Kráska mezi muži (2010) (TV film)

Príjemná televízna romantika so svižným tempom a viac zameraná na komediálnu stránku ako dojímavé scény. Humor je jednoduchší a zápletka trochu priblblá, ale vďaka hneď trom pekným herečkám v hlavných úlohách ma to bavilo od začiatku do konca. Príjemná jednohubka. 6/10.

Shaolinští vetřelci (1983)

Všetci tu v komentoch ospevujú, ža sa vo filme nonstop mlátia. Práve to mi vadí. Je tam fakt nekonečné množstvo bitiek na úkor funkčného príbehu a postáv, ktoré mi bolo komplet ukradnuté. Naviac je to v jadre detektívka v ktorej hrdinovia pátrajú po zákerných vrahoch zo šaulinského chrámu. No a ani tie bitky ma nenadchli. Pripadali mi ako taký tuctový dobový priemer s množtvom výskokom do stratena mimo kameru. V každom ohľade priemerné kung-fu. 5/10.

Heropanti 2 (2022) odpad!

Chcel som napísať niečo zábavné o Tigerovom sixpacku a že ho tu zakaždým obnaží ako to ma vo zvyku, ale to je fuk. Ani jeho sixpack túto megasračku nezachráni. Dejovo je to jeden veľký bordel a príliš som to nepobral ani s kvalitnými titulkami. Už som videl pár Indických filmov, takže zhruba viem aké šialenosti mám očakávať, ale sa diali veci bez akejkoľvek logiky. No a v akcii Tiger behom celého filmu uštedrí asi tak 4 údery a 3 kopy. Inak len tancuje bez ohľadu na to, či sa jedná o hudobnú vložku alebo bitku. Po kaskadérskej stránke nepredvedie absolútne nič. nech sa už Tiger vyserie na akčniaky a natočí tanečný muzikál. Tam môže tancovať do halelúja. Jak tak vidím, tak aj Indofilovia sú sklamaní. Dúfam, že to prepadne a Tiger zase začne točiť relatívne normálne šialenosti. 0/10.

Interceptor (2022)

Tušil som to už z traileru a film to len potvrdil. Natočiť akčniak s Die Hard konceptom odohrávajúcim sa v jednej miestnosti je Mission Impossible, ktorú by nedal ani Tom Cruise. A nieto nejaká Elsa Patakyová so sexy hláskom Lucky Vondráčkovej. Takže 90% času sa film odohráva v jednej miestnosti, čo je väčšinu stopáže vyplnené nekonečným kecaním a rozoberaním minulosti hlavnej hrdinky. Je logické, že nejaký mindrák museli vymyslieť, aby sa tam niečo dialo. Raz za čas sa nejaký frajer do tej miestnosti dostane, takže sa dočkáme pár solídnych bitiek a film nešetrí ani na brutalite, keď niekto po niekom vystrelí. Tým pársekundovým výstrelom sa ale nedá ani nadávať do prestreliek. Proste pif a finito. Ani herci to nezachránia. Elsa je sexy ok, ale zvyšok je na hovno. Záporák pôsobí jak nudná kancelárska krysa a to je všetko. Zvyšok postáv, ktoré sa tam mihnú, sú totálne nevýrazné. Občasný zvrat je tiež dopredu očakávateľný, takže prekvapila a rozosmiala ma len tá ponorka na konci. Ale ani kvôli nej filmu nepridám ďalšiu hviezdičku. Na to by tam muselo byť takýchto volovín oveľa viac, aby to bolo aspoň guilty pleasure. Takže celkovo ďalší typický lacný Netflix shit. 3/10.

