Hra o trůny (2011) (seriál)

A je to tu! Dnes, 20.5.2019, sa uzatvára jedna dlhá kapitola v televíznych dejinách. Je skutočne náročné hodnotiť Got ako celok, keďže si seriál prešiel veľkou obmenou, čo sa spôsobu rozprávania a vývoja postáv týka. Kým v prvých štyroch sériách sledujeme veľký dôraz na vývin jednotlivých postáv, nečakané zvraty a skutočne nechutné a detailné scény, v piatej nastáva pozvoľný prechod k typickému béčkovému klišé, zameranému na efekty a súboje bez hlbšej emócie. Aj napriek tomu seriál stále pôsobí skvelo, napätie je prítomné a dialógy, ktoré môžu stavať na prvých štyroch sériách majú zmysel. Najväčší zlom nastáva v sériách siedmej a ôsmej. V sériách, ktoré mali byť z dôvodu vyvrcholenia kľúčové. Bohužiaľ, autori to bez knižnej predlohy vôbec nezvládli a sledujeme len bezduché putovanie Daenerys krajinou. Ôsma séria je potom ešte o úroveň nižšie než siedma, skutočne ani nepôsobí dojmom, že sa jedná o ten istý seriál, ako bol v začiatkoch. Napriek tomu má finále niečo do seba a dokáže vykúzliť emócie. Záverom, GoT za dobu svojho pôsobenia dokázalo priniesť skvele spracovaný príbeh, s množstvom zaujímavých postáv so silným charakterom, a aj keď koniec nepoteší všetkých, nemalo by vás to odradiť od tohto skvelého televízneho diela.

John Wick 3 (2019)

Ešte rýchlejšie a ešte akčnejšie! Po dvojke som mal od pokračovania nemalé očakávania. A som nesmierne rád, že sa naplnili. Zabudnite na nejaký prepracovaný scenár. O tom John Wick nikdy nebol. Je to skrátka čistokrvný akčňák. So všetkým čo k tomu patrí. Autori bravúrne pracujú s prostredím a pália na nás ďalšie a ďalšie spôsoby ako niekoho poslať na onen svet. Záverečný boj už síce môže po toľkých akčných scénach pôsobiť únavné, ale plne to vynahradí záverečná scéna. "Si nasratý John? Pretože ja som kurva nasratý." Jedna hviezda dole za niekoľko zbytočných scén. Inak nemám čo vytknúť. Zabudnite na Nea, Keanu Reeves sa pre rolu Johna narodil.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Milujem sci-fi. Milujem Arnolda Schwarzeneggera čoby herca. Už len preto je to pre mňa úžasný snímok. Film ale neostáva len pri tom. Vynikajúce vizuálne efekty, špičková akcia, budúci vodca odporu ako ustráchaný mladík, nezničiteľný T- 1000 a monštruózny kolos Arnold v úlohe T-800. Ani po desiatkach zhliadnutí ma to neprestáva baviť.

Skála (1996)

Ak by sme toto hodnotili len v rámci akčného filmu, ťažko mu nájdeme rovného. Skvelé herecké duo, ktoré sa počas celého filmu výborne doplňuje, rýchle akčné scény, najlepšia auto naháňačka(čierny Hummer vs žlté Lamborghini) a správne mrazivé finále. Ale čo je hlavné, počas celého filmu som nedokázal odhadnúť, čo bude nasledovať. Pripočítam k tomu nostalgiu, a mám tu skutočne výnimočné dielo.

Gauneři (1992)

Film, ktorý odštartoval Tarantinovu hniezdnu kariéru. Dokonalým príkladom jeho geniality, keď aj pri malom rozpočte dokáže čarovať. Nápaditý svižný scenár, vynikajúce herecké výkony a Tarantinov silný rukopis. Úvod ako sa patrí!

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Svet Pokémonov ma nikdy veľmi neoslovil. Napriek tomu potenciál pre filmové spracovania má. Tu je ale veľmi nevyužitý. Film je jasne určený pre mladšie publikum. Ale ako som mal možnosť vidieť v kine, ani to veľmi neoslovil. Humor je suchý a mnohokrát silený. Najväčšou slabinou filmu je rozhodne jeho stred a koniec. Stredovej časti chýba väčšie napätie a moment prekvapenia, koniec je potom maximálne klišé v štýle "len aby to už bolo". Kladne hodnotím efekty a herecké výkony. Na záver toľko, ak ste fanúšikom Pokémonov tak by ste si to nemali nechať ujsť, keďže isté klady tu sú. Pokiaľ ste ale len náhodný okoloidúci a váhate, tak ten čas môžte stráviť pri lepšom filme.

Wonder Woman (2017)

Najlepší DC. Film sa na nič nehrá a od začiatku si razí svojou cestou, ktorá hneď v úvode jasne značí, že je iná. Miesto neustáleho opakovania: "Ja musím zachrániť svet!", sa dej oveľa viac zameriava na hlavné postavy a ich vzájomný vzťah. Dobre napísané dialógy a herecké výkony dávajú pocit prirodzenosti čo vynahradí nedostatok akcie. Samotný koniec je potom síce klišé, ale aj tak uchváti.

Avengers: Endgame (2019)

Absolútny vrchol. Sú filmy, počas ktorých máte dosť času si aj dať siestu. Ale tu rozhodne nie! Film už hneď na začiatku nastolí poriadne tempo a už sa ho nepustí. Niet minúty, kde by sa niečo nedialo. Už samotný úvod, kde film vyvráti všetko, čo divák čakal, je úchvatný. Dej jasne deklaruje, že týmto filmom sa niečo končí a dáva nám spomenúť na všetky tie skvelé chvíle, ktoré sme prežili s našimi obľúbencami. Záverečné finále potom absolútne bez chýb. Vrchol žánru! Plus bratrom Russoovým, že putovanie veľkej trojky ukončili presne tak, ako som si želal. Konštatovaním, že toto je bezpochyby najlepší film v svojich žánroch to uzatváram. 5/5. Nie je o čom.

Hellboy: Královna krve (2019)

Dve hviezdy len za to, že sa drží komiksovej predlohy. Bohužiaľ film nie je komiks a pre dobrú komiksovku musia nájsť filmári správne vyváženie. Tu sa to ale nepodarilo. Navyše zlyháva aj v tom, čo komiksy robí dobrými. Humor je už opozeraný a súboje nezáživné, aj keď sa filmári snažili do nich dostať toľko glory killov, koľko to šlo. Celkový dojem potom zabíjajú maximálne absurdné scény, ktoré síce v komikse majú úspech, ale do filmu nepatria. Pre mňa veľmi rozpačitý film, ktorý ale fanúšici komiksu budú milovať.

Americká krása (1999)

Už je to nejaký čas, čo som o tomto filme počul. Avšak nikdy ma nelákalo pozrieť si ho. A je to asi dané osudom, že som si ho pozrel, nie však sám od seba, práve v tejto dobe, kedy sa cítim vyhorený a umenie celkovo mi už dlhšie nič nehovorilo. Pri tomto filme som znova cítil ten pocit, keď hltám každé slovo, každú scénu a so zatajeným dychom sledujem vývoj deja. Jedinečný snímok. Vzťahy ľudí, filozofia života, obraz normálnosti...brilantná scéna o kráse vo svete. A samozrejme vynikajúca satira a Kevin Spacey.