Abbaga yeojadeul jongahae (2009)

Komediálne pojatá transgender téma o jednom chlapovi, ktorý sa dal preoperovať na ženu a po rokoch ho navštívi jeho syn pred ktorým sa snaží predstierať, že je zase chlap s čím mu pomáha jeho priateľ, ktorý je náhodou filmovým maskérom. Takže film je takým už tradičným Kórejským mixom žánrov. Trochu ma sklamal pohľad bežných ľudí na transgender osoby, keďže v jednom momente má chlapcova matka s jej manželom strach, že hlavná hrdinka svojmu synovi ublíži. Plus je tam naznačené, že tieto osoby nemôžu v Kórey vychovávať svoje deti. Snáď sa to už zmenilo. Mimo tejto temnejšej stránky je film väčšinou zábavný. Na-young Lee je v trangender úlohe skvelá. S tým svojím utrápeným výrazom sa jej nedá nefandiť. Scéný v ktorých pred synom predstiera, že je chlap sú miestami fakt vtipné a miestami aj občas trápne. Chlapec je roztomilý. Skvelá je aj línia s filmármi v ktorej sa zakaždým nejak vtipne prepletie film s realitou. Či už zabitou figurínou a jej hlavou alebo útokom kaskadérov na skutočné policajné auto. Aj línia medzi Na-young Lee a jej nápadníkom, ktorý je celý čas z nej zmätený funguje. Vlastne samostatne fungujú všetky línie, len dokopy to je taký mišmaš, ktorý spolu príliš neladí. Napriek tomu to ale stojí aj za opätovné zhliadnutie. 7/10.

Abbaneun dal (2016)

Komédia o tom ako si na týždeň vymenia svoje telá otec a dcéra - teenagerka, ktorý si spolu vôbec nerozumejú a samozrejme po tejto skúsenosti nájdu pochopenie jeden pre druhého a zlepšia sa im vzťahy. Za slabinu považujem scenár, ktorý neponúka žiadne komplexnejšie dejové línie, ktoré by postupne gradovali, ale je to len sled jednoduchších vtipov, ktoré by napadli každého pri tejto premise. Našťastie to zachraňuje ústredné herecké duo, ktoré aj tieto jednoduchšie vtipy dokáže divákovi dostatočne vtipne predať. Jak Je-moon Yoonovi som v pohode veril, že hrá teenagerku, tak aj So-min Jeong s chôdzou naširoko jak chlap pôsobila uveriteľne a zábavne. Najlepšie sú scény v ktorých tancujú. A nakoniec som bol aj trochu dojatý, keď sa konečne pomerili a naznačené dvierka pre pokračovanie v ktorom si telá vymenia manželia by som si schuti pozrel. 6/10.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Tak toto dost bolelo. Mam rad Bekmambetovov infantilny styl, ale tentoraz sa mu to uplne rozpadlo pod rukami a vysledok je neskutocna nuda. Najviac ma prekvapilo, ze akcne sceny su mdle, malo vynaliezave a tentokrat odporne digitálne. Niezeby v jeho predchadajucich filmoch boli triky tip top, ale tentokrat su fakt hnusne. Po nevyraznej rezii je dalsim velkym problemom scenar. Uz samotny nazov pôsobi absurdne a zaroven slubuje trashovu zabavu. Lenze v celom filme nie je ani naznak humoru. Cely cas sa to berie strasne vazne az to vyznieva nevierohodne a trapne. Vyber predstavitela hlavneho hrdinu bol tiez riadny omyl. Tak necharizmaticky herec tu uz davno nebol. Takisto Mary Elizabeth Winstead mi pripadala nejaka divna. Na krehke zienky sa podla mna nehodi. Jediní dvaja herci, ktorí film zachranuju od totalnej pohromy su Dominic Cooper v ulohe charizmatickeho mentora a Rufus Sewell v ulohe hlavneho zaporaka. Scenar mu podraza nohy ako môže, ale predsalen obcas vynikne. Napriek tomu to nestoji ani za jedno pozretie a ja dufam, ze sa Timur co najskor spamätá a natoci Wanted 2. 4/10.

