• Western

Quella sporca storia nel west (1968)

Zajímavá variace na Shakespearova Hamleta v intencích spaghetti westernu. Němci, jako obvykle, zakomponovali do názvu jméno Django pro vyšší atraktivitu: "Django-hrobníci už čekají", v italském originálu něco jako "Špinavý příběh ze Západu". Poutavé drama o zradě a pomstě s nezbytnými akčními souboji a s kvalitní vizuální složkou (mimo jiné exotická krajina s hřibovitými skalami ve španělském Ciudad de Cuenca Encantada, kde točil Harald Reinl svého Posledního Mohykána). V roli kladného hrdiny-mstitele Andrea Giordana, jako jeho Anděl strážný Horác dobře obsazen Gilbert Roland. Významnou složkou filmu je náladová hudba schopného Franceska de Masiho. Konstrukce napětí, dynamické scény a přestřelky však nebyly nijak zvlášť mistrně zvládnuty. Slabší čtyři, ale toto dílo určitě patří do lepší poloviny z celkové sumy eurowesternů...

Mikulášovy patálie (2009) (seriál)

Animace se mi nelíbí zejména ve stylizaci postaviček, zdá se mi celkem zbytečně moc odlišná od Sempého kreseb....

Hyde Park (2010) (pořad)

Nesporně zajímavý pořad, velmi autentický, ale je třeba ho "číst" mezi řádky, asi tak jako dříve "Rudé právo"...Díky Hyde parku se např. veřejnosti dostaly nonkonformní názory prof. Pavla Baršy, který (ač sám Žid) v názoru na židovství a Palestinu nezastává sionistická dogmata. Díky Hyde parku můžeme např. vidět, jak manipulativně lze moderovat rozhovor s osobou, jejíž názory se nehodí demoliberálnímu totalitnímu pojetí ovlivňování dětí - konkrétně unfair argumenty Daniela Takáče proti Janě Jochové, která hájí práva dobrých (fungujících) rodin v otázce tzv. sexuální výchovy na školách a za to její podsouvána odpovědnost za všechny negativní jevy ve společnosti, spjatými se sexualitou...atd. Ale mám-li hodnotit nápad, možnost okamžitého spojení, dotazů a odpovědí - dobrý počin!

Rasputin: The Mad Monk (1966)

A ejhle, Donu Sharpovi se kromě Kiss of the Vampire (1963) povedl i tenhle Rasputin! Na svou dobu dobře natočené v intencích hammerovských interiérů a kostýmů. Uhrančivý Rasputin v podání Christophera Lee, pohledné dámy, zajímavý příběh odvozený od skutečné historie - nikoliv ovšem horor, ale spíše historické drama.

Alfred Hitchcock uvádí (1985) (seriál)

Nevyrovnaná úroveň, některé díly jsou lepší (nikoliv však výborné), jiné přímo odpad.

Tah dámou (2011) (pořad)

Tak jsem se dnes poprvé díval, neboť šlo o téma "Sexuální výchova", která se totalitně zavádí do škol. Zajímalo mne, jak bude zacházeno s osobou, jež hájí práva zejména věřících rodičů a jejich dětí. Proti Janě Jochové, místopředsedkyni Výboru na obranu rodičovských práv, tu útočily tři čarodějnice: Michaela Hergetová jako moderátorka, zvláště agresivně a demagogicky ekonomka Markéta Šichtařová a zdánlivý punc nadhledu skýtala "bába přemoudrá", Jiřina Šiklová s komunistickou minulostí. Zvláště se mi nelíbilo, jak Šichtařová opakovaně skákala J. Jochové do řeči. Závěr: tento pořad vytváří zdání plurality názorů, ale ve skutečnosti je silně totalitní. Jinými slovy, my demoliberálové vyhlašujeme svá dogmata, prosadíme si, co potřebujeme - a vy ostatní buďte rádi, že jsme vás nechali alespoň pípnout... Doporučuji pro doplnění přečíst např.: http://cs.christiantoday.com/article/jana-jochova-trlicova-genderove-konfrontace-aneb-proc-genderove-feministky-tolik-zajima-sexualni-vychova/18382.htm

Po českých a moravských galeriích s Eliškou Fučíkovou (2010) (seriál)

Viděl jsem zatím jen díl, věnovaný Litoměřicím, a sledoval jsem ho se zájmem. Je to hodně popularizační, stručné, ale ono to v několika málo minutách ani jinak nejde. Je třeba ocenit samotný námět, nápad a počin.

The Kiss of the Vampire (1963)

Velmi dobrý hammerovský horor, situovaný do Bavorska začátku 20. století. Zvláště se mi líbila první půle, která by byla i na pět. Pomalé plynutí děje, houstnoucí atmosféra, novomanželský pár, stylové kostýmy i kulisy klasického gotického hororu. Ten závěr se ovšem poněkud vymkl a působil na mne až jako lehké sci-fi, byl nesmírně pitomoučký (že to i v rámci braku zaráží), jakoby tvůrce scénáře nestihl ten závěr vymyslet či celkově producentovi došly peníze, prostě závěr naprostá katastrofa. Jinak celkově nadprůměr z tvorby šedesátých let.

Černá díra (2011) (divadelní záznam)

Absurdně absurdní, nevydržel jsem víc než 20 minut...těšil jsem se, že se zasměju, ale nešlo to. Babčáková je zajímavá, ale tím se ta slabota zachránit nedá.

La frusta e il corpo (1963)

Nespornou kvalitou filmu je velmi dobrá vizuální stránka, barevné i kulisové efekty, výrazná tvář židovské herečky Daliah Lavi, hustá atmosféra i pomalé plynutí děje. Obligátní Christopher Lee v roli perfidní postavy. Jinak jde ale o zjevný průlom morální bariéry evropské filmové produkce, kdy jsou ukázány scény se sado-masochistickými prvky.