Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Konečně se stalo to, na co jsem čekal od začátku sedmé série a už jsem ztrácel naději, že se to stane!! Daenerys došla svého konečného stádia vývoje v mocichtivého Targaryena. Pro koho je totiž chování Dany nepochopitelné, nejspíš pozorně nesledoval její příběhovou linii. Zároveň, ale vyšel najevo jeden neduh a to, že tvůrci měli zachovat formát 10 epizod pro přesnější vykreslení událostí a "odcházení" hlavních postav postupně s grácií a ne ve spěchu. Tak se totiž stalo, že např. se Cersei a Jaimem se naložilo naprosto nedůstojně. Uvažuju, jestli při rozhovorech s tvůrci o největší televizní bitvě v případě Nočního krále, se raději neměli zmínit o pekle v Králově přístaviští. Poprvé v seriálu byl opravdu využit potenciál draka a tak chápu ten šok diváků, že nebyl okamžitě sestřelen, nýbrž udělal přesně to, co prorokoval Jaime po bitvě s Dany v minulé sérii. Ta podívaná byla úchvatná a člověk měl chvílemi až hrůzu, že se to skutečně kdesi, tam za horami, skutečně děje! Ten chaos, ta panika, nemožnost se schovat, kam se hrabe bitva o Winterfell. Díky bohu se nám tak změnilo psychologické rozpoložení hlavních postav a před finále není vůbec jasné jak to dopadne. Užil jsem si Cleganebowl, který byl mnohem osobnější a lepší než moje očekávání. Některé jiné postavy se naopak chovaly nelogicky, jako by se už chystaly do hrobu a tušily konec seriálu. Chápu, že se hodně fanouškům zbortily jejich teorie a tužby, ale hodnotit kvůli tomu negativně epizodu seriálu, mi nepřijde fér. No nic, za mně hodně dobrá epizoda a těším se na finále....

Vrána (1994)

Stala by se Vrána kultovním filmem, kdyby v průběhu natáčení nezemřel Brandon Lee? Stala! Tímhle filmem se totiž trefil přesně do černého (nejen) u svých fanoušků. I přes absenci prezentace bojového umění, tady jeho hrdina ze záhrobí probouzí v ostatních paniku a strach, ladnými pohyby těla a hlasem ostrým jako břitva. Temnou atmosféru vytváří neustálá noc s deštěm a lidská spodina, všude kolem. Zakomponovat do tohohle prostředí poetický příběh o lásce a pomstě je dost nebezpečné, ale Proyas i na tenkém ledě bruslí s absolutní grácií. Už zde, předvádí své umění ve vytvoření představivosti diváka, dalekými rozhledy a krátkými dialogy postav tváří v tvář. Ve svých dalších filmech toto už jen zdokonalil. Kromě úžasného Brandona (RIP), je výborně obsazen i zbytek postav a celkový dojem je tak nečekaně silný. Přičtěme famózní hudbu G. Revella a na světě je nejen film kultovní, ale také skvělý!

Kat (2004)

Strašlivě nedoceněný film! To, že je tady Frank Castle ukázán jako myslící člověk, a ne jako stroj na zabíjení, má být na škodu nebo je to dokonce výtka? Vždyť je to plus. Od začátku je nastaven poměrně realistický metr, a tak je jasné, že tady nebudou desítky mrtvol, jako v komiksu, ale spíše půjde o záležitost osobní. Spousta lidí tohle nejspíš nechce akceptovat a přijmula jako archetyp Mstitele, s D. Lundgrenem, jež neměl ani hlavu ani patu. Pro mě je daleko příjemnější vidět T. Janea, sedícího, s bouchačkou u hlavy, flaškou chlastu a úvahou „stojí mi to kurva za to?“ Je fakt, že Travolta by nemusel být ve své roli tak unylý a mohl by předvést trochu toho masochismu, jako třeba ve Swordfishi, ale budiž. Pokud jde o akci, tak ta je výborná, zejména scéna v klubu, až na souboj s Rusem, který jako by někdo uměle zakomponoval do filmu z žánru fantasy. Ve výsledku nadprůměrný akční film, u kterého člověk může vypnout a užít si ho. Mimochodem, kdo nevstřebal tento kousek, a naopak vynáší krátkometrážní Dirty laundry, tak je celkem pokrytec, protože obě díla jsou prakticky totožné, až na tu stopáž😊

Útok z hlubin (2018)

Příjemné překvapení. Pohybujeme se ve vodách mezi A a B filmy, ale konečně jsme dostali pořádnej film o ponorkách, u kterého nechybí napětí i pěkný vizuál. Na to, že akce na souši má být jen jako doplněk, tak se povedla na výbornou. Jasně, nějaké ty lapsusy ve scénáři se najdou a nápad se záchranou Ruského prezidenta Američany, je jako z růžové knihovny, jenže tohle není film pro hluboké filosofické úvahy, ale pro čirou zábavu. Na ponorce se konečně kapitán chová jako kapitán, a ne jako vyjukaná školačka a žádná demokracie tu neexistuje. Po delší době jsem viděl Gerarda Butlera opravdu hrát a příjemně mu sekundoval Mikael Nyqvist (RIP). Zato přehrávajícího G. Oldmana jsem nemohl vystát. Celkově ve mně zůstávají veskrze příjemné dojmy a přistihl jsem se dokonce u nostalgických vzpomínek, kdy se naháněl pod hladinou Rudý říjen s Dallasem.