The Martial Club (1981)

Fantastické kung-fu v ktorom prekvapivo nejde o žiadnu pomstu a ani nikto tam nezomrie. Je to pojaté do veľkej miery komediálne. Ide tam o konkurenčný boj medzi dvoma spriatelenými kladnými bojovými školami a jednej zlej. Ale aj medzi tými spriatelenými občas vznikajú trenice. A miestami dosť vycucané z prstu. Rovno si odbijem najväčšiu slabinu tohto filmu a to sú miestami neskutočne debilné a otravné zámienky pre bitky. Ani v telenovelách som nevidel také sprostosti. V tomto smere dosahuje vrchol debility postava Kary Hui ako sestry, ktorá obviňuje za zmlátenie jej brata (Robert Mak) kohokoľvek, kto je v tej chvíli na scéne. Väčšinou to je jeho najlepší kamarát Gordon Liu. Fakt som si prial, aby aspoň ju zloduchovia z konkurenčnej školy picli a hrdinovia by mali konečne nejakú zmysluplnú zámienku pre boj. Našťastie to často zachraňuje práve to komediálne pojatie a podpichovanie sa medzi nezbednými mladíkmi Gordonom a Robertom. Druhým už bežným mínusom sú kulisy. Film pôsobí skoro až klaustrofobicky, jak sa na jednej strane Lau snažil koncipovať zábery čo najepickejšie, ale doslova narážal do stropu oblepeného kdejakým bordelom, ktorý mal zamaskovať, že sa to skoro komplet odohráva v štúdiu. Presunúť tie kulisy von by snáď nebolo o toľko drahšie, aby to zruinovalo rozpočet. To boli mínusy. Kladov je oveľa viac. Hlavne teda množstvo skvele choreografovaných, dynamických a nielen prehľadne ale aj štýlovo nasnímaných bitiek. Najprv sa dočkáme zbežného vysvetlenia pravidiel a následne famózneho predstavenia levích tancov. No a potom nasleduje jedna potýčka za druhou, či už medzi dvoma hlavnými mladíkmi, otravnou sestrou jedného z nich alebo zloduchmi od konkurencie. Áno, toto je ten vraj snáď jediný film v ktorom arcilotor   Lung-Wei Wang hrá relatívne veľkú a kladnú úlohu. Podobný typ úlohy hral ďalší typický predstaviteľ zloduchov Yasuaki Kurata vo filme Fist of Legend. Proste férový špičkový učiteľ, ktorý zhodou okolností vďaka dávnemu priateľstvu pracuje pre tú zlú školu. Ale vyhýba sa všetkým zlomyseľnostiam a mnoho ďalších od vedenia krotí. Jeho finálny duel s Gordonom je neskutočný. Predvedú tam x rôznych štýlov a po celý čas si prejavujú rešpekt. Táto postava by si zaslúžila aj vlastný spin-of. Z ostatných postáv zaujme hlavne Gordon Liu ako Wong Fei Hung, ktorý je na začiatku ešte nezbedný nezodpovedný mladík, ale postupne na rozdiel od svojho kamaráta dospeje a stane sa neporaziteľným borcom, ktorý zmláti všetkých naokolo. Jedna z jeho naj rolí. Celkovo teda v mnoho ohľadoch fakt vydarené kung-fu. Len treba prekúsnuť občasné debilné vsuvky. 8/10.

Cesta ohněm (2012)

Skúsil som si pustiť zase raz nejakých Indiánov, ale tentoraz som si nabehol. Nie je Malhotra ako Malhotra. Vydržal som to sledovať hodinu a zvyšok som zbežne preklikal. Plus: akcia sa drží celkom pri zemi a je normálna. Ale veľa jej nie je. Mínus. všetko ostatné. Teda aspoň pre divákov, ktorí absolútne nežerú Indickú kinematografiu. Príbehy o pomste mám rád, ale tu to bolo pojaté skoro jak nejaká mýtická bájka. Všetci tam brutálne prehrávali a záporák (holohlavé hovädo) bol jak z inej reality. To nebol človek. Povinné pesničky sú pre mňa tradične mínus, ale to je ten najmenší problém. Proste pojatie príbehu išlo úplne mimo mňa. No tak nič. Snáď nesklame Tiger alebo ten druhý Malhotra. Hviezdice neudelím, keďže som to nedopozeral.