Absolon (2003)

Videl som to pred rokmi a už som si nepamätal nič konkrétne, len to, že ma to strašne sklamalo. No a po rokoch je to stále strašná sračka. Na úrovni filmov R. Ellis Fraziera. Čize jednoduchá premisa. Tentokrát sa chlapi honia kvôli nejakému lieku. Väčšinou sa to odohráva v exteriéroch, ale akcia je mizerná po každej stránke. Pomalá autonaháňačka, mizerné nezmyselné prestrelky alebo nejaký ten minivýbuch. No a ani hviezdy za zenitom sa nijak nepredviedli. Jednu hviezdičku tomu nechával len preto, lebo tu Lambert ešte nevyzerá tak otrasne jak dnes. A pôvodný CZ dabing sa mi tiež nepáčil. 1/10.

Absolution (2015)

Vdaka TV Joj sme sa dockali európskej premiery novej Seagalovky (svetovu premieru nam ukradli Japonci).Z trailerov som nadseny nebol a zaroven meno v kolonke rezia vo mne nevyvolávali velke ocakavania. Lenze vysledok je prijemnym prekvapenim o triedu lepsim ako posledne Seagalovky. Namet je solidny. Seagal tu hra zabijaka so sympatickym partakom, ktory sa rozhodne, ze zachani prostitutku a postve si tym proti sebe vsemocny zlocinecky syndikat na cele s demonickym Vinnie Jonesom. Karty su od zaciatku jasne rozdane a necaka nas ziadny sokujuci zvrat, ktory by pôsobil imbecilne. Velkym plusom su postavy. Chemia medzi Seagalom a jeho partakom Byronom Mannom funguje na jednotku. Vtipne sa postuchuju a zaroven citit medzi nimi vzajomny respekt a ochotu polozit za partaka zivot. Na druhej strane je Vinnie Jones, ktory je taky slizky, ze sa neviete dockat, kedy mu Seagal zlomi väz. Zvysne postavy su len krovie na porážku. V druhej polovici spracovanie zapletky zacne trochu haprovat. Seagal s Byronom patra co je zac ten tajomny syndikat a Vynnieho partaci zase usilovne patraju po Seagalovi, aby sa konecne nakoniec vsetci zisli vo finalnom suboji. Trochu trapne, ale da sa to prezit, lebo v tejto casti prebereju prim akcne sceny. Rozpocet evidentne nebol velky, takze tu mame jeden vybuch, tri prestrelky a hlavne bitky. Nastastie producenti poznali svoje moznosti a tak sa nesnazili natocit velkolepe akcne sceny s trapnymi trikmy ale svojim moznostiam prisposobili film. Prestrelky su prehladne natocene rovnako ako bitky. Sice sa striha dynamicky, takze si nemôzete vychutnat bitky do sytosti, ale zaroven vam ani ziadny chvat neujde. Ziadny strih cez osu, ktory ztazuje orientaciu v bitkach sa nekona. Vynika v nich hlavne Byron Mann, ktory sa odhodla aj na nejake tie stredne zlozite chvaty a pouziva horne aj dolne koncatiny. Seagal pouziva svoj klasicky styl: stojim ako skala a kosím bleskurýchlymi rukami vsetko okolo seba. Vyzera to po dlhsej dobe dobre a Seagal sa zucastnil väcsiny svojich bitiek, co je pokrok. Dockame sa aj nejakych tradicnych brutalnych zlomenin. Evidentne sa tentoraz Seagal snazil. Skoda len, ze stale nezhodil ten divny porast okolo huby. Na jeho nadvahu som si uz zvykol, ale na briadku este nie. Takisto lokacie dopadli slusne. Aj ked sme stale v nenavidenom Rumunsku, tak tentokrat sa film odohrava v honosnejsich miestach a len vynimocne uvidime polorozpadnute domy s nejakymi lokalnymi otrhancami. Takze s vysledkom som spokojny do takej miery, ze po strnastich rokoch od filmu Exit Wounds udelujem nejakej Seagalovej solovke nadpriemerne hodnotenie, pretoze sa po velmi dlhej dobe jedná o Seagalovku, ktoru nepovazujem za stratu casu. Pre istotu uvediem, ze sa jedna o 3 hviezdicky v ramci videoprodukcie, nech nemate prehnane ocakavania. 6/10.

