Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Série Indiana Jones patří k absolutně nejlepším dobrodružným snímkům všech dob. V žádným jiným filmu člověk neuvidí tak dokonalý mix akce, dobrodružství a bezkonkurenčních vtipných hlášek. :-) Pro mě je to prostě klasika už od dětství a pokaždý, když to dávají v televizi, se na to strašně rád podívám. :-) Indiana Jones pro mě nikdy nezestárne.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Nikdy bych nevěřil, že série Rychle a Zběsile urazí takovou cestu a že jí budou diváci milovat po celým světě. A už vůbec jsem nevěřil, že pátý díl se stane mým vůbec nejoblíbenějším. Z Justina Lina se stal prvotřídní režisér, který dokáže natočit ty nejujetější automobilový honičky a akční scény, který vás tak přikovají do sedadel, jako žádná jiná akce. Co se mi tentokrát nejvíce líbilo? Úvodní scéna útěku vězňů v přeplněným autobuse, který pak dělá jeden kotrmelec za druhým. Propracovaná Loupež automobilových krasavců z rozjetýho vlaku, která byla moc a moc originální, pěší honička po brazilských chudinských slumech, alá BOURNEOVO ULTIMÁTUM. Velkým překvapením byl pro mě duel dvou namakanců Vina Diesela VS. Dwaynea Johnsona, který vypadal, jako kdyby se prali dva medvědi Grizzly, nebo T-101 a T-1000. :-) No prostě do poslední chvíle nevíte kdo bude mít navrch, když vypadají tak, jak vypadají. :-) Dále bych vypíchl úžasnou scénu pouličního závodu se čtyřmi policejními auty, ale jako absolutní vrchol celýho už tak rozjetýho filmu je nejlepší destruktivní automobilová honička v ulicích města, teda aspoň pro mě, jaká kdy byla natočená, kdy je obří trezor hlavního záporáka připevněný za dvě osobní auta a tažený přes celý město a během toho se zlikviduje tolik policejních aut a všeho možnýho kolem, že to není možný. Je úžasný sledovat jak takový trezor lítá ze strany na stranu a nic mu nestojí v cestě. Tohle jsou pro mě scény, který se mi ve filmu nejvíce líbily a kdybych mohl, tak tomu filmu dám i víc než pět hvězdiček. :-)

Avengers (2012)

