Trojúhelník smutku (2022)

Tento film ma zaujal od samého začiatku! Bez toho, aby sa stalo niečo mimoriadne dramatické, v tomto príbehu sa pomaly hromadilo FASCINUJÚCE napätie a intrigy. To je ochranná známka skvelého spisovateľa a režiséra! Rubenovi Östlundovi sa darí vyvolávať pocity, vyvolávať myšlienky, a to len obrazmi a bez akéhokoľvek logického vysvetlenia.  Film je strašne inteligentný. Jeho sociálne posolstvá nie sú jemné, ale myslím si, že práve preto to tak dobre funguje. Nikdy som nemal pocit, že by sa film snažil mi kázať. Išlo skôr o vtipné zosmiešňovanie zovšeobecnenia. Je to taká radosť sledovať, ako sa tento ohromujúci príbeh rozvíja! Kamera si zaslúži osobitnú zmienku, pretože bola ako mucha na stene. Jemná, ale sugestívna. Do príbehu som bol vtiahnutý ako málokedy. Bol som proste očarený! 9,5/10

Sirotek: První oběť (2022)

Hybnou silou filmu je scenár Davida Coggeshalla, ktorý má v rukáve viac ako niekoľko trikov, vrátane niekoľkých ohromujúcich zvratov, ktoré som, priznám sa, netúžil a povediac ani nikde nevidel. Dáva to zmysel – koniec koncov mal aj prvý film ohromujúci zvrat. Zvrat tu pôsobí sviežo a vzrušujúco a mení celý film spôsobom, ktorý je šialene príjemný. Mínus je, že z veľkej časti filmu mal obraz zadymenú až zahmlenú kvalitu, vďaka ktorej sa niektoré časti zdali rozostrené a to sa mi naozaj nepáčilo. Je jasne, že dej nedáva úplne zmysel, ale čert to ber dôležité bolo, že som sa pri tom bavil. 6,5/10

Konference (2022)

Film vyniká vo vykreslení tejto kľúčovej udalosti s desivým pocitom chladnej triezvosti, dokonale vystihuje brutálnu logiku fašistickej byrokracie, kde je právo ozbrojené a všetci a všetko je podriadené doktríne vojny a genocídy. Čo oceňujem je, že tu nie je žiadna prílišná dramatizácia alebo beletrizácia, žiadne zbytočné pozadie, ktoré by vykresľovalo obraz tmavší, ako už je. Je to perfektný film pre tých, ktorí sa zaujímajú o nacistickú históriu, o tom, ako sa dá páchať zlo tak zvráteným spôsobom, že to v prvom rade nevyzerá ako zlé, a s použitím temnej irónie. Tento film by som púšťal na stredoškolských a univerzitných kurzoch histórie. 7/10

Přejezd Cassandra (1976)

Tento katastrofický all-star film zo 70. rokov je veľmi zábavný. Je energicky zrežírovaný, dôkladne zostrihaný thriller, ktorý vás chytí pod krkom hneď od úvodnej sekvencie a drží si ho po celú dobu. Iste, obsahuje väčšinu očakávaných katastroficko-filmových klišé (osobitné vzťahy lásky a nenávisti medzi postavami, ktoré hrali veľké hviezdy tej doby), ale réžia je taká efektívna, a Burt Lancaster je tak presvedčivo nenávistný, že zistíte, že ste úplne pohltení. Podľa mňa prvotriedny film s veľkolepým záverom. 7/10

Men (2022)

,,Men“ je pozoruhodným cvičením, ktorý ponúka príliš veľa a zároveň málo. Po vizuálnej a zvukovej stránke je film až pohlcujúci.  Ostré, jasné farby prenikajú týmto filmom a v spojení s prekvitajúcim a hranične rušivými scénami máte niečo, čo vaše oči a uši s radosťou nasiaknu. A vlastne, od momentu, keď sa tento film začal, som bol okamžite ohromený tým, ako dobre to vyzera. Ale na druhej strane, všetok vizuál a zvuky sveta nedokážu vynahradiť mizernú zápletku. 6/10

KIMI (2022)

