Neznámý (2011)

Nie je to najhorší thriller, ale v mnohých ohľadoch je badať určitú inšpiráciu Bournom, hoci o poznanie civilnejšiu. Akurát pointa celého zlovestného špionážneho sprisahania pomerne škrípe. Krugerová prekvapila viac ako Neeson a väčšina ansámblu. Ganz a Langella tiež kraľujú scénam, v ktorých sa vyskytujú.

Živí mrtví (2010) (seriál) odpad!

Nie som žiaden fanúšik diel so zombíkmi (až na paródie a ojedinelé kreatívne počiny), ale tento seriál je überdebilina na pohľadanie. Pôvodný komiks som nečítal a ani nebudem, ale seriál je totálne na smiech. Fandím chudákom zombíkom, aby to nesympatické obsadenie čím skôr obkľúčili a požrali. Absolútne sprosté alebo protivné postavy, kamkoľvek sa človek pozrie...

The Five(ish) Doctors Reboot (2013) (TV film)

Fajn minikomédia. Starí harcovníci a vedľajšie postavy sa predsa nenechajú zahanbiť, keď sa už blíži to 50. výročie ! ;-))

Pán času - The Day of the Doctor (2013) (epizoda)

Dejovo je tento špeciál vystavaný všelijako, sem-tam to v ňom zašuští papierom a niekedy aj oslími mostíkmi, potrebnými na privedenie jednotlivých postáv na potrebné miesta. Je trochu na škodu veci, že predchádzajúci minidiel The Night of the Doctor mal napriek kratučkej stopáži podstatne hustejšie a naliehavejšie vystavanú atmosféru, v ktorej sa nastupujúca tragickosť údelu ôsmeho doktora dala len tak krájať. (Apropo, Paul McGann si sakramentsky zaslúži vlastnú spinoffovú minisériu mapujúcu jeho nevidené dobrodružstvá - audioadaptácie jeho potuliek sú síce fajn, ale bez obrazového doprovodu to nie je celkom ono.) Napriek tomu je The Day of the Doctor pekná a až romanticky optimistická pocta postave Doktora a jeho útrapám. Hlavne tým, ktoré ho zožierali od čias, keď sa seriál vrátil na obrazovky a postupne odhalil pravdu o Doktorovej účasti v Časovej vojne. Teraz, poprvýkrát po dlhých ôsmych rokoch od obnovenej premiéry, sa mu podarilo postaviť sa svojej minulosti tvárou v tvár. Poprvýkrát po rokoch blúdenia nemusí byť osamelým utečenecom s permanentným pocitom vlastnej viny, ale môže dúfať v návrat sebaistého ducha, ktorý charakterizoval jeho ranejšie cesty a dobrodružstvá. Vybojoval si späť nádej pre vlastnú budúcnosť, a to je víťazstvo samo o sebe: "Gallifrey už nepadne..." Aj keby bol celý špeciál nezvládnutý (čo našťastie nie je), prílet jednotlivých Doktorov na pomoc a potom finálny záber s nástupom všetkých 13 inkarnácii Doktora akékoľvek chybičky krásy bohato vynahrádza. :-) P.S. John Hurt je vo svojej roli nesmierne podarený. :-)) //// Clara sometimes asks me if I dream. "Of course I dream", I tell her. "Everybody dreams". "But what do you dream about?," she'll ask. "The same thing everybody dreams about," I tell her. "I dream about where I'm going." She always laughs at that. "But you're not going anywhere, you're just wandering about." That's not true. Not anymore. I have a new destination. My journey is the same as yours, the same as anyone's. It's taken me so many years, so many lifetimes, but at last I know where I'm going. Where I've always been going. Home. The long way around. //// Zaujímavé komentáre: ledzepfan, kinej, novoten, DaViD´82, SvobiQ

An Adventure in Space and Time (2013) (TV film)

Je veľká škoda, že niektoré z chýbajúcich dielov z čias Prvého doktora nemôžu nakrútiť odznova, vo farbe, v dnešnej kamerovej kvalite. Prečo práve toto spomínam ? Lebo z Davida Bradleyho by bol vynikajúci Prvý doktor, do Hartnella aj jeho postavy sa brilantne vžil. Nehovoriac o tom, že sa naňho aj zarážajúco podobá. Skvelá dokudráma. Miestami až dojemná pocta päťdesiatym narodeninám excentrického gallifreyského dobrodruha a jeho nerozlučnej modrej búdky. :-)

Vyděděnci (2010) (seriál)

Hm, tento seriál sa mi páčil viac, keď sa volal Earth 2. :-P :-)) OK, vážnejšie : Absolútne, ukážkovo premrhaný potenciál. Zle napísané a myšlienkovo lenivé scenáre, telenovelový prístup k postavám, nekonzistentné reálie najrôznejšieho druhu, komicky nešikovný pokus o vystavanie Veľkej Záhady V Pozadí Hlavného Deja. BBC točila lepšie a kreatívnejšie sci-fi seriály, než je tento, už pred viac ako 30 rokmi. Scenáristi a showrunneri zodpovední za toto fiasko by mali byť prepustení, nech si idú hľadať prácu inde, hoci aj v ITV. Hviezdičku tomuto seriálu udeľujem len za potenciál, za dobrý pôvodný zámer a za pekný výber exteriérov pre Carpathiu. Keď ma spomedzi súčasných britských sci-fi viac zabáva tá veselá science fantasy klasika, Doctor Who, je jasné, že tento pokus o vážnejšie ladené sci-fi má zásadné problémy... P.S. Pridal by som hviezdičku za Amy Mansonovú (vrrr, tie oči, tie kučery), ale nie, nemôžem...

Mezi vlky (2011)

Bolo by to vierohodnejšie, keby sa reálni vlci takto reálne správali. Ale v realite tomu tak nie je. Z odborného hľadiska je tento film o divočine a prežití v nej absolútny šmejd. Radšej si znovu pozriem Na ostrie noža, než túto zlátaninu. Zaujímavé komentáre : PeterNu, ShaThyc, Farchio, MovieFanatic, Enšpígl, zahadum, Sifis, 2kocour, Rachmanino, Zagreus.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Videné v 2D. Až na pieseň hrajúcu počas záverečných titulkov, ktorá je podstatne slabšia a nudnejšia ako pri prvom dieli, prekonáva druhý diel ten prvý prakticky vo všetkom. Pre mňa osobne je toto bezkonkurenčne "Film roka". A nesúhlasím s Limom v tom, že tu "chýba ľudský presah". Je tam, ale netreba čakať na podávanie vecí divákom polopate, ale zapojiť trochu čítanie medzi riadkami. P.S. Úprimnú sústrasť českým kolegovcom, že sa vám od distribútorov ušiel taký nadbytočne nadstavený podtitul. //// Zaujímavé komentáre: Shakers, Galadriel, Rex Mundi, Lima