Záměna (1983)

V rámci karantény a sjíždění i starších kousků z videotéky jsem se konečně dostal i k tomuto klenotu osmdesátek. No, klenotu... prostě výborná komedie se spoustou postav, kterým to jednání sice věřit nemusíte (občas to trochu papírem šustí), ale což, jsou to přece osmdesátky! Aykroyd, Murphy, Bellamy, Ameche, Elliot - ti všichni odvádí špičkovou hereckou práci. Zábavy si zde člověk užije dosytosti a čtyři hyvězdy by to byly bezpochyby. Ta pátá je za rozkošnou J. L. Curtis, kterážto se role prostitutky s dobrým srdcem ujala více jak skvěle. A navíc, fakt to tenkrát byla sakra šťabajzna k nakousnutí!

Policajt v Beverly Hills (1984)

Takovéto filmy se už dnes netočí. Ani nemůžou, protože to co zkousne optika let osmdesátých, to už dnes některým standardům nedostačuje a byl li by tento film natočen dnes, nedostalo by se mu takového uznání. Naštestí je to dítě osmdesátek - asi nejlepší doby na ikonické filmy posledního půlstoletí. Nad nelogičnostmi děje či jeho občasnou jednoduchostí člověk z nostalgie i oko přimhouří. Charaktery jsou celkem pěkně černobílé, dobrouni a zlouni jsou rozdáni hned ze startu a diváka nečekají nějaké velké veletoče v ději. Stačí si tak užívat sveží a bezstarostnou jízdu na vlně policejních komede z dob, kdy policajti v USA ještě zhusta nosili revolvery. Potud by to byly čtyři hvězdy - jenže nelze nezmínit jeden z neikoničtějších hudebních motivů, co snad ve filmových sountraccích existuje. Sorry HZ, JW, EM, HS, DE, JH, CM, AS, JNH, TN a další, ale AxelF je jeden z nejrozpoznatelnějších hudebních motivů v historii. Za něj dávám hvězdičku navíc, takže jsme ve finále na pěti, ne?

Jumanji (1995)

Nemůžu si pomoci. Vždycky jsem měl rád filmy s mysteriózním nádechem, což bubnující hra, vtahující své hráče do víru neuvěřitelných a nebezpečných dobrodružství, jednoznačně splňuje. Film se mi líbil kdysi a líbí se mi i teď, po cca čtvrtstoletí co už uplynulo od prvního shlédnutí. Takže s kapkou nostalgie, sice těsně, ale za pět.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Jako fanda postapo jsem si tento kousek nemohl nechat ujít. A zklamán jsem nebyl. Přes určitou plochost některých vedlejších postav, které by stály za to aby se jim děj trochu více zabýval, je svět po válce Země vs Mars vykreslen vcelku přesvědčive a je (s přimhouřaním očí v některých směrech) uvěřitelný. Potěší přerod Anity z nevinného robo děvčátka na ultra bojovou mašinu, Waltz také nesklamal (a má jednu naprosto výbornou hlášku v baru, která tam okamžitě ukončí hromadnou bitku). Na pět to ale není. Nejen pro ty plošší vedlejší postavy, kdy důvody jejich leckdy extrémního jednání občas nejsou ani vysvětleny (či alespoň naznačeny), ale také pro lehce odfláklý závěr, všetně jeho neuzavřenosti a obrovského clifhangeru. Nemám rád clifhangery a otevřené konce.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Návrad ducha dvojky v přepálenějším gore. Nic víc si fanoušek nemohl přát.

Rambo II (1985)

Asi můj nejoblíbenější díl série. I přes to, že jednička je neoddiskutovatelně lepší a dvojka je proti ní klasické béčko, dvojku jsem prostě viděl první a jak je to s první láskou všichni víme - je jen jedna. ;-) Tento díl také s přehledem nejlépe vystihuje to, proč se slovo Rambo stalo synonymem pro tělem i duší nezastavitelného válečníka.

