• Životopisný

Equalizer 2 (2018)

No, nenadchlo mě to. Prologová scéna z tureckých drah jen namlsá…a pak dlouho nic. Po jedničce, vystavěné na tajemné minulosti prodavače v hobby marketu Roberta McCalla/Denzela Washingtona už tohle uměle udržované tajemno ruší a překáží. Zejména, když začne být už od cca druhé půli filmu patrné, že do té doby „hrdina“ mstící křivdy páchané na slabých, bude vtažen do osobního boje o holý život právě kvůli tomu, kým kdysi byl a co jako elitní zabiják CIA prováděl. Teď už prostě chceme vědět víc. Už nás nebaví čekat, až dokafrá se sousedy, odloží knížku, pedantsky srovná jablka a utěrky a vyrazí si nařídit stopky. Víme, že to dělá…že? A zas tolik stopkovaných akcí ve dvojce nedostaneme. Denzelův výkon je naštěstí stále nadstandardní a protivníci nejsou žádní začátečníci. Dávám 60%, předchozí film jsem ohodnotil výrazně líp. Doufám, že trojka už nebude.

Transcendence (2014)

Kdyby se mně někdo zeptal jestli doporučím…tak nakonec ne. Ale lámalo se to ve mně. Kameraman trpí velmi sympatickou obsesí na filtrované, komponované, detailní a zpomalené záběry. Některé vizuální nápady tuhle apokalyptickou artově pojatou sci fi dokonce vysoce povyšují nad průměr. Ale je to marný, celý ten film tak nějak neutíká, drhne a hlavně Johny Deep podává ne moc přesvědčivý výkon. Zejména proto, že většinou neustále zírá z nějakého monitoru a pronáší něco čím dál tím víc zlověstnějšího. A hlavní hrdinka mi halt nesedla. No prostě…podíval jsem se rád a jednou stačilo. Poselství je jasné, starejme se o svoji planetu, nedůvěřujme umělým inteligencím, zejména těm, co se mohou samy učit. A nanobotům…těm už vůbec!! JO a ten SPOILER na začátku, ten opravdu bejt nemusel!! Dávám 60%, ale 30% pobírají obrázky…vizuálně je to opravdu neskutečně promakaný!

Hlupák (2014)

Rozhodně doporučuju!! Sociální drama jako řemen. A že je z Ruska? No a? Je výborný! Stojí to a padá s herci a režisér měl s castingem šťastnou ruku. Pro čechy o to zajímavější, že hlavní postava je dost podobná mladému Krausovi. O co tedy jde? V malém městečku, připomínajícím třeba dělnický Havířov kdesi v evropské části Ruska zjistí mladý instalatér, studující stavebnictví, že jedna ze zalidněných devítipatrových budov v chudinském ghettu může spadnout. Třeba hned, začíná se drolit a rozpadat, s téměř tisícovkou chudých rusů uvnitř. Chce to někomu říct, ale není komu. Peníze na opravy a údržbu si dávno rozkradli „načalnici“. Brali všichni, včetně starostky, šéfa policie i šéfa stavebního úřadu. I jeho rodina je proti němu. Už o životě něco ví a i jeho nejbližší mu dokola říkají, že pokud začne dělat rozruch, s rodinou to špatně dopadne. Pro každého je zkrátka „durak“. Hlupák, který nechápe, že má přestat trvat na nějakých zásadách a pomoci bližním a raději se, ve vlastním zájmu, zapojit do systému službiček, protislužbiček a úplatků, jinak bude za potížistu a blbce. Je to syrové, bezútěšné a mrazivé. Je to vynikající film. Dávám 80%.

Kronika (2012)

Naprosto vymazlené sci-fi za rozpočet asi deseti minut Jurského parku. Velká síla tohoto snímku, který světu představil Dane DeHaana (Amazing Spiderman 2, Valerián a 1000 planet) je nejen o dobrém pojetí svých teenagerských postav samotnými herci, ale také ve velmi zdařilých a nápaditě využitých trikových akcích a v celkovém vizuálním pojetí filmu. Je hodně svébytné, jakoby polodokumentární a dobře se na něj pamatuje. V teenagerech z roku cca 2000 z amerického maloměsta se prostě po styku s něčím mimozemským postupně probouzejí a sílí superdovednosti, včetně neskutečné síly nebo telekinetických schopností. A taky rádi létají! Není divu, že to s jejich životama zatočí a je radost na to koukat. Chronicle je jeden z nejlepších lowbudget sci-fi filmů tohoto století. Dávám 90%.

