• Životopisný

Příliš vzdálený most (1977)

I přes své stáří je to stále impozantní válečný film a to dokonce i po stránce trikové. Tvůrci museli použít obrovský komparz a tucty kusů skutečné válečné techniky. Market Garden byla přehnaně ambiciózně naplánovaná operace, které se navíc od začátku sypal písek do motoru, ovšem kdyby vyšla, mohlo to zkrátit válku o měsíce. Ve filmu doslova cítíte zoufalství vojáků, který byli shozeni do vosího hnízda, ale snaží se s tím nezvratným osudem nějak se ctí poprat.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Moje nejoblíbenější tarantinovka, úplný čtvrtlibrák se sýrem. Je tady tak akorát jeho ukecanosti, tak akorát násilí a má to všechno styl a grády. Napoprvé by to někomu možná přijde zmatené, ale při opakovaných shlédnutích už si jen vychutnáváte nesmrtelné hlášky.

Vlk z Wall Street (2013)

I při tříhodinové stopáži se rozhodně nebudete nudit, protože je to jedna velká jízda. Geniální hlášky jako "máš moje prachy přilepený na kozách, takže technicky pro mě pracuješ". Matné vzpomínky, kterak totálně sjetý Jordan přiveze svoje Lamborghini domů bez škrábnutí (a ve skutečnosti odřel řadu stojích aut a nabral na kapotu květináč). Jestli je na Wall Street aspoň z poloviny taková zábava, chci být taky makléř.

Nespoutaný Django (2012)

Z tohohle filmu se zbytečně dělá něco víc. Je to jen ukecaná krvavá tarrantinovka v kulisách jižanského westernu. Ano má to spoustu vtipných momentů (členové ku-klux-klanu špatně vidí skrz kápě, ale když je ušila manželka jednoho z nich, tak si přece nebudou stěžovat), Christoph Waltz hraje famózně, ale dohromady je to nesourodý zmetek, kde postavy jen přejíždějí z jednoho místa na druhé, aby tam utrousily pár cool hlášek nebo prolily pár hektolitrů krve.

Zabiják & bodyguard (2017)

Příjemná akční komedie na pomezí áčka (herci, kamera) a béčka (scénář). Asi nebudete mít potřebu si to pustit ještě jednou, ale pokud hledáte na večer akčňák u kterého se i zasmějete, můžu doporučit, takový lehký nadprůměr.

Interstellar (2014)

Já tomu Nolanovi asi nikdy úplně nepřijdu na chuť, ty jeho samoúčelně megapompézní scény, kterými se snaží maskovat impotenci scénáře. Ano je to hezky natočené, ale dohromady to vlastně nedává smysl. Zaujala snad jen úvodní myšlenka, kdy dětem ve škole cenzurují technologické úspěchy minulých dob, protože ve zkrachovalé budoucnosti jsou potřeba hlavně traktoristé a na vědu nejsou čas ani peníze.

John Wick 2 (2017)

Sice skvěle natočené akční scény, hezké lokace, ale místy to působí až jako lehká parodie. Zápletka už je trochu uvěřitelnější než v prvním díle, kde Wick vyvraždil půlku ruské mafie jen kvůli autu a štěněti, ale pořád je lepší se moc nezaobírat detaily a jen se bavit. Několikrát se zde opakuje osvědčené schéma "napřed jednou rukou zastřelím 50 řadových poskoků a pak 5 minut bojuju s hlavním bossem". Keanu sice pro svou roli opravdu dřel, válel se po žíněnkách s mistry bojových umění a na střelnici nechal kýbl kouřících nábojnic, ale k čemu to je, když potom likviduje padouchy tempem ala Žhavé výstřely 2 (chybí už jen počítadlo mrtvol v horním rohu). Místo roztahané trilogie z toho možná měli udělat jeden slušný film.

Týpci a zbraně (2016)

Vtipná krimikomedie, kterou táhne hlavně Jonah Hill coby samolibý psychopatický obchodník se zbraněmi.

Železná srdce (2014)

Asi nejlepší film z II. světové od dob Zachraňte vojína Ryana. Občas se snaží nahlížet i do stavu mysli vojáků co to spolu táhnou už půl války, anebo vyjukaného nováčka. Chválím věrně podanou válečnou techniku, dokonce Tiger je zde opravdický Tiger a ne přestavěný buldozer oblepený hranatým pancířem! Trošku zvláštně působí akorát nadměrné použití trasírek v kulometech, takže pak přestřelka vypadá místy jako ze Star Wars. Nechybí samozřejmě trocha amerického patosu až kýče, ale jde o standardní blockbusterové množství. Značně přepálený je akorát závěr, kdy jeden americký tank téměř odrazí půlku Wehrmachtu.

Osm hrozných (2015)

Vydržel jsem asi hodinu, ale pak jsem to vypnul. Ze začátku jsou tam pompézní širokoúhlé záběry zimní divočiny jak z National geographic, postupně se objevují další a další postavy a celkem slibně se to rozjíždí (postavám zde ještě odpustíte jistou tarrantinovskou ukecanost). Ovšem potom všichni přijedou do zájezdního hostince a tady začíná utrpení nekonečných nesmyslných dialogů. Vezměte si nejnudnější ukecané scény z Reservoir Dogs, umocněte si je na druhou, výsledek třikrát natáhněte a získáte přibližnou představu toho, jak moc tentokrát pošuk z videopůjčovny přepálil stopáž.