• Western

Azul (1968)

Nejde o western britský (jak je mylně uváděno), ale americký. Ústřední myšlenkou tohoto velkoryse pojatého filmu (exteriéry, kostýmy) je problém, jak se zbavit minulosti v případě mexického bandity, který má v sobě po matce krev gringa. Nemám tyhle psychologizující westerny moc v oblibě, ale zde u mne navyšuje hodnocení především nádherná vizuální stránka: úžasné nadhledy do krajiny a zvláště závěrečná bitva v údolí řeky (točeno na řece Colorado v Utahu). Kratší stopáž by dramatu prospěla. Hlavní postavy Azula a Joann představovali dosti nevýrazní herci bez charismatu. Přesto silné tři hvězdičky.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975) odpad!

Teplý komunista Pasolini měl tendenci pokálet svými zvratky celý svět. Nasadil si intelektuální masku, aby zakryl svou nenávist a deviaci, a skutečně mnozí mu tleskají...Dobrý komentář např. fragre.

Andělé hříchu (1943)

Vpravdě spirituální film s pevnými principy katolické víry; pro někoho možná jen drama z ženského kláštera...Typický Bresson, pomalý, průzračný, nepřehrávaný, pravdivý, k samému smyslu života směřující. Tento film osloví asi zvláště ženy, s jejich vrozenou tendencí "pomáhat jiným". Ale v žádném případě nejde jen o film pro ženy.

Colorado Charlie (1965)

Objektivně vzato, nelze dát více než tři hvězdičky, přesto ale mne tento béčkový eurowestern nenudil. Lze jej zařadit do charakteristické skupiny děl, vzniklých v 1. polovině 60. let (do roku 1965), která napodobuje tvorbu americkou, ale s nižšími rozpočty a většinou s průměrnou nebo podprůměrnou uměleckou invencí. V tomto směru je tento spaghetti hodně blízký dobovému westernu španělskému nebo západoněmeckému. Samozřejmě, je to naivní, idealizovaný příběh , v němž jsou ovšem jasné morální principy. Ideově má mnohé společného např. s klasikou "V pravé poledne".

Sicilský klan (1969)

Celkem zdlouhavé a poměrně užvaněné, ovšem taková herecká esa jako Delon, Gabin a Ventura + Morriconeho hudba to zachraňují. Za tři.

Kazatel (2011) odpad!

Imbecilní scénář s novopohanským pozadím, nudný film plný akčních a hororových klišé...

Silnější než já (1990)

Na mne ten film působil jako dílo diletanta, který chtěl za každou cenu využít příležitosti absence (umělecké i morální) cenzury po pádu socialismu a zaujmout diváka syrovostí (šikana, nahota). Jenže to zdaleka nestačí. Děvek, které jsou ochotny ukázat před kamerou cokoli, je dnes dost a dost, a naturalismu v zobrazování násilí neméně. I po herecké stránce mi připadalo, jako bych se díval na nějaké ochotníky. Takže s odstupem času zůstane z Šíchova filmu jenom to neumění...

Roy Colt e Winchester Jack (1970)

Bava asi ani sám nevěděl, co chce natočit. Zda komedii či western. Vyšla z toho podivná slátanina, která je značně nudná...Tento spaghetti dobře reprezentuje začátek úpadkového období, ústícího do trapných parodií.

Hostel (2005) odpad!

Primitivní eroticko - sadistický krvák bez umělecké invence, k němuž se propůjčili někteří čeští poskoci: Jan Vlasák, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš, Martin Faltýn a další...Netočil se na Slovensku, ale Bratislavu představuje Český Krumlov. Myslím, že takové svinstvo by se vůbec nemělo dávat do oběhu. Jak napsal Aidan, tohle je urážka žánru hororu...a podle mne i pokrm pro úchyláky.

Chladné oči v plamenech (1983)

Předně musím konstatovat, že oficiální text distributora psal nějaký ignorant, neb v žádném případě nešlo o "ctihodného katolíka", ale o protestantského kazatele a vůbec o protestantskou (nejspíše puritánskou) komunitu. Mysteriózní příběh se odehrává v koloniální severní Americe roku 1750 a je zde dobře stupňováno napětí, nejprve strachu z útoku Indiánů, poté z jevů nadpřirozených. Nezanedbatelným dílem k poutavosti tohoto zvláštního filmu přispívá divoká příroda, zvuky lesa a temné scény se zjevujícími se démony, přičemž do děje jsou zamotány pseudonáboženské výroky, umocňující depresi a beznaděj. V žádném případě nejde o western a v žádném případě nejde o historický příběh s křesťanským pozadím, ale o horor naopak s pozadím animisticko-pohanským, zahaleným do protestantského hávu. Ačkoliv nejsem nijak zvlášť tímto filmem nadšen, přesto je třeba mu přiznat určité kvality a myslím, že k dnešnímu dni (8. 10. 11) hodnocení 46%, jej dosti podceňuje.