• Thriller

Vánoční zázrak (2007)

Dojemný vianočný príbeh o chlapcovi, ktorý po smrti otca, stratil ešte aj pamiatku na spoločné rodinné chvíle cez Vianoce - figúrky z betlehema. Chce si preto k nastávajúcim Vianociam zaobstarať nové figúrky u tichého rezbára, pána Tumiho. Príchod chlapca a čas Vianoc dokázali zmeniť taktiež smútok tohto rezbára, ktorému kedysi zomrela žena aj dieťa. Vo filme som napriek pozitívam vnímal i negatíva v podobe profanizácie nedele – dňa Pánovho a v závere scénu s istou poverou. Inak fajn.

Akce Arktida (2014)

Super dobrodružný, rodinný film pre deti, z krásneho, zasneženého nórskeho prostredia. Príjemný a napínaný príbeh o stratených a zároveň hľadaných deťoch na nórskom ostrove. Určite stojí za to ho vidieť. Koniec dojme až k slzám.

Zloději (2018)

Bolestný príbeh z Japonska, o jednej skupine ľudí „na ulici“, ktorí sa živili väčšinou krádežami. Dej je pretkaní zúfalstvom i vzájomnou pomocou, nenávisťou i blíženeckou láskou, klamstvom a miestami i perverznosťou. Jedna vec vo filme je zarážajúca: ľudia, žijúci na okraji spoločnosti (napr. bezdomovci, zlodeji) niekedy dokážu pomôcť cudzím ľudom viac (v tomto prípade malej Lin), ako ľudia z ich vlastnej rodiny, žijúci v normálnych, komfortných podmienkach.

Julie pod balkonem (1978) (TV film)

Pekná, výchovná čs. rodinná dráma o problémovom vzťahu medzi dcérou a matkou. Film má čo povedať aj do našej doby. Odporúčam.

Beckman (2020)

Dobrý kresťansko - kriminálny film. Jeho obsahom je voľba medzi pomstou a milosrdenstvom.

Chalífát (2020) (seriál)

Výborne spracovaný švédsky seriál proti brutalite Islamského štátu a jeho deštruktívnom spôsobe života. No na druhej strane by som bol opatrní pri šírení myšlienky seriálu, že ten pravý islam je ten „umiernený“, lebo obe jeho formy uctievajú Alaha. A znalci islamu dobre vedia, kto Alah je a čo si vyžaduje.

Proxima (2019)

Aj keď herečku E. Green neobľubujem za jej niektoré nie cnostné scény vo filmoch, musím uznať, že úlohu matky tu zvládla dobre.

Ztraceni ve vesmíru - Běh (2019) (epizoda)

Tento 5. diel 2 série seriálu sa mi najviac páčil tým, že perfekne, hodne osobne sa zameral na vzťah Billa - otca a jeho adoptívnej dcéry Judit.

Ztraceni ve vesmíru (2018) (seriál)

Na tomto scifi – seriáli ma najviac upútala snaha rodiny Robinsnovej zachovať si v rôznych dobrodružných chvíľach vo vesmíre dobré rodinné vzťahy medzi sebou (medzi rodičmi a deťmi a naopak) a v boji o prežiťie vždy držať spolu, aj keď to vyžadovalo niekedy obety. Osobne ideám v seriáli neverím, ako sú život na iných planétach, v evolúciu, alebo mimozemské civilizácie, či v inteligentných robotov, ale prejavy rodičovskej lásky hlavných hrdinov k svojim deťom skutočne často dojímajú diváka až k slzám. Preto dávam tri hviezdy. Super bola aj hudba, réžia, a kamera.