Není nic lepšího, než si předtím než zajdete do kina na Avengers, pustit všechny předchozí filmy s hrdiny Avengers a navnadit se tak na neuvěřitelný dobrodružství, kterým Avengers jsou. Já jsem to tak udělal a můžu s radostí říct, že se jedná zatím o jedno z největších překvapení roku 2012. Film jsem si užil dvojnásobně a hned řeknu proč. V životě se mi tohle nestalo, ale v celým sále jsem byl jen já a můj brácha, což bylo opravdu netradiční a já jsem si připadal jako v obrovským obýváku s gigantickým domácím kinem kolem sebe. :-D A teď k samotnýmu filmu. Byl to ohromný zážitek, který jsem naposled zažil u Transormers 3. Moc se mi líbilo stmelování superhrdinů do jednoho fungujícího týmu. Tohle stmelování totiž s sebou přinášelo neuvěřitelně zábavný špičkování a všemožný popichování mezi jednotlivými hrdiny. Každý má svoje postupy, každý má jiný názory, pohled na věc a tu pestrost jsem moc rád sledoval. Taky jsem se trošku obával toho, aby každý z hrdinů dostal rovnoměrný herecký prostor a aby na tom někdo nebyl hůř nebo líp. Naštěstí se to nestalo a můžeme se těšit na parádní herecky vyvážený koncert všech zůčastněných. Snad jen jediný, co mě zarazilo bylo obsazení HULKA, který už přošel potřetí změnou. Mark Ruffalo není vůbec špatný, ale já osobně bych vybral jednoho z minulých herců. Protože ty nesjpíš mají diváci spíš zafiksovaný hlavě. Ale to je jen malá vada na kráse. :-) No a co říct k mojí oblíbený akci a vůbec k vizuálním efektům? Přece vůbec nic špatnýho. :-) Všechno vypadá sakra luxusně a dokonale. Ať už si vzpomenu na bombastickou akci na létající lodi, kde se poprvý setkáme s druhým naštvaným já Bruce Bannera, který je počítačově fantasticky udělaný, nebo IRONMANA s KAPITÁNEM AMERIKOU snažící se nahodit jeden ze čtyř hlavních rotorů létající lodi. Jako vrchol filmu je však monstr akce uprostřed města, který údajně nikdy nespí a tím je New York. Pro mě je neskutečně uspokojucící pocit, když vidím, jak někde něco nádherně exploduje, ničí se a já nevím co všechno. Při těchto scénách mi vždycky projede husí kůže po celým těle a lehce se mi orosí čelo. Je to prostě vizální orgasmus, který nemá chybu. Zpětně si musím vybavit několik scén, který mě prostě dostali do kolen. Samozřejmě je to jen minimum toho co se mi líbílo. :-) Jakmile HULK dostane povolení aby ničil, skáče jako opičák z jednoho mrakodrapu na druhý a likviduje všechno a všechny co má mimozemský původ. Občas zlikviduje i část baráku, ale co, pro záchranu lidstva, cokoliv. :-D Dále je to IRONMAN nahánějící dlouhýho polorobotickýho hada, který taky krájí jeden barák za druhým, KAPITÁN AMERIKA svým štím opět dokazuje, že ho nemá jen jako módní doplněk a to taky patřičně dokazuje. THOR sesílající hromy a blesky do středu ohromný brány, ze který proudí davy a davy nepřátel. Všude poletují auta za doprovodu neskutečných výbuchů a obyvatelé se snaží co nejrychleji dostat do bezpečí. Ačkoliv to nejsou tak úplně superhrdinové s nadpřirozenými schopnostmi, oblíbil jsem si Hawkeyeho s tváří Jeremyho Rennera, který se svým lukem a šípy předvádí neskutečný věci, ze kterých jsem měl bradu na zemi, nebo sexy Scartet Johanson jako Black Widow, která svými gymnastickými pohyby překoná i legendu gymnastiky Věru Čáslavskou. :-D Blbý srovnání, já vím, ale neodpustil jsem si to. Všechno prostě vypadá perfektně a za doprovodu úžasných zvukových efektů si to divák užije ještě víc. Hudební složka od Alana Silvestriho není možná tak zapamatovalná jako u jiných komiksových filmů, ale několik dobrých skladeb se tam určitě najde a já například nikdy nevymažu ze svý hlavy hlavní motiv Avengers, který je opravdu krásný. Co však nejde přehlédnout je to, že závěrečná giga akce v ulicích vypadá dost podobně jako z dalšího trikovýho blockbusteru Michaela baye Transformers 3. Já si nemůžu pomoct, ale vůbec mi to nevadilo. Já jsem byl neskutečně spokojený. Všechno jinak šlape jako švýcarský hodinky, odsejpá to a akce je tak úderná a kulervoucí jak to mám rád. Já filmu nemám co vytknout a nebýt uživatele FALKA, tak za půl roku koukám na tenhle film někde doma na počítači za doprovodu slabýho ozvučení z reprobeden počítače. A tím bych mu chtěl poděkovat, že mě přemluvil si film nestahovat, ale vychutnat si ho krásně a výjimečně v totálně opuštěným kinosále. :-)

Utržený ze řetězu (2005)

Jet Li a Morgan Freeman patří mezi hereckou elitu o tom není pochyb. Oba mám strašně rád a když jsem viděl, že spolu hrajou v jednom filmu, bylo to pro mě něco úžasnýho. Jet Liho je vám ve filmu docela líto, protože je v podstatě týraný člověk a Morgan Freeman hraje klasickýho pohodáře a sympaťáka. Něco jsem si našel i na hlavním záporákovi s kynutou tváří Boba Hoskinse, který mi byl taky něčím sympatický, i když to byl hlavní mizera. Strašně moc se mi líbíl příběh. Myšlenka toho, že je bojová legenda Jet Li v otroctví a že se chová jako pes, kterýmu, když sundáte obojek, likviduje všechny v dosahu, je opravdu originální, Stejně tak to, když se dostane do rukou laskavých lidí s tváří Morgana Freemana a jeho příbuzný Kerry Condon a snaží se ho naučit lidským zvykům a ukázat mu, že je spousta jiných a krásnějších věcí než mlácení grázlů, třeba zmrzlina, nebo hra na kravír. Není to vyloženě akční mega řežba, kterou někdo čeká, ale když už přijde na bitky, jsou prvotřídně natočený a opravdu bleskový. Je to spíš drama okořeněný pár luxusníma bitkama. Ale to vůůůbec nevadí, protože i to je zajímavý. A co říct závěrem? Snad jen to, že Jet Limu prostě budete fandit od začátku a je to prima sledovat jeho osudy.

