• Thriller

Bamboo in Winter (1991)

Inšpiratívny film najmä pre kresťanov dnešných časov, aby sa nenechali zastaviť pri hlásaní Kristovho evanjelia a ostali mu verní, aj keby ich to malo stáť život.

Smlouva s ďablem (2005) (TV film)

Dobrý dokument. Prekvapivo odkrýva šokujúce fakty napríklad o tom, ako spojenci (hlavne USA) vedeli o hrôzach nacizmu na židoch a predsa sa nepokúsili o ich záchranu, ba dokonca či už priamo, alebo nepriamo spolupracovali s Nemeckom na ich likvidácii. Z toho je jasné, že im išlo o niečo iné, ako o ochranu ľudskej dôstojnosti. Osobne sa však v dokumente nestotožňujem s istým postojom, ktorý robí z prezidenta Slovenska J. Tisa kolaboranta s nacizmom a vraha 70 000 Slovenských židov. Protirečí to historickým faktom skúsených a spoľahlivých historikov.

Křížová cesta (2014)

Film je obsahom veľmi podobný španielskemu filmu Camino. Matka hlavnej hrdinky Márie, patriaca k tradičným latinským katolíkom, je tu vyobrazená ako krutá tyranka. Jej vzťah k dcére je chladný. Je postavený hlavne na príkazoch a zákazoch. Chýba tu láska k dcére, ale hlavne tu absentuje z matkinej strany to podstatné: živý vzťah k Ježišovi! Mária chce úprimne slúžiť Bohu a chrániť sa hriechu, ale spôsob, ako sa k nej správa matka a podáva jej vieru, ju úplne deprimuje. Nakoniec svoj život ponúka Bohu ako obetu za uzdravenie jej brata, ktorý sa po smrti sestry zázračne uzdravil. Osobne som toho názoru, že zámerom tohto filmu je výsmech nielen latinských veriacich, ale celkovo zdravého kresťanstva ako takého. Na jednej strane sa zhodujem s latiníkmi vo filme na niektorých zdravých postojoch, ktoré zastávajú v boji proti hriechu, svetskému mysleniu a diablovi. No na druhej strane som toho názoru, že ak niekto odsunie do úzadia podstatu kresťanstva, t. j. osobný vzťah ku Kristovi, na miesto neho postaví náboženské predpisy (čítané hlavne v latinčine) a vieru začne hlásať násilným spôsobom, tak potom sa z človeka naozaj môže stať náboženský zákonník až fanatik, ktorý škodí sebe aj druhým. Posúdenie môjho komentára však ponechávam na úsudok diváka, po zhliadnutí daného filmu.

Vymítači ďábla: Skutečný příběh (2004) (TV film)

Dobrý dokument, spracovaný na základe skutočného posadnutia mladého chlapca diablom. Ako ho posadol? Skrze okultnú praktiku špiritizmu, v ktorom sa jedné o vyvolávanie zlých duchov. Preto odkaz dokumentu je aj v tomto: nezahrávať sa s okultizmom! Dobrá správa však je, že aj ked človek zhreší, má možnosť prísť k odpusteniu hriechov a zbaviť sa puta s diablom. Deje sa to vierou v Spasiteľa sveta, Pána Ježiša Krista! Písmo sväté svedčí: "A Boží Syn sa zjavil preto, aby zmaril diablove skutky." (1 Jn 3,8) Na základe udalosti posadnutia chlapca vznikol aj film: https://www.csfd.cz/film/20726-posedly/prehled/

Film o filmu: Umučení Krista (2004) (TV film)

Tento dokumentárny film je zaujímavý v tom, že hovorí z pohľadu Mela Gibsona ako režiséra o jeho filme Umučenie Krista. Mel sa v ňom napr. vyjadruje aj o svojej katolíckej viere, či o židovskej kritike na film. Trochu by som však upravil jeho názor na to, že všetci sme Božie deti. Božie slovo hovorí, že medzi deti Božie patria len tí, ktorí uveria v Ježiša a príjmu ho za svojho Pána a Spasiteľa. (Porov. Evanjelium Jána, kap. 1, verš 12)

The Case for Christ (2017)

Príbeh o hľadaní argumentov Lee Strobela proti kresťanstvu. Dej aj postavy sa mi páčili, hoci je tu cítiť jednoduchosť. Ako kresťana katolíka ma zaujali hlavne vedecké fakty o hodnovernosti spisov Nového zákona, ale aj argumenty o Kristovej smrti a Jeho reálnom vzkriesení. Lee nakoniec otvoril po hľadaní pravdy svoje srdce Bohu a stal sa jeho služobníkom. Film by som poradil hlavne manželom, alebo snúbencom, ktorí túžia nájsť odpovede na zmysel ľudskej existencie na zemi, alebo na problémy života.

Závod s časem (2013)

Krásny film o obetavosti Nolana (P. Walker), ktorý po tragickej záplave Nemocnice a po smrti svojej ženy musí sám v nemocnici bojovať o život svojej malej dcérky, ktorá je v inkubátore. Skvelý výkon Paula Walkera a inšpiratívny film najmä pre otcov rodín! Vrelo Odporúčam.

Hitler a okultismus (2007) (TV film)

Tento dokumentárny film je veľmi zaujímavý. Hovorí o veciach, ktoré sa až tak o Hitlerovi nespomínajú a to je to, že sa Hitler nedostal k moci len tak. Stáli za ním temné, okultné sily - ktoré Biblia nazýva démonmi. Kontakt s nimi však prináša utrpenie a katastrofálnu skazu ako pre jednotlivca, tak aj pre národ. Napokon samotný dokument je toho tragickým svedectvom a zároveň varovným mementom pre všetkých, ktorý spolupracujú s temnými okultnými silami.

Bez dcerky neodejdu (1991)

Pútavá dráma o 2 rozdielnych kultúrach a náboženstvách. Upútal ma výborný dej, ktorý je o úteku Betty s dcérou Mahtob z Iránu, ale aj herci, či réžia. Na jednej strane si myslím, že film bol mierne o politickom odsúdení USA Iránu. No na druhej strane zostáva faktom, čo náboženstvo Iránu - islam je náboženstvom strachu a násilia. To môžeme vidieť aj v myslení a činoch Európskych imigrantov, napr. vo Švédsku, Anglicku, či Nemecku. Film teda tiež núti diváka, najmä mladé ženy, zamyslieť sa dobre nad výberom budúceho partnera do manželstva.

Bible proti Darwinovi (2005) (TV film)

Dobrý dokument o názoroch za evolúciu, ale zvlášť proti nej. Ako hľadajúci katolík som osobne presvedčený, že evolúcia je podvod. Prečo? Pretože nielen Biblia, ale aj rozumne uvažujúci človek vie, že predsa človek nemôže pochádzať z nejakého zvieraťa. Od neho sa jasne odlišuje tým, že má rozum a slobodnú vôľu, čo zviera nemá. Okrem toho Biblia v knihe Genezis svedčí, že Boh všetko stvoril podľa svojho druhu a že človek bol utvorený na obraz Boží a nie na obraz zvieraťa. (Porov. Gn 1,24-27) Teda Darwinizmus slúži len na popretie viery v Stvoriteľa a na podkopanie autority Božieho slova.