Sbohem, Sabato (1970)

V treťom diely Cleefa nahradil Yul Brynner. Vraj z toho súčasť série urobili až dodatočne po natočení. Ak je to pravda, tak je to vtipné, lebo hlavná zápletka a aj rozloženie postáv je identické ako v ostatných dieloch. Akurát je zápletka obohatená o motívy povstalcov a tentoraz tu je našťastie minimum humoru. Ale v centre deja je aj tak kopa zlata o ktoré ide jak našej nesúrodej bande tak bande rakúskych zloduchov. Brynner je tu za drsniaka ako má vo zvyku a s tou špeciálnou flintou odbachne každého. Objavil sa tu znova Bud Spencerovský poskok a nesmie chýbať aj nejaký ten akrobat a hlavne nespoľahlivý spojenec, ktorý chce zlato pre seba a ako v každom diely sa mu podrazáctvo nevyplatí. Akcia je najveľkolepejšia, ale pripadala mi najfádnejšie natočená. Tento diel je v každom ohľade taký solídny nadpriemer na jedno pozretie, ktorý v ničom nesklame ale ani nenadchne. 6/10.

Návrat Sabaty (1971)

Pokračovanie Sabaty pôsobí skoro jak remake. Všetko čo bolo v jednotke sa tu doslovne zopakuje. Ale zatiaľčo jednotka pôsobila ako regulérny western s občasným zľahčením, tak v dvojke pritlačili na komediálnu stránku natoľko, že už to vyzerá ako paródia na westerny. A nie príliš vydarená. Väčšina tých pokusov o humor je trápna a ani Lee Van Cleef sa do Terence Hillovskej rošťáckej polohy vôbec nehodí. Ale v akcii si to našťastie stále dáva. Celkovo tento film drží na hladine priemeru len akcia. Jak skvelé prestrelky, tak aj občasné kaskadérske kúsky. Divné je, že okrem Cleefa sa vrátili aj ďalší dvaja herci z minula, ale hrajú nové ale typovo podobné postavy. Klon Buda Spencera už nie je tak zábavný jak minule a aj ten poskakujúci akrobat skáče menej. No a do tretice nesmie chýbať chlapík, ktorý je niekde medzi a neustále vymýšľa plán jak Cleefa podrazí. Ale bez pušky v bendže už nie je ani zďaleka tak cool a tentoraz som si prial, aby ho Cleef odbachol čo najskôr. Takže vďaka akcii sa to raz dá pozrieť, ale kvalita išla výrazne dole. 5/10.

Sabata (1969)

Vydarený western so svižným tempom a množstvom kvalitných prestreliek. Hlavný záporák je štylizovaný do Bondovského magora, ktorý chce čo najviac zbohatnúť a v sídle má životunebezpečné gadgety s ktorými rád kántri protivníkov. Našťastie hlavný hrdina, ako vždy charizmatický drsniak Lee Van Cleef, má tiež pestrú kolekciu rôzne upravených zbraní. Prvá polovica zaujme jak skvelými prestrelkami, tak množstvom humoru. Vydarili sa aj vedľajšie postavy. Bud Spenserovský, ktorý to vie s nožíkom, neustále poskakujúci akrobat a hlavne Banjo, ktorý to dávno pred El Mariachim a Desperadom pri prestrelkách rozbalil na svoj hudobný nástroj. Bohužiaľ so zápletkou si veľmi námahu nedali a v druhej polovici nasleduje už len jedna akcia za druhou pri ktorej hlavný hrdina kántri záporákových zloduchov. A takisto to naťahovanie medzi Sabatom a Banjom je ku koncu už otravné. Ale som rád, že to prežili obidvaja. Prestrelky nie sú tak štylizované ako u Leoneho, ale oveľa viac pripomínajú klasické akčné filmy, akurát štylizované na divoký západ. Čo mne nevadí. Ešte mi tu chýbala ikonická hudba. Nejaký Giombini holt nie je Morricone a žiadny motív, ktorý by sa zaryl do pamäte tu nie je.  Ale ako celok je to nadpriemerný western, ktorý aj dnes stojí za to. 7/10.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Ok, po repete niekoľkých westernových klasík pomaly ale isto mi už prestáva vadiť to pomalé tempo a Leoneovské nekonečne naťahované zábery, ktoré našťastie spríjemňuje vydarená Morriconeho hudba. Bavila ma aj zápletka o dvoch lovcoch ľudí, ktorý chcú dostať ultimátneho parchanta. Len je trošku zvláštne, že Eastwoodov hlavný hrdina je zakaždým tou najmenej prepracovanou a vlastne aj najmenej zaujímavou postavou. Ale tentoraz je aspoň fakt tým dobrým a s parťákom sa neustále nepodráža. Lee Van Cleef ho ale zatieni. Jednak mu tá čierna fakt sekne, jeho zbierka zbraní je pôsobivá a jeho postava má aj nejaký osobný motív. Cleefa som si celkom obľúbil a dokonale sa hodí jak na zloduchov, tak na klaďasov. Som rád, že tentoraz bol na tej správnej strane. Film si ale pre seba ukradol zloduch Gian Maria Volontèho, ktorý je jednak neskutočne zákerný a zároveň je to tragická postava, ktorá aj keď neváha zabiť decko, tak trpí kvôli minulosti. Nejaká veľkolepá alebo aspoň prepracovanejšia akcia tu nie je. Len tradičné Leonovské bleskové prestrelky. Na to si treba zvyknúť. Pomaly si zvykám, ale ešte úplne som tomu na chuť neprišiel. To nekonečné pozeranie si do očí je až komické. Najmä keď v jednej scéne takto postava v mnohých prestrihoch čumí na plagát. To už si z toho aj Leone musel robiť srandu. Po prvom pozretí som síce dal nadpriemerné 3 hviezdy, ale mal som z toho skôr rozpačité dojmy. Tentoraz napriek niektorým Leoneho trademarkom, ktoré ma serú, som celkovo oveľa spokojnejší a tie slabšie 4 hviezdy si to zaslúži. Za pár rokov na staré kolená sa možno doplazím aj k piatej. Uvidíme. 7/10.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Ale hej, celkom príjemný buddy movie situovaný do westernového žánru. Celkom sympatická dvojka neustále vykráda banky a keď im už pôjde o krk, tak sa snaží nájsť svoje miesto vo svete. Ale holt starých psov nové kúsky nenaučíš, takže ich už neodvratne čaká vysnívaná Austrália. Akcia je na úrovni a aj dnes dokáže ohúriť. Hlavne ten výbuch vozňa je neskutočný a nechápem jak to natočili bez toho, aby ich nezabilo. Dosť ma otravovali tie hudobné vsuvky a vo filme vlastne o nič poriadne nejde. Je to len také nekonečné blbnutie. Naviac ústredné herecké duo som nikdy nijak nezbožňoval, takže mi ich charizma k úplnej spokojnosti tiež nestačí. Za mňa je to len pohodový nadpriemerný western, ale chápem ľudí, ktorí ho žerú oveľa viac. 6/10.

