• Životopisný

S láskou Vincent (2017)

Musím přiznat, ze začátku jsem měl obavy, že to bude příliš artové a že forma převýší obsah, ale nakonec se z toho vyklubal slušný film i pro "vobyčejného diváka". Nejzajímavější je na tom samozřejmě umělecké zpracování, které je opravdu neotřelé. Van Goghovy slavné obrazy (aspoň těch pár co znám) tu ožívají, postavy a děj jsou do nich zakomponovány nenásilně a všechno hezky navazuje. Velmi zajímavě se s animací také doplňují černobílé hrané pasáže, které znázorňují vzpomínky. Samotný děj je trochu slabší, je to spíše taková detektivka, která se točí kolem detailů Vincentovy smrti, kdy přicestuje vzdálený přítel, zpovídá obyvatele vesnice a z jejich protichůdných výpovědí si snaží poskládat si vlastní obrázek o posledních dnech umělce. Délka 94 minut je tak akorát, takže děj vás neomrzí a stihnete si užít animace.

Solo: Star Wars Story (2018)

Hodnocení je tak na pokraji 3 a 4 hvězdiček. Je to efektní blockbuster se vším všudy, jsou to Star Wars, ale je to bohužel už i trochu ždímačka, kde převyšuje forma nad obsahem. Ale i tak film hezky odsýpá a přinese i pár menších zápletek. Asi se nezařadí po bok svých kultovních bratříčků, ale bál jsem se, že to bude horší, někteří škarohlídi tady z toho dělají propadák.

Stalker (1979)

Žil byl v SSSR soudruh Tarkovskij, který toužil natočit scifi o magické Zóně. Jenže nemaj děngy, takže udělal pár úsporných opatření. Zaprvé najal kameru, která pamatovala ještě Stalina, takže půlka temných záběrů je ve stylu "černoch v tunelu". Zadruhé musel šetřit na hercích, takže kromě úvodního komparzu motojednotky Národní bezpečnosti nám většinu filmu musí stačit jen trojice herců, ochotníků z lidového divadla na Sibiři. No a protože pak už opravdu došla vodka, musel seškrtat i veškeré efekty projevů tajemné Zóny. Herci se tedy plíží šnečím tempem ruinami rozpadlého kolchozu, pořád melou o nebezpečí Zóny, ale nic se neděje, ale lautr nic. Maximálně si několikrát ustelou v blátě a pak se jim zdá o černém psovi a o vodní hladině. Aby byly tyto drobné deficity vyrovnány, je divák zásobován kýbly nesmyslných životních mouder, za která by se nemusela stydět ani věštkyně Jolanda. No a teď vážně. Chápu že ve své době a kór v SSSR to mohla být přelomová myšlenka. Začátek je našlápnutý, ale pak film zpomalí až skoro zastaví, délka skoro 3 hodiny slouží jen k uspání i těch nejaktivnějších šťouralů. Jediná možná forma shlédnutí je v domácím prostředí, kdy si zrychleně přetočíte zhruba půlku filmu. Místní navoskovaní hulibrci by měli přiznat barvu a ne se tvářit "všichni říkají, že je to kult, tak tomu dám taky aspoň ****, ať jsem za yntelechtuála". Jediným bonusem je, že film nechtěně přesně předpověděl, jak bude za 7 let vypadat Pripjať a Černobylská zóna.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Viděno v kině na velkém plátně, což možná tak o půl hvězdičky zvedá hodnocení. Po restartu série tu máme druhý díl (nepočítám odbočku Rogue One). Pro Star Wars se zde trochu netypicky objevuje množství vtípků a gagů, ale většinou to nepůsobí nějak násilně. Audiovizuální stránka je ohromující (červený prach v bílé poušti, masivní souboje vesmírných lodí, vše podkresleno epickou hudbou). Příběh hodnotím celkem kladně, je to prostě další pokračování úspěšné série, potkávají se tu staré a nové postavy a dohromady to celkem dává smysl (nepatřím k přehnaně fanatickým milovníkům Star Wars, co mají načtený každý komiks třikrát, takže mi to stačilo). Výtky bych měl jen 3: celá odbočka s casinem byla sice hezká, ale naprosto zbytečná. Bombardér, který vypouští bomby z vrchu v prostředí nulové gravitace WTF. A především princezna Leia, která si vesele pluje mrazivým vesmírným vakuem jako Marry Poppins.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Mno ta čtvrtá hvězdička je spíš z úcty k sérii SW. Ale nebylo to zas tak špatné, proběhlo pár zajímavých zvratů, do toho klasicky několik epických vesmírných bitev a šarvátek s jiskřícími lightsabery. Audiovizuál opět povedený, několik pěkných her se světlem a stíny. Bohužel jsou tam i kýble patosu, jak se všichni všech ras, pohlaví a velikostí mají moc rádi. Taková blockbusterová jednorázovka a asi i povinné zakončení série pro fanoušky SW.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Proč prostě Tarantino nemůže aspoň jednou vzít nůžky a půlku těch svých nápadů prostříhat, aby vznikl zábavný film? Opět tu máme hromadu nádherných promyšlených záběrů s hudebním podkreslením. Promakané kostýmy a kulisy vás vrátí do 60. let. K tomu několik AAA herců. Stylovost z toho prostě stříká. Ale k čemu to všechno je, když výsledkem je skoro tříhodinová zmatená nuda? Začátek se celkem slibně rozjíždí, v půlce to však pomalu zabředne do spousty nekonečných monologů a odbočujících dějových linek a na konci už si jenom říkáte WTF a čekáte, kdy se do toho guláše připojí i Alzák. Samozřejmě by to nebyl pošuk z videopůjčovny, aby tam nakonec nehodil přehnanou vyvražďovačku, která se ovšem do děje hodí asi jako eskymák do Afriky. V Pulp Fiction fungovaly legendární hlášky, Kill Bill byl celý lehce absurdní, ale zase naprosto originální. Ovšem pokud Tarantino naroubuje svoje myšlenky do relativně obyčejného děje, vznikne zmatená nuuuda.

