Dnes naposled (1958)

Hardcore. Spousta fetu je zakázáná, ale chlast nás vesele mete do hrobu. Už v padesátých letech to věděli a tahle šílenost ukazuje jak hluboko lze klesnout. Je jedno jestli jste pan továrník nebo uznávaný houslista, jak jednou čuchnete k vermutu, semele vás to. Silná energie čpí z tohoto snímku a mrazí mě, jak ho ani šedesát let neozubilo.

Rudé horko (1988)

Arnold na svém vrcholu, kdy stačilo udělat pár svých terminátorských grimas a zobali jste mu z dlaně. Příběh pro jednodušší jedince, ale kontrast socialistického sovětského svazu a kapitalistického západu v jednom filmu s humorem a Desert Eaglem se jen tak nevidí.

Vraždy podle Jidáše (1999)

Nejvíce mě dokáže na*rat, když mají čeští distributoři potřebu se kreativně pochlubit svým vymyšleným názvem filmu. Originální Resurrection se dá přece tak hezky přeložit a ne spoilovat v názvu a vymýšlet koniny. Film samotný měl dobrý rozjezd, ale finále, kdy poznáme vraha a začíná honička o čas ztrácí na hodnotě. Navíc finální killing spree v nemocnici do toho modelu moc nezapadá. Třešnička v podobě finálních úsměvů a teď už bude život super to celé korunovaly. Filmům jako Sedm to nesahá po pupek, ale něco to mělo do sebe a ať se propadnu jestli se mi dnes večer nebude zdát o odřezaných končetinách!

Útěk z Alcatrazu (1979)

Tak tady se inspirovaly všechny ty Shawshanky a Skály. Tohle je ta prvotina, která dala Alkatrazu komerční jméno. Clint v ráži nám chce ukázat, že bude první, který při útěku neskončí s kulkou v zádech nebo na dně San Francisco Bay. Drama by se dalo krájet, napětí až do poslední minuty. Trochu chyběl detailnější rozbor pozadí jednotlivých postav a jejich dalšího osudu, ale pokud měl film dostát svému názvu a věnovat se útěku, tak se mu to povedlo. Trošku McGyver style, kdy jedny nůžky na nehty vám pomohou ke svobodě :-)

Mazaný Filip (2003)

Svoje ultimátní hodnocení musím po letech snížit, protože ten film dost zestárnul a stejně tak jeho břitký humor. Pořád tam bylo pár ultra vtipných gegů, ale už jsem se za břicho nepopadal. Některé scény (např filmové natáčení exotické Asie) byly navíc zbytečně dlouhé a připravovaly si půdu na jeden vtip, což ve finále spíše uškodilo. Pořád je to pecka a Hanák je excelentní, ale na total pět hvězdiček to prostě není.

Velké dobrodružství Čtyřlístku (2019)

Po nepovedeném a product placementem "nabitém" Čtyřlístku ve službách krále je tohle perla pro všechny generace, všechny fanoušky a novou generaci, která na čtyřlístek teprve najíždí. Návrat ke krásné kreslené grafice, kterou známe z komiksů je ku zlepšení. Čtyři zajímavé příběhy, které jsou většinou recyklací již existujících knižních vůbec nevadí, protože v pohybu je to úplně něco jiného. Žasnul jsem a dávám plné score, které podtrhuje moje malá dcera, která vydržela v kině celou dobu (když nepočítám čůrací přestávku)!

Orel Eddie (2016)

Hezký sportovní film. Vypráví příběh britského skokana, který sice nepokořil světové rekordy, ale pokořil ty osobní, kdy s trochou píle a chutí jít si za svým snem dosáhnete čehokoliv, třeba i účasti na olympiádě. Bylo tam spousta klišé, ale fungovalo to a moc jsme si t os ženou užili.

Tohle je náš svět (2016)

Perfektní ukázka toho, jak těžké je žít v kolejích současné společnosti a o kolik těžší je žít mimo ni. Snaha táty uchránit své děti od toxických způsobů života je ze začátku realizovatelná, ale po chvíli se začnou vyjasňovat některé střípky a pochopíme, že to nebude tak jednoduché, jak se někteří hipíci můžou tvářit. Vedle tohoto tématu jsou protkané další linky jako upřímnost lidí, lež a přetvářka a sociální interakce mládeže. Není to film, který si budu pouštět pořád dokola, ale zůstala ve mě silná potřeba dělat něco se svým životem a to je primární smysl všech pohyblivých obrázků. Ukázat nám náš svět, naši společnost a dokopat nás k zamyšlení. U mě to funguje.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Za mě slabota. Byl jsem na tom s bráchou v kině, kde jsem se cítil jako pedofil, protože jsme tam byli jediní dospělí bez doprovodu dětí :-D Počáteční scénerie byly dost tmavé a matoucí, nestihl jsem se zorientovat a už se to začalo všechno přehupovat a stěhovat. Sakra, mám rád, když příběh začíná v nějakém startovacím místě, nějaké bázi chcete-li a tady mi to chybělo. Naštěstí jsem předchozí díly viděl asi před týdnem, tak jsem se dokázal v jednotlivých charakterech orientovat, ale ve trojce nedali moc velký prostor nikomu kromě hlavního hrdiny. To je trochu škoda, protože právě ty vedlejší postavy hlavně v jedničce dost pobavily. No nic, odzvonilo, příběh je asi uzavřen, pravda, že finále bylo moc pěkné a i smích desítek dětí v kině to dokazuje.

MOST! (2019) (seriál)

Špica. Celý ten hype jsem na podnět manželky zachytil a spolu jsme tohle všední nevšední dílko sjeli. Jako první musím vypíchnout naprosto brilantní soundtrack, kdy každá písnička perfektně sedí do scény ať už se jedná o disko retro nebo popovky posledních let. Příběh je takový jednoduchý až všední, ale jak bylo mnohokrát zmíněno, málo diskutovaný. Takový pohled na rasismus a sociálně slabší jedince jinde nenajde. Někam ten příběh samozřejmě směřuje a má své vyvrcholení, ale o něm to tak ani není jako o namalování obrazu současných sociálních problémů a taky otevření dveří dalším potencionálním dílům. Ukázalo to, že český divák to snese a rád se na něco takového politicky nekorektního podívá. Tak snad odzvonilo všem těm sračkoidním Ulicím, Ordinacím a jiným klaustrofobním shitkám, kterými nás komerční televize plní a vezmou si z veřejnoprávní (!) televize příklad. Těším se, jakou vlnu další produkce to spustí. Vždycky Most!