Kimi je počítačový asistent podobný Alexe. Angela Childs (Zoë Kravitz) pracuje pre túto spoločnosť na monitorovaní jednotlivých nahrávok a zdokonaľuje program Kimi. So svojou agorafóbiou (nie je schopná ísť von) je pre túto prácu dokonalá. Angela narazí na nahrávku, kde si myslí, že odhalila zločin. Režisér Steven Soderbergh prináša dobre spracovaný film. V súlade s ostatnými filmami Stevena Soderbergha. So Soderberghom presne viete, čo dostanete, zaoblené postavy, žiadne vizuálne efekty, ktoré by zbytočne rozptyľovali pozornosť a súbor dobrých hercov. Trochu mi to pripomenulo modernú verziu filmu Okno do dvora, ale s post covidovym pozadím a využitím moderných informačných technológií. Remeselné spracovanie filmu je na vysokej úrovni. Napríklad kinematografia používa rôzne zábery a kompozície, aby udržala zábavu na vysokej úrovni a emócie boli hmatateľné. V Angelinom byte sú zábery extrémne detailné a vyjadrujú dôležitosť a angažovanosť diváka. Vonku má zas kamera nestabilné pohyby, ktoré vyjadrujú intenzívnu úzkosť. Navyše, strih efektívne zodpovedá Angelinej duševnej situácii, zvuk sa symbolicky odráža z jej perspektívy a hudba je zvláštne priliehavá. Čo je mínus filmu je rozporuplnosť herectva. Krävitz optimalizuje svoju rolu, ale jej materiál je v jednej polohe. Snaží sa pridávať vrstvy, ale scenáru chýba jasný oblúk, čo stagnuje jej výkon. K tomu je vedľajšie obsadenie slabé. 6,5/10

Znovu Paříž (2022)

Tento film veľmi dobre ukazuje, čo sa stane po udalosti, ako je tá z novembra 2015 v Paríži: život jednoducho nemôže byť rovnaký ako bol po teroristických útokoch. Tí, čo prežili, sú prenasledovaní tým, čo zažili, a cítia sa hlboko spojení s ostatnými ľuďmi, ktorí prežili, mnohí z nich cítia nutkanie znovu navštíviť bistro, kde sa to stalo, a pochopiť, čo sa stalo. Táto skúsenosť je pre niekoho taká hlboká, intímna a posúvajúca, že v podstate vytvára novú rodinu, pozostalých, na úkor existujúcich vzťahov. Hlavná postava sa pristihne, že sa snaží rozpamätať, čo sa stalo, čiastočne preto, že je obvinená z toho, že sa v momente útoku zavrela na záchode a odoprela úkryt ostatným, ale aj čiastočne preto, že sa nemôže s priateľom pohnúť ďalej. Medzi traumou, posttraumatickou stresovou poruchou (vykreslená veľmi pútavým spôsobom) a jej snahou poskladať veci dokopy, objavíme aj nádej a ľudské spojenie, a toto je jeden z tých filmov, kde postavenie nevery funguje. Musím ešte pochváliť réžiu a hlavne scénu pred útokom a prebiehajúci útok, tieto scény sú natočené s naliehavosťou a dusnou atmosférou. 7,5/10

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

Tento film je intímny v každom zmysle a predstavuje presvedčivú, nesmierne sympatickú, milú britskú komediálnu drámu. Je to tiež zaujímavý projekt, kde búranie tabu okolo nášho postoja k sexu na obrazovke je chvályhodné. 8/10

Vyšší moc (2014)

Švédska dráma Rubena Östlunda prináša poburujúcu príhodu v podobe lavíny, ktorá značne naruší vzťah medzi manželmi Tomasom a Ebbou, ktorí sú so svojimi dvoma malými deťmi na návšteve lyžiarskeho strediska vo francúzskych Alpách.„Vyššia moc“ spadá pod označenie „zaujímavý“ film. Je tu veľa podnetov na zamyslenie, keď sa človek pokúša rozlúštiť základný význam filmu. Slabinou filmu je nedostatok uvážlivého strihu, ktorý spôsobuje, že sa často pohybuje pomalším tempom. Mohol som sa zaobísť bez niektorých zdĺhavých vizuálov, pretože ich prítomnosť bola škodlivá pre celkovú plynulosť rozprávania. 6,5/10

Americký masakr (2022)

Naozaj som veľmi sklamaný z tohto filmu. Pri tom to začalo s veľkým potenciálom, ale potom sa príbeh posunul do opatrovateľského domu a vzniká hlúpy film. Zo všetkých síl sa film snažil mať posolstvo, ale keďže to bolo zlé bez akéhokoľvek napätia alebo dobrého scenára, herectva alebo réžie - vyšlo to celé do prázdna. Extra body pridávam, len za atraktívnu ženskú hlavnú úlohu, Jenna Ortega je veľmi fajn, ale nestačí to na dobrý film. 4/10