Věc (1982)

Skvěle napsaná sci-fi, která i když jde po vzoru Vetřelce, jde si svou vlastní cestou, je originální, přináší s sebou něco nového a dokáže se vyhnout srovnávání s právě zmíněnou Ridleyho sci-fi klasikou. Atmosféra každou minutou houstne, děj se nevleče a přichází se spoustou překvapení, lekaček i hororovými výjevy, které jsou prostě dokonalé a nemálo mladších diváků by z nich mohlo mít mokré sny. Právě hororové scény a kreatury, které tu vystupují, jsou výsledkem skvěle zvládnuté práce maskérů, která si tu zasluhuje asi tu největší pochvalu.

Kosti a skalp (2015)

Intenzivní, zemitý až syrový, napínavý a působivý western, který má co nabídnout. Dialogy napsané na jedničku a baví (skoro až Tarantinova stylu), charaktery dobře vykreslené, fandíte doslova všem, se všemi se dokážete ztotožnit a každý je sám o sobě zajímavou postavou. Najde se tu místo jak pro špetku nadprůměrného humoru, tak i pro nepříjemné až neojediněle hororové scény. Celkově je film velice atmosféricky, až na finále, kdy bych si přál možná trochu přitlačit na pilu a vyždímat ze scén více emocí, ale jinak je to na jedničku odvedená práce, kterou by měl každý vidět, protože to stojí za to!

Let číslo 93 (2006)

Nudná, ukecaná a hypnotická konverzačka, která své tempo drží až do finále. Většinu scén se díváte na rozhovory mezi úředníky a vojáky a ani náznak napětí nebo nějakého zajímavého prvku se tu prostě neukáže. Většinu filmu sledujete dění řešení celé situace v kancelářích a do toho proběhne pár scének z letadla. Spasení přijde v podobě našlapaného finále, kdy se i dostavují i hlubší a výraznější emoce. Zdálo by se, že právě finále filmu přidává nějaký ten bod navíc, ale na mém hodnocení to nic nemění. Většinu času se totiž díváte na scény bez napětí, bez hudby (až do finále, kdy se konečně jaký ten dlouhý tón ozve) a s nic moc kamerou.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Je to větší, o hooodně šílenější a hlavně ambiciózní ve všech směrech. Triky jsou tu nepřehledné, stejně jako nudné akční scény bez napětí. Zároveň se tu objeví ty největší CGI zvěrstva ze všech Marvel filmů i celosvětové kinematografie vůbec. Zde zapomeňte na nějakou logiku nebo fyziku. Šílenosti (hlavně ve finále) se objevují neustále, ale zaručeně baví a nemůžete říct, že jste "tohle" už viděli stokrát. Neviděli. A to zaručeně. Retro soundtrack, na který jsem se těšil, tu je fajn, ale už ne tak jako v jedničce. Humor je většinou průměrný až trapný, ale i tak se najdou světlé stránky v podobě Grootova skotačení, které jsem si opravdu užil a smál se. Postavy stále baví jako minule a vyvíjejí se dobrým směrem. Závěrem říkám, i přes všechny vyřčená negativa, že snímek v klidu baví a nikdy jsem se vůbec nenudil. Ale zkrátka je to podobný film jako druzí Avengers. Všeho víc, digitální bordel všude a žádnou scénu, kterou chci znovu vidět, bych nevypíchl, až na konec, který je dobrý jako v jedničce. SCÉNÁŘ/3 POSTAVY/4 HUDBA/4 VIZUÁL/3 AKCE/3 = 17/35

Život je krásný (1997)

Jedno z nejpůsobivějších natočených děl vůbec. Neuvěřitelně působivý snímek, který vás hřejivě rozesměje i na místech, kde to nečekáte, ale zároveň v sobě ukrývá silné drama, které občas i šokuje a přináší tím nezapomenutelný divácký zážitek. Robert Benigni si to tu užívá a je vidět, že si svoje vlastní dílo natočil podle sebe, tak jak přesně chtěl. Tleskám a hlásám BRAVO!

Za každou cenu (2016)

Povedená nezávislá komorní westernovka s jednoduchým příběhem, který bez problémů na dvě hodiny zabaví a utíká rychle. Postavy tu jsou krásně vykreslené a všem fandíte. V realistické akci se najde místo i pro větší drama i nějaké to napětí a nakonec dostanete fajn podívanou, která dokáže zanechat hlubší dojem.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

I když se člověk v akčních scénách moc neorientuje a jsou lehce nepřehledné, jejich epičnost dosahuje vysoké úrovně a dělají velký dojem. Vizuální stránka je zajímavá, ale toho umělého zeleného pozadí se málokdy zbavíte.. Kamera je zde bezvadná. Zabírá dění z originálních úhlů a vytváří ze scén nádherné výjevy. Ve výsledku se v příběhu pořád něco děje a je na co koukat, takže dávám (ke svému překvapení) čtyři nečekané, ale zasloužené hvězdy.

Prometheus (2012)

Průměrná lehce mdlá sci-fi, která více méně neomrzí, ale rozhodně ani nenadchne. Některé scény přímo křičí po lepším zpracování a dialogy s celou atmosférou též. Zvraty tu fungují jenom na půl a po konečném shlédnutí si říkáte, co vám snímek dal. Následně zjistíte, že nic. Jediné co se tu dá vychválit jsou krásné uvěřitelné a detailně postavené kulisy a hezká hudba. Pusťte si místo toho prvního Vetřelce a dostanete zhruba to samé, jen 100x lepší a záživnější.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

I před 3 hvězdy se jedná o svěží rychle ubíhající podívanou, za kterou se nemá kdo stydět. Ano, kdyby měl příběh v rukou Cameron, určitě by si poradil lépe a z určitých scén by vyždímal mnohem více napětí a vypiloval na jedničku. Plus se tu objevují akční scény, které se nepyšní zrovna excelentními efekty a na některých místech je to dost vidět. Ale i tak se o vyloženě špatný snímek nejedná a najde se tu místo i pro humor. I když předchozí díly byli natočené lépe, rozhodně se trojka Terminátora předvedla v tom lepším světle.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Vydatné pestrobarevné dobrodružství s hezkým grafickým pojetím, poutavými hlavními postavami a fajn písničkami (doporučuji originál). Ke konci se už příběh stává lehce předvídatelným, ale i tak má své silnější i zábavné momenty a tím se zařazuje do řad těch lepších a originálnějších výtvorů od Disneyho.