Alibi pro vraha (2003) (TV film)

Hodně zajímavá detektivka anglické školy se zajímavým scénářem i hereckými výkony. Obzvláště Sophie Okonedo mne zaujala (neviděl jsem ji zdaleka poprvé).

Český ráj: Ráj v srdci Čech (2003) (TV film)

Krásný dokument o jednom z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst naší země Českém ráji. I u mne je tomu tak, byl jsem tam mockrát a v různých ročních obdobích a nikdy mne tento "klenot Čech" nezklamal. Vzhledem k tomu, že od poslední návštěvy už "pár" pátků uplynulo, rád jsem si nejznámější místa připomenul i zavzpomínal, těch zážitků a nostalgických vzpomínek bylo opravdu "hafo".

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Omlouvám se ostatním hercům, ale nezapomenutelná "One Woman Show" Báry Hrzánové v roli Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ. Její geniální monolog i herecké ztvárnění "období husákovské normalizace" z pohledu osmileté Helenky a podle knižní předlohy Ireny Douskové (první část trilogie) nutí diváky neustále oscilovat mezi záchvaty smíchu i pocity přesně opačnými. Člověk by ani nevěřil, že celá "tehdejší doba" se dá popsat a hlavně předvést takovýmto absurdním způsobem. O to silnější je pak ten výsledný dojem.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Tak jsem zase dostal chuť si zopakovat úžasný režisérský a kameramanský "majstrštyk". Minimum dialogů, o to víc nádherných vizuálních obrazů, podmanivá hudba. O co méně slov, o to více podnětů k zamyšlení. Budhistický chrám ve středu horského jezera, nádherně zobrazené střídání ročních dob i životních etap. I když asijská kultura je dost odlišná, poselství filmu je "nadkulturní" i nadčasové, každý si v něm může (pokud má chuť) najít to svoje eventuálně si poselství filmu "promítnout" do své kultury, rodiny, sebe i svých nejbližších. Těch podnětů film poskytuje měrou vrchovatou a je na každém, co si z něj odnese. To se Kim Ki-Dukovi s vydatnou pomocí kameramana obzvláště povedlo. Určitě vyznění tohoto filmu si najde i své odpůrce, což je vlastně zase "jejich poselství navenek" i "odhalování" vlastních hodnot i životních postojů, každopádně "každý svého štěstí strůjcem".

Král Lear (2003) (divadelní záznam)

Legendární Hubovo a Brichcínovo zpracování Krále Leara z prostředí Pražského hradu s Janem Třískou v hlavní roli jsem bohužel naživo neviděl. Televizní záznam samozřejmě nemůže plně zachytit atmosféru konkrétního představení, přesto se jedná o neskutečný zážitek. Viděl jsem ho před lety a velice rád jsem si záznam opět připomenul. Je jen ohromná škoda, že při příležitosti, kdy si divák pořád uvědomoval, že tohoto hereckého velikána s nezaměnitelným hlasem i mimikou už nikdy naživo neuvidí. Představení samozřejmě "kraloval" hodnostně i herecky, ale většina ostatních (včetně mladší generace) nezůstávala o moc pozadu. To se to asi hraje s takovou hereckou osobností. Působivé prostředí Pražského hradu evokovalo historické reálie Shakespearova příběhu a herci hráli opravdu jako o život, na čemž měl určitě lví podíl skvělý překlad Martina Hilského. Třískův výkon byl opravdu strhující, až z něj chvílemi "mrazilo". Tato Třískova role podle mého názoru patří k jeho nejpůsobivějším a skutečně nezapomenutelným. "Obávám se", že moje hvězdičkové hodnocení se u tohoto hereckého koncertu také nikdy nezmění.

