Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Dostal jsem něco, co jsem očekával. Jako zapálený hráč GTA V jsem se na tento film těšil a nezklamal mě. Ryan Reynolds prostě tyhle typy filmů umí zahrát. Byl opět vynikající. Ještě lepší ve svém výkonu byl Taika Waititi. Jeho postava a její ztvárnění byly nauvěřitelně energické a vtipné. Není to samozřejmě úplně ten top film, místy je hodně předimenzovaný a možná až příliš CGI, ale jako odreagování bude sloužit dobře. Jo a asi přestanu tolik zabíjet a mučit NPC ve hrách. 78%

Betlémské světlo (2022)

Já jsem se snímkem spokojený. Ano, není to ten nejlepší film od Svěráka, ale mně se líbil. Film měl příjemnou atmosféru i herce. Zdeněk Svěrák s Danielou Kolářovou opět vytvořili zajímavý manželský pár, na který se docela dobře dívalo. Kotek kupodivu nebyl úplně špatný a společně s Terezou Rambou docel dobře zahráli povídku Fotograf. Musím ale také konstatovat, že i když je ve snímku spousta vtipu, jako drama funguje taky velmi dobře. Konec konců závěrečná scéna je toho důkazem. Jedná se tedy o film, který opět tyto dva žánry za mě dobře spojil. A i když má film pár hluchých míst a občas je dost ulítlý, 4 hvězdy si ode mě zaslouží. 74%

Pobřežní hlídka (2017) odpad!

Tohle není ani akční, ani krimi a už vůbec ne komedie. Tohle je jedna velká katastrofa. Mám raději spíše vážnější filmy, ale dobrou ujetou komedií taky nepohrdnu. Tahle je ale strašná. Nevím, zda je horší scénář, režie nebo herci. Tady nefunguje opravdu nic. Trapné vtipy na úrovni Zdeňka Trošky (místy snad ještě horší) střídají naprosto prázdné dialogy. Nezachránili to ani David s Pamelou, jejichž kameo jsem očekával trošku delší a hlavně inteligentnější. Více snad ani psát netřeba.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Zde jsem nucen jít proti většině, neboť nejnovější Spider-Man mě celkem zklamal. Dle recenzí a komentářů jsem měl velká očekávání nicméně zejména první hodina filmu je zase poslala pryč. Tam se totiž ukázalo, že skutečně nemám rád Toma Hollanda jako pavoučího superhrdinu a už vůbec ne jako puberťáka řešícího svoje problémy. Zde se scénář moc nevyvedl a já měl pocit, jako když sleduji nějakou romanťárnu pro náctileté. Nebýt druhé poloviny filmu, tak jsem to snad ani nedokoukal. Ve druhé polovině to alespoň trochu tahají záporáci a další pavouci. Že by to ale byla nějaká strhující akce se říct nedá. Stručně shrnuto mi nakonec celá zápletka přišla nemastná a neslaná a nebýt "návratů" dávám dvě hvězdy. 55%

Příběh Alvina Straighta (1999)

Na tento film jsem narazil úplnou náhodou jednoho večera v televizi. Moc jsem od něj nečekal (asi hlavně proto, že většinu Lynchových filmů moc nemusím) a chtěl jsem si ho pustit spíš jen tak do podkresu k usínání. Nicméně po prvních pár minutách jsem se do něj úplně ponořil. Do role hlavního hrdiny Lynch nemohl vybrat snad nikoho lepšího, Richard Farnsworth svou poslední roli zvládnul parádně. Vyzdvihnul bych hlavně jeho “hraní očima”, neboť zejména v poslední scéně stačilo pouze říct (resp. zavolat) jedno slovo, neříkat nic jiného a nastavit kameru přesně na jeho obličej. Všem je rázem jasno, jaké pocity hlavní hrdina právě prožívá. Ještě bych vyzdvinhul soundtrack, na který si u filmů obzvlášť potrpím, a který v tomto filmu dobře dokresluje atmosféru. Tento film sice nikam nespěchá a dává si celkem načas, ale ve své podstatě je velmi příjemný a ideální k večernímu relaxu. 78%

Joker (2019)

