Není čas zemřít (2021)

No Time to Die - veľké finále reštartovanej bondovskej série, ktorú som si obľúbil pre jej presah a nové pojatie. Séria o agentovi 007 s Danielom Craigom bola ukážková po špionážnej stránke, čiže predošlým bondovkám nespravila žiadnu hanbu. Avšak ona bola obohatená aj o tú osobnú zložku a nadväznosť jednotlivých filmov na seba. Dostali sme teda skutočne kompaktný "svet" a postavy, ktoré sa vyvíjali a napredovali. Samozrejme hlavne náš milovaný James Bond. Posledná časť si pre nás pripravila extrémne bohatú dejovú nádielku. Film nabitý akciou, množstvom kvalitných postáv a s veľa dejovými zvratmi. Matrošu bolo naozaj hodne a pán Fukunaga sa s tým vysporiadal ako veľký profík. Ani len jedna scéna tu nie je navyše. Každá minúta je opodstatnená. Veľmi milo prekvapilo aj povenovanie sa a dorozprávanie udalostí súvisiacich s predchádzajúcim filmom (nevydareným Spectre), teda koľko času tomu bolo venovaného. Vskutku mohli by sme hovoriť aj o jednej celej dejovej línii, ktorá sa plynule prepojila s tou druhou, taktiež perfektnou. Z mojej strany obrovská spokojnosť, dojalo, pobavilo... skrátka jedná sa o finále, aké si táto séria zaslúžila.👏👏 P.S.: Fakt veľmi príznačný názov.😄

Mafiánovi (2013)

Malavita začala ako riadna prdel, avšak postupne to naberalo vážnejšie tóny, no a na konci sa pomer komédie a drámy pekne dorovnal. Rozhodne iné, ako som si predstavoval (na moju obhajobu som pred pozretím nevedel o účasti Luca Bessona či samotného Martina Scorseseho) a som za to velice rád. Dostal som veľmi slušnú porciu čierneho humoru, sympatických postáv, skvelých hercov a čerešničkou na záver bolo skutočne grandiózne finále s parádnym hudobným podkresom. Scorsese s De Nirom si skrátka spravili radosť.💣🕴

Godzilla vs. Kong (2021)

Úplne rovnako nezáživné ako aj predchádzajúce Godzilly z tejto série. Akurát, že tu je aj ten Kong, vďaka ktorému je to o niečo málo lepšie. Každopádne, znovu tu máme dej plný nelogických lapsov, ktorý ani mimo toho nenadchne. Ten nejaký nový "Middle Earth" svet nie je tiež príliš zaujímavý. Postavy rovnako nemastné-neslané (až na zopár výnimiek). Avšak rivalita medzi Godzillou a Kongom je vcelku vydarená, teda až na ten finálny fight v tme. BTW, Mechagodzilla je fajn.

Casino Royale (2006)

Prvý film z reštartu o agentovi 007 nedopadol vôbec zle, práve naopak. Daniel Craig je sympaťák. Síce áno, výzorovo to ani náhodou nie je klasický typ na Bonda, charizmou ale rozhodne hej. Dej napreduje po malých kúskoch a postupne naberá na obsahu. Akčné scény, síce nie sú nejako špeciálne prepracované, ale fungujú výborne. Záporák Cifra je inteligenčný typ, preto aj súboje proti nemu sú dialogického charakteru a samozrejme vedené za pokrovým stolom. Mads Mikkelsen si to užíval evidentne rovnako, ako aj ja som si užíval interakcie medzi Jamesom Bondom a Cifrom. Kazia to avšak zvraty, ktoré divák nedokáže pochopiť bez toho, aby mu ich film o niekoľko minút následne sám vysvetlil. A pretiahnutý záver, ktorý tvorí nesúrodá a rozhádzaná polhodina. Absencia Q, Moneypenny a "dancing ladies" v úvodných titulkách tiež dajaké body uberá.

