Samaritán (2022)

Klasický príbeh o drsniakovi s temnou minulosťou, ktorý sa proti svojej vôli skamaráti s otravným faganom a nakoniec bude musieť popustiť uzdu starým zvykom, aby fagana ochránil pred prehrávajúcim magorom. Oldschool námet, ktorý je pre hrdinu z oldschool akčniakov ako stvorený. Ale Sly chce byť na staré kolená in a tak to pojal ako Marvelshitovku. Jeho postava je síce stará, ale prakticky nezničiteľná. Keď už sa dostane k akcii, tak mácha rukami a chudáci kaskadéri odlietavajú vzduchom desiatky metrov a nepôsobí to vôbec cool. Namiesto poctivých kaskadérskych kúskov častejšie dostaneme mizerné CGI. Akcie tu ale príliš veľa nie je. Dosť si ju šetria a poriadneho nášupu sa dočkáme až v predigitalizovanom finále natočenom komplet v štúdiu pred modrým plátnom. A tak väčšinu filmu sledujeme toho fagana a Sly sa len občas mihne. Vyzerá jak Hobo with a hammer gun a tvári sa tak kyslo akokeby ho vôbec nebavilo, že musí v tomto hrať. Takže ten jeho vzťah s chlapcom vôbec nefunguje. Záporák je trápny prehrávajúci magor, ktorý komanduje malé deti. Bojím bojím. Jednu hviezdu dávam snáď len za finálnu šokujúcu pointu, ktorá rozosmiala. Takže celkovo po každej stránke tragédia. Komixovka, ktorá nemá rozpočet na komixové atrakcie a všetci sa tam tvária, že ich to vôbec nebaví. Radšej si znova pustím Brodyho Clean. To je kvalitný oldschool. 2/10.

Raketa na Měsíc (1958)

Viem si predstaviť, že by to s drobnými úpravami mohla byť epizóda pôvodného Star Treku. Máme tu neohrozenú posádku, ktorá pristane na mesiaci, kde nájde pestrofarebne nafarbených ľudí, ktorí majú byť akože mimozemšťania. Samozrejme samé ženy z ktorých sa vykľujú riadne mrchy a tak ich musí oblbnúť svojím šarmom hlavný hrdina. Hlavný problém som mal s postavami, ktoré sú hrozné. Hlavný hrdina bez charizmy a to, že sú členovia posádky uprchlíci z väzenia, ktorý doslova išli okolo, je strašne WTF aj v tom naivnom prevedení celého filmu. Aj keď je stopáž krátka, tak zápletka by vystačila len na epizódu seriálu, takže sa to často strašne tiahne. Triky sú totálne zastaralé, ale s tými som paradoxne problém nemal. Už nejaké takto staré sci-fi som videl a po tých rokoch tieto praktické triky pôsobia skôr roztomilo. Takže celkovo, aj na pomery doby vzniku, je to príliš blbé a hlavne nudné. 4/10.

The Bravest (2019)

Niečo medzi katastrofickým filmom a požiarnickou (a pravdepodobne aj kdejakou ďalšou, však malý Mao) agitkou. Takže pri hasení obrovského ropného skladu padajú hlášky: Nikto nevie, čo sa môže stať, ale my to zvládneme. Áno pane. Jedná sa o samovražednú misiu, členovia strany urobia krok dopredu. Pustite aj mňa pane. A pred smrťou, každý z tých hrdinov, ktorý bojuje so zákerným ohňom do poslednej kvapky, pateticky zasalutuje. Kto by nemal chuť pridať sa k nim a skôr či neskôr dopadnúť ako spálená oškvarka? Bohužiaľ takto pojaté postavy si ma nedokázali získať. Namiesto ľudí z mäsa a krvi tu sú len nadpozemskí hrdinovia. Takže ostáva len technická stránka. Po úvodnom pravdepodobne skutočnom výbuchu nejakej barabizne pred zrútením sa dočkáme už len tradičného CGI festivalu miestami viac a miestami menej pozerateľnej kvality. Náznaky skutočného nebezpečenstva v tom CGI bordely som necítil ani na sekundu, ale sú to celkom pekné trikové orgie. Vadilo mi snáď len to jak oheň často rýchlo prenasledoval nejakého požiarnika, jak keby sa z toho režisér snažil urobiť akčný film. Takže celkovo ok požiarnická jednohubka. 5/10.

Co dál, doktore? (1972)

Vtipná ukecaná crazy komédia, ktorá by si podľa mňa úplne v pohode vystačila s Barbrinou postavou roztomilej sexy potvory, ktorá popletie hlavu totálnemu ťuťmákovi do takej miery, že pomaly zabudne aj na svoju otravne vtipnú snúbenicu. Lenže to bolo asi tvorcom málo a do deja zakomponovali aj nekonečné zámeny štyroch kufríkov s rôznym obsahom (šperky, tajné dokumenty, ťuťmákové šutre a Barbrine prádlo). Línia s Barbrou a ťuťmákom ma bavila od začiatku do konca, ale snahy rôznych neschopných idiotov získať kufor so správnym obsahom boli postupne otravné. Štvrtú hviezdu nakoniec tesne dávam kvôli skvelej naháňačke v uliciach San Fancisca. Samozrejme dôjde aj na povinný trik so sklenenou tabuľou, ktorú nakoniec predsalen rozbijú. Ale tentoraz to fakt dlho vyzeralo, že to prežije bez škrabanca. Veľkým plusom filmu je fantastický CZ dabing. 7/10.

