Kontakt (1997)

Zemeckisom celkom zručne vycizelovaná adaptácia Saganovej miestami trošku pofidérnej predlohy. Kto vidí len hodiny nudy a šumu, vidí len hodiny nudy a šumu. Ja som videl pichľavo uveriteľný film o reakcii nášho druhu na objavenie ďalšej inteligentnej civilizácie. Pre mňa osobne jeden z naj science fiction filmov 90. rokov. (Hm, 1997 bol v tomto smere akýmsi nasledovníkom roku 1982.) P.S. Ako malý bonus jeden tematický špeciál od SFDebris, venovaný rovnakej téme : http://blip.tv/sf-debris-opinionated-reviews/extraterrestrial-life-and-us-6585540

Závody v dobývání vesmíru (2005) (seriál)

Nechápem niektoré pohoršené reakcie. Zo seriálu je zjavné, že sa chcel zamerať na 50. a 60. roky 20. storočia. Dokumentov o kozmonautike v 70., 80. a 90. rokoch je plno, ale o prvopočiatkoch odvetvia je ich dodnes trestuhodne málo. Vďaka za to, že aj tento seriál trošku pomohol vyplniť tú medzeru...

Zašlapané projekty (2008) (seriál)

Spracovanie mohlo byť lepšie. V mnohých dieloch sú faktografické nepresnosti (napr. v dieli o CZ-75 zjavne nevedia, že John Browning bol americký konštruktér). Mnohé hodnotenia a závery majú sklon k tendenčnosti a bombastickosti. Ale nie je to zlý dokumentárny seriál a ponúka zaujímavé retrospektívy o strojárskych produktoch, ktoré nedostali šancu alebo zakapali na nezáujem, nedostatok financií, zmenené zámery, nedoriešené problémy a pod. Trochu bizarne a nevhodne na mňa pôsobia diely so športovo-politickou tematikou. Podľa mňa ich mali radšej vynechať a spracovať v inom, úplne samostatnom dokumente. Lebo tematika tých dielov sa absolútne nehodí k hlavnému leitmotívu seriálu (t.j. technologické a vedecké inovácie).

Dracula (1992)

Dôstojná adaptácia predlohy, hoci si neraz prispôsobuje charakterizáciu postáv (hlavne samotného Draculu a jeho pohnútky), ako jej to pasuje. Dojem trošku kazí mierna drevenosť Keanua Reevesa v roli Johnathana Harkera. Z Anthonyho Hopkinsa sa vykľul naozaj famózny Abraham van Helsing. :-) Kilarom skomponovaný soundtrack je kvalitka.

Záhada Hory mrtvých (2013) odpad!

Škoda, lebo okolo (beztak už čiastočne vysvetlenej) záhady z Ďatľovho priesmyku by sa dal vystavať omnoho zručnejší horor. Toto je len typická zlátanina slávnejších príbuzných, akurát v trochu neokukanom prostredí. Viac než film ma desí predstava, že jedným z tých slávnejších príbuzných je aj Chernobyl Diaries (ďalší trápne predvídateľný gimmickový hororík). Renny Harlin si do svojej režisérskej rakvy spoľahlivo zatĺkol ďalší klinec (ako keby ten divný film o rusko-gruzínskej vojne ešte nestačil). Zaujímavé komentáre : Auctus, Kazenka

Reklama (2012) odpad!

Základná kostra námetu by aj bola zaujímavá, ale tá realizácia... Príšerná zlátanina.

Rituál (2006)

Asi najtrápnejší pokus o remake staršieho filmu, aký som doteraz videl. Hviezdičku dávam len za to, že je to bohovská nechcená komédia. Všetci herci do jedného prehrávajú a zo všetkých najviac Nick Cage. Vidno, že mu v brakových vodách začína byť teplúčko... Zavesím vám tu menší bonus : Caaaan you feel... the lameness tonight...

The Death of Yugoslavia (1995) (seriál)

Veľmi dobrý dokument. Unikátne je na ňom hlavne to, že dali priestor na vyjadrenie reprezentantom všetkých znepriatelených strán a že bol robený prakticky časozbernou formou počas hlavnej várky konfliktov a tesne po nich. Napriek pár prehliadnutým detailom (mohli sa ešte trochu hlbšie venovať eskalácii politických a ekonomických problémov po Titovej smrti v 1980om) je to stále veľmi podrobný a precízny dokument. A z hudobného motívu Debbie Wisemanovej len tak sála zúfalstvo, ktoré dané konflikty priniesli... Päť hviezd je jasných. P.S. Do diskusie som pridal príspevok, kde je podrobný prehľad všetkých aktérov vystupujúcich v dokumente.

Nightfall (1988) odpad!

Ukážkový príklad adaptácie, ktorá nie je vôbec ale vôbec adaptáciou, ale obyčajným zbastardením výbornej predlohy. Toto nemá - až na názov a fragment pôvodnej zápletky - absolútne nič spoločné s Asimovovým Príchodom noci. Je mi ľúto, že sa Asimov musel dozvedieť o existencii tohto filmu. Zlosť, ktorú v ňom vyvolal, mu hádam aj skrátila život o pár rokov.

Strážcovia noci (2012) (TV film)

Kvalitka. Je fajn, že aj netopiere zo Slovenska konečne dostali svoj krátky dokumentárny film. :-)