Tudorovská farma (2013) (seriál)

Máme poprvýkrát komentár so ženským hlasom, Alexa nahradil Tom a perspektíva je zameraná na neraz prehliadané rané desaťročia tudorovského obdobia. Je to, koniec koncov, aj v názve. Kláštory za Henricha VII. ešte naplno frčia a majú svoj podiel vo vidieckej ekonomike, anglický obchod s vlnou sa búrlivo a úspešne rozvíja spolu so zárodkom ovčiarskej mánie nasledujúcich storočí, skromné stredoveké chalúpky poprvýkrát nahrádzajú vidiecke obydlia podobnejšie dnešnej predstave dedinského domu... a čo vám budem hovoriť ! Radšej si rovno pozrite seriál a urobte si vlastnú predstavu, akou makačkou bolo ovčiarstvo, roľníctvo, remeslá a baníctvo na začiatku 16. storočia. :-)

Avatar (2009)

Avatrt. Veľké prázdne nič, postavené z háld miliárdkrát videných klišé, nulovej predstavivosti a "fotorealisticky" pastelkového digibordelu. Skysnutá a splesnetá torta so zhnitou čerešničkou na vrchu, a junkfoodovo vábivou cukríkovou polevou na povrchu. Filmy tohto typu dávajú celému science fiction žánru, v kinematografii i mimo nej, zlé meno. Obidvaja potenciálni mužskí "protagonisti" (počítam aj plukovníka) z tohto počinu vychádzajú biedne-prebiedne, s ich priemerno-generickými ksichtami, nulovými osobnosťami a mimoriadne pokryteckým správaním. Ale kašľať na nejaký scenár, logiku a charakterizáciu. Hlavne, že strýčko Kubo nenechá nič na náhodu, čo sa finančno-zárobkovej stránky celého počinu týka. A dozrie na to, aby si každý pubertiak od 10 do 99 rokov cvrkol do spodnej bielizne pri pohľade na n-tý vrtuľník a tryskáč ovešaný komiksovými guľometmi a nahlúplo hláškujúcimi mariňákmi. Cameron je v podstate budovateľský filmár, digitepec cameronovského realizmu. Ak sa mu to raz zunuje v Holom Úde, môže ísť nakrúcať budovateľské veľkofilmy pre báťušku Putina a jeho samodebilnie, teda pardón, samoderžavje. //// Zaujímavé komentáre: navel

Der Ötztalmann und seine Welt. Das Jahr bevor er schlief (2000)

Tento dokument som videl ešte v čase, keď bol nový, teda pred viac ako desiatimi rokmi (teraz už vyše 15 rokov). Trochu menej známy dokument o Ötzim, čo je na škodu, lebo je pekne spracovaný a páči sa mi jeho dôraz na naratívnosť, rekonštrukciu a experimentálnu archeológiu. Žiadne zbytočné prestrihy na CSI grafikou zaopatrené interview s tárajúcimi odborníkmi i "odborníkmi", žiadne frenetické vizuálne a hudobno-podmazové pozlátko, ale dôraz na autenticitu, nevybočovanie z dejiska a pohrúženie diváka do deja. (V podstate ako v BBC-ovských "Prechádzkach s...", ale namiesto pravekých potvoriek tu máme len neolitických ľudkov a krásnu alpskú prírodu spred pár tisícročí.) Je síce pravda, že sme sa od čias vzniku tohto dokumentárneho filmu dozvedeli viaceré nové indície o pravdepodobných príčinach Ötziho smrti, no dokument vôbec nepôsobí zastarane, pretože jeho záver múdro obchádza jasné konštatovanie alebo špekulácie, prečo zahynul. Skôr než pohľadom na Ötziho smrť je tento dokument pohľadom na možný život v podhorskej usadlosti, akú pravdepodobne obýval. Zohnať tento dokument je dosť ťažké, ale ak naňho naďabíte, za pozretie rozhodne stojí.

