Kick-Ass (2010)

Viac krvi ako v novom Rambovi, z toho 90% ma na svedomí 11-ročné dievča, ktoré púšťa tvrdšie hlášky ako Bruce Willis v najlepších rokoch. Tak toto som ešte nevidel. Už na prvý pohľad ide o zvrátenosť, avšak o zvrátenosť so svojským štýlom a sviežim humorom, ktorý nedovolí divákovi nudiť sa ani počas nadpriemerne dlhej stopáže. Keby obdobný štýl zvolili už v počiatkoch blbosti ako Spiderman a jeho klony, možno by som mal k "heroes" tématike úplne iný vzťah :-).

Kniha přežití (2010)

Vzhľadom na tunajšie hodnotenie som dostal podstatne viac ako som čakal. Postapokalyptická falloutovská atmosféra na jednotku, masívne nedostatky sú iba v scenári, obsahujúcom miestami až neuveriteľne hlúpe logické nekonzistentnosti. Nejako som sa však povzniesol a zvyšok si fakt užil. 3,5*

Nezastavitelný (2010)

Tradične americky hrdinsky presladené, sem-tam naivné, avšak zároveň neokukané prostredie, ktoré nemá hluché miesta a na hodinku a pol slušne zabaví. A o to predsa ide.

Občanský průkaz (2010)

Pohľad na komunizmus z perspektívy pražských detí kvetinových polí v čase normalizácie. Obsadenie skvelé, výborný humor a výstižná satira na bývalý režim. Komunizmus to bola jedna veľká šaškáreň, presne sa diali veci obsiahnuté v snímku, avšak v prevažnej miere len vo vzťahu k 10% populácie. Dnes je to opačne, 10% ľudí sa má dobre, zvyšok maká od svitu do mrku, rok za rokom až sa obzrú a povedia si, že za komoušov nebolo až tak zle. Kto plával s prúdom, nemal sa zle, dnes máme motorové člny a proti prúdu aj tak nikto nepláva. Tak na čo nám je sloboda.

Opravdová kuráž (2010)

"Texas je časť krajiny, kde na sever až po Kanadu rastie asi päť borovíc a všetko ostatné ma ostne." :-) Jedinými výhradami sú vláčnejší úvod a prehnane sebavedomá 14-ročná hlavná hrdinka s doktorátom z práva, ktorý spravila asi na farme. Inak výborný western.

Pacifik (2010) (seriál)

Prvá časť ušla, skvelá práca kamery, zoznamovanie s charaktermi. V druhej časti silný patriocizmus, kde veterán opisuje neuveriteľný tlak Japoncov, Amíci vraj ani nespali - avšak v seriáli jedia broskyne, chytajú bronz a popíjajú vínko...potom akcia v noci (už druhýkrát - asi bolo treba šetriť na efektoch), v ktorej Japoncom niekto vybral mozog a tak behali v klanoch pred guľomet a nechali si zvyšovať váhu olovom. Neuveriteľne nerálne stvárnenie boja, so scénami typu odvážny Američan ide odtláčať telá šikmáčov, čo už absolvovali umelé zvýšenie váhy, celé impérium po ňom strieľa a nikto ho netrafí, guľometné hniezdo sa snažia Japončíci namiesto granátu alebo guliek eliminovať vyčerpaním munície, prípadne udusením guľometčíka vlastnými telami, absencia vodného chladenia amerických guľometov a podobné nezmysly. Proste jeden Amík odpráši 200 šikmých kým ho sejmú. Navyše chýba charakteristický znak Band of Brothers - každá časť tam mala vlastnú myšlienku, tu ide o nesúvislé vykreslenie hrdinstiev USA, bez charizmatických hercov... Uvidím aké budú ďalšie časti, zatiaľ to vyzerá ako lacnejšia napodobenina staršieho brata... Edit : hodnotenie platí do štvrtej časti, v 5., 6. a 7. akoby sa tvorcovia spamätali a dali fanúšikom presne to, čo sa od seriálu čakalo na začiatku - mix akcie, psychológie a realizmu.

Predátoři (2010)

Fúha tak tento film sa kľudne môže volať "Klišátori". Vzorka najhustejších týpkov z celého sveta, každý s plynulou angličtinou, má bojovať proti trom predátorom v džungli ala originál z roku ´87. Samozrejme jedným z nich musí by ženská. Samozrejme, že sa tu musí vyskytnúť černoch. A samozrejme je už od začiatku jasné, kto nakoniec prežije. No dobre, ide o kópiu excelentného originálu v modernom prevedení - nemusí to byť zlé. Bohužiaľ ale je - chýba tomu slušnejšia výprava - celý film som mal pocit, že ho tvorcovia natáčali v jednom parku, máme tu klasické nelogické správanie hlavných aktérov a predovšetkým tu máme troch predátorov. Tí, na to že majú predstavovať evolučne dokonalých lovcov, pôsobia ako paródie svojho originálu - hlavne majú príliš napozeraný Kruh a myslia si, že pomalý postup k obeti spredu je strašne cool a čím dlhšie trvá, tým sú hustejší. Škoda, na tento snímok som sa úprimne tešil.

Red (2010)

Babička strieľajúca z browningu? Už len kvôli tomu som nemohol ísť pod tri :-).

Repo Men (2010)

Zaujímavý námet v spojení s krvavým kúpeľom - za to jedna hviezdička. Zvyšok tvorí súhrn relatívne zaujímavých častí spojených do logicky nekonzistentného celku. Zvyčajne filmom vyčítam jednotlivé prvky, ktoré sa mi zdajú byť nereálne - tu sa to však nedá, pretože od neuveriteľných poľných chirurgických zákrokov, cez extrémnu premenu charakteru hlavného hrdinu až po konanie ostatných postáv je všetko nereálne. Niekedy sa človek snaží nad takýmito vecami povzniesť, keď vás však každá druhá scéna irituje svojou nezmyselnosťou, tak si kladiete otázku :"prečo ja vlastne takúto blbosť pozerám?"