Venom (2018)

U tohoto filmu se vážně hodí nechat mozek doma. Nebo ne doma, ale vůbec někde ztracený úplně vzádu, zapomenutý, nechtěný. Pak si lze film užít plnými doušky. Pak vás nepřekvapí situace, že výplň dveří z auta, použitých jako kryt, je po útoku a explozi drona po odhjození dveří naprosto netknutá atp. Pokud se dokážete povznést nad takovéto drobnosti a také nad to, jak najednou mimozemský organismus porozuměl -a mluví - plynně anglicky, tak si užijete celkem dobrou akční komedii. Pokud ovšem mozek zapnete, budete neuvěřitelně trpět. Volba je jen na vás. (Já mozek vypnul a je to na slabé 4)

Twister (1996)

Svého času (a vlasně i dnes) celkem podceňovaný film, který ovšem může nabídnout daleko více, než se zdá. Dobrodružná (a pochopitelně s klišoidní lovestory) jízda lovců tornád za odhalením tajemství větrných vírů je nádhernou ukázkou jak i z mála je možné vykřesat zajímavý a chytlavý film.

Přání smrti (2018)

Nevím už, který zasloužilý komentátor to tu pronesl, ale tento film je vskutku promr*aný potenciál. Že je to béčko, nevadí, ale já se těšil na revenge jízdu - a dostal unylou konverzačku, která sama neví kam se vlastně zařadit. Těch pár akčních scén naprosto nevynahradí onen pocit zmařené šance, kterou zde režisér předvedl. Willis už je zřejmě za zenitem, když zajímavější postavou byl i jeho bratr v podání Vincenta D'Onofrio - a to už prostě je něco špatně, když vedlejší postava hraje lépe jak hlavní protagonista. Ale úplně nejhorší na tomto filmu je to, že docela často prostě jen nudí a jakmile se u filmu padívám na hodinky, kolik vlastně ještě zbývá do konce, je něco hodně špatně na druhou. 5/10 a ta půlhvězdička nahoru (páč čsfd ani po těch všech letech neumožňuje jemnější škálu) je za všechny ty památné role BW z minulého století.

Black Panther (2018)

Špatný film. Nelogičnost na nelogičnost (i včetně úvodní premisy, která by ze socioligického hlediska prostě nemohla nikdy fungovat). Děsivá předvídatelnost děje (snad jen vyjma předčasného a rychlého konce Serkise, ze kterého udělali místo kvalitního betazáporáka pouze klauna - nemyslím si, že má zapotřebí brát takové role...). Za celý film jsem nepocítil jediný náznak emocí, osudy postav mi byly úplně u p*ele. Také rádoby vtipné momenty či scény jsem jen vytušil, protože jsem se při nich nezasmál. Martin Freeman totálně nevyužitý. No, a ten sluníčkový konec to zabil už úplně. Shlédnuto v rámci ucelení znalostí universa Marvelu, ale klidně jsem si to mohl odpustit.

Psí ostrov (2018)

Fantastic Mr. Fox zůstal nepřekonán a to o celou psí (či liščí?) délku. Psí ostrov zaostáva za prvním zmíněným snad ve všech aspektech - napínavosti, humoru, dojemnosti, atd... Než jsem se nadál byl konec - a to bez jakéhokoliv dopadu na moje city. Chybí nějaká nezapomenutelná scéna či postava (kterých je naopak v lišákovi plno - jen namátkou krysák, rozhovor u vodopádu, promluva u jídelní tabule, bitevní plán, bitva, setkání s vlkem a takto bych mohl pokračovat prakticky vyjmenováním všech záběrů...) Zkusím tomu dát ještě jednu projekci, ale zatím velmi, velmi slabé 4*.

Ohrožení Britannicu (1974)

Asi nebudu první kdo zde použije již klasickou hlášku: "Červený nebo modrý?" - Jenže tam, kde v ostatních filmech je to už jen klišé, zde jde o praotce těchto hlášek - tj. opravdu základ všech pyrotechnických bombyzneškodňovacích scén. I přes své stáří si film drží slušnou dynamiku, občas proloží děj nějakou tou komickou vložkou kdy vzápětí většinou následuje nějaká tragická scéna (tzn. výbuch a smrt některé z vedlejších postav). Film by si zasloužil téměř pět hvězd, nebýt několik opravdu velkých a neomluvitelných logických lapsů, které mě iritovaly už jako dítě - jak si sakra Fallon mohl dovolit přestřihnout drát opačné barvy (tj. stříhal červený) než mu radil Buckland BEZ TOHO, ABY DAL OSTATNÍM PYROTECHNIKŮM PŘEDEM VĚDĚT JAKÝ DRÁT STŘÍHÁ? Sakra, celý film ukazuje logický postup, že něco řekne, než to udělá, aby v případě jeho chyby mohli zbývající pyrotechnici učinit něco jiného! Protože pokud by přestřihl modrý (dle "rady") - vybuchnul by a ostatní by pak stejně stříhali červený. Takže by to byla jen 1 vybuchlá nálož. Z pohledu Bucklanda je neodpustitelnou logickou chybou, že mu poradil modrý drát - viz výše - zabil by pouze Fallona. Protože kdyby mu řekl červený a Fallon udělal tu stejnou pitchovinu (tudíž střihl modrý aniž by ostatním cokoliv řekl) ostatní pyrotechnici by si mysleli, že přestřihl červený a tak by přestřihli modrý - tj. zřejmě by vybuchly všechny bomby a loď by šla ke dnu. Asi poslední výtkou k logice je, že za celou tu dlouhou dobu, kterou měla vláda a námořnictvo k dispozici od zjištění situace do plánované doby výbuchu by v okolí Brtannicu byly desítky dalších lodí čekajících a připravených vyzvednout trosečníky. 75%