Láska nebeská (2003)

Krásná romantická komedie nejenom o tom, že láska je všude okolo nás. Geniální scénář, hvězdné herecké obsazení a skvělá hudba přináší nevšední zážitek. Pestrá skládanka zdánlivě nezávislých příběhů se navzájem prolíná a postupně se pospojuje až k závěrečnému finále. Je to perfektní "urychlovač" dobré nálady, pokud jste ji před shlédnutím třeba měli přechodně ve srabu. Nezapomenutelných scén je ve filmu "hafo", těžko vybírat. Namátkou třeba svatba v kostele, "cedulkové" vyznání, tiskovka s americkým presidentem, školní koncert (malá Olivia Olson zpívá neskutečně) a mnoho dalších. Všichni představitelé jsou neuvěřitelně přirození a nezapomenutelní jsou i dva hlavní dětští představitelé. V souhrnu je to bezpochyby Love Actually...

Návrat do Cold Mountain (2003)

Drsné protiválečné drama z doby americké občanské války. Režisér Minghella rozehrál strhující drama okořeněné milostnou zápletkou, které ani přes dlouhou stopáž ani na chvilku nenudí. Skvělé herecké výkony (Nicole Kidman, Jude Law, Natalie Portman a další), ale především Renee Zellweger v roli tulačky Ruby. To je hodně zajímavá postava a Renee si ji opravdu náležitě "užila", za což ji zlatá soška zcela oprávněně neminula. Některé scény jsou opravdu drsné, ale do příběhu patří a Minghella je mistrně skládá a mixuje s těmi příjemnějšími a také se skvělými hláškami v podání Ruby. To všechno včetně výborné hudby i kamery nezapomenutelný zážitek jen podtrhuje.

Seabiscuit (2003)

Nezapomenutelný film o osudech jedné z koňských legend Seabiscuita (výborné a velice reálné dostihové scény, není divu - zahrál si zde i Gary Stevens a to je nějaká žokejská legenda). Ale není to ani zdaleka film o dostizích, ale především o velice výrazných životních osudech lidí kolem něj (zejména tři ústřední postav), které vás do příběhu vtáhnou a až do konce nepustí. V poutavě vyprávěném příběhu o vývoji životních osudů ústředních hrdinů nechybí ani výstižné vykreslení historie, ve které se film odehrává. Podobné "osudové dostihové" filmy o skutečných koňských velikánech např. "Secretariat", "Ruffian" a samozřejmě legendární "Phar Lap" (i když ty "dostihové scény" jsou sice nezapomenutelné, ale v reálností "malinko" pokulhávají, byla ale jiná doba a v té době asi i technika).

Želary (2003)

Nádherné drama z okupace podle výborné knižní předlohy Květy Legátové. Nespočtu vynikajících hereckých výkonů vévodí Anna Geislerová (možná její vůbec nejlepší role) a Gyorgy Cserhalmi jako ústřední dvojice, ale ani Jaroslava Adamová, Iva Bittová, Jan Tříska, Ivan Trojan i neskutečně přirozená a sympatická Anička Věrtelářová v roli Helenky nezůstávají v ničem pozadu. Působivě i podmanivě natočený vývoj vzájemného vztahu ústřední dvojice, který z absolutního počátečního antagonismu přerůstá ve vzájemný respekt i lásku. Neopakovatelně znázorněná atmosféra horské vesničky, "tamních lidiček" i jejich vzájemných vztahů lemovaná překrásnou přírodou předchází velkolepému finále, které je sice malinko předvídatelné, ale to nic nemění na hluboce emocionálním vyznění tohoto vyjímečného filmu, na který jen tak hned nezapomenete a rádi se k němu budete v budoucnosti vracet.

Sólo pro... (2002) (pořad)

Hodně nadstandardní cyklus hudebních vystoupení spojených se zajímavými rozhovory s významnými hudebními osobnostmi (namátkou Radúza, Glen Hansard, Radim Hladík a Pavol Hammel, Vladimír Mišík, Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Lenka Dusilová a mnoho dalších). Těch dílů bylo už skoro stovka, na obrazovku se nejúspěšnější díly vracejí, což v tomto případě není pro připomenutí vůbec na škodu. Naposledy vystoupení tria Ivan Hlas, Norbi Kovács a Olin Nejezchleba nemělo vůbec chybu.