• Krátkometrážní

Horizont události (1997)

husté, temné, mysteriózne, efektné hlboko-vesmírne béčko - taká "americká", béčková a hororovo-akčná verzia solarisu kríženého s alienom a shinningom - znie to divne, no má to svoje čaro;

Zpráva o Europě (2013)

páči sa mi tento trend "real" sci-fi filmov (vermírne: Gravity, Sunshine, Moon, Capricorn 1... o kontakte s mimozemskou civilizáciou: Conctac, Close Encounter...). i napriek tomu, že to vždy dopadne zle, alebo aj keď to dopadne dobre, má to strašný priebeh, znova to vo mne oživuje moju detskú túžbu byť kozmonautom.

Demolition Man (1993)

mladá sandra, sylvester vo vrcholovej forme a totálne šialený blonďatý wesley - a jedna úplná klasika z obdobia, kedy ešte akčné sci-fi pekne podľa starej šablóny vládli svetu

Blízká setkání třetího druhu (1977)

asi najinteligentnejší a najmierovejší film o strete s mimozemskou civilizáciou - ešte o krok lepší ako zemeckisov kontakt

Muži v černém 3 (2012)

Príbeh pomerne sterilný, o ničom, zápletka len taká nejaká druhotriedna... Film som si pôvodne pozrel IBA kvôli Jemaine Clementovi a musím skonštatovať, že to napokon aj bol jediný klad tohto filmu. Alebo - jediný ďalší popri efektoch, ktoré sú naozaj na vysokej úrovni, no akosi sa autori (všetci: tak režisér, ako aj scenáristi...) ktorili, lebo po úvodnej sekvencii úteku z väzenia a následnej "introduction" akcii v čínskom bistre už nič zásadne efektné a akčné neprišlo a do mdlého finále sa to len vlieklo, ozvláštnenie prišlo (a z totálne šedej nudy to trošku vytrhlo) v podobe zaujímavej postavy Griffina.

Pozdravy ze spermabanky (2013)

ken scott prerobil do mainstreamovejšej podoby svoj film "starbuck". ten som nevidel, no podľa všetkého bude zrejme lepší (aj tu na čsfd má o 5% vyššie hodnotenie). takýto krok sa logicky a racionálne dá pochopiť, je to naozaj zaujímavo postavený a vymyslený príbeh. v tejto cukrovej hollywoodskej politicky korektnej a family friendly pozlátkovej verzii to však miestami až príliš zaváňa fabrikovaným altruizmom a emočným tlačením na pílu; ale je to miestami celkom príjemné vymývanie mozgu, ktoré dojme - vyčarí aj úsmev, aj slzu, len to netreba brať príliš vážne; vaughn je klasicky nemotorný a nemožný, no bavil ma chris pratt a cobie smulders v policajnej uniforme - nová sexuálna fantázia; + cast wozniakovej rodiny (bratia a otec) je "lovely"; uber-rodinný film a totálne americká oslava otcovstva, ktorú slabšie (rozumej - silnejšie, teda náročnejšie a na hollywood alergické) povahy nemusia rozdýchať a hlavne v závere budú potrebovať dávku inzulínu.

Pawn Shop Chronicles: Historky ze zastavárny (2013)

