Z pekla (2001)

Po více jak deseti letech jsem se dostal ke znovushlédnutí a byl jsem znovu potěšen zpracováním viktoriánského Londýna, temnými a špinavými uličkami i samotným příběhem. Bohužel jsem si pamatoval, kdo je vrah a tak jsem měl malý spoiler, ale o to více jsem se mohl soustředit na další aspekty jako kostýmy, hudbu či londýnské kulisy. Jeden z mých oblíbených filmů s Johnnym, něž se z něj stal zmalovaný pirát Jack. Bohužel mé oko se stalo skeptičtějším něž při předchozím shlédnutí a na full skóre to už nevidím, každopádně ty čtyři hvězdy jsou vyleštěné stejně jsko mince pro Chárona, které si dejte na víčka než natáhnete bačkory, abyste nezůstali viset mezi dvěma světy.

Anthropoid (2016)

Během podzimní rodinné dovolené jsme navštívili jeden vojenský srub v pohraničí a nádech historie ve mě probudil potřebu podívat se na nějaký válečný snímek. Žena mi doporučila Anthropoid, což mi dle názvu evokuje nějakého vzdáleného příbuzného Krytona, ale ve skutečnosti se jedná o fascinující příběh atentátníků na Heydricha. Měl jsem někde vzadu v paměti uloženo, že se jednalo o důležitou událost, ale nevěděl jsem, zda ten parchant nakonec zkapal a že to uvedlo do pohybu hrůznosti v Lidicích. Příběhově silné a napínavé drama, které mě nepustilo od obrazovky ani v případě, kdy mi vypadával internet a já musel na každou další scénu čekat deset minut :-) Top moment dávám zvukovému zpracování posledních scén z kostela. To hučení v pozadí se mi vrylo do mozku a otevřelo mi hubu dokořán. Nejsem příznivcem všech těch oskarovych kategorií za každý prd, ale tady by si zvuk opravdu zlatého plešouna zasloužil. Mínus dávám HBO dabingu, který byl nepovedený a spolu se špatnými hereckými výkony některých vedlejších postav (Aňi ta role fakt nesedla) to kazilo zážitek z filmu, doporučuji tedy origoš znění, každopádně sumasumarum parádní čtyři hvězdy.

Opravdová kuráž (2010)

Nemám rád ty drama filmy, kde starý ošlehaný renegád dojde osvícení díky parťákovi v podání naivního či nezkušeného dítěte. Tyhle dua mě vždycky odrazují a nelíbí se mi to spojení. Tady to naštěstí není tak přímočaré, nedojde k drastické změně charakteru hlavních postav ani ke sblížení, ale dojde k naplnění obchodního cíle. Jednoduchá zápletka vás ničím nepřekvapí a i když bych si uměl představit dramatičtější finále, nějak jsem ho u tohoto snímku neočekával. Působí svou jednoduchostí a nehledá potřebu stát se jedinečným. Oživuje téma westernu a říká, že tenhle žánr zažívá renesanci a i klasickým jednoduchým příběhem o pomstě se vám může zalíbit. Tři hezké hvězdy, které mohlo obohatit lepší využití postavy LaBeoufa a hereckého umu Matta Damona, který byl tady absolutně potlačen. Btw koukal jsem s cz dabingem a zajímalo by mě jak překladatelé volí, že Texasan hovoří spisovnou mluvou, ale seveřani mají pražské přízvuky...to mi hlava nebere. Btw2 nominace na deset Oskarů? Sorry, ale to musel být opravdu slabý ročník...

