Borg/McEnroe (2017)

Asi lepšie sa už film o legendárnom tenisovom turnaji v ktorom súperia dve osobnosti natočiť nedá, ale mal som s filmom dva problémy. Keď sa film takto rovnomerne a férovo venuje obidvom stranám bez toho, aby jedného nejak démonizoval, tak nikdy neviem komu fandiť. Tým pádom som vždycky na konci rád, že jeden z ich vyhral a zároveň sklamaný, že druhý prehral. Ale aspoň som trochu spoznal dve osobnosti o ktorých som nikdy nepočul a práve náhľad do ich súkromia ma bavil na filme najviac. Hlavne ten prerod Borga od nerváka k človeku, ktorý drží emócie na uzde. Viem si veľmi dobre predstaviť aké odhodlanie to vyžaduje. Druhý problém som mal s tým, že tenis ma ako šport vôbec nezaujíma a finálny zápas tým pádom pre mňa príliš vzrušujúci nebol. Proste tam nejak pinkali loptičku až konečne jeden z nich vyhral. Ale fanúšikovia tenisu budú pravdepodobne nadšený. Ja som celkom spokojný vzhľadom na to, že tento šport mám na háku. 6/10.

Doupě rváčů (2020)

Zo začiatku zaujímavý mišmaš arénovky, akčniaku, detektívky a Tarantinovsky/Ritchieovsky bláznivých postáv, ktoré vtipne kecajú o ničom. Čím ďalej tým viac je to prekombinované a nakoniec sa dozvieme, že všetko so všetkým súvisí. Druhá polovica ma už príliš nebavila a pripomínala mi Carnahanove nepodarky typu Smokin' Aces. Chce to byť cool za každú cenu, ale je to fakt prehnané. V jednotlivostiach je to ale ok a ako celok zaujímavá hovadina na jedno pozretie. 5/10.

Ubal a zmiz (2021)

Strašne som si prial, aby sa mi to páčilo, ale v českom prostredí Ritchieovská zmes grázlov, mafiánov a magorov proste nefunguje. Dialógy strašne šustia papierom a máloktorú hlášku sa hercom podarí predať. Vizuál sa snaží o videoklipový štýl, ale pôsobí to zastaralo jak videoklip z 90tych rokov. Za mňa nefunkčná nuda. 4/10.

Finch (2021)

Mix Stroskotanca a pohodového Marťana. Finch (Tom Hanks) prežíva v postapo svete, ale snaží sa to brať s nadhľadom. Namiesto Wilsona si tentoraz zostrojí robota Jeffa, aby sa postaral o jeho psíka, keď tu už Finch nebude. No a keďže sa zásoby v jednom opustenom meste minuli, tak sa všetci traja spolu vydajú na vandrovku za lepším zajtrajškom. Chvíľu je to zábavné, chvíľu dojímavé, občas aj napínavé, ale celkovo to je v každom ohľade len taká príjemná mierne nadpriemerná jednohubka, ktorá mohla byť aj kratšia a za nejaký čas sa mi úplne vyparí z hlavy. Pokiaľ máte radi Hanksa a nemáte nič proti gýčovým jednoduchým filmom, tak to stojí za jedno pozretie, ale nevidím dôvod to vidieť druhýkrát. 6/10.

Nebezpečný (2021)

Je to blbé, lacné nezáživné béčko v ktorom sa nekonečne kecá a keď už konečne dôjde na akciu, tak je to podfinancovaný trapas. Ešte pár takýchto filmov a Gibson klesne na Willisovu úroveň. Šialený Gibson tu je len ojeb na plagát. Párkrát sa mihne na pár sekúnd, celý čas sedí u seba doma mimo ostatných hercov, takže tipujem, že svoje scény odohral za jeden deň. Mladý Eastwood sa snaží cediť cez zuby tichým tónom hlášky ako jeho foter, ale charizmu nemá ani stotinovú. Famke Janssenová už vyzerá otrasne a zbesilý Gibson je ako herec rovnako mizerný ako vždy. Ako celok to je odpad, ale jednu hviezdu dávam za ponorku pre ktoré mám slabosť. 1/10.