Takový normální kluk (2021)

Taká presladená blbinka. Prosto úplne jednoduchá a často naivná teen dramedy, ktorá "prekvapivo" neprichádza s ničím novým. Stále tá istá dejová kostra... Má to zopár cute momentov a Tanner je sympaťák. Toť vše.

Panna nebo orel (2010)

Pohodový snímok, ktorý ale neprichádza s ničím novým, čo by sme v jeho žánri ešte nevideli. Emma Stone je výborná, takéto úlohy jej proste pasujú. Nebyť jej neviem, či by som sa nenudil. Príbeh (ako som už naznačil) je skrátka príliš jednoduchý, čo by samozrejme vo výsledku vôbec navadilo. Avšak zároveň je aj veľmi predvídateľný a extra šablónovitý. Skutočne, je to de facto len akási kostra tohto žánru, na ktorej nie sú ale žiadne ďalšie vrstvy. Čakal som, že sa aj oveľa viac nasmejem. Každopádne, neurazí, nenadchne, chvíľkovo pobaví, avšak dlho si to pamätať nebudem.

Gotham - Půvabný automat na nenávist (2017) (epizoda)

Trošku ako keby sa tvorcovia unáhlili s tým Tribunálom. Rovnako mrzí, že náznaky spájania jednotlivých dejových liniek sa rozplynuli. Každopádne na finálovú 2-epizódu sa teším. Materiálu si 3. séria vytvorila na to dosť. Dúfam však, že dej okolo vírusu (a postavy s tým spojené) sa uzavrie raz a navždy a 4. séria si začne s čistým štítom budovať nový príbeh. P.S.: Prvý raz, čo som bol rád, že vidím Fish Mooney na scéne.😄

Gotham - Zapalte knot (2017) (epizoda)

Jednotlivé dejové linky sa začínajú priamo či nepriamo spájať alebo sa medzi sebou prepletať. Všetky postavy majú teraz rovnakého úhlavného nepriateľa. Každá jedna dejová linka má momentálne svoju váhu a dôležitosť, nie ako tomu bolo doteraz, keď nejaká bola príliš v úzadí alebo vyslovene dopočtu. Veľmi ma baví, akým smerom sa seriál uberá a už sa teším, keď sa všetci spoja a vydajú sa do boja proti (asi je to už všetkým jasné) Raʼs al Ghulovi a jeho sovej organizácii. P.S.: Gordon a Penguin konečne zase spolu.😄

Gotham - Jak Hádankář ke jménu přišel (2017) (epizoda)

Z Eda Nygmu sa definitívne stal záporák Riddler. Jim sa po prvýkrát dozvedel o Sovom tribunáli (a nielen to). Brucea Waynea niekto "nahradil". Vyzerá to v celku zaujímavo a teším sa, ako to celé ešte vygraduje do finále. Akurát škoda toho strašne jednoduchého Oswaldovho "vzkriesenia".

Gotham - Jemné umění dělat si nepřátele (2017) (epizoda)

V Gothame nastal chaos. Spracované to bolo psychopaticky výborne. Cameron Monaghan je vo svojej jokerskej úlohe perfektný. Konečne sme videli v praxi výraznejšie využitie Bruceovho tréningu a treba dodať, že v najlepšej možnej príležitosti. Nygmova chladnokrvná vražda Oswalda v prístave bola tiež zimomriavkovitá. Akurát škoda, že je jasné, že to prežil. Keby ho tvorcovia nechali skutočne zabiť, bola by to síce strata jednej z najlepších postáv seriálu, avšak pre Gotham by to bola obrovská služba. Takto by sme dostali nového hlavného záporáka, ktorého si od začiatku seriál budoval, a z ktorého by regulérne išiel strach. Nuž, evidentne sa tak nestane a Gotham prišiel o dokonalú príležitosť na nabratie obrovskej dávky osudovosti a váhy udalostí. P.S.: BTW, takýmto tempom si bude musieť Arkham začať stavať prístavbu.