Příručka středověkého bojového umění (2010) (TV film)

Kvalitne spracovaný dokument o menej obvyklých formách vojenstva a bojovania v 15. storočí. Veľmi dobrý výber hosťujúcich odborníkov a dôraz na autenticitu a triezvy pohľad namiesto senzácií.

V zakázanom kráľovstve (2011) (TV film)

Pekný dokument o rastlinných a živočíšnych spoločenstvách na Záhorí. Je veľkou iróniou osudu, že vzácne druhy prežívajú najmä vďaka vylúčeniu väčšiny ľudských činností z daných oblastí, ak nepočítame cvičné streľby a pod. V každom prípade ide o prekvapujúco pestrý kraj.

Putování s dinosaury (2013)

Hviezda za animáciu. Zvyšok je neuveriteľné prznenie tejto dobrej televíznej značky. Celovečerák ? No, povedzme. Ale dabovať dinosaurov, aby z toho vznikla nejaká prehistorická verzia n-tej teen komédie alebo slabšieho animáku pre deti ? Fujtajbl, velebnosti...

Westworld (1973)

Na filme sa trochu podpísalo, že ho Crighton a spol. museli točiť v mantineloch príšerneho nakrúcacieho deadlinu. Aj napriek tomu sa podľa mňa vydaril natoľko, že patrí k tým rozhodne lepším komorne ladeným science fiction filmom 70. rokov minulého storočia. Napriek dobe vzniku si väčšina satirických prvkov (najmä tie rozkošne mrazivé interview vsuvky s nadšenými návštevníkmi) zachovala patričnú hryzavosť. Brynnerov chladnokrvný robotický pištoľník mi zamladi, keď som film videl prvýkrát, naháňal neuveriteľný strach (viac než akákoľvek hororová potvora). :-O Castingový nápad za milión, ktorý na povrchu mohol pôsobiť samoúčelne, no zabral na sto percent. :-))) Fred Karlin tomu s pomerne atypickým, ale rezkým soundtrackom, v druhej polovici výdatne pomáha. Ak môžem v súvislosti s filmom poradiť jedno, po jeho dopozeraní sa s pokojným svedomím vykašlite na pôvodné pokusy o pokračovania a prejdite rovno k seriálovému remaku. Futureworld a Beyond Westworld (predvídateľne) nestoja ani za starú bačkoru. //// Zaujímavé komentáre: Oskar (P.S. Oskar, žiaden román nebol, iba scenár.), Clint Eastwood, 2pac, xxmartinxx, Jara.Cimrman.jr, Pohrobek, Davies182, LiVentura, lioncel

Westworld (2016) (seriál)

Rossum's Universal Robots aneb Koňská opera. To nemyslím iba ako vtip. V seriálovom reboote Crightonovej prekvapujúco pamätihodnej klasiky by sa, paradoxne, Karel tematicky celkom našiel. Prevažne organickí roboti, bioetické a mocenské otázky, ľudská spupnosť a pokušenia, postupne sa stierajúce rozdiely medzi narodenými a vyrobenými... Toto je zďaleka naj-R.U.R.-skejšia ne-R.U.R. v doterajšej televíznej histórii, či už zámerne alebo podvedome. Brynnerov pištoľník, vizuálne citujúci Sedem statočných, je síce fuč, no dostal trefný náprotivok v Harrisovom zámerne vágnom Mužovi v čiernom. Nad všetkým sa aj po desaťročiach zlovestne vznáša vizionársky a pološialený duch zosnulého Arnolda, profesora Rossuma 21. storočia. A máme tu roztomilo temnú a profesionálno-manželskú paródiu na Domina a Helenu, v podobe chladnokrvne napätých konfrontácií Forda a Cullenovej. Prvá séria bola vcelku vydarená, nestrácajúc čas len homážovaním originálu, ale venujúc sa aktívnemu vytvoreniu vlastných záhad a zvratov, zaklincujúc to sebaistými odpoveďami na viaceré z nich, a znepokojujúcim finále. Obsadenie funguje prekvapujúco dobre, obzvlášť Wright, Herthum, Woodová a Simpson, s hereckými donmi Hopkinsom a Harrisom v ich top inteligentno-zlovestnej forme. A Newtonovej Maeve je vcelku šibalka. :-) Po dobrom nadviazaní na prvú sériu tou druhou dvíham hodnotenie zo štyroch hviezd na päť. Rôzne životné a etické chodníčky hostiteľov, či už Dolores, Maeve alebo Akečetu, výrazne pomáhajú so zdôraznením myšlienky, že cesta k plnému vedomiu a poznávaniu sveta na úrovni ľudí nie je proces na jedno kopyto, ale môže byť drasticky rôznorodý. Seriál je do veľkej miery anti-GoT. Násilie a správanie napohľad "badass" postáv (ľudských či robotích) nevzbudzujú infantilné pišťanie a ujúkanie, ale zaslúžene nepríjemné a rozporuplné pocity. Málokedy je to symbolizované lepšie, než v momente, keď Muž v čiernom skloní ustato hlavu, hustý lejak mu steká po strieške klobúka... a on si naplno uvedomuje, kým sa v priebehu desaťročí stal. Kam ho až doviedlo určité životné rozhodnutie, urobené po jednom zážitku plnom citového zúfalstva. Toto si uvedomí v momente, keď po dlhom čase vykonal niečo (pochybne, ale predsa) hrdinské. Zabudnite na fandenie zabijakom. Najďalej sa tu duševne dostávajú tí, ktorí sú ochotní hľadať nenásilné a nesebecké metódy. Duchovná préria je plná padlých hrdinov, ktorí sa zastrájali svojou bezúhonnosťou, ale v mnohom pohoreli na celej čiare, a len pomaly hľadajú cestu späť (ak vôbec). A na tej istej umelej prérii sa nájde aj zopár tých, ktorí sa nesprávali práve najvzornejšie, ale znovu objavili vlastnú ľudskosť - či už prišli na svet v pôrodnici alebo na výrobnej linke parku. //// Zaujímavé komentáre: InJo, Tosim, Morzael, dO_od, Johny M., nascendi, dan4815, DarthFailord, Toka, barteca, looo, martin.filip, Adasin, iXtr3m3, Ryuuhei, Kaluž, Ashleen