Šílený opičák kung-fu (1979)

Dej preskočím. Tentoraz ho na ČSFD opísali výstižne. Týmto filmom Lau Kar Leung už evidentne reagoval na úspech Jackieho komediálneho Drunken Mastera a tak sa aj on pokúsil natočiť komediálne kung-fu. Opilý štýl propagujúci chľast vymenil za opičí štýl a chľast dostane Lau Kar Leungovu postavu Chena (ktorý tu má aj účes ako Jackie) do problémov, takže tento film má aj výrazné abstinenčné posolstvo. Lau tu hrá ale len druhé husle ako zlomený majster, ktorý sa dá postupne dokopy. Hlavným hrdinom je fenomenálny akrobat Hsiao Ho, ktorého Lauova postavy začne cvičiť. Je dostatočne vtipný, celkom charizmatický a čo sa týka jeho akrobatických schopností, tak sa mu vyrovná jedine Yuen Biao. Predvádza tu premety na x spôsobov. Skoro je to až na úkor tradičných chvatov. Vo finále má jak fantastickú hromadnú bitku, tak pôsobivý súboj s tradične diabolským Lo Liehom. Záporákov brat v podaní Lam Fai Wonga je zase vykrádačkou otravného magora akého často hrával Dean Shek. Síce nie je tak komický, ale miestami ma tiež rozosmial. Takže, príbeh je vydarený. Akurátny mix komédie a drámy. Kladné postavy sú dostatočne sympatické a záporáci odporní. Bitky pôsobivé. Lau Kar Leung sa pri snímaní štúdiových kulís tentoraz v maximálnej miere vyhýbal aj ten smiešnej namalovanej oblohe na stenách, takže to aj celkom dobre vyzerá. Na Shaw Brothes pomery nadpriemerné kung-fu. Ale stále o chlp horšie ako Jackieho alebo Sammove fláky z toho obdobia. Tentokrát to je ale tesná prehra. 7/10.

Čas na lásku (2018) (TV film)

Štandardná Hallmarkovská romantika odohrávajúca sa v nejakom peknom vyčančanom zapadákove so sympatickými seriálovými hercami. Je to predvídateľné od prvej sekundy a skončí sa to presne tak ako čakáte. Ale bez problémov to funguje. Príjemná jednohubka. 5/10.

Addamsova rodina 2 (2021)

Jednotka bola skvelá, štýlová a dostatočne prívetivá aj k dospelým divákom. Dvojka je veľkolepejšia, pestrofarebnejšia a bohužiaľ oveľa infantilnejšia a zameraná hlavne na deti. Zápletka je tiež horšia a ni tých pár vážnejších scén, ktoré by chceli diváka dojať, nefungujú. Páčil sa mi len znova vydarený SK dabing a tak 2-3 vtipy. Jednotku si pozriem opakovane, dvojku znova nie. 4/10.

Legendární zbraně Kung Fu (1982)

Tak ani po rokoch ma to príliš nebavilo. Nepáčil sa mi jak dej v ktorom nejaká drbnutá sekta ide po jednom svojom zbehlíkovi (Lau Kar Leung). Naviac je to podané v prvej polovici dosť chaoticky. A ani bitky ma nenadchli. Väčšinu stopáže sa namiesto normálnych bitiek dočkáme ninjovských zákerností s rôznymi tajnými smrtiacimi gadgetmi a jedmi. Sem tam zaujme len krátka bitka v obmedzenom priestore alebo keď sa musia súperi biť tak nenápadne a ticho, aby nevzbudili pozornosť. Plus Gordon Liu ako záporák mi nikdy nesedel. Na to má príliš kladný kukuč. Odmenou za to, keď vytrpíte 100 minút tohto nudného divného chaosu bude záverečná desaťminútovka v ktorej si to rozdajú bratia Lau Kar Leung a Lau Kar Wing. A to je teda žrádlo. Vystriedajú všetky možné zbrane a v neskutočne dynamických a skvele choreografovaných bitkách predvedú famózne veci. Lau Kar Leung si tu postavil pomník najväčšieho borca, ktorý ovláda všetky možné zbrane a štýly. A pravdepodobne právom. Tak hlavne kvôli finále to stojí za jedno zhliadnutie. Ale tých 100 premárnených minút predtým je fakt škoda. 5/10.