• Životopisný

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Je to už takový slabší odvar využívající slavnou značku, scénář je místy až dětinský. Ale stejně je tam hromada scén, kde se Atkinsonovým vylomeninám dosyta nasmějete. Jednorázová oddechovka bez přemýšlení. Plusem je poměrně pompézní výprava a Olze Kurylenko to zatraceně sekne.

John Wick 2 (2017)

Sice skvěle natočené akční scény, hezké lokace, ale místy to působí až jako lehká parodie. Zápletka už je trochu uvěřitelnější než v prvním díle, kde Wick vyvraždil půlku ruské mafie jen kvůli autu a štěněti, ale pořád je lepší se moc nezaobírat detaily a jen se bavit. Několikrát se zde opakuje osvědčené schéma "napřed jednou rukou zastřelím 50 řadových poskoků a pak 5 minut bojuju s hlavním bossem". Keanu sice pro svou roli opravdu dřel, válel se po žíněnkách s mistry bojových umění a na střelnici nechal kýbl kouřících nábojnic, ale k čemu to je, když potom likviduje padouchy tempem ala Žhavé výstřely 2 (chybí už jen počítadlo mrtvol v horním rohu). Místo roztahané trilogie z toho možná měli udělat jeden slušný film.

John Wick 3 (2019)

Proč se dneska musí za každou cenu točit trilogie? Kdyby to zůstalo u jednoho, maximálně dvou filmů, tak by to bohatě stačilo. Tady si tvůrci navíc nechali otevřený závěr, takže z toho smrdí ještě tak 2 díly ždímaní zbytků. John Wick byl od začátku jen o akci a se scénářem si nikdo hlavu moc nelámal (aneb vyvraždíme ruskou mafii kvůli psovi). Ale tady děj dostává už opravdu pořádně na frak. Divák se ztrácí v tom, kdo je s kým proti komu, postavy otáčí strany jak čamrda. Je zde víc ručních soubojů než střílení, ale už je to tak přepálené, že to místy působí jako nechtěná parodie.

Kalašnikov (2020)

Překvapivě slušný film. Na to, že je to ruský válečný film, obsahuje poměrně málo patosu, ale možná je to i tím, že válka jako taková se tam vyskytuje spíše okrajově a jsou rozebírány život konstruktéra a zákulisí vývoje zbraní v SSSR. Velmi povedená je kamera a vizuál celkově. Pro technické nadšence se zde vyskytuje spousta slavných jmen zbraňových konstruktérů.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

První Kingsman přišel s neotřelým nápadem a spoustou (místy až nekorektního) humoru. Bohužel dvojka už víceméně pouze ždímá slavné jméno. Veškeré honičky a výbuchy jsou přepálené i na poměry bláznivé komedie. Konkurenční tajná organizace kovbojských agentů působí trapně, především zrcadlení pozic jednotlivých agentů (každý tým má svého rebela, geniálního asistenta v kalhotách/v sukni atd.). Místy to sklouzává až k fekálnímu humoru (zavádění sledovacího čipu pod kalhotky podezřelé osoby…) Asi jediným bonusem byl můj oblíbený Pedro Pascal alias agent Peňa z Narcos.

Klan Gucci (2021)

Podle ukázek jsem se na film hrozně těšil, bohužel je to spíš zklamání. Herci jsou parádní, možná občas trochu moc přehrávají. Lady Gaga jako všehoschopná mrcha, Adam Driver jako ňouma, Alpacino coby módní seladon. Jared Leto není od maskou poznat. K tomu krásné záběry, skvělé kostýmy, výprava přímo do 80. let. Bohužel ten film nemá duši. Je to jen mozaika jednotlivých scének, nalepených na sebe. Tempo se hrozně vleče a i když se v pár světlých momentech rozjede drama, tak po chvíli to zase spolehlivě zabije vata (byť perfektně naaražovaná a nasnímaná). Možná kdyby se to přestříhalo a zkrátilo aspoň o půl hodiny, aby se udržela nějaká souvislá linka.

Králíček Jojo (2019)

Hodně zvláštní a těžko zařaditelný film. Celé to táhne herecký výkon malého kluka, který je neuvěřitelný. Jak už psali jiní, mísí se tady drsné válečné scény spolu s romantickou komedií a místy až parodií ve stylu Žhavé výstřely. Imaginární Hitler je neodolatelná směšná postavička. Místy z filmu mrazí (oběšená matka kolaborantka), jindy si zase plácáte smíchem (6 gestapáků se zdraví navzájem "Heil H..." jeden po druhém nebo když tlustá Helga rozdává dětem zbraně a posílá je bránit vlast). Jen mé srdce fanouška válečné techniky tu trochu pláče nad nepřesnostmi a místy totálním úletem, jakože jedno město osvobodili zároveň z obou stran Američané i Rusové. Jinak je to skvěle natočené (kamera, výprava). Asi to není film úplně pro všechny a znovu ho asi vidět nepotřebuju, ale stejně si to zaslouží slušné hodnocení, už jenom za ten nápad.

Království nebeské (2005)

Pokud nechcete spáchat sebevraždu nudou, nestahujte, ehm tedy nekupujte si director's cut. Do už tak celkem rozvláčného filmu to vnese další půlhodinu nudného žvanění.

Legenda jménem T-34 (2018)

Ale tak jo, má to něco do sebe a toho sovětského patosu je tam i trochu méně, než by člověk čekal. Nicméně soudruzi se zřejmě inspirovali hraním World of Tanks, protože tolik zázračných odrazů střel od pancíře nikde jinde vidět nemohli. Fury je oproti tomu ještě realistický dokument.

Le Mans '66 (2019)

Solidní 4 hvězdy, ale na plný počet tomu něco chybělo. Podobně ladění Rivalové měli promakanější příběh a hlavně mezi hrdiny fungovala výraznější chemie. Jsou tu famózní záběry ze závodů, kdy skoro cítíte, že sedíte autě a řítíte se cílovou rovinkou. I zápletka je zajímavá, hlavně jak si management Fordu vzájemně háže klacky pod nohy. Jenže vata mezi tím často působí nějak uměle. Bale je tvrdohlavý potížista a Damon spíš kalkuluje s financemi a reklamou, to vše pořád dokola, do toho ještě pár povinných romantických scének s rodinkou. Taky mi přišlo, že si tvůrci moc nepohráli s výpravou, na první půlku 60. let to vypadalo nějak moderně.