnost. Hudby di v celém filmu nějak nevšimnete...není totiž jaké. Některé koncerzace na začátku děje jsou až moc nudné i přesto, jak jsou důležité. Novej Spidey mě zklamal. Ant manovi a Hawkeyovi bych dal více prostoru. Hlavní záporák filmu je plochý stejně jako většina záporáku od Marvelu. I když jeho představitele jsem si v poslední době oblíbil, jeho scény ničím nezaujali. Za co bych tedy dal nějaké plus? I přesto, že akce nebyla dle mých představ, byla úctyhodná a nebyl jsem zas tak zklamaný, jak vykládám výše. Herci jsou dobří, animátoři se zde hodně vyřádili a kdybych to srovnal s ostatními marvelovkami, mezi nejhorší místa v žebříčku by se Občanská válka enumístila ani zamák. A ikdyž jsem viděl 2 trailery, asi 40 TV spotů a 5 klipů, film stejně dokáže překvapovat :) HODNOCENÍ: 82 %

Captain Marvel (2019)

Marvelovská šablona nebo směs vzájemně nefungujících prvků? Výsledek je tak trochu obojí. Na jedné straně tento film funguje díky zajeté šabloně, která zajišťuje správný chod příběhu. Na straně druhé je ale tento příběh okořeněn o různé žánrové výchylky, které rozbíjejí jeho uchopení a vyznění. Z dramatu skáčeme do buddy komedie, která se nakonec přežene do opulentní sci-fi. Tím pádem tu jsou části, které nesmírně pobaví, ale nepřirozeně z nich skáčeme do zcela odlišného pojetí. Naštěstí, dobré části převažují nad špatnými. Postavy tu jsou skvělé. Především musím vyzdvihnout nejlepší roli Sam motherfucking Jacksona za posledních několik let a jeho schopnost nehorázně hláškovat i v úsporném mládeži přístupném módu. Hlavní hrdinka je sice menší sympaťanda, ale její ledové hraní z trailerů se naštěstí na velké plátno nepřeneslo. Zároveň ale k diváku nepřiroste k srdci jako jiné postavy z tohoto universa, což má především na vině její finální přerod v superhrdinku, který postrádal potřebnou gradaci. Vynechat nesmím ani záporáka, jehož motivace byla originálně pojatá, stejně jako vývoj a celkové pojetí napříč příběhem. Už jen kvůli této dokonalé trojce si příběh užijete. Ostatní stránky filmu už ale neohromí. Hudba je klasicky nevýrazná jak se na Marvelovku patří, a budete si ji pamatovat jenom díky 90-kovým vypalovačkám, které potěší hlavně nostalgiky. A samotné prostředí devadesátek potěší, ale nehraje zde příliš velkou roli a ne moc dlouhou dobu. Ironicky nejvíce očekávaná stránka filmu ale nepřesvědčila vůbec - akce. Fyzická akce se "pyšní" standartní choreografií, která je ještě navíc nepřehledně natočená a naprosto zapomenutelná. A když dojde na velkolepou akci ve vesmíru, postrádá zase napětí. Sečteno podtrženo, jedná se o hloupoučkou blbinu, která má slabší i velmi silná místa, ale bavit nepřestane díky neustávající dávce humoru.

Cesta (2009)

Přesahový snímek, který se mi vryl pod kůži. Jak svojí atmosférou, tak samotnými postavami a vyprávěním. Opravdu syrová, drsná a tíživá atmosféra, je tu cítit z každého záběru a tenhle přístup mě hrozně bavil. Zároveň je i tvořena někdy až krásnými záběrovými obrazy, které doplňuje sice pro někoho nevábný, leč velmi hodící se vizuál. Hlavní postavy jsou dokonalé. Ovšem toho si všimne jen opravdový filmový divák a ne požírač popcornu, protože celý jejich vnitřní charakter a vnitřní boj je tu budován nenápadnými střípky a náznaky (dejte si pozor na snové sekvence). A oba hlavní představitelé svoje role odehráli se ctí a velmi uvěřitelně. Celkový příběh a jeho průběh je sice jednoduchý, leč toto je dokonalý příklad toho, že v jednoduchosti je krása. Děje se tu to, co asi čekáte, ale vše má na vás emoční dopad a z hlediska vyprávění je to bez chyby.

Cesta na Měsíc (1902)

Dříve přesahový snímek, dnes už spíše pohádka, i když s obrovským významem pro světovou kinematografii.

Coco (2017)

Není to to nejzázračnější, co u Disneyho předvedli, ale výsledek je velmi uspokojující. Hlavní zápletka je možná ta nejoriginálnější ze všech animáků posledních let a scénář vás krásně provede jak příběhem, tak celým světem, který neskrývá svůj potenciál a sype nápady jeden za druhým. Zároveň se bohužel už nevyhýbá některým klišé jako záporák převlečený za hrdinu nebo kratičké odloučení hlavních postav, aby se ve finále znovu daly dohromady. V hudbě se jedná o Giacchinův nadstandart a hudba se příjemně poslouchá, zvlášť písničky, ale nic v hlavě mi neutkvělo a nic není tak výrazné, abych si u toho klepal do rytmu. Vizuál je tu hezký, sice nějaké originální prvky v sobě nemá, ale na film se dívá opravdu pěkně. Naopak co se tvůrcům hodně povedlo je drnkání na emoční notu, kdy si film dovoluje ukázat nečekanou a docela bodlou smrt přímo na plátně a ve finále jednu dojemnou scénu, u které jsem si musel hlídat oční kanálky. SCÉNÁŘ 4/5 POSTAVY 4/5 HUDBA 4/5 VIZUÁL 5/5 = JE TO SKVĚLÉ, ALE...ALE...