Filosofové (2013)

O tomto filmu jsem nevěděl vůbec nic a neznal jsem ani zdejší (či IDMB) hodnocení (což by mě bylo asi varovalo). Díky celkem slušnému začátku jsem tedy čekal něco úplně jiného - nějaký chytrý myšlenkový experiment a ani v nejdivočejším snu by mě nenapadlo, že film se v závěru vrhne do maelströmu nejčervenější červené knihovny. Přitom snímek by měl daleko na víc než jen na srdcobolný příběh o šuku mezi profesorem a studentkou, nebýt toho konce! Mě samotného napadlo hned několik daleko vhodnějších zakončení, ale bohužel scénárista zvolil toto, dle mého naprosto špatné, řešení...

2001: Vesmírná odysea (1968)

Dá se říct, že tento film celkem spolehlivě roztřídí diváky (a také uživatele čsfd) na ty, kteří umí pochopit Kubricka, a ty, kteří, ku vlastní škodě, neumí. Nebudu se teď zaobírat tou druhou skupinou a vynášet soudy, zda je to jen kvůli jejich omezené mozkové kapacitě/inteligenci či neschopnosti vnímat abstrakci - protože opak obého jsou jedny ze schopností (krom mnoha jiných), které potřebujete k tomu, abyste si tento film mohli užít tak, jak (asi) tvůrce zamýšlel. Není to totiž jednoduchá a lehce stravitelná jednohubka ani letní blockbuster, nýbrž tady jde vskutku o vrcholné "filmové umění" se všemi jeho pozitivy i negativy. A jako jedno z největších negativ je právě ta nepřístupnost pro ty, kteří nejsou ochotni akceptovat tempo filmu a jeho vizuálno. A ne, nechci si tady hrát na nějakého filmového snoba či artového guru, ale to co jsem napsal je prostě fakt. ;-)

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Na poměry ČT (byť její tvorbu mohu sledovat pouze zprostředkovaně) nejlepší kriminální počin za poslední roky. Eeee, teda krimininalistický... No prostě detektivky. I když od těch ostatních rádoby detektivních seriálových příběhů (a nejen českých, ale i celosvětově) se zde jede na reálném podkladě (všechny díly jsou založeny na skutečných případech, které se v ČR staly) a není to tedy žádná akční slátanina, ale spíš takový ten popis mravenčí práce kriminalistů z prvního oddělení. Potěšilo mě minimální se věnování rodinným vztahům hlavních detektivů (resp "operativců"), a spíš důraz na zdokumentování kriminalistické práce. Nicméně vztahů jsme se zde také nezbavili, pměrně hodně je věnováno řevnivosti mezi jednotlivými policisty (ať už té zdravé či jen kolegiálně škádlivé, až po tu nezdravou (Korejs vs Kozák)). Co se týče herců, tak překvapil Bolek Polívka - bez diskuse a bez přehánění jedna z jeho nejlepších rolí - jeho ztvárnění starého, životem už lehce utrmáceného, ale přesto naprosto špičkového kriminalisty, je bezkonkurenční. A za ním nezůstává pozadu ani ostatek hereckého ansáblu s vyjímkou dvou rolí (za které je ona jedna hvězdička dolů) - občas mi přišlo, že Ondra Vetchý trochu přehrává, ale nejvíce nepatřičně mi přišla role "otloukánka" Miroslava Vladyky alias Sršně. Tato postava (ač zřemě měla doplňovat "humornou stránku" seriálu) byla IMHO naprosto špatně napsána a ani její herecké vyjádření p. Vladykou mi nepřišlo realistické. Ale vzhledem k tomu, že na scénáři spolupracoval i šéf oddělení vražd Josef Mareš, tak předpokládám, že i ve skutečnosti musí mít na podobných místech místní alfy nějakou tu omegu... // Poznámka k druhé sérii - přestože má pouhých 8 dílů (oproti 14 u S1) tak kvalitativně jde o malý pokles. Zamrzí hlavně IMHO zbytečné roztáhnutí případu V.M. a vraždy M.S. (díl 5, Tělo) do následujících třech dílů (tj až konce celé série), kde v každém následujícím díle slouží jako vata. Nicméně i tak je celá druhá série natolik dobrá, že si ty 4 hvězdičky Případy 1. oddělení s přehledem udrží.

Dokonalá loupež (2018)

Film, který by si rád hrál na něco velkého, ale nemá na to. Buttlerovi jsem toho megadrsňáka prostě nevěřil, Schreiber lepší ale prostě tomu také něco chybělo. Když pominu opravdu obrovskou spoustu logických děr, tak mi vychází zábavná leč trochu nedopečená jednohubka typu shlédni a zapomeň.