• Životopisný

Venom (2018)

Venoma jsem prakticky neznal, jenom jsem si ho pamatoval jako jednoho ze záporáků z kresleného Spidermana. Vůbec nic jsem od filmu nečekal, ale dostal jsem velmi příjemné překvápko. Solidní akční jízda s vtipnými hláškami, promakanými efekty a sympatickými postavami. Jednoznačně nejlepší Marvelovka za posledních několik let.

BlacKkKlansman (2018)

Nějak mě to nebavilo, čekal jsem od toho trochu víc komediálních prvků a i větší spád. Takhle se to vleklo a byla to spíš taková agitka ve stylu "black lives matter" a nenápadné levičácké kopání do Trumpa. U spousty scén si člověk nebyl jistý, jestli je humornost situace schválně tak nadsazená nebo jenom autorům ujelo agitační přehrávání.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Je to vlastně strašná krávovina, ale když to berete jako komedii až parodii, tak se i dobře zasmějete. Plusem jsou slušné efekty a lokace.

Ant-Man a Wasp (2018)

Taková pohádka, ale celkem hezky natočená. Je tam pár opravdu vtipných scének se zvětšováním a zmenšováním. Sbírka zvětšovacích angličáků je super.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Proč museli tak hrozně přepálit ten závěr? Tom Cruisů se tady zase omladil o 20 let, ale kupodivu to celkem funguje. První 2/3 filmu jsou parádní, příběh se postupně rozjíždí a je to místy až oldschoolový akčnák. Auto-moto honička v ulicích Paříže je naprosto skvostná, žádné laciné CGI výbuchy, připomnělo mi to devadesátkové poklady jako třeba Ronin. Jenže pak se příběh začne zbytečně zamotávat, přibývají nové a nové postavy a především každý klame každého ve stylu "to není můj synovec, to je moje babička". Pak se "náhodou" půlka Ameriky sejde kdesi v Kašmíru a začínají přepálené akční scény, kdy Tom letí v hořícím vrtulníku a snaží se taranovat druhý vrtulník s padouchem, aby pak doslova v poslední vteřině zabránil výbuchu atomovky. K Mission Impossible sice neuvěřitelné akce patří, ale stejně by si občas scénárista mohl dát obklad na čelo a největší šílenosti proškrtat. Tak nakonec edit a hvězdička nahoru: doporučuju se kouknout na Youtube na nějaká making of videa, oni to skoro všechno natáčeli skutečně, Tom si sám lítal s vrtulníkem, skákal s padákem a i na motorce jezdil. Scénář je sice pořád děravý, ale akční scény jsou sakra poctivě udělané.

Solo: Star Wars Story (2018)

Hodnocení je tak na pokraji 3 a 4 hvězdiček. Je to efektní blockbuster se vším všudy, jsou to Star Wars, ale je to bohužel už i trochu ždímačka, kde převyšuje forma nad obsahem. Ale i tak film hezky odsýpá a přinese i pár menších zápletek. Asi se nezařadí po bok svých kultovních bratříčků, ale bál jsem se, že to bude horší, někteří škarohlídi tady z toho dělají propadák.

Deadpool 2 (2018)

Jednička mi přišla lepší. Tady bylo sice několik geniálně vtipných scének, ale jako celek to působilo nějak poslepovaně a nastavovaně. Trochu moc patosu o lásce, rodině a týmovosti. Druhý díl bohužel nasákl infantilním "X-men" faktorem, takže se tam motají tucty dalších mutantů. Bylo tam taky zbytečně nacpáno spousta odkazů na jiné filmy, místy to působilo spíš jako citování z encyklopedie. Nechápal jsem, proč si Deadpool sestavil celý tým mutantů jen proto, aby o 10 minut později 90 % z nich prakticky zaráz zemřelo a zůstala pouze rasově korektní černoška. Jako jednorázová letní zábava to nezklame, ale čekal jsem trochu víc.

Escobar (2017)

Asi jsem moc ovlivněný tím, že mám nakoukané Narcos, plus jsem četl bichli Zabít Pabla, ale tohle byla slabota. Jako obsazení, kostýmy a atmosféra jsou dobré. Bardem je postavou asi i lepší Escobar než byl Moura, ale stejně to celé nějak pajdá. Kdo ten příběh nezná, tak se podle mě nemá ve filmu šanci moc orientovat. Jsou tam náhodně zamíchané odkazy na důležité momenty z příběhu, ale nezasvěcený divák nemá šanci poznat, kdo je který právník či policajt, proč se najednou odpálí letadlo nebo co dělá Escobar ve věznici-zámku. Spíš se film nese v duchu vzpomínek hysterické novinářky a bývalé Pablovi milenky v jedné osobě.

Dokonalá loupež (2018)

Dal bych tak 3,5 hvězdičky, za vizuál jsou to 4 celé. Zajímavě natočený akční film o partě profesionálních lupičů a partě zpustlých poldů, co jdou po nich. Děj občas trochu zvláštně odbíhá k rodinným problémům hlavních hrdinů, ale jinak je tu klasické heist schéma, akorát s malým překvapením na závěr. Kladně hodnotím realisticky podané zbraně a přestřelky, nekonají se žádné třímetrové skoky v dešti jisker a výbuchů.

Tomb Raider (2018)

Hodnocení na pomezí 3-4 hvězdiček, ta čtvrtá je spíš za vizuál. Je to hezky natočená pohádka, akce střídá akci a příběh odsejpá bez větších hluchých míst. Jak už tu někdo zmiňoval, chvílemi to občas připomíná spíš Indiana Jonese.