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Po pěti letech jsem se zvonu pustil do knižní předlohy a po deseti do tohohle snímku. Jsem rád, že bylo zachováno kvantum vtípků, myšlenka prvního knižního dílu i částečná improvizace ve změnách příběhu. Některé změny mě však nepotěšily. Zafod měl dvě hlavy vedle sebe, Arthur byl spíše mlčenlivý sráč a rozhodně jsme se nedočkali takového vývoje jeho postavy, americký slaďák na konec byl k zblití. Každopádně chápu, že bylo potřeba nalákat masy do kina a ne jen fanoušky Douglase nebo anglického suchého humoru. Tři hvězdy jsou tak akorát, trošku mě mrzí, že jsme se nedočkali dalších dílů, protože síla tohohle příběhu je v jeho celistvosti celé pentalogie. První díl byl věru nejlepší, ale ty ostatní mají taky svoje kouzlo. Nejhezčí scéna byl průlet továrnou na planety, to bylo k popukání a musel jsem si to pustit dvakrát.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Před dvěma lety jsem si přečetl knižní zpracování, které mě naprosto znechutilo a dodnes jeho příběh považuji za vrchol hyenismu, které jsou schopni lidé páchat. Film si bere z předlohy maximum a je to v podstatě to samé v bledě modrém. Super herecké výkony, depresivní hudební pozadí a nešťastný příběh. Tohle si každého ježíška pouštět určitě nebudu.

Vražda v Orient expresu (2017)

Orient Express je taková legenda mezi detektivkami. Nikdy jsem žádnou adaptaci neviděl ani jsem nečetl předlohu, ale při nedávném hraní Assassins Creed Syndicate a luštění různých vražd z viktorianskeho Londýna jsem dostal chuť na nějakou detektivní pecku. Jsem rád, že jsem si zvolil právě tuhle. Taky mě potěšilo jiné zpracování Poirota něž to, které znám ze seriálu. Děj super, nebudu spoilovat, ale dost mě to celé překvapilo a jsem rád za ten konec, který jsem očekával "spravedlivější".

Osm hrozných (2015)

Buď nějaký béčkový film nebo tříhodinovou Tarantinovku, která končí ve dvě ráno. To bylo moje dilema na sobotní večer. Zvolil jsem to druhé a neprohloupil jsem. Užil jsem si scény v dostavníku, dialogy mi připomněly počátky Tarantinových Gaunerů, rozhovory u Minnie pak Čtyři pokoje. Že to ne všichni přežijí je zase podobné Grindhouse. Tarantino vzal své předchozí zkušenosti, namačkal je do jednoho díla a přidal jednoduchou zápletku, která na sebe vine témata jako rasismus či občanskou válku. Ve dvě ráno jsem šel spát s rozstřelenou hlavou a pln filmových gegů. Super. Druhé shlédnutí s podobným super pocitem. Měl jsem to trošku obohacené retrospektivou na nedávno dohrané RDR2, kdy stylizace i kousky příběhu jako by do sebe zapadly. Na začátku RDR2 podobně putujete těžkou vánicí a ukryjete se v nějakém zapadákově, ale pak už to samozřejmě jede p vlastní ose. Líbila se mi až detektivní stylizace, kdy až do konce nevíte kdo s kým vlastně spolupracuje. Good!

Cesta za svobodou (2009) (TV film)

Zajímavá událost zpracovaná nepříliš zajímavým filmem. Unikla mi první půl hodina a měl jsem chvíli problém zorientovat se v těch piklech, ale celková dějová linka a vyvrcholení jsou působivé včetně finálního double conu :-) Herecké výkony, kulisy a zpracování (ten kouř simulující mlhu!) už za moc nestály. Průměr, ale historická nauka byla důležitá.

Slídil (2014)

Už dlouho se nekoukám na televizní zpravodajství a už vůbec ne na komerčních stanicích. Tenhle snímek mi utvrdil důvod, že se jedná o orchestrovanou zábavu šitou na míru sledovanosti. Jake Gyllenhaal a jeho prořízlý úsměv, který může mít jen psychopat ztvárnil svou úlohu na Oskara. Hyenismus a lov co nejlepší reportáže ignorující zpravodajský kodex se potkává s nepochopením lidského života a ochoty obětovat to, co by běžný člověk neudělal. Silný snímek!

Ničitel Conan (1984)

Legendárního záporáka, vymítání ďábla a boj s megahadem z jedničky už nikdy nic nepřekoná, ale Ničitel nabízí klasický fantasy rpg game zážitek putování světem, družinu s různými schopnostmi, vynikající soundtrack a oproti jedničce řadu vtipů. Klasika to pro mě není, ale shlédnout to a uculovat se nad Conanovou opilostí je povinnost.