Snowden (2016)

Tak nevím jak vy, ale já si čočku kamery na noťásku raději po shlédnutí Snowdena přelepil. Film je ve své výpovědi o zneužívání technologií vládami ke špehování kohokoli (v tomto snímku je na paškálu vláda USA, ale těžko věřit, že jiné to nedělají, že?) velmi sugestivní. Pokud neznáte příběh E.Snowdena, doplňte si před filmem základní znalosti, je dobré se dívat připravený. Režisér Oliver Stone s tím počítá a moc se s nějakým vysvětlujícím backgroundem ve svém politickém trihlleru o událostech starých jen několik let nezdržuje. Film je přiměřeně dynamický, nenudí a hlavní hrdina do své postavy opravdu uvěřitelně vžil. Dávám 90%.

Upgrade (2018)

Nenápadný film, který ale rozhodně nezapadne. U mě vyvolal stejně hřejivé pocity a radost při sledování jako kdysi nízkorozpočtová Kronika. Revenge scifi o zneužití hi-tech technologií a s velmi jasným vzkazem všem – dejte si bacha na příliš inteligentní a samoučící se umělé inteligence. Nebo vás to zabije. To ví sice každej, kdo viděl Arnolda vyslaného do našich časů Skynetem, ale opakování je matka moudrosti. Upgrade je vizuálně velmi originální s mnoha cool momenty. A naprosto neskutečně dobře nasnímanými a choreoagraficky pojatými souboji. Občas teda hodně brutálními, na to pozor! Hlavní herec je v českých končinách zatím nevídaná tvář a velmi, velmi se mi líbil! Jako herec, abychom si rozuměli …Dávám 85%, na pokračování ale zvědavej nejsem…takhle to bylo dobrý a bylo to tak akorát. Doporučuju, rozhodně doporučuju.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Tak nejdřív doporučení….jo! Jo! jo! koukněte na to!! Tedy pokud jste obeznámeni s nahráváním viru do emzácké mateřské lodi v Emmerichově jedničce v minulém století. Pak vám to bude dávat smysl, jako třeba slezina třídy po 20 letech. Dostaví se většina starých známých, notně prošedivělých, ale za to připravenějších. Pokud jste ale pyšní na své IQ a i od scifi filmů očekáváte hluboké myšlenky, společenský komentář a mnohovrstevnaté poselství, pak se tomuhle filmu vyhněte širokým obloukem. Den nezávislosti: Nový útok je vymazlená čistokrevná zábava, s poselstvím asi jako G.I. Joe nebo Ninja Turtles. Kosmické lodě kličkují nad Temží mezi levitujícími tankery, přistávající loď emzáků „tradičně“ zabrzdí u White House právě tak daleko, aby poškodila americkou vlajku a v které se před patřičně obludnou emzáckou Harvester Queen prchá pouští školním autobusem plným dětí, které si to točí na mobily. Doufám, že se dožiju trojky, tohle je super úlet a pobavil jsem se náramně! Dávám 90%.

Kurýr (2002)

Akční klasika s Jasonem Stathamem... Po tomhle filmu si ho většina lidí všimla a jeho kariéra akční megastar nového století začala. Zaslouženě, moc dobře se na filmy s ním kouká. Dávám 80% a nezapomeňte, bez řidičáku a bez pravidel by to nešlo.

Sicario 2: Soldado (2018)

Po tom, jak moc nadchla jednička je Sicario Soldier docela zklamání. Všechny základní přísady mexického guláše v něm přitom jsou. Zločinecké kartely, mega super cvičení USA vojáci, přestřelky, zápletky, Josh Brolin a Benicio Del Toro. A přitom to celé tak nějak drhne, nefunguje to. Lepší to bylo jako seriál, v kterém by se odehrávaly jednotlivé epizody zápletek tohodle filmu jako samostatné díly. Protože tam jsou také arabští teroristi, výslechy v Africe, intrikující americký goverment, který pošle hochy do tajné akce a vzápětí změní pravidla hry, nebo mexické gangy, pašující mexikánce do United States. Prostě je to hrozně přehuštěné a než něco pořádně začne, tak už to končí. Benicio předvede že je PAN HEREC a najednou je konec. Za tyhle dva filmy, sestříhané do jednoho dávám 60%. S jedničkou se to zkrátka nedá srovnat.

Total Recall (2012)

Rozpočet tohodle zprznění kultovky Paula Verhoevena by mohl vymýtit hladomor afrického kontinentu. A byly by to smysluplněji využité dolary, než v téhle zkoušce divácké trpělivosti. Ani tentokrát přetočení notoricky známé látky pro novou generaci nevyšel. Stejně jako třeba Robocop nebo Barbar Conan. At´ se Colinovo obočí mračí sebevíc, jeho dělňas Quaid je prostě pod taktovkou Lena Wisemana trapnej. A ať se snažím sebevíc, nevzpomenu si, ani po cca 14 dnech od televizní reprízy, kdo další v tom hrál (koukám do čsfd nápovědy a hele..Kate Beckinsale, Jessica Biel, Bill Nighy, John Cho….no to bych si asi pamatovat měl, ne?). S filmem neztrácejte čas. Dávám 20%.