• Krátkometrážní

To je šoubyznys (1995) (pořad)

musím říct, že mám z podobně "zábavných" estrád, neřkuli jejich sestřihů či silvestrovských variant, kopřivku... ne, že bych je házel do jednoho pytle, ale něco je slabý a něco ještě horší... světlé momenty jsou náležitě přebity jejich ana(ne)logicky trapnými protějšky, tleskání a smích na povel v záři ikssetwattových reflektorů mě prostě nebralo, nebere a asi nikdy brát nebude. 40%

Prostřeno! (2010) (pořad)

na "VIP" epizody s tzv. "celebritami" se dá celkem bezbolestně koukat, obecně to jako bydlo-jídlo inspirace taky není špatný... ještě tak změnit dramaturgii, atmosféra standardních dílů je mi silně nepříjemná... no není to nic moc žrádlo a nemůžu říct, že bych si to sám dobrovolně zapnul, ale nechá se u toho vydržet... občas... což se o spoustě dalších NASERvírovaných realityšou říct nedá. 40%

Paranormal Activity (2007)

berné ještě snad (po výrazném sestříhání) jako dokument o paranormálních jevech, evt. stupiditě mladých američanů... ale coby film nenabízí tahle nízkorozpočtová hříčka krom tipu na zbohatnutí jako z amerického snu za její natočení nic než nudu... přes den se modlíte, ať už je noc a něco se děje... přes noc se modlíte, ať se něco stane, nebo ať je den a něco se děje... a přes den... no a pořád dokola až do konce... geniální "oslíčku, (o)třes se." 40%

Temný rytíř povstal (2012)

bez přehánění epické zakončení skvělé série, kdy nolan opět potvrzuje svou režisérskou formu... ukazuje batmana možná v trochu nezvyklé formě "běžného" smrtelníka, ale o to větší je pak jeho povstání... u velkofilmů podobného typu a velkých očekávání rozhoduje především příběh, který svou popcornovou emerikn stupiditou může poslat sebeefektnější a hvězdami sebenabitější snímek do kopru (viz avengers aj,) - závěr (?) netopýří trilogie naštěstí zůstal tohoto nešvaru prost a nabízí velkolepou podívanou se sugestivní zimmerovou hudbou (opět smekám a klaním se až k zemi), která vtáhne a nepustí, což u filmů s podobnou stopáží také není zrovna pravidlem... bezmála tři hodinky utekly jako lusknutím prstů a i přes pár úsměvných nedostatků (SPOILER: návrat do gothamu odkudsi z pouště přes všechny hlídky nebo výbuch iksmegatunové atomovky nad hladinou, která by tak ve skutečnosti město několikametrovou vlnou minimálně silně propláchla... SPOILER END) mi tenhle latexovej kočičák s neméně latexovou neméně kočkou aničkou nedovolují dát méně než 90%.

Značka: Na dožití (1989) (TV film)

retrospona k nedávné minulosti, umě a účinně spojující stránku humornou s tou vážnější... musím přiznat, že šlo o velmi příjemné překvapení v podobě náhodně zachycené hodinky před půlnocí na ČT... oceňuji, že se do poměrně krátké (a v tomto ohledu značně příjemné) stopáže vešlo nemálo dobrých scén, vyzdvihuji zdařilé herecké obsazení a v neposlední řadě též svědectví toho, že tehdejší problémy a podfuky nejsou zdaleka za námi, i když už uběhl od revoluce nějaký ten pátek, aspoň co si tak čárkuju ve svém notesu... 80%

Atentát (1964)

snímek plný napětí a akce, symbolicky doplněn o beethovenovu osudovou... plejáda hvězdných hereckých jmen, s jejichž postavami a osudy se divák snadno a rychle ztotožní, v druhé polovině hutná gradace až do samotného konce... i přes pár historických nepřesností a vlažnější začátek velmi dobrá rekonstrukce atentátu i mnohých událostí kolem něj, neřkuli dost možná nejlepší film tohoto budovatelského a později normalizačního režiséra... 70%

Mamas & Papas (2010)

čtvrtý film alice nellis, počtvrté spokojenost - člověk by si snad přestal i myslet, že je to náhoda či že mu v žilách koluje výhradně testosteron... musím přiznat, že jsem seděl jako přikovaný a hluboce sdílel osudy hlavních protagonistů (kromě tradičně vynikající zuzany bydžovské nezklamali ani ostatní)... přes těžké nosné téma si režisérka dovolila i špetku humoru, který nechala přirozeně a nenásilně naklíčit v hrstce scén, snad abychom se v tom dočista neutopili... vše uvěřitelné a nápaditě se prolínající s na míru šitou hudbou - prostě jako celek velmi dobré. bylo by to tedy spíš na čtyři hvězdy, ale díky zdejšímu silně podhodnocenému průměru na protest zvyšuji na 90%.

Bastardi (2010)

tohle je ulice, bejby, jéá, kmón, fakjú... no prostě už úvodní gangsta titulky dávají tušit, že tenhle film bude velkej průser, ale ono to nebylo až zas tak zlý. když pominu scénář vykrádající hned několik filmů od gymplu až po nebezpečné myšlenky a slabší herecké výkony (málokomu jsem jeho roli věřil), musím vyzdvihnout jisté poselství a schopnost snímku vehnat do žil emoce, což se nemusí v každém filmu povést... bez větších očekávání tedy relativní spokojenost. 60%

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

ale no jo, no... už jsem se nějak nedovedl dost oprostit od svého dospělého a vnímal jsem to asi dost normálníma (a trochu snad i kritickýma) očima... samozřejmě se tu a tam vyskytne univerzálně humorná scéna, ale většina z nich sází na fackovací vtipy a la šimon a matouš... být mi o dvacet míň, asi jsem z toho odvařenej, ale dnes se mi hlavně sbíhaly sliny na ty odvařený divočáky. 60%