Mé jméno je Nikdo (1973)

Tenhle film mám stále raději a raději. Čím to je? Na jedné straně moudrost a životní zkušenost v podání Henryho Fondy a na druhé spontánnost a bezstarostnost v podání Terence Hilla. Jeden dodává vrchovatě smíchu a hravosti, ten druhý zase nadhledu a nostalgie nad hodnotami a prioritami pistolníků na divokém západě. Nic tady není ani černé ani bílé, a přesto je to obaleno jakousi aurou klidu a pohody. Nechybí odkazy na jiné zástupce žánru a božská Morriconeho hudba, jejíž motivy sednou do jednotlivých situací jako prdel na hrnec. Inu, Leoneho dohled nad filmem je znát, a i díky tomu je to sakra dobrý spaghetti western. “Nezapomeň, můj milý Nikdo. Teď už jsi Někdo, tak si kryj záda.“

Když draka bolí hlava (2018)

Totální masochismus, se na toto dívat!!!!! Další federální pohádka je tu a opět je to jen pro otrlé. Rapoš (samozřejmě i scénáristi a další) by si zasloužil, slovy klasika: "Zavolat pár zfetovanejch negrů s letlampou a kleštěma, aby si kluci trochu zablbli a jeho prdel poznala středověk." Mít v názvu pohádky draka a během sledování vidět něco mezi otylou včelou a nepovedeným raptorem, je vážně strašidelný zážitek. Zlatý dráček Mráček, který je starý 35 let, ale je hezčí. I moje žena by vyrobila lepší kostým a já se do toho nasoukám pro rozesmání dětí na karnevalu taky, ale vydávat to seriózně za draka, to fakt ne. Klokan a pštros v Českých a Slovenských luzích a hájích je mazec, ale že slovo čučoriedka vzniklo z čůča, protože je dobré, to je fakt úlet:-)) Příběh jsem vlastně ani nezaregistroval, jen jakousi dračí kletbu kvůli pošlapaným květinám, tak budiž. Zlatý Kája vážně moc slovensky neumí, ale zpívá pořád pěkně, viz. poslední píseň. Jestliže bude toto "dílo" nasazeno do televize o vánocích, jako že určitě bude, tak před jeho sledováním děti chraňte nebo alespoň zajistěte dostatečný přísun cukroví, aby měli dostatečně obaleny nervy cukrem a netrpěly.

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Jak to tu čtu, tak většina čekala nebo by si přála, aby zemřela alespoň polovina postav. Jenže proč by potom bylo těch osm sérií? Vždyť jsou tady ještě rodinné sváry, nedokončené seznamy, dluhy splatitelné jedině krví a souboj o sedm království. Tak je celkem jasné, že žádný z rodů nevymře po meči:-) No a, že noční král dopadl jak dopadl, díky jiné postavě než se všeobecné čekalo, je jen chyba diváků, kteří si vytvořili nejrrůznější teorie a ty jim prostě nevyšly. Když už jsem u nočního krále, tak k čemu všechno to dračí sklo, Valyrijská ocel a oheň, když on si, na rozdíl od předešlých sérií, z toho nic nedělá, opět stačí zvednout ruce a jedeme repete. Kam se hrabe Thanos!! Pokud jde o bitvu, tak není špatná, zejména s ohledem na noc a zasněženou krajinu, ale viděl jsem mnohem lepší. Naštěstí mně nikdy nebral hype, tak nevím co se o ní psalo a říkalo předem:-) Nejlépe z toho paradoxně vychází stealth pasáže z interiéru. George Martin je určitě v klidu, protože kluci televizní si jedou svoji linii a nesnaží se kopírovat jeho, což někoho vytáčí k nepříčetnosti a druhého nechává klidným a spokojeným. Kdo čekal, že tohle bude konečné "rozseknutí" seriálu, tak zatím jsme teprve v polovině sezóny a do konce je "daleko". Však ony ty postavy ještě umírat budou, žádný strach:-)

Matrix (1999)

Matrix je všude! Přelomový film v žánru Sci-Fi, víc netřeba dodávat.

MOST! - Epizoda 8 (2019) (epizoda)

Příjemný, stylový konec, za který zaslouží tvůrci pochvalu. Trocha patosu, trocha lásky, ale hlavně hromada typicky českého humoru. Chyběl tomu jenom R. Hrušínský, který by se "kochal":-) Skončilo se v nejlepším a to je dobře. Podle mě žádná další série nebude, jinak by jsme tu už dávno měli několik sérií Trpaslíka, Kosma nebo Čtvrté hvězdy, ale není tomu tak. Díky tomu jsou Kolečko s Prušinovským tak originální a nemají škatulku. Dycky Most!

MOST! (2019) (seriál)

Kašlu na všechny posudky, předsudky, xie, fobie a podobný hovadiny. Byla to prostě prdel a já se královsky bavil:-)) Rozvířilo to debaty a to je dobře, třeba vznikne více takových seriálů, což je, zejména u produkce české televize, skoro zázrak. Prušinovský s Kolečkem opět nezklamali a doufám, že už zase něco kutěj pro potěchu nás, co se rádi smějeme:-) Dycky Most! a uvidíme se v Severce:-))