Tím tvrdší je pád (2021)

Uznávam, tento western to mal u mňa ťažké. Pustiť si ho krátko potom, čo som si dal repete Leoneho klasík, by obstál máloktorý nový film. Ale aj bez ohľadu na to je to absolútne nefunkčné. Už úvodná brutálna scéna by mala mraziť, ale ja som sa nudil. Proste totálne bez atmosféry a napätia. Postavy behom celého filmu vôbec nefungujú. Sú nielen mizerne napísané ale hlavne otrasne typovo obsadené. Hlavnému hrdinovi som nasratého parchanta, ktorý sa mstí, neveril ani sekundu. Pôsobí jak nedospelý srandista z nejakého hip hop videoklipu. Príliš nepočúvam černošskú hudbu. Nie pretože som hnusný biely rasista, ale pretože mi štýlom nevyhovuje. A pri sledovaní filmu som mal pocit, že sledujem nekonečný videoklip na hudbu, ktorú nemusím. Hviezdičku si film zaslúži len za kvalitnú technickú stránku a niekoho snáď poteší kopec brutality. Ale je to tak prehnaná brutalita, že nepôsobí skutočne hrozivo alebo nepríjemne. Mňa to nonstop nudilo. Proste ďalší nefunkčný Netflix film len na efekt. 2/10.

Kapsy plné dynamitu (1971)

Prvá polovica tohto filmu ma nadchla už pred rokmi. Na Leoneho pomery to má neskutočne svižné tempo a hlavne to je pojaté ako komediálny western v ktorom kraľuje totálny zlodejský vidlák Rod Steiger. Má tu jednu hlášku za druhou. A aj tie Leoneho trademarkové nekonečné prestrihy na xichty sú na začiatku použité dosť originálne. Zábavnú nesúrodú dvojku so Steigerom vytvoril James Coburn ako stoicky kľudný expert na výbušniny všetkého druhu. Postupne sa síce dozvedáme o jeho tragickej minulosti, ale vďaka tomu o to viac pôsobí, že už je zmierený zo životom a ani smrť ho nerozhodí. V druhej polovici sa ale zmení jak žáner, štýl tak aj tón filmu.  Začne sa tam riešiť revolúcia a jej tragické dopady na bežných ľudí. To mi nesedelo už minule a aj teraz mám z toho rozpačité dojmy. Film si síce stále udrží špičkové kvality, ale čím ďalej tým viac to je smutnejšie a nepríjemnejšie. Nikdy som nemal rád filmy, v ktorých sú postavy v bezútešnej situácii a až do konca sa im dejú zlé veci. Na také pocity nepotrebujem filmy. Až v tejto polovici sa ukáže aj hlavný záporák, ale tentoraz to je skoro až anonymné zlo, ktoré nemá žiadne dialógy a vystačí si s hnusným xichtom. Akcia je hlavne v druhej polovici veľkolepá a štandardne natočená. Už to nie je western, ale regulérny vojnový veľkofilm. Na hudbe sa mi páčil jak jej komediálny podtón, tak hlavne to, že na rozdiel od ostatných Leoneho filmov, táto nie je tak notoricky prefláknutá. Takže celkovo to je skvelý film, ale vďaka tej nepríjemnej druhej polovici zase tak skoro chuť na neho mať nebudem. P.S: dabing ČT je parádny. 8/10. Jak tak pozerám svoje nadpriemerné hodnotenia Leoneho filmov, tak budem musieť prehodnotiť svoje tvrdenie, že jeho štýl nemám rád. Ešte nech sa mi začne páčiť Pán prsteňov a podobné fantasy voloviny a  budem vedieť, že je som mnou niečo v neporiadku. :-)

Pro hrst dolarů (1964)