Povolání mého otce (2020)

Divná dráma o rodinke, ktorú terorizuje otec rodiny. Aj keď viac ako násilník je hlavne magor, ktorý trpí absurdnými bludmi. Nimi kŕmi svojho syna a matka všetko trpezlivo prehliada. Nakoniec ani nedôjde k žiadnej veľkej tragédii, takže celkový dojem je po každej stránke nemastný neslaný. Ani kvôli Benoîtovi sa to neoplatí vidieť. 4/10.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (2022)

Je tam všetko, čo by v správnej Spencer/Hillovke malo byť (bitky, naháňačky, pekná bugina a pokus o chytľavý motív), ale nič z toho nefunguje. Hlavne z humorom to je veľká bieda. Nezasmial som sa ani raz. A to najhlavnejšie sa absolútne nevydarilo. Kasting. Tí dvaja medzi sebou nemajú žiadnu chémiu a ani sami o sebe nemajú charizmu. Nepoznám tých hercov, takže neviem, či to sú ostrieľaní komici, ale podľa tohto filmu im komédia nejde vôbec. Stále si myslím, že by aj dnes mohol tento štýl komédie fungovať, ale to by ho museli natočiť kvalitne. A to nie je prípad tohto filmu. Tak snáď len za technickú stránku a za to, že sa to pokúsili dejovo napojiť na originál, dávam aspoň 1*.

Al Kameen (2021)

Príjemné prekvapenie a to bežne na tieto vojnové strieľačky nie som. Jednoduchá ale funkčná zápletka o trojici vojakov obkľúčených obrovskou presilou v ich nedobytnom aute. A tak prakticky celý čas sledujeme ako dobrí arabáči skúšajú jednu fintu za druhou (pre mňa ako amatéra so zaujímavou taktikou pri ktorej sa využívajú najmodernejšie vojenské gadgety) ako svojich kolegov zachrániť. Postavy sú načrtnuté tak akurát, aby som si ich stihol obľúbiť a fandil im. U šéfa zlých uterákov stačí, že sa tvári ako zmrd a prajete mu smrť. Najviac ma ale sral ten hnusný sniper, takže jeho koniec som si si fakt vychutnal. Veľkým plusom je technická stránka. Akcia je špičková. V drvivej väčšine poctivá skutočná technika, výstrely s ohromujúcim zvukom a peknými výbuchmi. Až keď sa objaví vrtuľník alebo stíhačka, tak z toho cítiť CGI, ale jedno z tých lepších asi proste nemali prachy na ten záverečný megavýbuch, tak to spravili s CGI. Sklamaní budú snáď len priaznivci gore, ktorého tu veľa nie je. Výnimočne by som prijal aj ja viac roztrieľaných zkrvavených uterákov. Ale to je len detail. Tempo filmu na môj vkus až príliš kleslo v závere, keď sledujeme spomalené patetické zábery na telo jedného z hrdinov. Toto im príliš nevyšlo a namiesto toho aby som bol dojatý, tak to pôsobilo len otravne. Kvôli tomu to nie sú bezchybné 4*, ale solídnych 7/10 si to zaslúži a kľudne si to niekedy zopakujem.

The Devil at 4 O'Clock (1961)

Divný mix väzenského a katastrofického filmu. V prvej polovici spoznávame obyvateľov ostrova z pohľadu troch väzňov, ktorých prevážalo lietadlo, ktoré si na ostrove urobilo jednodňovú zastávku. Paradoxne sú tí traja vrahovia stokrát sympatickejší ako celá zberba na ostrove. Takže keď v druhej polovici konečne rachne sopka, tak bolo strašne ťažké držať palce všetkým tým parchantom. po trikovej stránke to je už natoľko zastaralé, že to dnes nemá šancu ohromiť a ani to nie je roztomilé retro spôsobom. Je to proste zastaralé a väčšinu filmu aj dosť veľká nuda. 4/10.

Columbo - Columbo a vražda rockové hvězdy (1991) (epizoda)

Jeden z tých menej komediálnych dielov, ale vynahradzuje to chladnokrvný vrah, ktorý je Columbovi zdatným súperom. Extrémne nesympatický obhajca, ktorý doteraz neprehral žiadny prípad a s nadšením čakáte ako ho Columbo dostane. Keďže mal naviac vrah aj pomocníčku (reálnu pani Colombovú), tak to dá Columbovi riadne zabrať a tentoraz sa mu páchateľa podarí usvedčiť aj s trochou šťastia. Celkov nie úplne špičková ale stále veľmi nadpriemerná epizóda. Predsalen humoru tam mohlo byť viac. Tento diel až príliš pripomína štandardnú detektívku a ja sa radšej zasmejem akokeby som mal premýšľať nad tým, či je vrahom záhradník. Ten mimochodom tentoraz tiež zohral dôležitú úlohu. 7/10.

Záhada v Saint-Tropez (2021)

Tento film je zázrak, pretože je fakt umenie natočiť komédiu s toľkými komediálnymi legendami, ktorá nie je absolútne vôbec vtipná. 4/10.