Velmi nebezpečné známosti (1999)

Valmont je mnohem lepší, ale pro mladé je tahle verze jistě lákavější zboží v krásném obalu. Řemeslně průměrný film, který těží napůl z eroticky dusného scénáře svých dospělejších příbuzných a z druhé poloviny z teenadrovských reálií.

Jumper (2008)

I špatná zkušenost je zkušenost. Tak špatný film jsem už dlouho neviděl a doufám že zas dlouho neuvidím (snažím se vybírat si ty lepší). Počínaje tzv. herctvím (Samueli už jsem tě viděl v mnoha lepších rolích) přes režii (kam se vytratil Agent bez minulosti) až po scénář. Ten film mohl klidně trvat 10 min a řekl by to samé. Ale úplně nejvíc mě dostala bílá hlava Jacksona :))

Na lince je vrah (2006)

Až na pár leknutí a pěknou tvářičku Camilly nic co by u tohoto "hororu" zaujalo. Promarněná šance v pěkných reáliích. O den později jsem viděl španělsko-mexický film El Orfanato a i když to není taky žádná špička tak v porovnání s tímhle nemá chybu. Jedno mají společné a to je zpackaný konec...

Sirotčinec (2007)

Já zas tak nadšený nejsem, nebylo to špatné, ale spíše průměr. Zápletka s dětmi hraje trochu na city, směřuje k dramatu spíše než hororu a ten konec bych si také dovedl představit bez vysvětlujícího dovětku. Moc jsem tomu nevěřil, některé momenty byly spíš úsměvné - třeba ta rozšklebená ústa bývalé vychovatelky. Herecky vyniká pouze hlavní hrdinka, G.CH. v roli pod její úroveň a taky to tak dopadlo. Ale zase v porovnání s jinýmy psycho-horory lepší průměr.

Dogville (2003)

Působivý film, který může lecčím odrazovat, ale stojí za to ho vidět. Ano nedokonalé divadelní kulisy, délka filmu, "zápletka", ale také vynikající herecké výkony, šokující závěr a hlavně poselství, které Lars předává všem, kdo ho chtějí přijmout. Poselství o lidech, jejich slabosti a moci nad bezmocnými. Všechny postavy mají svoje přesné místo, nikdo není navíc, nikdo nechybí. Nicol naprosto přesvědčivá, ale i ostatní jako kdyby ani nehráli. Kdo chce od filmu nejen zábavu, ale něco si z něj i odnést do života nebude zklamaný.

Spalující touha (1999)

Po prvním shlédnutí nic moc, ale pak se mě ten film dostal nějak pod kůži a pouštím si ho už po několikáté. Atmosféru filmu umocňuje hlavně hudební složka, i když mnozí přísahají spíše na vizuální (eroticky hutnou) atmosféru. Pan režisér (nezastírám že z mých nejoblíbenějších) svým perfekcionismem vystavěl z banálního námětu dokonalý příběh o vztazích. Co přesně zamýšlel sdělit ví jen on a nám ostatním nezbývá než si vytvářet svoje závěry a představy. A možná právě to nám chtěl sdělit.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Kdo neviděl neuvěří. Na tento film si je třeba udělat vlastní názor. Coenovci jsou mými oblíbenci (neskrývám) a George Clooney (ten ne) v roli v jaké jsem ho do té doby neviděl. Bláznivá kombinace, ze které se vyklubala bláznivá komedie s nádechy černého humoru (jaké překvapení ;-). Scénář filmu jednoduchý, ve filmu již vícekrát použitý - trestanci na útěku - navíc jak vyplývá z názvu bratři (no že by si byli nějak podobní). Kromě skvělé zábavy je tady ještě jedna možnost pro ty kdo rádi country music. Chytlavé melodie, které i když si je pustíte bez filmu (na CD) vybaví vám příslušnou scénu, kterou doprovázely a umocní tak hudební zážitek o úsměv na rtech. Věřím, že se bavili všichni i u natáčení a je to z toho filmu vidět i cítit.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Za tento snímek dostal včera zemřelý režisér Oskara. Tak trochu vybočuje z jeho tvorby ve které převažovaly politicko-sociálně motivované snímky. Zde ustupuje vše do pozadí velkému milostnému příběhu krásných postav, které hrají neméně skvělí herci. Love story v reáliích africké přírody i lidí působí klidným dojmem i přes dramatické zvraty. Hudba vše dokonale podkresluje. Není to podle mne jeho nejlepší film (za ten považuji Tři dny kondora), ale určitě stojí za to ho vidět.

Amadeus (1984)

Tento film má v sobě ještě jednu rovinu. A tou je hudba. Ano kostýmy jsou také působivé, režie skvěle zvládnutá, herci vhodně zvolení, ale výběr hudby geniálního autora o kterém je celý film, vše podtrhuje a umocňuje. Jako kdyby pan Forman vystavěl celý příběh na jednotlivých kompozicích geniálního skladatele, nebo to tak bylo? To že za to nebyl Oskar i za hudbu je pro mně nepochopitelné, i když uznávám konkurenci Maurice-Alexis Jarreho, skladatele hudby Cesta do Indie (Doktor Živago, Duch, Lawrence z Arabie, Gorily v mlze).