X-Men: První třída (2011)

Pre mňa osobne najlepšie nakrútený superhrdinský "origin story" od čias Raimiho prvého Spidermana a Nolanovho prvého Batmana. Zmes sebairónie a triezvej vážnosti tomu spolu so zasadením do historickejšieho rámca len prospievajú. Neprekáža ani status predkračovania, lebo je to aspoň zaujímavé a hravé predkračovanie, a takých je ako šafranu. Vzhľadom na to, ako dopadli nasledujúce dva novšie filmy, bol nápad vrátiť Singerovi opraty podľa mňa skôr omylom (obzvlášť pri tohtoročnej rozpačitej Apokalypse). Singer mal ostať v zákulisí a réžiu mali prenechať Vaughnovi. Apropo, Vaughn. Tento Anglán má talent. To sa musí nechať. Škoda, že to nedochádza šéfom v štúdiu, ktorí ho odstavujú na vedľajšiu koľaj. //// Zaujímavé komentáre: Marius, T2, KevSpa, golfista

Než jsem tě poznala (2016)

Päť hviezd by dostal prepis, v ktorom Katrina nehrá druhé husle, a segre i jej frajeríkovi slušne no jasne vytmaví, kam môžu ísť so svojou kašírovanou sebaľútosťou. Pracháč je deprimovaný z toho, že musí byť na vozíku, obsluhovaný fešandou ? No nech sa nepototo... Mať depku nie je hanba, a na rozdiel od chudobnejších indivíduí si dobrého psychológa najať určite môže (teraz žarty bokom, depresia z čohokoľvek je vážna vec, treba ju riešiť). Raz darmo, moji rodičia ma vždy učili, že sa nesmiem nikdy ľutovať. Willovi rodičia na niečo podobné zjavne nemysleli, alebo Will ignoroval ich dobré rady do života. Film by aj za niečo stál, keby to nebola predvídateľná melodráma s prostoduchým "šokujúcim" záverom, v dôsledku ktorého vyznieva celý príbeh skôr ako sebaparódia. P.S. Tento uzívaný film si nezaslúži prítomnosť Colemanovej. Ani sa nečudujem, že je vo filme len málo. Hneď by zatienila kŕčovito sa usmievajúce drevo menom Clarkeová. //// Zaujímavé komentáre: michellerih, Chris T.

Počátek (2010)

Sny. Anti-lúpež. Štýlovosť. Drsná vtipnosť. Kreatívnosť. Ľudskosť. A do toho občas nejaký melancholický gitarový rif a burácajúca ozvena v podaní rozladeného hlasu Edith Piaf. Inception patrí k tej hŕstke hraných počinov vedecko-fantastického krimi, ktoré majú rozum, srdce aj nápaditosť. Po čisto námetovej stránke je to jeden z tých typov príbehu, v ktorého spracovanie veľkými štúdiami nikdy nedúfate... kým sa toho nechytí niekto kalibru Nolana a jeho tímu. Porovnania s Matrixom sú absolútne nepatričné. Tento film je podstatne osobnejší a má čo povedať o ľudskej záľube v snívaní, prínosnej aj sebaklamnej. Naším najväčším protivníkom je tu naša vlastná myseľ, s jej zasadzovaním chrobákov do hláv, omylnosťou pamäte a najrôznejšími formami túžieb nasadzujúcimi okovy našej psychike. A každý film, ktorý si viacerými spôsobmi sebaisto uťahuje z typických klišé happy endov, má u mňa plusové body. //// Zaujímavé komentáre: Cervenak, H34D, kleopatra, KevSpa, genetique

Temný rytíř povstal (2012)

