• Životopisný

Julie a Julia (2009)

Meryl Streep, Amy Adams a Stanley Tucci v příbězích všedních dnů neobyčejných žen v domácnosti. Naprosto bezchybná je Meryl (Julie) v roli hyperaktivní ženušky, provdané za pracovníka americké diplomacie, s kterým cestuje po světě a v Paříži, někdy v letech těsně po druhé světové válce, v sobě objeví vášeň pro vaření. A nakonec svou posedlost přetaví do kuchařky, kterou myslím v českém překladu, měla moje mamka po babičce taky. Celosvětový hit to byl. A Amy Adams (Julia), mladá obyvatelka New Yorku, se touhle kuchařkou nechá inspirovat v roce 2002 a zadá si blogerský závazek. Za kalendářní rok uvaří všechny recepty z téhle knihy a každý den o tom do blogu napíše. Film pak velmi zdařile, vyprávěním desítek drobných závažnějších i zábavnějších příhod, proplétá ve dvou časových liniích příběhy obou žen, až je vám nakonec líto, že najednou končí. Naposledy jsem si takhle mile odpočinul u filmu Chef https://www.csfd.cz/film/343488-sef/prehled/ (taky o vaření) a tenhle hodnotím stejně vysoko. Dávám 85%, pochutnal jsem si.

Still Crazy - Pořád naplno (1998)

Film je mi svým základním tématem stárnutí rockerů hodně blízký. A tak ho mohu s čistým svědomím doporučit mnoha kamarádům a taky třeba všem divákům seriálu ČT Bigbít. Zejména pak těm, kteří jsou ve svých domácích diskotékách hrdí na vlastnictví originálních LP a CD kapel Deep Purple a Uriah Heep. Ale zbytku světa tenhle film spíš nedoporučím. Pokud se tedy nechcete koukat na předvídatelné mikropříběhy stárnoucích, životem ubitých muzikantů na cestě při druhém pokusu za dobytím hudebního světa poté, co v dobách jejich mládí neslavně skončila kapela Strange Fruits, se kterou jen tak tak udělali díru do světa. Leč, neprorazili a teď se i s pleškami a pupíky pokoušejí o comeback. Ať vás napadne jakékoliv klišé spojené s touhle dějovou linkou, tak ji ve filmu stoprocentně uvidíte. Hádky o tom, kdo byl lepší, zkoušení kdy to nejdřív nejde (a pak jo), vtípky v tour busu, oddaného a hláškujícího věrného zvukaře, zmrtvýchvstání, přitroublého bubeníka nebo manýristickou sólo zpěváckou hvězdu. A u té se zastavím, hraje ji naprosto nekontrolovatelně výborný Bill Nighy, který stejnou kreaci později zvěčnil v romantickém filmovém megahitu Láska nebeská. Takže jak s hodnocením? Já se pobavil, zejména proto, že film nabídl také opravdu povedený, hardrockově stylizovaný soundtrack. V mojí sbírce muziky by deska Strange Fruits měla zasloužené místo vedle nazaretů a uriášů. A Bill Nighy to tam vážně nasekal, už kvůli němu dávám celkově 70%, s tím, že třetina procent patří jen a jen jemu.

Nabít a zabít (2006)

Nečekal jsem příliš a dostal jsem víc, než bych čekal. Ani ten klon Brada Pitta mi nevadil. Celý film se odehraje většinou ve stejných místnostech. S výjimkou flashbacků, kterých je hodně, ale trvají dohromady do 15 minut. Kamera a režie se mazlí s každým záběrem a nakonec tu máme střih, který je perfektní a film tak nechtěně vzdává poctu právě téhle filmové profesi. Rozhodně se podívejte a pokud možno v původním znění. Ale jen pokud angličtinu opravdu ovládáte, s titulkama se beznadějně ztratíte v ději a ještě částečně přijdete o tuhle podívanou, která tuhle noir gangsterskou konverzačku s mnoha postupnými zvraty v ději povyšuje na lehký nadprůměr. Výrazně tomu pomohli úlisný zabiják Bruce Willise, rozšafný Morgan Freeman, rozkošná Lucy Liu a lehce parodující Ben Kingsley, který si touhle rolí odbyl casting na svého padoucha v Iron Manovi 3. Možná se podívám ještě jednou, fakt mě to dost pobavilo. Dávám 80%.

