• Životopisný

Vinnetou (1963)

Pro dvě generace je trilogie s Vinnetuem z 60.let  tak silná legenda, že se dočkala v 80.letech hrozného seriálu a v roce 2016 remaku (dost hrozného). Jestli může původní filmový Vinnetou z 60.let oslovit i někoho mladšího ze současnosti, to se neodvážím ani hádat. Nejspíš už ale jeho kouzlo pro mileniály vyvanulo. Pro mne ale ne. A to i přes občasné rozostřené záběry v pvním z nich, které se nejvíc podepsaly na společných scénách Lexe Barkera (Old Shatterhand) a Marie Versini (Nšo-či) z období, kdy se ti dva sbližují v apačském pueblu. Akční scény už také působí spíše úsměvně než dramaticky.  Ale přesto má tenhle film duši, což připisuju hlavně dobře obsazeným hlavním rolím Pierce Brice/Lex Barker. Režisér Harald Reinl prostě vytvořil v chorvatských lokacích letní oddychovku, který odpustím paruky a ty děsné jednobarevné apačské čelenky, občasné druhořadé rekvizity, občasné vady v obraze, rádoby vtipné vsuvky s novinářem z Oxford Times (no ale bejt tam nemusely) a přiteplalé souputníky Sama Hawkinse. A taky už zastaralý dabing a v něm opravdu trapné pokusy o apačský domorodý jazyk. Ono „čuchéj“, kterým Vinnetou vyhání z porady starších svoji sestru je fakt legenda!! Ale přesto, nostalgie tady funguje stejně jako u třeba Pyšné princezny, kterou jednou za rok prostě taky spokojeně dám. Hodnota tohoto filmu je pro mne ryze emocionální a je spojená s mým dětstvím. A není moc filmů, u kterých můžu i po těch letech říct to samé. Takže je to za 90%...a nedoporučuju.

Česko Slovensko má talent 9 (2021) (pořad) odpad!

Sledovali jsme s přítelkyní celkem poctivě a přesto dávám odpad. Rozpor je to jen zdánlivý, prožože  i když je sledování občas až duševní masochismus, nikdy se nechci nechat připravit o možnost, že člověk narazí na jedince s opravdu neskutečným talentem pro akrobacii, zpěv, hru na nějaký nástroj…a i v tomto ročníku se ve velmi výjimečných případech takové talenty objevily. Nicméně..formát soutěže už je přežilý, okoukaný (povinné emotivní story v každném díle, nejlépe několik...), těžkopádný a talentů v něm mnoho nebylo (i přes stále početnější plejádu soutěžících z jiných zemí). Chápu, že tento druh pořadů se vysílá jako „obal“ pro reklamu. A že jich bylo, těch spotů a minut…Ale aby nakonec finále, anoncované o sedm dní dříve odvysílala v sobotu jen jedna televize (slovenská JOJ) a domovská Prima pak o den později ze záznamu, s tím, že na sociálních sítích a ve zpravodajství brutálně vyspoileruje výsledek...a v pořadu navíc nechá výzvy k zasílání placených hlasovacích DMS s jen občasným upozorněním „nehlasujte-záznam“ !! To je chucpe obludně nevídaných rozměrů a doufám, že tím celá ta nechutnost definitivně uhynula. Takže ano, odpad !!!

Případ Roubal - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

No nemohl jsem věřit vlastním očím, že Případ Roubal měl u režie Terezu Kopáčovou, pachatelku skvělého Metanolu pro ČT. Na „nováckého“ Roubala se mi velmi špatně kouká. Scénář chaoticky sleduje několik dějových linek, dialogy jsou otřesné a navíc jim kvůli blbému ozvučení často není rozumět. A když scénář dovolí i takové lapsy, jako zapojení důchodkyně  (Regina Rázlová) do vyšetřování, aby policajty v jejich kanceláři peskovala, že jim došel papír ve faxu, to už je hranice WTF… Takhle asi. Schovat za jméno psychopatického vraha romanci o začínající nahluchlé advokátce je od TV Nova podraz. Viděl jsem dva díly, Roubala tam bylo asi cca 15 minut celkem…Hynek Čermák nemá moc co hrát…a to se týká i Švehlíka (hlavní vyšetřovatel) nebo Dagmar Havlové (státní zástupkyně). Takže nedoporučuju a zázrak na VOYO se nekoná. Kouknu i na třetí díl, jestli to bude stejně blbé, ale nyní TV Nova s divákem výrazně prohrává, možná to po třetím díle bude až kontumačně. Zatím je to za 20%. Update 12.12.2021: Dokoukáno a nestálo to za to. Jsem v pokušení hodnocení srazit k 15%...ale co už..