Absolutní nula (2006) (TV film) odpad!

Katastrofický film s katastrofálnymi trikmi = filmová katastrofa. Naviac je to strašne blbé aj dejovo. Pritom sa to berie celý čas vážne. To sa fakt nedalo dopozerať ani kvôli mojim obľúbencom z detstva. Charizmatický Fahey a stále sexy Erika Eleniak. Výsledkom je film vhodný maximálne pre vegetola, ktorý si ho iste kúpi na DVD. :) 1/10.

Absolvent (1967)

Dost dlho som sa vyhýbal tomuto filmu, lebo som sa bal, ze bude mat pomale tempo, ktore mi nesadne. Nakoniec tempo filmu bolo svizne. Ale zapletka je podana zvlastne. Film o mladikovi ktoreho komanduju jak rodicia tak aj starsia zena, ktora ho vyuziva na sexualne hratky, nakoniec dospeje a ide si za svojim cielom. Film ktory objavil Hoffamana. Prilis mi nesedel jeho vykon v prvej polovici filmu v ktorej je za naivneho mladika. Spraval sa ako mlada verzia Rain Mana. Posluchal na slovo jak robot az to zacalo pôsobit otravne. Viac mi sedel v druhej polovici v ktorej sa zdravo nasral a zacal si robit co chcel. Bohuzial s pribudajucimi minutami na mna zacal pôsobit ako neodbytny psychopat, takze som nemal velku chut mu fandit a na konci som bol rad, ze uz to mam za sebou. Pochvalu si zasluzi pesnickovy soundtrack, ktory aj po rokoch funguje dokonale. Vysledkom je zaujimavy film, ktory sa zapisal do sveta filmu, ale do môjho srdca sa mu to nepodarilo. 6/10.

Accident Man (2018)

Tak sa chlapcovi jednému ušatému zase raz podarilo uveriteľne  stvárniť nejakú postavu, vďaka čomu Accident Man neponúka len famózne bitky na ktoré sme u Adkinsa zvyknutí, ale funguje ako plnohodnotný film. Ma to zmysluplný funkčný príbeh o pomste jedného zabijaka. Nič nové pod slnkom, ale je to podané s nadhľadom a množstvom čiernohumorných hlášok. Postavy svojou šialenosťou pripomínajú fláky od Tarantina alebo Ritchieho. Každá postava má priestor poriadne zažiariť. Mňa okrem výnimočne charizmatického Adkinsa najviac zaujali Ray Stevenson ako drsný mentor a vtipná zákerná krysa David Paymer. Akurát zápletka je proste jednoduchá a priamočiará. Žiadny spletenec príbehov, ktorý by vás bavilo odhaľovať a tipovať jak dopadnú alebo sa pretnú, sa nekoná. Veľkým príjemným prekvapením je, vzhľadom na predošlú tvorbu, akcia. Mal som pocit jak keby Johnson vypočul všetky výtky ohľadom neprehľadnosti bitiek kvôli použitiu množstva bleskových strihov a rozheganej kamere a tak si bitky konečne môžeme poriadne vychutnať bez týchto moderných neduhov. A je na čo pozerať. Choreografia je dostatočne náročná a pestrá, obsahuje jak ťažšie akrobatické kúsky, poriadne dlhé bitky s hlavnými súpermi, tak efektné rýchle likvidácie radových poskokov. Drobnú výtku by som mohol mať k tomu, že vzhľadom na dosť dlho trvajúce niektoré súboje, pôsobí to množstvo inkasovaných rán na oboch stranách bezzubo. Až do záverečného dorazenia ranám chýba tvrdosť. Občas bitky pôsobia až príliš očividne nacvičené a menej dynamicky ako by mali vyzerať. Ale to je asi daň za dokonalú prehľadnosť. Ale pri tom množstve bitiek sa občasný takýto nedostatok dá prepáčiť. Potešilo ma aj par prestreliek, ktoré namiesto CGI používajú staré dobré kapsulky, vďaka čomu vyzerajú oveľa reálnejšie. Vydaril sa aj štýlový soundtrack, ktorý scénam dodáva poriadny drajv. Na celom filme ma srala len postava afektovanej lesby, ktorá neustále do Adkinsa ryla. Kvôli nej u mňa film stráca jednu hviezdu. Ale tak dobrý film Adkins nenatočil od tretieho Undisputed, takže celkovo som nadšený. 8/10.