Jokera jsem si nemohl nechat ujít, už jen proto, že je asi mým nejoblíbenějším zápoŕakem vůbec. Abych řekl pravdu, trošku jsem se bál, s čím Todd Phillips přijde. Co si budeme nalhávat, před tímto snímek zas tak dobré filmy netočil. Teď se však překonal. Joker je výborný film, ať už svou atmosférou nebo Oscarem oceněnou hudbou. Relativně vtipná sćena střídá velmi dramatická sćena, a tak nevíte, zda se máte smát nebo být ještě více znepokojeni. O výkonu Joaquina snad ani psát nemusím. Ostatní herci jsou spíše jen do počtu, a aby napomohli vytvořit největšího nepřítele netopýřího muže. Za mě se jedná o povedenou studii pomalu se kvůli společnosti kazícího a psychicky nemocného člověka. Po Tenkrát v Hollywoodu se jedná o další pecku loňského podzimu. 88%

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Loňský podzim byl opravdu našlapaný velice dobrými filmy. První z nich byl právě snímek Tenkrát v Hollywoodu a já, obrovský fanoušek Quentina, jsem si jej nemohl nechat ujít. Byl to můj první film od tohoto geniálního režiséra, který jsem zhlédnul v kině, což moje pozitivní pocity ještě více umocnilo. Tempo filmu nebylo sice nějak závratné, ale podobně jako neapříkald u Osmi hrozných, to vůbec nevadilo. Každou scénu i každý záběr jsem si neskutečně užíval. Na druhou stranu, trošku zkrátit to Quenťa ješťe mohl. Herecké duo DiCaprio a Pitt bylo úžasné a jejich nominace na Oscary jsou plně zasloužené. Margot Robbie nebyla také špatná, nicméně na své kolegy tentokrát nedośahla už jenom proto, že se na plátně zase tolik neukazovala. Po dvou hodinách filmu přišlo finále, jenž dokázalo rozesmát dokonce i naše komorní kinečko. A co si budeme nalhávat, i přes svoji krvavost, se smíchu nedivím. Co ještě musím vyzdvihnout, je hudba. Moje máma vždycky říká, že nám mladým se nic z minulosti nelíbí, ale když začne hrát 50 let starý hit, tak stejně začneme tancovat. To platí i tady. Soundtrack ve filmu je chytlavý natolik, že jej mám už i doma na CD. ;) 84%

Zelená kniha (2018)

Film, který mě velmi příjemně překvapil, neboť jsem netušil, že může být tak dobrý. Potvrzuje se zde moje domněnka, že příběhy podle skutečné události bývají nejlepší. A ačkoliv je zápletka poměrně jednoduchá, tak ve finále se na rasistickém jihu USA ani sekundu nenudíte. Snímek je dokonalým spojením komedie a dramatu. Navíc Viggo a Mahershala vytváří dokonalou dvojici. Líbí se mi také, že i když je film o rasismu, tak to nedává až tak najevo a bere to i trošku s humorem. Jsem tak docela rád, že byl film oceněn Oscarem za nejlepší film. Na druhou stranu v jeho konkurenci byly i o trošku lepší filmy. 92%

Tiché místo (2018)

Svým konceptem a zpracováním je tento film úžasný. Opravdu jsem hltal každý záběr a čekal, co přinese další. Atmosféra celého filmu mě opravdu pohltila. Práce s tichem a jen minimálními zvuky je úžasná. Herci se mi také zamlouvali. Trošku mi vadí, že film nevysvětlil, jak se to vlastně celé stalo. Retrospektivní pohled by konec konců mohl přinést druhý díl, který by podle mě mohl být jinak trošku zbytečný. Co mi opravdu vadilo byly příšery, ty patřily svým vzhledem spíše do nějakého béčkového hororu. Se “záporáky” si mohli pohrát trošku víc. 78%

Bohemian Rhapsody (2018)

Když jsem poprvé viděl trailer, tak mě tento film absolutně nelákal. Po prvních recenzích mě trošičku lákat začal. Nakonec, když byl tento film nominován na několik Oscarů (což jsem trošku předpovídal), musel jsem se na něj podívat. Větší chybu jsem v životě neudělal. Jak jsem si mohl myslet, že mě tento film nebude bavit. Bylo to něco úžasného. U filmů podobného typu se mi občas stává, že některé scény mi přijdou úplně zbytečné nebo rušivé, tady to nehrozí. Každá jedna scéna mi tam pasuje a zbytečně neprodlužuje film. Rami Malek byl pro tuto roli stvořen. Atmosféru samozřejmě dokresluje i hudba, tedy nejznámější hity skupiny Queen, které zní i na koncertě Live aid. Právě tato scéna na konci filmu je úžasná a zde si uvědomíte, jak velká osobnost Freddie Mercury byl. Tento energie plný snímek je prostě nádherný. Člověk by si měl stát za svým. ;) 91%