Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Serial o 10. dílech popisující život a smrt Roty E 101. výsadkové divize 506. výsadkového pluku od jejich výcviku až po konec války. Seriál měl rozpočet hollywoodského filmu a tak je to na filmovém řemesle prostě znát. Ba co více jelikož je seriál točený spíše hlavně podle dobových vzpomínek je to neuvěřitelně poutavé dílo. Když jsem si krátce pro jeho premiéře pustil první díl nebavilo mě to a nějak mě to neoslnilo, přeci jen celí díl o životě v tréninkovém táboře pod kopcem Currahee nemůže moc nabudit. Nicméně slibovalo to akci tak jsem koukal dál. Na konci 10. dílu jste měli pocit jako by jste tam fakt byl. To se nemění ani po mnoha a mnoha opakovaných přehrávání. Seriál nemá chybu.

Deadpool (2016)

Marvelovka o magorovy co to umí s katanou, je nesmrtelný, uvědomuje si že je v komiksu resp. ve filmu a nemá žádné zábrany ani v otázkách intimních (i když tak hluboko film ani komiks nezacházel). Každopádně co od takového filmu čekat to přesně dostanete. Relativně jednoduchou zápletku, spoustu krve násilí, humoru. násilí, krve, humoru, humoru a zase krve a počkat vlastně ne ještě Sten Lee. Tak a protože všichni znají Deadpoola ví co čekat přesně to dostanou. Kdo nezná deadpoola zná Marvel a opět co čeká to dostane (snad jen dostane daleko daleko víc humoru). Kdo deadpoola nezná tak.... Počkat on na to vážně šel nebo chce jít někdo kdo nezná deadpoola? Asi bych toho sepsal víc, ale to by mělo tu nevýhodu že by tahle recenze nešla použít i na druhý díl, Ok tak tedy střih povedený a tak trochu hollywoodsky standardní. Příběh klasická komiksárna, Herecký výkon je prostě špička. Ryan Reynolds si prostě tuhle roli užívá a je vidět že ho ta práce prostě baví. Triky klasická fabriková CGI. Prostě po řemeslné stránce standard. Co z toho ale dělá hit je deadpool a jeho první uvedení na plátna. 4/5 protože Deadpool tak jak ho máme všichni rádi.

Deadpool 2 (2018)

Marvelovka o magorovy co to umí s katanou, je nesmrtelný, uvědomuje si že je v komiksu resp. ve filmu a nemá žádné zábrany ani v otázkách intimních (i když tak hluboko film ani komiks nezacházel). Každopádně co od takového filmu čekat to přesně dostanete. Relativně jednoduchou zápletku, spoustu krve násilí, humoru. násilí, krve, humoru, humoru a zase krve a počkat vlastně ne ještě Sten Lee. (že jste neviděli ten plakát váš problém :-) ) Tak a protože všichni znají Deadpoola ví co čekat přesně to dostanou. Kdo nezná deadpoola zná Marvel a opět co čeká to dostane (snad jen dostane daleko daleko víc humoru). Kdo deadpoola nezná tak.... Počkat on na to vážně šel nebo chce jít někdo kdo nezná deadpoola? Asi bych toho sepsal víc, ale to by mělo tu nevýhodu že by tahle recenze nešla použít i na první díl, Ok tak tedy střih povedený a tak trochu hollywoodsky standardní, příběh celkem jednoduší, ale v mezích Marvelovského komiksu, Herecký výkon je prostě špička. Ryan Reynolds si prostě tuhle roli užívá a Brad Pitt má tu roli kterou jsem mu vždy přál. Triky klasická fabriková CGI. Prostě po řemeslné stránce standard. Co z toho ale dělá hit je deadpool a jeho "parta" pošuků (ti co to viděli berte zřetel že nelze vše prozradit). 4/5 protože Deadpool a Brad Pitt v roli která mu naprosto sedí.

Vetřelec: Covenant (2017) odpad!