-The Batman wasn't needed anymore. We won. -Based on a lie. Now this evil... rises from where we tried to bury it. The Batman has to come back. -What if he doesn't exist any more? -He must... he must... //// "Príbeh dvoch miest" v ušato-noirovom vydaní. Dickens by sa divil. Od udalostí Temného rytiera ubehlo dlhých osem rokov. Komisár Gordon to už nezvláda s neustálym živením milosrdnej lži, ktorá pomohla (žiaľ, len čiastočne a zdanlivo) postaviť Gotham znovu na nohy. Wayne sa nadobro uzavrel do vlastnej ulity (zvonku celkom peknej, zrekonštruovaný kaštielik dostáva odo mňa pochvalu), z ktorej ho príležitostne vytrhávajú len prosebné dohováranie Alfreda a situácie typu "stret so šedou myškou, z ktorej sa náhle vykľuje charizmatická a prefíkaná mica". Veľavravne, Wayne doplatí na trucovitý prístup k svojmu netopieriemu comebacku, a chvíľu máme dojem, že Batman definitívne patrí do starého železa. Stratil kontakt s vlastnou identitou, ideálmi a vzťahom k rodnému mestu. Teraz sa mu kruto vypomstilo. Minulosť vracia úder, keď je na to najmenej pripravený. Podcenil jej návrat. Tak ako sme my diváci možno podcenili nakoľko tretí diel speje k zjednoteniu a uzavretiu prvkov a motívov, ktoré predstavili predchádzajúce dva filmy. A keď sa tá kavalkáda neustále sa prelínajúcej kontinuity dá do pohybu, je radosť (aj strach) sa na to dívať. A pýtať sa "Vystúpi ?". Nielen v zmysle "Vylezie z tej džuri-temnice ?", ale aj "Vstúpi si sám do svedomia, vstúpia si do svedomia aj ľudia v Gothame, a dajú sa veci konečne na pozitívnejší kurz, začnú stúpať z temnoty na svetlo ?". Jeden by si myslel, že v treťom dieli si Nolan a spol. spokojne vyložia nohy na stôl, nebudú sa ktovieako snažiť s odkazmi na predlohy a celý dej len tak nejako akceptovateľne odbijú. Nestalo sa. Stalo sa čosi oveľa lepšie. Až sa vám z toho v určitých bodoch vykúzli menší zubatý úsmev a v duchu si poviete "Ha ! Tak predsa je to on/ona ! Vy grázli...". :-) Po Batmanovom druhom zrode (veľavravne symbolizovanom prestrašením sa z hlúčiku netopierov a odhodlaným skokom do neznáma) sa film rozhýbe a rozbúcha naplno takým tempom, za sprievodu nad ulicami bzučiaceho Špirhaňa-vrtuľníka, motorkárskej dámy-kasárky a prostého hrdinstva ostatných, až by z toho vypliešťali oči aj ostrieľaní členovia Ligy tieňov s ich typickou dávkou pokryteckých apokalyptických kecov. Čo sa Banea týka, vydychujem pokojne a hovorím si: "Konečne. Konečne niekto pochopil, ako spracovať túto postavu, aby z nej išiel strach, ale aj osobná komplexnosť. Dokonca je tam trochu tragiky, a na rozdiel od Ra'asa a Žolíka cítite k zlosynovi určitú ľútosť, napriek tomu demagógii a násiliu holdujúcemu povrchu." Čo sa hlasov postáv týka, to zaužívané fňukanie divákov skrátka neberiem. Sledujem film, či chrúmem pukance ? Ak sledujem, tak aj počúvam, oboje pozorne. Sústredím sa na dej, problému zrazu niet. Pôvodne som chcel finálne hodnotenie ponechať na štyroch hviezdach, ale výkon Anči Hathawayky a tá záverečná pointa dvíhajú u mňa hodnotenie na rovných päť. :-)) Návrat k Dickensovi v komisárovom prejave. Návrat nádeje pre Gotham (jeden by rád dúfal). Hm, a aká bola identita toho, kto pomohol zachrániť mesto ? "Oni vedia. Bol to ten netopierí muž..." Doznievajú posledné zimmerovské tóny, Alfred narazí na nečakané prekvapenie vo florentskej kaviarničke, Gordon zas na streche policajného riaditeľstva... a R. v nemenovanej jaskyni (raz darmo, plošinové výťahy sú cool). Dôstojná rozlúčka Nolana a jeho tímu s batmanovskou látkou. Dokonca to má aj určitý happy end, nad ktorým ani nebudete gúľať očami ! Veľa som od tretieho dielu nečakal, ale prekvapil. Úprimne prekvapil. A ja, v duchu hesla "až bude tvoja recenzia zavesená na csfd.cz, dostaneš odo mňa povolenie zomrieť", som sa konečne dokopal k dopísaniu tejto recky. :-)) P.S. Snyder, od tohto sa môžeš učiť, ako zakomponovať odkazy na komiksové predlohy bez tvojho notorického, pubertálneho nevkusu. //// -...but shouldn't the people know the hero who saved them? -A hero can be anyone. Even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy's shoulders to let him know that the world hadn't ended. Skvelý výrok, filozofia celej trilógie v skratke. Ešte aj v treťom dieli je Batman len pomocník. Lepšie časy neprinesú vodcovia, hrdinovia, gestá a symboly, ale snaženie sa, čestnosť a zodpovednosť bežných ľudí. A o ten prostý fakt Temnému rytierovi Gothamu išlo najviac. //// Zaujímavé komentáre: Tosim, Cival, T2, Fr, Cervenak, Malarkey