Divoké vlny (2007)

Dlouho jsem neměl štěstí tenhle film vidět, až teď se mi to konečně podařilo. Nejvíc se mi líbil styl vyprávění příběhu. Člověk má celý film pocit, jako kdyby byl součástí nějakýho dokumentárního pořadu ze světa celebrit, který podávají detailní výpovědi o samotných aktérech filmu. Digitální animace vypadá moc hezky, obzvlášť mořská voda, ta vypadá famózně, nebo džungle a i hrdinové jsou hezky vymodelovaný. Cody je od začátku správňák každým coulem, stejně tak sportovní legenda BIG Z, nebo Codyho kámoš Joe z Pardubic :-D, který je taky fajn. Ve filmu možná není tolik extra super hlášek a vtipů, jako ve Shrekovi, nebo nějaký PIXAROVCE díky kterým by jste se za břicho popadali, alééé to vůbec nevadí, protože je tam spousta jiných věcí, který vám zaručí, že se budete dobře bavit. Mně osobně se líbilo trio malých pidi-tučňáků, který občas docela zaperlili, nebo malý ptáček, který měl funkci něco jako hledač talentů. Na jeho kmitající nožky budu dlouho vzpomínat. :-D

Bitch Slap (2009)

Na tenhle film jsem byl docela zvědavý. Čekal jsem nějakou zábavnou ujetost typu Planeta teror, nebo něco podobnýho, ale po několika desítkách minut jsem zjistil, že mě film vůbec nebaví. Akce bylo na můj vkus málo a když už byla, byla docela strohá, nezabavná a jednoduchá. Pár mikromomentů, co za něco málo stály, by se našlo, ale bylo toho opravdu pramálo. Jediný, na co se dalo koukat bylo trio sexy holek. Nutno podotknout, že jsem film neviděl díky bohu celý. Vzhledem k tomu, že mě dost nudil, byl jsem nucený přepnout kanál. Možná pak byla nějaká skvělá scéna, to už teď zjišťovat nebudu, ale myslím si, že jsem o zas tak skvelý věci nepřišel, ba naopak jsem zachránil sám sebe před totálním usnutím. Čekal jsem hold daleko větší nářez. :-(

Prvotní strach (1996)

Velice zajímavý soudní drama s Richardem Gerem a dokonalým hereckým výkonem Edwarda Nortona a jako třešnička na dortu, perfektní a nečekaný konec.

Gladiátor (2000)

Historický filmy z dávných dob mě odjakživa fascinovaly. Ale vždycky jsem v nich postrádal takovou tu syrovost a drsnost prostředí. Mel Gibson nám ji už ukázal v legendárním Statečným srdci a od tý doby jsem si přál vidět něco podobnýho. V roce 2000 se objevil mistr sci-fi Ridley Scott a dál nám fenomenální velkofim ze Starověku, který jakoby vyslyšel moje touhy. Všechno, co jsem si v historickým filmu vždycky přál, tak tu po těch letech opět bylo. jen jsme se přesunuli ze Středověku do Starověku. Starověk nasáklý krví, plný intrik a luxusní gladiatorský akce. Takhle si tu historii přesně představuju.

Buď v klidu (2005)

Film nic extra, ale kdo chce vidět The Rocka s afrem, tak směle do toho. ;-)

Quantum of Solace (2008)

První bondovka, která přímo navazuje na předchozí díl. Je o dost akčnější, drsnější, svižnější a nedává moc prostoru ke zpomalení v ději a rychlým tempem uhání do cíle. Už v úvodní automobilový honičce se ukáže, jakým tempem se bude film ubírat. Netrvá dlouho a pokračuje další dechberoucí akcí, tentokrát pěší honičkou, která jako ostatní akce nabízí nespočet úžasných kamerových nájezdů z nejrůznějších uhlů, který jsem dosud neviděl. Další monstrózní akcí je honička člunů, díky kterým mám vždycky husinu po těle a to nemluvím o brilantně natočený scéně s letadlem, nebo závěrečná akcička, kde bude Bondovi sakra horko a to doslova. Velkou pochvalu si proto jednoznačně zasluhuje tým kaskaderů pod vedením Dana Bradleyho, který už pracoval na Bournovu mýtu nebo Bourneovu ultimátu. Má to všechno prostě koule a moc hezky se na to kouká a to mám rád. Stejně tak musím pochválit bleskurychlý střih, pěknou akční hudbu od dnes už dvorního skladatele bondovek Davida Arnolda, nebo roztřesená kamera, díky který zážitek z filmu akčnějši a realističtejší. S kamerou jsem u Bonda neměl žádný problém. Nemyslím, si, že by tenhle díl byl o něco horší než jiný bondovky. Je to moderní akční špionská nářezovka a já jako fanoušek všech bondových dobrodružství jsem nebyl vůbec zklamaný, ba naopak, mile překvapený. :-)