Rédl - Komu se dá věřit? (2018) (epizoda)

Po dvou dílech jsme v polovině velmi rafinovaně a dovedně vystavené kriminálky z doby rozpadu Československa, takže z ranných devadesátých let. Místo Sokola (Rédl) si pravda umím představit jinou figuru, působí dost slabošsky, ale mistr Hřebejk zjevně nechtěl do hlavní role českého rádoby Bonda a jak se ukazuje v polovině seriálu, ví co dělá. Ten skrytý svět tajných služeb v naší zemi z tehdejších let, prorůstající s organizovaným zločinem napojeným na tajné služby z tehdejšího SSSR je velmi uvěřitelný a není to zrovna příjemná podívaná. Perfektní práci taky odvedl štáb, včetně výpravy a rekvizit. Zatím to hodnotím srovnatelně s Metanolem nebo Pustinou. Dávám 90%. P.S. Zatím jediná chybka ve výpravě. Cyklista v protisměru s blikajícíma ledkama, když Rédl a Navara jedou "na Mácháč". A ještě mi vrtaj hlavou ty uniformy saniťáků (v červeným začali jezdit určitě později).

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

S Harry Potterem a jeho světem zažívám druhé desetiletí. A po Grindewaldových zločinech si nejsem úplně jistý, jestli v tom chci pokračovat. Je to asi vůbec poprvé, kdy jsem se přistihl, že se v kině u filmu ze světa J.K.Rowling lehce nudím a ztrácím zájem. A přitom předloňská Fantastická zvířata jsem si fakt užil! Ovšem jejich aktuální klopotné cestování k budoucím filmům se stalo velmi zadýchané a hlavně rozkecané až hanba. Stále tu tedy máme velmi perfektní výpravu, efektní kouzlení, hlasité třeskání, roztodivné potvůrky a také postavy představené v prvním díle. A přibydou další a je jich až oči přecházejí. A čert se v tom vyznej, kdo ke komu patří a s kým je dokonce příbuzný. Tady to začíná drhnout. Vždyť kouzelnický svět HP si čtenáře i diváky podmanil tím, jak košatá a propracovaná pravidla měl a jak byla srozumitelně podána. A také měl do detailu prokreslené postavy, ke kterým jsme mohli něco cítit. Ve Fantastických zvířatech na to zapomeňte. Nehodlám týdny studovat všechna fansfóra světa HP a tak patřím k většině, která není dostatečně obeznámena s tím, kdo je v tomto prequelu Harry Pottera zač a co má za sebou. Včetně Mloka Scamandera. Kdo to sakra je, že má Brumbál tak bezmeznou důvěru v jeho schopnosti a zkouší si na něm to, co později aplikoval na malém HP? Tedy že ho „naslepo“ posílá bojovat s nejmocnějším zlým kouzelníkem světa? Proč, sakra!? A kdo to je?! Tak jak s hodnocením? Přidržím se u lehkého nadprůměru a dávám 60%. A rovnou polovinu si rozdělují Johny Deep a Jude Law. Jen díky nim to jakžtakž drží pohromadě.

Mumie (1999)

Při nedávné repríze jsem si uvědomil, že tomu filmu je (v roce 2018) bezmála dvacet let. A přitom, až na některé efekty, nepůsobí nijak vyčpěle nebo zastarale. Mumie je prostě plnokrevná blockbusterová letní zábava o výpravě pohledného dobrodruha a krásné knihovnice z počátku minulého století do podzemí egyptského „města mrtvých“. Na nic si nehraje a její tempo vás nenechá ani chvilku přemýšlet, jestli náhodou nekoukáte na nějaké historické nepřesnosti. Jasně že jo, ale ono to odsejpá jak groteska s Roadrunnerem. Filmu výrazně pomohly nejen mumie, ale také obsazení živých. Dvojici Brendan Fraser a Rachel Weisz to jiskří jako prskavkám o silvestru a skutečně vydařenou komedii s veselými egyptskými strašidláky z Mumie dělají také skvěle odvedené „malé“ role. Bez Johna Hannaha (Jonathan) a Kevina J. O´Connora (zrádný vyzáblík Benji) by to prostě nebylo úplné. Byla taky dvojka, už na přání producentů. A je to na ní znát. Čistoktervná zábava ustoupila opuletnímu rozpočtu na triky a rekvizity a toho komediantství už je v ní výrazně míň. A na konci to zabije prababička CGI se zrozením Krále Škorpióna, to se fakt nedá napodruhé ukoukat. No a trojka…kdo ji viděl do konce, zvedněte ruku. Hodnocení 90% The Mummy, 70%, The Mummy Returns a 30% The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor.

