Jin zhuang da jiu dian (1988)

Poviedkový film odohrávajúci sa v hotely. Zo štyroch poviedok sú mierne nadpriemerne zábavné prvé dve. V tej prvej exceluje Kent Cheng. Už tradične je najlepšia tá s Richardom Ngom. Znova tu hrá podobného magora ako v sérii Lucky Stars. Tentoraz sa mentálne snaží ovládať druhých, ženy chce samozrejme neúspešne pobozkať a zamestnanci hotela ho omylom považujú za riaditeľa hotelu, čo sa mu hodí, keďže ho prišiel vykradnú. Tretia poviedka Ericom Tsangom je dosť WTF. Má hororové ladenie a dve ženy ho v izbe neustále chcú zabiť. No a štvrtá je nudná romanca s Jacky Cheungom. Takže polovica filmu ma dosť nudila a tá druhá je len mierny nadpriemer. Celkovo film tak na jedno pozretie. 5/10.

Zachraňme Harryho (1986)

Našinec chodí cez víkend rybárčiť, ale americkí robotníci si chodia cez víkend do Kolumbie zastrieľať po nejakých tých narkobarónoch. Najmú si k tomu aj drsného sprievodcu Roberta Duvalla, ktorý prejde veľmi náročným prijímacím sitom a všetko im to zaplatí tradične veľkozubí magor Gary Busey, ktorý si chce doplniť svoju zbierku zvieracích hláv o nejakú tú ľudskú. Čakal som, že tam bude viac akcie, ale prvú hodinku sa naša parta zmätene poflakuje v Kolumbii a až v poslednej polhodinke sa dočkáme dvoch prestreliek. Nie sú natočené nijak výnimočne, ale zvuk zbraní mal poriadne grády. Samozrejme to schytajú najväčší borci, zato parte babrákov, ktorí sa hrajú na Ramba praje nováčikovské šťastie. Nakoniec ani nie je také absurdné, že vystrieľali tú bandu podobne neschopných zloduchov. Výsledkom je celkom zábavný akčniak z éry, keď Rambo vyhral vojnu vo Vietname. Ale akcie tam mohlo byť viac. 6/10.

Ren zhe wu di (1982)

kung-fu filmy od Chang Cheha som nikdy nemusel. Toto už má aspoň celkom dobré bitky. Sú síce fázované, ale natoľko zrýchlované, že pôsobia celkom plynulo a svižne. Choreografia je solídna, ale nič dychvyrážajúce tu nikto nepredvedie. Našťastie bitiek je neúrekom. Bohužiaľ zápletka o súperení dvoch škôl ma vôbec nezaujímala a bolo mi jedno kto vyhrá, pretože všetky postavy sú strašne nevýrazné až sa mi trochu aj plietli, čo sa mi bežne nestáva. Celkovo to je pre mňa tuctový kung-fu priemer. 5/10.

Papež z Greenwich Village (1984)

Klasická dráma o dvoch kamarátoch z ktorých jeden robí neustále blbosti a nakoniec zapletie. druhého do šlamastiky. Mickey Rourke tu hrá toho lepšieho férovejšieho, ktorý sa snaží nejak preraziť, ale v žiadnom ohľade sa mu nedarí. Eric Roberts tu je za toho nezodpovedného a zbabelého. A napriek otrasným kučeravým vlasom, ktoré keď boli v zábere, tak som zakaždým trpel, tu zahral toho chudáka fakt skvele. Trošku prekvapivý je celkom šťastný záver pre obidvoch hlavných hrdinov, ktorý sa nakoniec dokážu vysporiadať aj s mafiou, ktorej ukradli prachy. Tempo filmu je pomalé, ale ústredné duo ma bavilo a film dobre zachytáva vlastne dnes už dobovú atmosféru 80siatkového New Yourku. Takže celkovo mierne nadpriemerná dráma. 6/10. Okrem pohľadu na tie vlasy som dosť trpel aj kvôli otrasnému CZ dabingu. Jak mizerné ruchy, ktoré neraz vo filme chýbali, tak aj obsadenie nie je vydarené a Filip Švarc sa na v tej dobe charizmatického Robertsa absolútne nehodí.