The Gray Man (2022)

Vzpomínáte si, jak jste se před 20 lety uculovali při sledování xXx (2002), když se za Prahou tyčily umělé velehory, pod Karlovým mostem létaly Migy a policajti občas utrousili hlášku v češtině? Tak tohle je v podstatě to stejné, akorát Praha tady kromě sebe sama hraje i asi 3 další města. Film je taková jednorázovka, když nedávají nic lepšího, tak vypnete mozek a sledujete přepálenou akci, proti které vypadá John Wick jako neduživý amatér. Příběh je slátanina a neustále skáče z města do města po celé planetě, občas se i vrátíme v čase. Opravdu nechápu, za co tady utratili 200 mega, protože CGI efekty vypadají jak z Bollywoodu. Kamera má místy naprosto zběsilé tempo a dost mě rozčilovaly ty průlety z FPV dronu.

Thunder Force (2021)

Je to sice strašná ptákovina, ale když to budete brát jako parodii, tak se i celkem zasmějete. Nápad je zcela úchvatný a podle ukázek to vypadalo slibněji, tvůrci tam ale bohužel zbytečně nacpali tunu love-friends-family-happiness momentů. Když ale přeskočíte rádobyromantickou vatu, zůstane vám pořád nenáročná komedie o dvou obtloustlých super tetkách s pár dobrými vtípky.

Tomb Raider (2018)

Hodnocení na pomezí 3-4 hvězdiček, ta čtvrtá je spíš za vizuál. Je to hezky natočená pohádka, akce střídá akci a příběh odsejpá bez větších hluchých míst. Jak už tu někdo zmiňoval, chvílemi to občas připomíná spíš Indiana Jonese.

Top Gun: Maverick (2022)

Jo, fakt to má něco do sebe. Sice je tam spousta vykrádaček původního filmu a naivních rodinných slaďáren, ale pořád to drží pohromadě a vizuál je prostě úžasný. Celkově tam naštěstí neproniklo moc "duhových" myšlenek. První půlka je i poměrně realistická, závěr teda trochu přepálený, ale vezmeme-li v potaz ostatní současné blockbustery typu "komixáci v upnutých elasťácích zachraňují za pomocí magie vesmír - díl 69", tak je to ještě zkousnutelné.