Accident Man 2: Zabijákova dovolená (2022)

U pokračovania skvelej jednotky som sa obával troch vecí. 1. Horších bitiek, keďže v obsadení okrem Adkinsa tentoraz nie je žiadny ďalší povedomý bitkár. Ale bitiek je neúrekom (rozhodne viac ako minule) a po choreografickej stránke sú vymazlené. 2. Zmeny režiséra. Namiesto nie vždy úspešného ale vďaka Adkinsovi občas schopného Jesse V. Johnsona sme sa dočkali dvoch no name borcov, ktorí zažiarili rovnako ako Stahelski a Leitch pri prvom Wickovi. Vďaka nim majú bitky nielen skvelú choreografiu, ale sú natočené aj oveľa štýlovejšie ako minule. Hlavne vynaliezavá kamera, ktorá je pri bitkách rovnocenným parťákom bojovníkov a dynamický, ale prehľadný strih dodáva bitkám poriadny drajv. A aj mimo bitiek vizuál pôsobí viac cool. Fanúšikovia gore (EvilPhoenix a spol.) budú tiež dostatočne ukojení. 3. Najviac som sa ale obával, že kvôli absencii osobnej vážnej línie z jednotky to teraz bude až príliš infantilné. Prvá polovica filmu si ale dokonale vystačí len s komediálnou zložkou. Najviac ma bavila ženská variácia na Clousovského Kata, ktorá neustále testuje Adkinsove schopnosti. Z Freda sa zase stal skvelý parťák hlavného hrdinu. Ray Stevenson tu pôsobí trochu zbytočne a nasilu. V druhej polovici sa to ale začne všetko rozpadávať. V prvom rade mi extrémne vadil full retard imbecilný debilný chuj, ktorého musí Adkins chrániť. Každú jednu sekundu mi liezol na nervy a mal som chuť sa pridať k všetkým tým zabijákom a picnúť ho. A zároveň to vyzeralo, akokeby tvorcom došli prachy a tak sa zavreli v nejakom sklade, kde nasledovala jedna bitka za druhou. Síce kvalitné, ale predsalen to po chvíli začne nudiť jak bezdejové filmy Tonyho Jaa. Bitkám chýba hlavne gradácia. Borci do seba mlátia jak z gulometu a často sa kašle na reakcie na údery a kopy. A tak to pokračuje donekonečna dokiaľ nezaznie pomyselný gong a jeden z borcov náhle padne na zem. Trochu lepšie rozvrhnúť bitky behom filmu a pár mega naviac by filmu tiež rozhodne prospelo. Plus namiesto full retarda mohli vymyslieť nejakú inú zámienku pre ktorú musí Adkins všetkých zmlátiť. Celkovo teda slabšie ako minule, ale stále nadpriemerné a dúfam, že vznikne aj trojka. 6/10.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Ace je Jimova najlepsia komedialna uloha. Je svojsky blaznivy, ale zaroven to nie je idiot. Len sa vyziva v pubertiackom humore. Dokonca aj ustredna detektivna zapletka je celkom napinava a dobre napisana. Top to pre mna nie je uz len preto, ze kadencia vtipov je na dnesne pomery mensia. Najviac ma bavi Jimova epizodka v blazinci. Ta ma zakazdym rozosmeje. Okrem Jima potesi kraska z priatelov Courteney Cox alebo prisna Sean Young. Uz v tejto prvej velkej Jimovej komedii Jim predvadza aj niekolko solidnych kaskaderskych kuskov, co sa stalo trademarkom jeho kariery. Rovnako ako sexualne narazky na zenske prsia. Jim ma evidentne v oblube tieto partie, co mu chvalim. Vtipne je, ze tento film ma 4 CZ dabingy a vsetky s Bohdanom. Pocul som vsetky a najlepsie su prve dva v ktorych sa Bohdan snazil jak divy a Jima mozno aj prekonal. V tych dalsich dvoch to odohral dost monotonne. 8/10.