Pes baskervillský (1988) (TV film)

Podstatne lepšie než väčšina ostatných (a žiaľ, notoricky pričastých) adaptácií Baskervillského, najmä vďaka komorno-civilnej atmosfére, solídnemu obsadeniu a citu pre detaily - všetko typických čŕt tejto starej ale jarej seriálovej adaptácie. Dámy a páni z Granada Television to zámerne vzali z pomalého a metodického uhla, s náznakom troch premyslene vystavaných dejstiev. Atmosféra, výber lokalít a práca so strihom ma slušne prekvapili. Eponymné psisko sa objaví len sporadicky, ale o to účinnejšie je využité. A tak to má byť ! Je to predlohe náramne verné spracovanie, ale pritom nezanevrelo na kreatívnosť a svojbytné ťahy. Pes baskervillský ani nemá byť nejaká smiešna hororová fantasy, ale uveriteľná mysteriózna detektívka. Ľudia, ktorí tu v recenziách plačú, že Holmes nie je v každom druhom zábere, predlohu nevideli asi ani z rýchlika... Navyše, Brett ešte aj svoju relatívnu absenciu v epizóde kompenzuje naplno, kedykoľvek vystúpi ako Holmes pred kameru. (Like a boss !) Adaptovať holmesovské príbehy románovej dĺžky pre tento seriál bolo vždy určitou výzvou, ešte aj s luxusom predĺženej stopáže. Spomedzi pätice existujúcich dlhometrážnych epizód je táto rozhodne jednou z tých lepších. P.S. Okrem napätia som sa dočkal aj pousmiatia, pri menšom fóriku o Holmesových biednych kuchárskych zručnostiach.

Jason Bourne (2016)