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Příjemně nadrzlá komedie o youtuberech začínajícího a pokročilejšího středního věku. Ústřední dvojice Kozub/Štáfek je dostatečně charismatická a přimeřeně nekorektní, aby tenhle morytár utáhla do závěrečných titulků. A vydatně jim pomohl Tomáš Magnusek, který našel skvělou polohu a jak jsem se jeho projektům vyhýbal, tak poprvé mohu s klidem prohlásit..jo, byl fakt dobrej! Jestli chcete zjistit, co mají společného pověst o Krvavé nevěstě, jídla co vypadají jako hovno, písničky bratří Nedvědů a influencerka v růžovém, jděte do toho. Český film má za sebou podařenou noir komedii nastupující herecké a filmařské generace. Vypadá sice trochu televizně, ale to třeba norský Jackpot taky… A ani v jednom případě to nevadí.. Dávám 80% a určitě se ještě jednou podívám.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Já to beru jako klukovskej film pro pamětníky. Kdybych je chtěl sbírat a měl na ně poličku s DVD, tak ho strčím někam k Vinnetuovi, Souboji Titánů, Conanovi, Třem mušketýrům s Michaelem Yorkem nebo Excaliburu. Robin Hood s Kevinem Costnerem je skrz na skrz hollywoodská idealizovaná rozprávka, v historizující výpravě, která nemá s obdobím křižáckých výprav v kostýmech nebo výzbroji společného skoro nic. Film se scénářem jako ze scénáristické příručky táhnou hlavně skvěle obsazené vedlejší hlavní role s Morganem Freemanem a Alanem Rickmanem. A ten fakt nakládá, pokud je v záběru jeho šerif z Nottinghamu, krade si scény pro sebe, včetně finálního souboje s Kevinem. Jeho padouch, to je vážně skvost. Tenhle film i po letech zabaví, není potřeba ho brát příliš vážně. A rádi mu odpustíte občasné nelogičnosti, kýčovitost a rozhodně nestrašidelný Sherwoodský les, připomínající spíš příjemný lesní park. K lady Marianě se nevyjadřuju, byla to prostě taková doba. Pokud vám tedy dojdou tipy a budete mít chuť na nějaký lehčí film, klidně po tomhle Robinovi Hoodovi (1991) sáhněte. Dávám 70% a jestli se spletete a pustíte si Hooda s Russelem Crowem (2010) nebo Taronem Egertonem (2018), pak to bude vaše chyba, to jsou úplně jiné příběhy.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Povedenej exportní MCU film pro asijský trh. Příběh o vztahu v rodině, do které hlavní problémy přinesl emocionálně nevyrovnaný tatík, světový terorista, ultrapadouch Mandarin, mýtický bijec, žijící tisíc let a disponující nepozemskou silou. Tu ale děti v značném množství podědily a tudíž je na problémy zaděláno. Je to velmi výpravně odvyprávěno, v příběhu jsou vynikající a dlouhé akční sekvence, taky asijská mystika, velmi mnoho fotogenického kung fu a uvidíte i třeba bojující čínské draky…A taky něco kouzel z Kamar Taje a mnohé další atributy světa MCU. Nejsem první, kdo tu zmíní, že tento origin nového hrdiny marvel universa zabavil daleko více než přenošená Black Widow. Jo jo, opravdu se mi to líbilo a film putuje do sbírky, k němu se rozhodně vrátím. Trochu mě tam mátl Ben Kingsely, opět v roli herce hrajícího Mandarina, ale nadruhé (nebo napotřetí) si to do kontextu určitě zasadím, Legendu o deseti prstenech jsem opravdu neviděl naposled. Dávám 85%.

Red Notice (2021)

Ryan Reynolds jede na dobré vlně a v kariéře za sebou nechává další film, ke kterýmu se budu rád vracet, když se prostě budu chtít pobavit. Stejně jako k Hitman´s Bodyguard nebo Deadpoolům. Red Notice je prostě lahůdkářství, dovolená u moře all inclusiv, žádný starosti a hlubokomyslná poselství. Akce je dost, ústřední trojice Rock/Reynolds/Gadot je charismatická. Fakt tu někdo řeší že zápletka není originální? Že tu máme přehlídku žánrových klišé? No a co? Chodíme se bavit na fotbal nebo hokej, kde se hraje furt to samé. Důležitý je přítomný okamžik…a tvůrci Red Notice nabídli solidní honbu za pokladem, jaká tu už nebyla roky…V exluzivním balení, patřičně vymazlenou, v které ani minuta nenudí. Dávám 90 %