Temný rytíř (2008)

Miestami antracitovo temné prostredné dejstvo Nolanovej trilógie. Je Temný rytier v porovnaní s ostatnými dvomi dielmi nadhodnotený ? Možno áno, možno nie. Dejom sa vinú Wayneove početné úvahy o tom, či nie je načase zavesiť Batmana na klinec a prenechať pole pôsobnosti odhodlaným a nekompromisným idealistom kalibru Harveyho Denta. Ako to v živote býva, všetko sa na prvý pohľad zdá byť lepším, než v skutočnosti je. Dent nie je tým úplne bezúhonným klaďasom bez bázne a hany, v súlade s jeho verejným imidžom. Batman celý film bojuje s pokušením odhodiť bokom svoje typické mantinely a vybrať nemilosrdné až kruté riešenia. A nad tým všetkým sa vznáša Žolíkov vyšinutý chechot a pokušiteľsko-nasieracie rečičky. Koho sa podarí skompromitovať na celej čiare ? Denta ? Batmana ? Občanov Gothamu ? Kto sa poddá a zlomí svoje zásady ? Ako môžete vyhrať nad maniakom, ktorému nezáleží na ničom, s výnimkou snahy dokázať svoju utkvelú predstavu, že vo svete platí iba heslo "človeku človeku vlkom" ? Temný šľachetný hrdina, stále dúfajúci v dobré jadro v každom človeku, potrebuje ako adekvátny protipól temného, nihilistického filozofa, s vrcholne cynickým pohľadom na ľudstvo. Asi nikoho neprekvapí, že takýto názorový stret funguje výborne. Ledger ponúka asi najdémonickejšieho Žolíka, aký kedy existoval, v predlohách aj adaptáciách (myslím si, že aj Moora by z neho občas striaslo). Nebyť určitých záberov, človek by aj zabudol, kto sa skrýva pod tým lajdácky naneseným mejkapom a (prostetickými) jazvami na tvári. Caineov Alfred opäť dokazuje, že mu zádumčivé a poučné monológy idú jedna radosť, hoci by sme pri ich prednese iným hercom pravdepodobne gúľali očami. Batmobil nám "zahynie", no na rozlúčku "porodí" nové coolové vozidlo. Batman má na malú chvíľu svoje typické kreslené oči. Zronený (teraz už) komisár Gordon pomalými údermi rozbíja netopierí reflektor, o ktorého vytvorenie sa sám pričinil... Ako pri prvom filme, je tu ďalšia hromada pamätných scén a hlášok. A o to menší happy end. (Ten si Nolan triezvo vyhradil pre tretí film.) V Temnom rytierovi nanešťastie trochu škrípe tempo dejovej línie spojenej s Dentom, potom čo sa Žolíkovi podarí obrátiť jeho nahromadenú agresiu v pomstychtivé šialenstvo (akého sa pred rokmi obával Wayne, predtým než dostal konečne rozum). Tieto pasáže pôsobia v porovnaní so zvyškom filmu trochu dodatočne, a trochu prirýchlo odbité. Musím za to strhnúť jednu hviezdičku. (Ale inak som úprimne rád, že Dentov osobný príbeh ukončili už v tomto filme - s takými zraneniami tváre by ani nebolo vierohodné, keby ostal nažive ešte niekoľko rokov.) O Batmanovi sme si v prvej polovici filmu mysleli, že sa naozaj dočká náhrady v podobe Bieleho rytiera stelesneného Dentom, no v konečnom dôsledku je to práve on, kto v závere filmu neostáva v úzadí. Musí nakoniec priniesť veľkorysú (ale pochybnú) osobnú obetu, v záujme všetkých. Rachel mŕtva, Dent mŕtvy po spáchaní viacerých zločinov, Žolík porazený len veľmi tesne a na poslednú chvíľu, Batman berúci na seba vinu v mene ochrany Gothamu, komisár donútený žiť s vedomím, že pomáha vybudovať lepší boj so zločinom v meste na základe milosrdnej (no škaredej) lži. Nolan v prvom filme sľúbil, že nepredstaví publiku len tak hocijaké adaptácie Batmana, a v druhom filme z kurzu vôbec nepoľavil. (A to do takej miery, až som bol rád, že v druhom pokračovaní ponúkol návrat nádejnejšieho tónu, po všetkej vážnosti a temnote tohto dielu.) //// "So we'll hunt him... Because he can take it. Because he's not our hero. He's a silent guardian. A watchful protector. The dark knight..." //// Zaujímavé komentáre: Isherwood