Ok, s tou jednou hviezdičkou som bol až príliš prísny a mimo. Ale stojím si za tým, že keď som to videl minule, tak presne tak zlý dojem som z toho mal. Holt western nie je úplne môj žáner, ale keďže mám rád analógovú akciu a dnes sa točí už len digibordel, tak keď nechcem pozerať dookola Komando, tak občas to potrebujem prestriedať nejakou westernovou klasikou. A aj na to pomalé tempo si pomaly zvykám. Vidno, že tu Leone ešte len začínal, takže sa nekonajú nekonečne prestrihy na oči. Morriconeho hudba je tiež len ok, ale sú aj lepšie soundtracky. Najviac sa mi páčilo, že zo všetkých Leoneho filmov tu má Clint najväčší priestor, takže má možnosť vyniknúť. Síce nie herecky, ale je tu skutočným hlavným hýbateľom všetkých udalostí. V ostatných Leoneovkách ho zakaždým zatienil niektorý kolega. A aj keď tu vystrieľa kopu ľudí, tak tentoraz mám naozaj pocit, že on je ten dobrý. Z ostatných hercov zaujme hlavne Gian Maria Volonté ako hlavný záporák. Aj keď to bol totálny zmrd, tak mu dokázal dodať určitú charizmu, aby som mu aspoň trochu fandil. Ostatní sú už len hlupáci s ktorými si Clint celý film robí, čo chce a pekne ich odrbáva. Akcie tu veľa nie je. Pár bleskových prestreliek a jedno hromadné vystrieľanie v ktorom sa obete teatrálne chytia za hruď a opatrne sebou drbnú na zem. No hej, toto ešte príliš drahé nebolo. Tu sa Leone ešte len otrkával, aby to mohol naplno rozbaliť v ďalších filmoch. Po rokoch som tomu teda konečne prišiel na chuť a uznám, že to je solídny nadpriemer. 6/10.

Sbohem, Sabato (1970)

V treťom diely Cleefa nahradil Yul Brynner. Vraj z toho súčasť série urobili až dodatočne po natočení. Ak je to pravda, tak je to vtipné, lebo hlavná zápletka a aj rozloženie postáv je identické ako v ostatných dieloch. Akurát je zápletka obohatená o motívy povstalcov a tentoraz tu je našťastie minimum humoru. Ale v centre deja je aj tak kopa zlata o ktoré ide jak našej nesúrodej bande tak bande rakúskych zloduchov. Brynner je tu za drsniaka ako má vo zvyku a s tou špeciálnou flintou odbachne každého. Objavil sa tu znova Bud Spencerovský poskok a nesmie chýbať aj nejaký ten akrobat a hlavne nespoľahlivý spojenec, ktorý chce zlato pre seba a ako v každom diely sa mu podrazáctvo nevyplatí. Akcia je najveľkolepejšia, ale pripadala mi najfádnejšie natočená. Tento diel je v každom ohľade taký solídny nadpriemer na jedno pozretie, ktorý v ničom nesklame ale ani nenadchne. 6/10.

Návrat Sabaty (1971)

Pokračovanie Sabaty pôsobí skoro jak remake. Všetko čo bolo v jednotke sa tu doslovne zopakuje. Ale zatiaľčo jednotka pôsobila ako regulérny western s občasným zľahčením, tak v dvojke pritlačili na komediálnu stránku natoľko, že už to vyzerá ako paródia na westerny. A nie príliš vydarená. Väčšina tých pokusov o humor je trápna a ani Lee Van Cleef sa do Terence Hillovskej rošťáckej polohy vôbec nehodí. Ale v akcii si to našťastie stále dáva. Celkovo tento film drží na hladine priemeru len akcia. Jak skvelé prestrelky, tak aj občasné kaskadérske kúsky. Divné je, že okrem Cleefa sa vrátili aj ďalší dvaja herci z minula, ale hrajú nové ale typovo podobné postavy. Klon Buda Spencera už nie je tak zábavný jak minule a aj ten poskakujúci akrobat skáče menej. No a do tretice nesmie chýbať chlapík, ktorý je niekde medzi a neustále vymýšľa plán jak Cleefa podrazí. Ale bez pušky v bendže už nie je ani zďaleka tak cool a tentoraz som si prial, aby ho Cleef odbachol čo najskôr. Takže vďaka akcii sa to raz dá pozrieť, ale kvalita išla výrazne dole. 5/10.