Když jsem dokoukal tenhle "film" hodně dlouhou dobu jsem o něm přemýšlel a nenašel jsem jiné řešení než to že záměrem celé expedice Covenant nebyla kolonizace nějaké planety, ale zlikvidovat se. Pravděpodobně totiž někdo ve vedení společnosti "Weyland Yutani" (Společnost zodpovědná ve filmech o vetřelcích skoro za vše ) rozhodl zabít 3000 nepohodlných lidí, tak aby mu nikdo nemohl nic vyčítat. Proto povolal neschopného inženýra co vytvořil, asi tu nejpitomější kolonizační loď v historii. Kolonizační koje tak visí jen tak ve vzduchu na nějakém háku a v případě selhání aktivuje kremaci vnitřního prostoru. Následně nechá stupidního personalistu obsadit celou posádku manželskými páry a tak je tu navigátorka manželkou prvního důstojníka atp. Místo toho aby manželka ležela mezi kolonisty hezky v mrazáku a manžel řídil loď. To vše vrcholí tím že požadavek na posádku není jen aby byli manželé ale aby jejich IQ nebylo vyšší jak 90 bodů. Ač se snažím sebe víc není prostě jinak možné vysvětlit chování lidí, vlastnosti techniky na lodi a lodě samotné. Všechno se totiž chová stupidně a tak když přijmete tento fakt dojde vám proč posádka vyleze na neznámou planetu jen tak bez ochranných oděvů, vysvětlí to proč se jeden imbecil jde podívat na vajíčko zblízka ačkoliv ví že ten co mu to poradil ho chce zabít. Vysvětlí to prostě celý film. Ale to asi od toho filmu nechcete! Nešli jste na film o výpravě sebevrahů. Šli jste na vetřelce a to jste udělali chybu jo vetřelec se tam nakonec objeví a předtím tam běhají nějací jeho vzdálení příbuzní, ale o tom ten film není ten film je stupidní jak celá loď a její posádka. Jestli existují filmy kde je příběh hloupý, ale i přes to efekty jsou úžasné takže vlastně koukáte na film jen pro efekty a případně efektivní nakládačku. Tohle není příklad takového filmu. Efekty jsou sice na úrovni Hollywoodu, ale tohle není film kdy by se to hemžilo paprskomety a vesmírnými souboji. Tohle je film kde nějaká potvora má vraždit pár lidí a takový film efekty zachránit nemůžou.. Je pravda že jsme si myslel že hodnotu "Odpad" budu používat jen u filmů typu "Super obří tornádo zabiják", ale u takového filmu tak nějak člověk čeká že to "odpad" bude. U filmu se skoro 6 ciferným rozpočtem by to opravdu člověk nečekal (a to ani po zkušenostech s předchozím dílem ). Takže nelze jinak. "odpad" Nechť je varováním že tento díl vetřelce je jen pro masochisty.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