Děti planety Duna (2003) (seriál)

Po oslobodení Arrakisu od Harkonnenov nenastal happyend, ale tvrdý boj o vládnutie a aj niektorí Atreidovci začali robiť chyby, pretože sa opili mocou. Prvý diel tejto novej minisérie mi ale vôbec nesedel. Pôsobilo to strašne uponáhlane a hlavne dialógy boli rovnako strojové jak v pokračovaniach Matrixu. Z postáv sa stali len figúrky na komplikovanej šachovnici, ktoré nepoháňala nejaká uveriteľná motivácia, ale len snaha scenáristov. Nenadchlo ma aj preobsadenie niektorých postáv menej sympatickými hercami. Na druhej strane mi vadilo, že sa tu znova objavili tí istí českí herci v iných úlohách jak v prvej minisérii. Našťastie druhý a tretí diel pôsobí znova prirodzene a postavy tam fungujú ako v prvej minisérii. Vidno, že prvý a druhý s tretím dielom majú rozdielne predlohy. Možno keby aj dej prvého dielu rozviedli do dvoch častí, tak by to fungovalo lepšie. V druhom a treťom diely sledujeme snahu Arrakisu oslobodiť sa od náboženského vplyvu, ktorá sa snáď do určitej miery podarila. Rozhodne záver pôsobí nádejnejšie jak v minulej trilógii. Z postáv ma najviac bavil mladý Leto a šialená Alia. Po prekvapivej absencii v minulej sérii si to tentoraz vynahradil do sýtosti Marek Vašut. Triky nie sú ne lepšej úrovni ako minule, ale rozhodne pôsobia krajšie. Arrakis vyzerá celkovo veľkolepejšie. Ubudlo ale akcie, ktorej to veľa nie je. A aj rating sa znížil, takže žiadna poriadna krv alebo nahotinky sa nekonajú. Ale celkovo toto pokračovanie rozhodne stojí za pozretie. Je len o trochu horšie ako prvá miniséria.  6,5/10.

Modřiny (2020)

Klasický underdog Rocky koncept v neskutočne brutálne naťahovanom prevedení. Dramatická línia bola meganudná a ústredná postava si ma vôbec nezískala. Bitky sú asi kvalitné, ale ja tieto KFC hovadiny nesledujem a už vôbec ma nebaví sledovať jak realisticky si ženy rozbíjajú xichty. Možno by ma to nebavilo ani keby sa film vydaril. A možno hej. Veď Million Dollar Baby je pre mňa pecka. Ale toto vydarené rozhodne nie je a len pretože je hlavná hrdinka žena, černoška a lesba, to nebudem nadhodnocovať. 4/10.

Duna (2000) (seriál)

Knihu som nikdy nečítal, takže neviem do akej miery je jej toto spracovanie verné, ale mňa baví najviac. Oproti obidvom filmovým verziám tu od prvej sekundy naplno fungujú všetky postavy. Rozhodne to nie sú také chladne pojaté figúrky na zložitej šachovnici. Všetky tie politické pikle v pozadí sú tiež kvalitne prepracované, dobre gradujú a nakoniec všetko do seba perfektne zapadne. Celému seriálu dominuje ústredné duo matky a syna, ktorí zo začiatku z núdze využívajú Fremenské legendy o vyvolenom, ale postupne sa tými legendami stávajú. No a ten Džihádistický motív kladných postáv je pekne kontroverzný a zábavný zároveň. Na druhej Harkonenovci sú dokonale slizkí a medzi Fremenmi poteší kopa českých hercov. Čo sa týka kulís, tak s nimi som tiež spokojný. Podľa mňa tu sú lepšie znázornený bežní obyvatelia Arrakisu ako v novej filmovej verzii, kde všetky tie veľkolepé kulisy pôsobili ľudoprázdne. Poteší aj R-kový rating, takže akcia je krvavá a a pekné ženy sa tu neraz obnažia. Mínusom je len triková stránka nad ktorou je dnes už potrebné do veľkej miery privrieť oči. Mne zásadne nevadí, ale keby do toho niekto vrazil prachy a znova to poriadne prerenderoval, tak by to bolo super. A možno by mohli rovno natočiť z prostredia Duny veľkolepý seriál. Námetov je tam dosť. Celkovo je to ale skvelá miniséria, ktorá po dejovej stránke strčí do vrecka všetky tie drahé ale mizerne napísane súčasné sci-fi seriály. Z CZ dabingov mi pripadá najlepší VHS dabing. 7/10.