Venom 2: Carnage přichází (2021)

No chtěl jsem to vidět…a nakonec jsem byl rád, že to bylo kratší než jednička. Ta se mi líbila, Tom Hardy byl výbornej a nová comicsová figura působila svěže a občas křupavě. Zafungoval moment překvapení a o ten prostě už dvojka přišla…a ukázalo se, že právě překvapení byla ta nejsilnější zbraň téhle zatím MCU dvojsérie o soužití symbiota z dalekého vesmíru a novináře Eddieho Brocka. ** Nový příběh se jim totiž věnuje až příliš. V etudách, zaměřených na jejich okamžiky dobré, na jejich hádky, domácí vaření, na rvačky a dojde i na rozchod a usmíření. A někde mezitím se potácí Woody Harrelson jako psychopat Cletus, který taky“chytne parazita“ a převtěluje se do venomova nepřítele, druhového bratrance Carnage. Je to bohužel plytké, o nikoho z hlavních rolí se není třeba bát a závěrečný povinný duel jakžtakž vykompenzuje prachy, na který vás přišel lístek. Viděli jsme s přítelkyní v ústeckém Cinema City a můžu říct, že zvuk tam mají proti Teplickému Premiere Cinemas horší. Což zážitek z do češtiny dabovaného Venoma opravdu neumocnilo. Dáváme male & female shodně 40%.

Filmy našeho dětství (2019) (seriál)

Série velmi povedených dokumentů, věnovaných skutečně nadčasovým filmům…těm, které spolehlivě pobaví i desítky let od jejich uvedení a už je máme za okoukanou klasiku. A tento dokument, sledující peripetie vzniku třeba Back to The Future, Forrest Gump, Pretty Woman, Die Hard, Jurassic Park nebo Dirty Dancing, obsahující hádky o casting, tahanice o rozpočet nebo dohady rekvizitách a efektech, odhaluje zákulisí a peripetie provázející natočení každého z nich. Každý díl v délce cca 45 minut je opravdu nabitý informacemi a drby a všeho druhu. Jen musíte zkousnout „voicecover“, pojatý „youtubersky“, nebojím se napsat žvanivě. A tenhle typ zpracování každému nesedne. Je ostatně patrné, že tvůrci sérií museli dostat haldy ohlasů, upozorňujících na jeho přiblblost, protože v dalších sériích je otravný už slyšitelně méně. ** A chybí mi tu z osmdesátek ještě pár filmů.. namátkou Terminátor, Policajt z Beverly Hills, Rocky, Top Gun… Tak se třeba ještě dočkáme dalších sérií. Za mě…doporučuju a dávám za 100%. Moje nej díly byly Forrest Gump, Halloween, Home Alone.

Duna (2000) (seriál)

A tohle mě potěšilo. Vůbec jsem netušil, že se s českou účastí točila na přelomu milénia Duna v i našich končinách!  Televizním zpracováním zamířila patrně rovnou na DVD a trikově je, jak to říci co nejslušněji, komická. Namalovaná plátna pouští, polystyrenové kulisy, levné rekvizity a hlavně !ty fremenské modré oči! Chvíli modře září jako sperma v detektivce a jen herec v záběru pootočí hlavou, efekt je pryč, fremen má běžné lidské duhovky. Velice trapné, mno. Ale na druhou stranu…scénář se velice zdařile drží Herbertovy předlohy a i přes časté toporné herecké projevy vypráví čtyřhodinový film (rozdělený do několika celků) příběh o velké zradě na rodu Atreidů a přerodu chlapce Paula ve vůdce planetárního povstání s jasnozřivými schopnostmi v tomhle prapodivném zpracování velice věrně. Velké body pro Báru Kodetovou, která v roli Chani předvedla opravdu maximum. Ostatní čeští herci v rolích předních postav (Táborský, Dobrý) už toho zas tak moc neukázali. Budiž jim ovšem ke cti, že režie je dost nenápaditá a v podstatě divadelní výkony předvádějí v těch papundeklových kulisách úplně všichni. Ale viděl jsem to rád a fanouškům příběhu Franka Herberta doporučím, ať se taky „guilty pleasure“ pobaví.  A teď jsem narazil na pokračování, kůvli Báře Kodetové si ho asi pustím!! Za mě je to za 51%