Aj po dvadsiatich rokoch sa stále dajú nájsť početné príklady filmov, ktoré sa snažia byť "novým Pulp Fiction", no nie sú, nebudú a nemajú šancu ním byť... Avšak tento pokus má niečo do seba - zrejme vďaka zapojeniu akýchsi mysterióznych prvkov do deja... No aj tak - tá snaha o podobnosť s "Originálom" (hoci aj so samotnej snahy robí film srandu v prípade imitátora Elvisa Presleyho a narážkami, ktoré naznačujú, že film si je vedomý toho, že bude porovnávaný s PF a že sa na neho odkazuje a z neho vychádza, čo je črta sympatická) vo všetkých formálnych a obsahových prvkoch je priveľká na to, aby to bola náhoda a iba úprimný pokus o malý film bez inšpirovaním sa Tarantinom... A tu prichádzame k jadru problému: hodnotiť film vzhľadom na kontext a teda z uvedomele post-modernistického hľadiska? Vznikol by tento film a vyzeral by tak, ako vyzerá, keby nebolo Pulp Fiction v prvom rade? Ak nie, tak potom vďaka bohu za P.F. Ak však áno, tak do čerta s P.F., lebo nutne implikuje porovnávaciu "súťaž", z ktorej P.S.Ch. nemôže vyjsť víťazne. A pár poznámok k filmu (a dôvodov, prečo iba tri, aj keď to bola v podstate fajn zábava): prišlo mi to, že HLAVNÁ bola druhá, prostredná poviedka - tá bola aj najdlhšia, tá bola aj jediná skutočne nejako uzavretá, mala nejaký oblúk, zápletku, dej, pointu (aj keď na konci v podstate predvídateľnú) - a k tejto jednej poviedke boli prifarené ďalšie dve ako predkrm a dezert, tie však už nie sú také dobré, prvá ešte ujde, lebo má celkom fajn Walkera, ktorý ukázal, že má aj inú polohu, než "rýchlu a zbesilú", posledná má síce veľmi fajn nápad s mestom rozdeleným na 2 tábory a zvláštnou, podivnou atmosférou čudnosti a inakosti, no Fraser je vyslovene otravný a celé, ako to ide odnikam nikam, to aj tak nejak nijako "skončí"... samotné predely v Pawn Shop-e sú celkom fajn. Elijah Wood sa profiluje ako herec podivínov, úchylov, čudákov a magorov (Sin City, Maniac). Štvalo ma však (a to zráža jednu hviezdičku), že je to častokrát nedôsledné - napríklad v dvojke - ako je možné, že Matt Dillon, jazdiaci v priemernom aute, priemerne oblečený, s lacne vyzerajúcou ženskou a buranskými maniermi týpka z nižšej strednej vrstvy, idúci autom na svatobnú cestu do Orlanda, si mohol dovoliž prsteň za 17 000 dolárov a predtým prvej manželke dať urobiť custom-made prsteň tiež vo veľkej hodnote? Okej, toto možno nie je podstatné, ale podstatnejšie je, že tie ženské, ktoré žili +/- 6 rokov v klietkach, vyzerali ako veľmi sexy modelky, s oholenými ohanbiami, dokonalými telami a veľmi čisto - aj tá špina na nich vyzerala ako módne naaranžovaná... Mňa takéto nedôslednosti dokážu mrzieť a rozčuľovať.

Zlodějka knih (2013)

Ja necitlivý, ignorantský odľud - už dávno som sa pri žiadnom filme takto nenudil! A prečo miešali angličtinu s nemčinou, prečo britskí herci napodobňovali angličtinu s nemeckým prízvukom a smrť má totálny britský akcent... A vlastne o čom to bolo? Peknú blonďatú herečku s modrými okami a dvoma skvostnými hercami ako rodičmi zasadiť do dobového Berlína počas druhej svetovej a dať im do pivnice charizmatického žida a všetci si myslia, aké srdcervúce to je... a aké hlboké, lebo je to niekde v druhom pláne o sile slov a príbehov, o knihách a rozprávačom je sám Pán Smrť... u mňa ale táto stávka na istotu nezabrala. Za snahu, peknú kameru a vydarenú výpravu bezemočné ***

Rychle a zběsile 6 (2013)

po štvorke a päťke už táto séria očividne nemá nič nové, čo by mohla ponúknuť - ale zatiaľ to veru ani nepotrebuje, vystačí si ešte stále s mlátiacimi sa býčimi šijami, pateticky hláškujúcimi potetovanými korbami, prehnanou a nelogickou akciou, zákony porušujúcimi naháňačkami a extrémne rýchlymi mašinami. "príbeh" či "dej" sú tu iba zámienkou, snaha rozohrávať nejaké vzťahy iba doplnkom, je to o akcii a energii a tú si aj šieste pokračovanie milovníkmi áut vymodlenej série udržalo; len teraz neviem, čo ma baví a rajcuje viac: sledovať šoférovať diesela s walkerom alebo do držky si dávať rodriguez-ovú s carano-vou...

V nitru Llewyna Davise (2013)

čo iné môžem dať ja - odchovaný na folku a coenovských filmoch?! sympatický isaac, krásna (a nádherne nasratá) mulligan a skvelá, komorná, folková atmosféra; coenovci majú skvelý cit pre looserov, najmilovanejší "budižkničemovia" filmového plátna sú z ich dielne;