Children of the Dog Star (1974) (seriál)

Toto že je novozélandský televízny počin z roku 1984 ?! Na televíznu produkciu to má až zničujúco dobrú, tajomno-strašidelnú atmosféru. Sám som tomu nemohol uveriť, keď som bol v 90. rokoch dieťaťom, ale je to skrátka tak. Ešte aj dnes mi viaceré scény naháňajú strach, lebo seriál nie je postavený na ľakačkách, ale na strašidelných náznakoch a na premyslenom a postupnom budovaní zápletky. Toto je v podstate deťom prístupný sci-fi horor, s prekvapujúco solídnym (hoci v niektorých bodoch trošku klišéovitým) scenárom.

Horizont události (1997) odpad!

Asi najnadhodnotenejší SF horor vôbec. Fishburne a Neill tu len márnia čas a Neillova postava á la "úúú, vykľuje sa zo mňa bubácky záporák" je protivne nestrašidelná a nechcene smiešna. Dejovo je to náramne plytké. Scenár ako od dvanásťročného pubiša, ktorý sa snaží všetko robiť "hustttéééé", ale vychádza z toho len lavína trápnosti. Akákoľvek snaha o efektívne ľakačky a atmosféru ide v tomto počine ta tam vďaka nonstop nasadzovaniu falošných ľakačiek (môžete ich rovno začať počítať) a hláškovaniu poniektorých postáv (najmä ISO štandardného "wooo, man, som astronaut čierna huba, nie normálna postava" klišé astronauta-táraja). Dizajn použitý vo filme je až okato opajcovaný z Votrelca. A to spôsobom, ktorý vám pripomína béčka z 80. rokov, ktoré sa snažili za každú cenu napodobňovať Votrelca, aby sa aspoň trochu zviezli na jeho úspechu. Tento film možno bol jeden z nich, ale trochu sa pozabudol a vykukol až v 97-om. Ešte ani drc-drc hudobný príspevok od Prodigy mi pri tomto otravne predvídateľnom filme nedvihol náladu ani v najmenšom. Celé toto čudo na mňa pôsobí ako hororový bratanec Bayovho ukričaného a splašeného Armageddonu. To je na ňom možno to najstrašidelnejšie - je to temná predzvesť tej Bayovej hovadiny, ktorá prišla do kín o rok neskôr... Najhorší na celej záležitosti je fakt, že tento film je v podstate nudná strata času. Ak chcete poriadne napätie a strach v hlbinách vesmíru, sú lepšie filmové alternatívy, staršie i novšie. Pochválim aspoň fakt, že dejiskom je okolie Neptúna, to ako jediné vykazuje nejakú tú štipku originality. Inak nič. //// Zaujímavé komentáre: Galadriel, dobytek, Renton