A je to tu zase a znova. "pokračování starší klasiky" Nevím jak moc tvůrcům v Hollywoodu docházejí nápady, ale asi hodně když "pokračování" pojímají jako remake a snaží se tak natočit už natočené, ale jinak. Nevím jestli je možné aby tohle mělo, co se filmového řemesla týče, úspěch. Nicméně ekonomický úspěch to asi má. Tak proč to netočit? Bohužel pro nás. Důvod proč se taková věc nemůže povést je že už od samého počátku chcete překonat sami sebe. Začnete tak už scénářem kdy vezmete původní něco vyškrtáte a nacpete tam spousty nového a daleko drsnějšího. Což vás ale staví do problému jak to všechno napasovat do smysluplného příběhu... Nijak příběh smysluplný nebude. Nu zkuste si to: "Jurský Park: Miliardář postaví park plný dinosaurů, ti však utečou a jediný lidé na ostrově tak musí bojovat o život" "Jurský svět: Po nepovedeném pokusu s prvním parkem postaví někdo jiný zdokonalený park který ale už nevydělává a tak začínají experimentovat s geny a vytvoří genetické monstrum které pak začíná likvidovat návštěvníky, chovatele i ostatní dinosaury, Proto musí nastoupit trenér Raptorů..." No vida popsat jednoduše příběh Jurského světa i Jurského světa: Zánik říše prostě nedokážete. Nicméně nejde jen o to když už píšete scénář musí tam být drsnější scény kdy se lidi musí bát takže se naši hrdinové dostávají každou chvíli do situace ze které není úniku. Bohužel ten únik je tak nemožný že musí scénáristé dost často sahat na osvědčený "deus et machina" a tak naše hrdiny tu zachrání kulový transportér, tu přiběnut vší T-Rex, tu únikoví žebřík atd... Mnozí postavy se chovají nejen nelogicky, ale až hloupě a tak má člověk pocit že musel být miliardář idiot když si nevšiml že se mu pod haciendou staví tajná laboratoř, že si někdo nevšimne druhého východu z bunkru až do osudné chvíle, že si hlídači nevšimnou nákladního auta co přeskočí 5 metrů vody do trajektu a nikomu není divný že v něm sedí naši hrdinové (ano vzala si čepici) to prostě člověka bije do očí a to celý film opravdu celý. Není snad scéna kdyby něco takového nepřišlo a když nepřijde scéna vyloženě hloupá přijde scéna vyloženě předvídatelná a tak to máte celý film až do závěrečných titulků. Jediné pozitivum tak nakonec zůstávají efekty kdy explodující sopka, tekoucí láva, bojující, utíkající, skákající dinosauři dělají co můžou a tak se díky nim na film dá aspoň koukat s polovičním výkonem mozku kdy nepřemýšlíte nad dějem a jen si užíváte požírání blbců co vlezou dinosaurovi do klece.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Další z počinů Luca Bessona. Příběh vycházející z komiksové předlohy (ze které mimo jiné vycházejí i některé maličkosti i u star wars) O obrovské "stanici" jenž se postupným připojováním modulů ať už pozemských tak těch mimozemských rozrostla do rozměrů malé planety kde žijí tisíce druhů. Celý základ filmu se tak tváří jako velmi života schopný a v rukou Luca Bessona by se člověk těšil na nový Pátý Element, ale není tomu tak. Luc Besson je mistr detailů a barev. Každá maličkost musí spolu hrát, ale zde a bohužel nejen zde narazil. Stejně jako v některých filmech předtím i tady se zdá že veškerou svojí pozornost klade jen na ty drobnosti a celek mu tak nějak uniká. Herci Cara Delevingne a Dane DeHaan spíše připomínají dva dorůstající sourozence než potenciální milostnou dvojku. Stejně tak jako se jim nedá moc věřit že jsou to speciální agenti. Tak nějak to prostě nesedí. Příběh se zdá být často nejasný a po nějaké době už člověk neví co vlastně se ve filmu dělo. Pamatuje si jen úchvatný tanec Rihanny. Úžasnou akci na tržišti která se současně odehrává na "dvou světech", ale hlavní děj? To už asi dohromady člověk nedá. Škoda, takhle se celá ta piplačka s maličkostmi, efekty a obecně detaily stává možná až zahozená. Přesto a možná jen právě proto je film velmi pěknou podívanou která stojí za podívání se, ale asi vám to k srdci nepřiroste.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje Věřím že mnohými bude člověk co nedá, historicky prvnímu vzniklému star wars, plný počet hvězdiček považován za kacíře, ale bohužel nemůžu jinak. Film je skutečně revolučním dílem a i nám mladší generaci která vyrůstala dlouho po jeho uvedení do kin vyrážel dech souboj světlé strany síly proti té temné. Skvělá doprovodná hudba úžasné efekty "a poutavý" příběh, aby ne když staví na staré dobré pohádce jak hodný panoš hrdinou se stane bere meč a jde zachránit svojí milovanou princeznu uvězněnou v hradě temného rytíře. Ano komu tohle ještě nedošlo možná bude překvapen. Skutečně to ale nevadí co na plat že panoš nejezdí na koni ale léta v X-wingu prostě to vše tak nějak skvěle funguje. Film byl je a bude revolucí ale proč mu sebrat hvězdičku? Problém nastane když člověk na chvilku zapomene na milenium falcon, X-wing, světelný meč a další efekty a začne se soustředit na dialogy a mimiku herců. Herci nebo spíše tehdy ještě neherci jsou často prkení a nepřirození nedivím se Harrisonu Fordovi že prohlašoval o filmu že točí "sračku" opravdu hrát a odříkávat repliky ze scénáře bez pohledu na celkový obraz taky bych si to myslel. To je hlavní důvod proč nelze, ač revolučnímu počinu na věky zapsaného do filmové historie, dát pět hvězdiček, ale i přes to měl by být v knihovně každého nejen sci-fi fandy.

Pátý element (1997)

Pátý element Když jsem jako malí v roce 1997 poprvé viděl tento film. Neměl jsem mnoho potuchy o hlavním ději ale fascinovaně jsem sledoval létající taxy vesmírné lodě a hotely a neuvěřitelnou show kdy si to akční hrdina rozdává s padouchy.. Léta plynula a já se po mnoha letech k tomuto filmu dostal znova. V době kdy film srší CGI a po pěti letech už je nedokonalost počítačové animace vidět. Je neuvěřitelné jaké si Pátý element udržuje triky trochu starší ale úžasné. To by samo o sobě bylo sice hezké kdyby se tu neukázala genialita Luca Bessona a Robert Mark Kamen. Luc Besson je génius detailů každá maličkost, ať už jde kostýmy kde Jovovič a.k.a "Lelu" a Willis a.k.a "Korben Dallas" musí prostě ladit k sobě, nebo střih a hudba kde každý detail musí být vyžehlen tak aby vše do sebe zapadalo. Vrcholem tohoto génia jsou pak maličkosti které doceníte po třetím čtvrtém zhlédnutí kdy vám dojde, že se hlavní záporák s hlavním hrdinou nikdy nepotkají a co víc možná ani jeden netuší že ten druhý existuje. To vše je dílo mistra detailů který ve spolupráci s Markem Kamenem postavili i hlavní nosný děj tak dobře že vzniklo skvělé dílo.