Tina Turner (1993)

Anatomie domácího násilí v zákulisí slavného pěveckého manželství. Angela Bassett a Laurence Fishburne vás pod vedením Briana Gibsona provedou obdobím, kdy Ike a Tina Turnerovi pomáhali psát historii Rock´n´Rollu. Tohle je jeden z nejlepších hudebně životopisných filmů, které kdy byly natočené. Trochu mi teda potrvá, než se z něho otřepu. Lawrence Fishbourne se do role despotického násilníka vžil natolik, že mi bylo až nepříjemné sledovat, jak hajzlovsky se k svým blízkým chová. A k tomu neskutečně přesvědčivá Angela Basset, která roli zprvu mladičké a okouzlené talentované zpěvačky, z níž po každé facce, ráně pěstí a taky ještě hnusnějším násilím vykonaným domácím tyranem/kapelníkem roste hvězda světové úrovně, zvládla dechberoucím způsobem. A k tomu ta fantastická muzika. Ode mne 90%, míň nejde dát.

Bohemian Rhapsody (2018)

Tak nejdřív doporučení. Bohemian Rhapsody chci vidět ještě několikrát, je to vynikající film! Koukám, že skalní fans byli zaskočeni hrubými faktografickými chybami. To se mne naštěstí netýká, nejsem vyloženě oddaný žádné kapele a u žádné z nich nemám nastudovaný její podrobný životopis. A z toho, co zatím o fungování kapel vím je mi víc než jasné, že natočit film o Queen, kteří s Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin, Pink Floyd nebo Deep Purple patřili k tomu nejúspěšnějšímu, co britské ostrovy světové rockové a pop music daly tak, aby obsáhl vše, co k jejímu úspěchu od počátků a během její kariéry patřilo, je nemožné. Musí se škrtat, krátit, přeskakovat a vynechávat. V Bohemians Rhapsody se kapele s nesmrtelnými písničkami dostalo důstojné vzpomínky na jednoho z nejexcentričtějších a nejtalentovanějších zpěváků, kteří kdy žili. A i když se na něho děj soustředí, ostatní členy nevynechává a vcelku zdařile zaznamenává tu nepostižitelnou chemii mezi muzikanty, onen pověstný „X“ faktor, díky kterému se z davu vyčlení lidé výjimeční svým talentem. Film Bohemians Rhapsody mě vtáhl do děje, herci byli castingově neskutečně dobře vybraní a uvěřitelní (zejména Brian!!), muzika je bez debat a příběhový děj rozhodně filmu neshazoval řemen. Super bonus pak představují nenápadná camea, zejména při jízdách kamer po backstage během finále filmu rekonstruovaného koncertu Live Aid. Ode mne je to jasná 100%. Velmi dobré komentáře kalimerol, klariz, castor, bad-mad.wolf…

10 položek a méně (2006)

Že je Morgan Freeman bůh, to jaksi drtivá většina nás všech tady ví. A že to umí i pěkně civilně, tak nějak s tahem na bránu a přesto na půl plynu, to jsme mohli zatím jen tušit. No a teď to víme. Film 10 Items or Less díky jiskřivé souhře Morgana Freemana a Paz Vegy sebejistě míří do nejatraktivnějších pater nezávislých, levných filmových projektů, na které je radost se podívat. Udělejte to i vy, tenhle filmeček příjemně projasní vašich ani ne 90 minut života. Dávám 85%...

Poslední zůstává (1996)

Málokterý film byste po jednom shlédnutí napodruhé poznali po několika záběrech. Last Man Standing mezi ně ale patří. Jeho vizuál je pedantsky pečlivě stylizovaný do hnědavo-oranžových odstínů prašné pouště kolem městečka Jericho u mexických hranic v bezčasí, kdy se z pistolníků stávali v dobách americké prohibice gangsteři. Pistolník Joe Smith z města na cestě do Mexika zastaví v opuštěném hraničářském městečku, kde o nadvládu nad pašeráckými trasami s levným alkoholem soupeří dva gangy. Do jejich sporů Brucemu s divným sestřihem nejdřív nic není. Když ale náhodně spatří na pár chvil ženu v nesnázích a irčani mu pak kulkami a bejsbolkami vytuní jeho Fordku, vtáhnou ho tím do svých šarvátek a vybíjená s kulkami létajícími z bouchaček všech velikostí, ráží a kadence může začít. No a na konci se z města odstěhuje i hrobník. Tak podařené vybalancování gansterky a westernu aby člověk pohledal. Dávám 75%.