Psanec Josey Wales (1976)

Toto mi nesadlo. Strašne sa to vlieklo a pôsobilo to jak miniséria v ktorej sa neustále mení jak štýl tak drobné epizódky, ktoré mi dvakrát zaujímavé nepripadali. A ani Eastwood sa nevytiahol. Za mňa nuda. 4/10.

Promlčení (2003)

Zaujímavá téma, ale pojatím to je viac detektívka ako dráma, ktorá by sa venovala postavám. Celé sa to točí len ohľadom toho, či alebo kedy toho parchanta, ktorý sa ani po rokoch vôbec nezmenil, chytia. Ja som sa dosť nudil. Škoda dobrého hereckého obsadenia a aj špičkového dabingu na taký film.  5/10.

Duel v poušti (1994)

Nie je to až taká tragédia ako tvrdia ostatní ale ani nič, čo by obstálo aj dnes. Klasický film o súboji tentokrát obyčajnej rodinky s partov zdegenerovaných magorov niekde v púšti. Partička neustále prenasleduje a terorizuje rodinku. Dôjde k nejakým tým nepríjemných stretom, vraždičke atď. Polícia je už tradične neschopná a zase má tendenciu skôr zatknúť hlavného hrdinu ako zloducha. Nejaká väčšia akcia tu ale chýba. Bol to evidentne film za pár dolárov. Herecké obsadenie je celkom zaujímavé. Sú tu jak už dávno zabudnuté tak aj budúce hviezdy. Ale nikto z nich sa príliš nepredvedie, pritom práve herci mohli vytiahnuť film aspoň nad priemer. Lambert zas len neustále hádže pohľady. Zo Sheffera príliš strach nejde. Je to len nepredvídateľný magor. A ostatní tam sú tak nejak v pozadí. Proste film, ktorý mohol zaujať pred dávnymi rokmi, ale dnes už nie. 4/10.

Dvojitý podraz (2001)

Priemerné heist béčko s neskutočne debilnými postavami, ktoré nezachráni ani solídne herecké obsadenie. Hlavne Angus Macfadyen (ktorý sa tu neskutočne podobá na Toma Sizemoreho) ako totálne nezodpovedný brat, ktorého neustále zachraňuje Peter Weller, ma sral. Ani plán lúpeže dvakrát prepracovaný nie je. Vrazíme tam kamiónom a vyhodíme trezor do vzduchu, vau. Za niečo stojí len pár karambolov, ale ako celok je to príliš blbý a prekombinovaný film. 4/10.

Cesta kovbojů (1994)

Strašne slabá buddy komédia založená na koncepte vidláci vo veľkomeste. Vtipy sú obohraté a nevtipné, chémia medzi ústrednou dvojkou príliš nefunguje. Sutherland síce s fúzmi vyzerá cool, ale do komédií sa nehodí. Harrelson sa síce snaží ostošesť, ale nemá tu podporu v ničom. Ostatní herci nestoja za zmienku. Akcie tu je minimum a tiež nič zaujímavé neponúkne. Proste po každej stránke slabota a nečudujem sa, že tento film úplne zapadol. Už v dobe vzniku naviac pôsobil, že prišiel o desať rokov neskôr ako mal. 4/10.