• Životopisný

Hardcore Henry (2015)

Naprosto originálně pojaté akční béčko. Celý film je snímán z pohledu první osoby (ano opravdu celý, ne nekecám). Pokud vím, je to první POV celovečerák. Ze začátku mi trošku vadila rozhoupaná POV kamera, ale po první třetině se trochu uklidnila (nebo jsem si už zvykl, těžko říct). Zápletka je vlastně hrozná slátanina, ale to vůbec nevadí, protože si vychutnáváte syrovou akci očima hlavního hrdiny. Ve filmu se objevuje spousta odkazů na slavné akční hry, například při pobíhání po mostních nosnících se mi vybavil Half Life 2.

Nelítostná (2017)

Tento film je těžce ujetý. Po vzoru Hardcore Henry má akční scény točené z vlastního pohledu, ale zbytek už je potom snímán klasicky. Je to vlastně taková Brutální Nikita na korejský způsob. Děj je značně schizofrenní, začíná to jako akční asijská vyvražďovačka, potom to chvíli dostává špionážní nádech a ještě se do toho zaplétá romantika, kde hlavní hrdinka žije usedle se svým mužem a dceruškou v korejském paneláku. Doporučuju vyzkoušet, pokud chcete něco opravdu neotřelého a líbí se vám akce z pohledu první osoby.Je také více než vhodné přeskočit většinu romantických scén, za které by se nemusela styděla podprůměrná mexická telenovela.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Cruise se nám tady zase o 15 let omladil a není vůbec podobný skutečnému Barrymu Sealovi, ale nakonec to vlastně nevadí. Film nemá moc hluchých míst, lokace i postavy jsou věrohodně podané. Není nouze o vtipné scény, historka hezky odsýpá. Není nad to, pracovat zároveň pro CIA i Pabla Escobara.

Olověná vesta (1987)

Tak tohle mě dost minulo. Místo válečného filmu je to spíš psychologická sonda do duše jednoho vojáka. V prvním půlce filmu je to o výcviku a šikaně nováčků v táboře, druhá polovina už se potom odehrává ve Vietnamu. Tady si Kubrick dost vymýšlí, opravdu mě rozesmála dlouhá závěrečná scéna, kdy vojáci za podpory tanku pročesávají betonové trosky velkého města. Tady je snad více boje ve městě a s tanky, než kolik bylo reálně za celou Vietnamskou válku.

Mumie (2017)

Tomáš Cruisů se tady zase snaží vypadat o 25 let mladší (a o 15 cm vyšší) než ve skutečnosti, ale relativně se mu to i daří. Scénář je jedna velká akční slátanina s romantickou zápletkou, ale když vypnete mozek a nešťouráte se v detailech, tak to jednorázově zabaví. Takový letní popcornový blockbuster, když zrovna nic lepšího nedávají. Příjemným překvapením je Sofia Boutella, ve scénách kde z ní není seschlá mumie, je to celkem kočka.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Pokud máte rádi osmdesátkový styl a hudbu, tohle je něco pro vás (byť některé scény nejsou úplně věrohodné). Na pohled křehká blondýna zde likviduje dederonské a kágébácké padouchy ocelovou pěstí, aby odhalila krtka v řadách zpravodajské služby. Většina filmu celkem hezky odsýpá, souboje vypadají relativně věrohodně (nekoná se zde žádná Wonder Woman odrážející kulky). Taková akční, špionážní stylovka z konce studené války.

Orel Eddie (2016)

Laskavá komedie o plnění si životních snů. Taron Egerton to celé pozvedává o stupínek výš, vůbec byste v něm nehledali nagelovaného frajírka z Kingsmana. Hugh Jackman zde taky konečně odložil ocelové drápy a upnuté elasťáky, aby vtipně ztvárnil dobrosrdečného alkoholika.

Narcos (2015) (seriál)

Fantastický seriál, pokud jako já nejste fanoušek rádoby nerdů z Big bang theory, ani neslintáte u digitálních draků v Game of thrones, tohle je jeden z mála nových seriálů, co se vám bude líbit. Speciálním bonusem potom je, pokud máte rádi 80.-90. léta. Dva díly vydají za jeden průměrný celovečerní film. Podle rozhovorů se skutečnými agenty Peňou a Murphym je zhruba 60 % fikce, ale i těch reálných 40 % musela být velká jízda. Násilí a sex jsou zde podány velmi syrově, občas by stačilo pár náznaků (některé scény by před 20 lety na Nově vysílali až po 22. hodině s podtitulem erotický thriller :-) První série je bez chyby, pomalu se rozjíždí od Pablových prvních pašeráckých krůčků až do konce, kdy je z něho nepsaný vládce Kolumbie. Druhá série zhruba mezi druhým a šestým dílem místy trochu skřípe, je tam dost zbytečné nostalgie, kdy se Pablo vrací v myšlenkách zpátky a vlastně se nic neděje, až konec se zase rozjede do velkého finále. Třetí série se odehrává po Pablově smrti, kdy už samotný agent Peňa jde po konkurenčním kartelu z Cali. Většina postav je známá už z předchozích sérií, ale zde pochopitelně získávají více prostoru. Kvalitativně je to skoro jako první série, rozhodně lepší než většina dvojky.

Velká hra (2017)

Parádní film, místy trochu ukecaný, ale po celou dobu se rozhodně nenudíte. Jessica Chastain předvádí životní výkon, doteď jsem ji měl zafixovanou spíše jako představitelku ušmudlaných nenalíčených vědátorek ze scifi, tady je z ní kočka. Idris Elba se s ní skvěle doplňuje, ale přece jen na mě působí ve filmu trochu násilně, že tam prostě museli dát černocha, coby vzdělaného bohatého právníka, aby to bylo dostatečně politicky korektní (její skutečný právník byl běloch a zas tak výraznou roli v příběhu nehrál).

Zabít Gunthera (2017)

Je to tak hloupé, až je to místy dobré. Béčko s praštěným, ale neotřelým nápadem, je tam Švarcík coby áčkový herec a i pár scén není úplně marných. Film je taková jednorázovka, když máte náladu trochu experimentovat (ideálně i promile v krvi) a jste ochotní přetočit dopředu pár scén. Druhá polovina a hlavně závěr už dost skřípe.