Rambo: Poslední krev (2019)

Tohle už prostě není Rambo. Béčko, kde místo první hodiny by mohlo být minutové shrnutí s uvedením do "děje". A i tak bych to pak viděl spíš jako fandovský projekt na YT. Strašně slabé, tak na dvě hvězdy - ta třetí je v podstatě za závěrečné titulky, které hezky zpomaleně ukazují některé z ikonických momentů předchozích dílů. Takhle skončit si tato série fakt nezasloužila.

Lví král (2019)

Co je na tomto filmu nejhorší? Že je to dějově, scénami i záběry takřka 1:1 kopie originálu. Co je na tomto filmu nejlepší? Že je to dějově, scénami i záběry takřka 1:1 kopie originálu. Tento zdánlivý paradox se ukazuje v plné výši zde v hodnoceních, kde jednou je tomuto remaku tato vlastnost až brutálně vyčítána a jindy je za to takřka glorifikován. Přiznám se, že patřím spíš do druhé skupiny a na fotorealistické ztvárnění jednoho z nejlepších animovaných filmů jsem byl dost zvědavý - a nebyl jsem zklamán. Samozřejmě, při snaze o co největší realističnost musel režisér (a animátoři) (bez možnosti přestřelených cartoonových grimas) vyvinout nesmírné úsilí k tomu, aby zvířata projevovala alespoň nějaké emoce, což s mimikou zvířat přibližující se realitě jde jen velmi těžce (často vyjadřují pocity hlavně očima). Ale myslím si, že v rámci možností je to tu zde zvládnuto na výbornou. Mimochodem, když už jsme u té realističnosti, je tu jeden aspekt, který tu realističnost značně boří - žádné ze zvířat (a to především z velkých savců) nemá primární pohlavní znaky. Zamozřejmě, jde jen o "pohádku", nicméně pokud se tvůrci na jednu stranu chlubí jak udělali zvířata fotorealistická, tak taky musí na druhou stranu říct, že jim odebrali všechny primární pohlavní znaky. Ne že bych zrovna tak strašně toužil vidět Mustafovo bimbasa či Simbovo "Froda", ale stačí se podívat na jakýkoliv přírodopisný dokument se lvy... ;-) Ale i přesto jde dle mě o film, který rozhodně není, jak mu zde mnozí vyčítají, zbytečný a po druhé projekci mu dávám zaslouženou pětku.

Lví král (1994)

Klasika klasik, co víct k tomu říct. K naprosté dokonalosti tomu chybí jen málo - a u mě je to to, že film by snesl méně písniček, přece jen, tady to už často sklouzává až do muzíkálu. IMHO by stačily snad jen Scarovo Be prepared, samozřejmě Hakuna matata a na milost bych možná vzal ještě Mbube (The Lion Sleeps Tonight). Pozn - a zamozřejmě úvodní Circle of life - tam to ale nezpívají samy "zvířata", a navíc jde o opening sekvenci. Ale je to holt Disney...

John Wick 3 (2019)

Dvojku jsem ani nekomentoval, jak mě zklamala a k trojce musím říct jen: WTF? Co to má sakra být? Tvůrci už úplně rezignovali na nějaký pokus o seriózní notu a Parabellum je protkané "vtípky" které ale vypadají naprosto debilně... "Jéé, pan Wick! Jsem váš strašný fanda a teď vás zkusím zabít..." Navíc je v něm spousta logických i obrazových chyb (celá honička na motorkách, kdy jednou mají a jednou nemají kaskadérské nášlapy na přední vidlici atp...). Celý film je jen přehlídka akčních scén a bitek slepená nedůvěryhodným a stupidním dějem. John Wick už definitelně přišel o svoji auru nadpozemského zabijáka a tajemné legendy a nikomu se netají dech, když se vysloví jeho jméno - naopak, je z něj jen řadový assasín, i když "dobrý". Na rozdíl od jedničky toto už víckrát vidět nepotřebuji... Celá série má pro mě sestupnou tendenci a i když jsem původně uvažoval o slabých třech (přece jen, u těch akčních scén se člověk alespoň trošku pobavil) , tak ten debilní clifhanger na konci, kdy ukazují že Wicka prostě budou producenti ždímat snad do nekonečna, to srazil na dvě.