Kmotr (1972)

Excelentné dielo, ktoré však v mnohých prípadoch (scénach) akoby prezumovalo, že je každý divák oboznámený s knižnou predlohou. Osobne mi to neprekážalo, avšak viem si predstaviť, že Puzza neznalý divák sa môže miestami strácať, prípadne nechápať motív konania niektorých postáv.

Přežít! (2008) (seriál)

Zatiaľ najlepší seriál z postapokalyptického prostredia, aký som videl. Jeremiah mal nízky rozpočet, Jericho stratil prirýchlo dych... Uvidíme, či dokážu tvorcovia udržať kvalitu, avšak po prvej sérii majú v rukách obrovský potenciál a zdá sa, že vedia ako ho využiť.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Seriál, ktorý je v obrovskej miere závislý na charizme hlavných aktérov. Bez aktuálneho obsadenia by zapadol v šedom priemere, avšak známe tváre z Oz, a The wire tvoria výborný tým, ktorému divák veľa odpustí. Seriál výlučne na rekreáciu šedej kôry mozgovej, ktorá môže kľudne odpočívať.

Van Diemen's Land (2009)

Mrazivá hudba v kombinácii so statickou kamerou podtrhujú psychologický podtón snímku. Tak trocha zvláštny film. Ale dobrý.

Klan létajících dýk (2004) odpad!

Videl som asi 3 minúty zo súboja slepého dievčaťa s majstrom šermu. Páni, tá musela mať slušný sluch keď dokázala bez váhania reagovať na všetky výpady a s presnosťou švajčiarskych hodiniek ešte aj útočiť....

Nevada Smith (1966)

Jednoduchý dej, nevybočujúci z koľají tradičnej pomsty za vyvraždenú rodinu, je zasadený do atraktívneho prostredia Divokého západu. Nejde pritom o čistokrvný western, pretože snímok obsahuje aj výrazné prvky dobrodružného žánru. Nad jednoduchý dej by sa dalo povzniesť, avšak tvrdé rany logike priamo do tváre v konaní hlavného hrdinu, či jeho historické pozadie sa znášajú len veľmi ťažko (Steve McQueen tu rozhodne nevyzerá ako neskúsený mladík a už vôbec nie ako mestik). Štyri hviezdičky len kvôli tomu, že mám rád McQueena a filmy z prostredia Divokého západu.

Odpor (2008)

Záver mal rozhodne vyzerať inak, avšak voči zvyšku filmu nemám výhrady.

Den trifidů (2009) (TV film)

Snímok má prekvapujúco hlbokú atmosféru, kde som po dlhom čase nejakému filmu uveril postapokalyptickosť. Chodiace kaktusy zaváňajú béčkovosťou, no nie je to také zlé ako som čakal. Béčkovosť sa však už nevyhla konaniu postáv, ktoré je nelogické častejšie, ako by sa patrilo. Po prvých 90 minútach 3*.

Avatar (2009)

Kto bol na to v 3D kine a nedal 5*, tak má diametrálne odlišný názor na to, čo je filmovým zážitkom. Pripúšťam pár nelogickostí, niekoľko trápnych samoúčelných viet, jednoduchú zápletku, miliónkrát videného hlavného záporáka i ľahko predvídateľný dej, avšak to všetko sa stratí vo filme ako celku, pretože v takom kabáte by som kladne prijal i Kobru 11. Na takýto snímok sa človek ani tak nepozerá za účelom vtiahnutia do deja, ako v snahe dopriať zmyslom neskutočné audiovizuálne hody. Pre mňa filmový zážitok roka.

Hanebný pancharti (2009)

Tarantinovi u mňa buď sadne na 5, alebo na odpad. Tentokrát vytvoril klenot súčasnej kinematografie, plný pamätných scén a mne neostáva nič iné, len sa skloniť pred geniálnym a konvenciami nedotknutým poňatím snímku. Ono sa tu v podstate len dristá, avšak na takej úrovni, že som sa počas tých dvoch hodín bavil viac, ako pri väčšine akčných filmov.