I Fink U Freeky (2012) (hudební videoklip)

Sexy videoklip plný krásnych ľudí a k tomu parádna pesnička.

Angelika a sultán (1968)

Tak tu máme poslednú kapitolu tejto ságy, ktorú považujem za najlepšiu. Rovnako ako v predošlom diely sa pokračuje v dobrodružnom štýle. Na začiatku sledujeme najprv dokončenie línie s pirátmi, ktorí predali Angeliku sultánovi. Zase tá Angelikovská kliatba zaúčinkovala a aj keď chlap Angeliku hoci aj znásilní, tak za to tvrdo zaplatí. Ja by som sa teda Angeliky nedotkol ani dlhou palicou, aj keby mi chcela dať, no čokoľvek.  :-) Prvá pol hodina je riadne akčná, čo neprekvapí keďže prim v nej hrá drsniak Peyrac. Medzitým si Angelika vylihuje a pojedá dobroty. A tvári sa smutne lebo strašne trpí. Vraj. Ale v tomto diely je po dlhej dobe zásadová a nikomu nedá. Ani keby ju mali zbičovať alebo zabiť. Tak aspoň nejaký posun v jej charaktere. To ale nezabráni tomu, aby pár dobrých chlapov kvôli hoci aj pohľadu na ňu behom filmu zbytočne za ňu nepoložilo život. Je to už taká tradícia ako keď v každej Bondovke zomrie nejaká Bondgirl. Takže nie je úplne fér to kritizovať. Škoda len že film nie je lepšie dramaturgicky pojatý. V prvejpol hodine sledujeme v akcii Peyraca, potom hodinu sledujeme útrapy Angeliky a prakticky až v poslednej minúte sa  znova stretnú a nasleduje happyend, ktorý pôsobí jak keby ho narýchlo pre istotu prilepili, ak by už žiadny ďalší diel nevznikol. Pritom aj neakčný dej odohrávajúci sa u sultána je dostatočne pútavý. Zaujme veľkolepá výprava a zaujímavé lokácie. Pri takejto stúpajúcej kvalite by som si kľudne dal aj ďalšiu epizódu odohrávajúcu sa v USA. Ale nevadí. Ako celok je to séria, ktorá stále dostatočne funguje aj napriek dosť pochybnému charakteru Angeliky. Hlavne to, jak má prakticky väčšinu série na háku svoje deti, pôsobí dosť rozporuplne. V rámci svojho žánru je to ale podobná klasika ako napríklad Vinnetou. Musíte pristúpiť na jeho pravidlá, inak budete trpieť jak sviňa. 8/10.

Nezkrotná Angelika (1967)

Po jednotke najvydarenejší diel. Asi nebude náhoda, že tu má znova väčší priestor Peyrac. Holt, diely Angeliky bez Peyraca sú ako sólovky Buda Spencera a Terence Hilla. Jeden bez druhého to proste nie je ono. Pyerac je jediný chlap, ktorý dokázal Angeliku skrotiť bez toho, aby za to zaplatil životom. Naviac sa zdá, že prešiel liftingom. Tá jazva na líci už nevyzerá tak hnusne a tá nad okom mu zmizla úplne. Aj samotná Angelika tu nie je taká nesympatická mrcha ako v treťom diely, ale keďže si tu dosť vytrpí, tak sa dá s ňou oveľa ľahšie súcitiť. najväčším kladom tohoto dielu, okrem svižného tempa a krátkej stopáži, je dobrodružné pojatie. Dočkáme sa tu námorných bitiek, ktoré na svoj vek a romantický žáner vyzerajú dobre. Dostatočne veľkolepo a aj drsne. A ako bonus tu je malá ponorka, čo je pre mňa vždycky plus. Niekto má rád vláčiky a niekto zas ponorky. :-) Len tá scéna mučenia s mačkami bola riadne nepríjemná. Fuj mačky, fuj. Celkovo fakt vydarený diel so zaujímavým vývojom. dokonca tí drsní piráti využijú Angeliku a nestihnú za to v tomto diely nijak zaplatiť. No uvidíme, či ich to dostihne nabudúce. 7/10.