Oh, baby... Then it fell apart... No dobre, možno nie až tak, ale tento film má viacero problémov. Hoci sa obsadenie aj Greengrass úspešne na poslednú chvíľu uhýbajú typickej obave spájanej s pokračovaniami po rokoch - nezvládnutej technickej stránke - práve ona nie je tou najväčšou chybičkou krásy. Je to dobrý akčňák, dobre nakrútený, ale... Tentokrát mi to pripadalo zbytočne preakčnené, na úkor deja a charakterizácie. Chýba tomu príležitostný záblesk supersuchého humoru, ten sa akosi comebacku nedočkal. Do tej istej rieky sa druhýkrát nedá vstúpiť a nik z nás samozrejme nečaká, že Bourne bude prechádzať tým istým vývojom ako v prechádzajúcej trilógii, ale scenár napriek tomu neponúka nič extra. A to je problém. Bourne nemusí toho veľa nahovoriť, zápletka nemusí byť svetoborná... Scenár však neraz pôsobí ako taký patvar, ktorý nevie, na čo sa má sústrediť. Naháňa sa za aspoň piatimi rôznymi nápadmi, a obsah všetkých piatich je riedky alebo nedotiahnutý. Ešte aj pár nových zásadných faktov, ktoré sa dozvieme o Bournovej pred-agentskej minulosti, pôsobí ako pár zaujímavých útržkov v mori nudy. Najzbabranejšou líniou sú všetky ťažkopádne narážky na "náramne relevantné súčasné témy". Už o pár rokov budú pôsobiť zastarane (v porovnaní s nadčasovejšími podtónmi pôvodných troch filmov). Navyše sú tak vágne a neškodne naskicované, až máte dojem, že režisér zrazu prestal dôverovať inteligencii publika. Neviem, čo si mám myslieť o výkone TLJ. Damon, Stilesová, Vikanderová, Cassel a Ahmed napriek mnohým problémom scenára excelujú a považujem ich za jednu zo silných strániek "Bournovej Eponymity". Osobne si myslím, že Heather je jediná nová postava, ktorá aspoň trochu zaujme a môže v sebe skrývať ešte nejaký potenciál, ak vznikne pokračovanie. Motorková naháňačka sa mi pozdávala podstatne viac ako neskoršia automobilová. Štyri hviezdičky, to áno, ale tentokrát s odretými ušami. V predchádzajúcich prípadoch to bolo u mňa vždy za päť... Posledný Bourne, ktorého pozriem v kine. Ak vznikne pokračovanie, bude sa musieť poriadne snažiť. Myslím si však, že nie je vôbec potrebné. P.S. Nicky ? :-/ Nicky ! :-D Nicky... :-O Nicky. :-( P.P.S. Už zase donútili Mobyho, aby spravil remix. Nie, nie, nie. Aspoň podmaz to má dobrý, ale zbytočná prerábka vokálov sa mi zase nepáčila. P.P.P.S. Jason Bourne ? Nebolo by lepšie Jason ReBourne ? ;-) //// Zaujímavé komentáre: Malarkey, MrHlad, novoten, tron

Bourneovo ultimátum (2007)

Najprv sa usiloval znovu poskladať svoju identitu. Potom sa chtiac-nechtiac usiloval získať prevahu. A teraz... Teraz im dal jasné ultimátum. //// Na jeseň 2007 som nadšene poskakoval a po predchádzajúcich náročných mesiacoch (a pred nadchádzajúcimi náročnými mesiacmi) môjho vtedy hektického života som sa utešoval jednou jedinou vecou: Bourne is back ! Tak sa nám ten nenudiaci nositeľ iniciálok JB (sorráč, James) nakoniec ešte raz vrátil. Ešte raz, aby pod Greengrassovou režisérskou taktovkou a podmazom Powellovho naliehavého soundtracku predviedol ukážkový príklad perfektného zakončenia trilógie, a zároveň jeden z mála tretích dielov, ktoré nenavodzujú dojem, že sú "len do počtu". Pešia naháňačka v Tangeri najlepšia v celej doterajšej sérii (počítajúc aj neskoršie pokračovanie), naháňačky na motorke a v automobiloch už o poznanie nudnejšie a prevažne menej invenčné ako famózna cooperovina-taxíkovina z prvého a druhého dielu. Dočkáme sa konečne team-upu Bourna s nemenovaným sympatickým spojencom a nakoniec aj drsného náhľadu do toho, ako sa stal tým, čím je. Akurát tá nová verzia "Extreme Ways" mi vždy pripadala nadbytočná a zbytočne sa snažiaca prekonať pôvodnú. Nieto nad originál. //// Look at us. Look at what they make you give. (Book end je book end.) //// Zaujímavé komentáre: golfista, Douglas, kOCOUR

Bournův mýtus (2004)

Dva roky po prvotnom pátraní po vlastnej identite v komorno-thrillerovej jednotke, Bourna kruto dohonila jeho vlastná obávaná minulosť. This time, it's personal... Atmosféra sa nám prehupla z duchom mladšej road movie roviny do roviny ponurejšej, ubitejšej a svetom znavenej špionády. Rejžu sme síce dostali nového a pribudlo viac expresívne roztrasených a freneticky prestrihaných záberov, ale vizuálne i atmosféricky chladnejší výsledok šliape ako hodinky. Najlepšia drsnejšia autonaháňačka v celej sérii. Najcitlivejšia a najvtipnejšia dvojica epilógových scén v celej sérii. Strach naháňajúca scéna naštvaného Bourna vyhrážajúceho sa jedinému potenciálnemu spojencovi v radoch protivníkov zo CIA. Napínavá berlínska predzvesť Bournových dômyselných eskapád v Tangeri v trojke. Powellovo "Nach Deutschland", "Berlin Foot Chase", "Bim Bam Smash" a čarovne melancholické "Atonement". Pôvodná a najlepšia verzia "Extreme Ways" teraz konečne prítomná ako záverečná bodka aj na oficiálnom soundtracku. A bolo to nanajvýš vhodné načasovanie, keďže Bournovi sa po relatívnej úľave z minula tentokrát život naozaj, ale naozaj rozsypal pod rukami... //// Get some rest, Pam. You look tired... //// Zaujímavé komentáre: Douglas