• Western

Srpnová neděle (1960)

Komunisté točili lyriku v Chlumu u Třeboně.

Podivný pár (1968)

Překvapivě slabá komedie, za pozornost stojí po hodině nudy jen krátká - ovšem skvělá -sekvence, kdy přijdou na návštěvu dvě ženské - Walter Matthau je chvíli opět na vrcholku svého komediálního stylu (cca od 62 minuty filmu - těch asi 10 minut filmu považuji za jeden z nejlepších a nejvtipnějších extraktů mužského a ženského jednání!). Jinak mi přijde námět (dle divadelní hry) až trapný...Popravdě řečeno, nerozumím převažujícím oslavným komentářům.

Mannaja (1977)

Málo známý spaghetti western pokročilých 70. let zcela ve stylu Djanga, o dekádu mladšího. Akční, surové, mnohokrát přitažené za vlasy, a jak už je u Italů obvyklé, s levicovým antiburžoazním pozadím. Myslím, že jde o trochu lepší film než soudobý Keoma, který je považován za definitivní tečku klasického spaghetti westernu. Ani tento ovšem nepředčí ničím dobrý průměr brakového žánru.

Noční jízda (2011) (amatérský film)

Vpravdě amatérský film, takovou "kameru" bych snad natočil digitálním foťákem taky. Podle mne to bylo velmi nepřehledné a obrazově roztříštěné. Navíc ty přemrštěné dialogy, už od poloviny mne to přestalo bavit.

Střelba (1966)

Existenciální kafkovský western, mistrně stavěný na tísnivé atmosféře. Tajemstvím zahalená mladá žena uplatí dva zlatokopy, aby ji doprovodili do města Kinsley. Jenže postupem času se mužům nepodaří ani trochu poodhalit její tajemství, ani jak se jmenuje a o co jí jde. Naopak, k nejistotě se přidávají znepokojivé události a nakonec se na scéně objeví chladnokrevný zabiják, komplic ženy. Atmosféra houstne až do finále, k překvapivému, a rovněž tísnivému konci. Točeno v pouštích Utahu. Hellman je podle mne vynikající režisér, moc se mi líbila už jeho Jízda v bouři, která má též skvělou gradaci. Také zde vidíme herečku Millie Perkins s roztomilou tvářičkou a velkýma očima, zde kvůli realismu jízdy pouští nesměla mít více make-upu (což jí prý hodně vadilo). „Střelba“ z roku 1966 bývá uváděna jako první velká ukázka tzv. Acid-westernu.

Máte slovo (2008) (pořad)

Michaela Jílková je přímo exemplární ukázka dryáčnického pavlačového stylu. Žasnu, že taková pometla jsou angažována v pořadu s tak citlivými tématy. Moderování emotivně vyhrocených debat by mělo být svěřeno opravdové ženské osobnosti, která by svým distinguovaným projevem vzbuzovala respekt (a´la Magda Vašáryová, Saskia Burešová apod.).. Jinak pořad,jako takový, je nesporně -až na výjimky (dle témat) zajímavý...Takže ty tři hvězdičky jsou za témata, rozhodně nikoliv za Jílkovou.

Zlato Apačů (1954)

Nižší kvalita Hathawayových westernů, opět mimořádně vizuálně působivé záběry krajiny a postav. Jde spíše o konverzační příběh, který může být jako literární předloha zajímavý s různými morálními dilematy, nicméně ve filmovém zpracování působil silně naivně. Dobrodružný spád ukáže film asi až v 70. minutě! Ovšem ty scenérie stezky nad okrajem propasti a pronásledování Indiány jsou vynikající (možná se něčím inspiroval J. Lee Thompson v Mackennově zlatě). Bohužel jako celek, opět jen asi na 2,5 hvězdičky.

Vyrovnávání účtů (1971)

Dobrý western, i když zrovna tento příběh není zrovna podle mého gusta. Ale je to profesionální filmařina s řadou výborných momentů, jako celek mi to však nesedlo. Přesněji 3,5 hvězdičky.

Z pekla do Texasu (1958)

Pro mne milé překvapení. Hathawayův mistrovský kousek, který je u nás neznámý. Není sice úplně dokonalý, zvláště pokud se týče poněkud slabšího závěru (kdy jsem očekával akčnější přestřelku), přesto řadím k tomu nejlepšímu, co jsem dosud v tomto žánru viděl. Když jsem se na tento film podíval po dlouhodobém sledování špageťáků, znovu jsem si uvědomil, oč výše umělecky i morálně stojí americký western.

O chudém královstvíčku (1979) (TV film)

Pohádková fraška, výtvarné, malebné, místy vtipné. Ten drak je fakt hustej.