Ong-bak (2003)

Fabula deja je extrémne stupidná, prezentácia bojových umení skvelá. Film len pre milovníkov martial arts, pre ostatných iritujúca strata času.

Zlo mezi námi (2003)

Áno, sú tu logické nedostatky typu matka hrajúca do rytmu počas telesnej konfrontácie dvoch generácií a mladý Muhamad Ali tolerujúci úchylku slabšieho jedinca pochybného pôvodu, ale ako celok snímok zapôsobí, vtiahne do deja, vyvolá emócie a pobaví. A to má byť cieľom. U mňa absolutórium.

Agent bez minulosti (2002)

Ak je Pán prsteňov mojím najobľúbenejším fantasy filmom, Bourne zastáva prvú priečku v kategórii akčných filmov. Slušný scenár a vynikajúco natočené akčné scény si ma skutočne získali. Film sa uberá v porovnaní s knihou iným smerom, čo však na rozdiel od iných diel nie je na škodu. Autorom sa podarilo ideálne zmixovať knižnú myšlienku s vlastnými nápadmi a výsledok je hodný 5tich hviezdičiek.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Spočiatku zábavné a neotrelé, neskôr stereotypné a nudné...tak asi tak.

Policejní odznak (2002) (seriál)

Seriál z policajného prostredia odohrávajúci sa v chudobnej časti LA. Nečakajte však žiadnu Kriminálku Miami/Las Vegas - tu nikto s nikým nejedná v rukavičkách, nikto nie je dokonalý, metódy policajtov nie sú ani na hranici zákona (pretože sú ďaleko, ďaleko za ňou :), zlí chlapci sú skutočne zlí...proste všetko je ako má byť. Scenár je výborne napísaný, postavy majú svoj charakter, ktorého sa držia, čiže časom viete čo môžete od koho čakať (takže žiadne extrémne zvraty, keď sa z postavy ktorá bola v 20tich častiach "normálna" stane psychopat, len za účelom oživenia deja). Špecifická "live" kamera v akčných scénach je podľa môjho názoru perfektne zvládnutá, no nie každému sa musí páčiť. Pre mňa spolu s The Wire najlepší seriál zachytavajúci reálie z policajného prostredia, bez zidealizovaných postáv a s epizódami pri ktorých sa určite nebudete nudiť.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

HBO jednoducho vie, ako sa robia skvelé seriály. Tentokrát sa zamerali na protidrogové oddelenie a oddelenie vrážd baltimorskej polície. Dôraz je kladený predovšetkým na reálne zobrazenie činnosti a postupu policajtov pri odhaľovaní a zozbieravaní dôkazov proti organizovanému zločinu (drogový syndikát, obchod s bielym mäsom...). Vzhľadom na snahu o zachytenie reality nemá dej pochopiteľne také tempo ako niektoré komerčnejšie seriály typu Prison Break, to však neznamená, že sa budete pri pozeraní nudiť. Len málokde totiž nájdete také hlboké prekreslenie charakterov postáv, a to nielen hlavných aktérov, ale aj obyčajných pouličných dealerov, závislákov, funkcionárov a pod. Zároveň sa tu kriticky poukazuje na praktiky jednotlivých policajných oddelení či hon za kariérou. V podstate však z celého diela dýcha pohodová atmosféra, nájdete tu veľa pamätných scén a hlášok a zároveň pochopíte, prečo majú v USA takú mizernú percentuálnu úspešnosť objasňovania vrážd :). P.S : je podľa mňa škoda, že rovnako ako The Shield ani tento seriál nemá v Čechách či na Slovensku širšiu fanúšikovskú základňu, ktorou často disponujú podstatne menej kvalitné seriály.

28 dní poté (2002)

Buď niekto robí film o zombíkoch, alebo o pedofílnych vojakoch. Mix totiž nestojí za nič.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Urobiť z vojnového filmu minisériu je riadne drahá záležitosť, ktorá navyše nemusí vyjsť podľa očakávaní. To však nie je prípad tohoto seriálu, ktorý moje očakávania dokonca aj prekonal. Skutočne bravúrne dielo so skvelým hereckým obsadením, kulisami (koho by trápilo že sú z Ryana) a atmosférou. Vynaložené peniaze je tu skutočne poznať, efekty sú na úrovni filmu. Každá epizóda nesie navyše vlastnú myšlienku, čo len zvyšuje hodnotu minisérie. Pravdou síce je, že jednotlivé časti kvalitatívne trocha kolísajú, žiadne markantné rozdiely však nečakajte - seriál si jednoducho drží svoju (vysokú) úroveň a bola by skutočne škoda, keby ste si ho nechali ujsť. Moja najobľúbenejšia epizóda : Bastogne (časť natočená z pohľadu medika)