• Životopisný

Nespoutaný Django (2012)

Z tohohle filmu se zbytečně dělá něco víc. Je to jen ukecaná krvavá tarrantinovka v kulisách jižanského westernu. Ano má to spoustu vtipných momentů (členové ku-klux-klanu špatně vidí skrz kápě, ale když je ušila manželka jednoho z nich, tak si přece nebudou stěžovat), Christoph Waltz hraje famózně, ale dohromady je to nesourodý zmetek, kde postavy jen přejíždějí z jednoho místa na druhé, aby tam utrousily pár cool hlášek nebo prolily pár hektolitrů krve.

Czech Made Man (2011)

Trochu hollywoodská pohádka v českém stylu, ale stejně to má něco do sebe. Objevuje se tady i kupa známých herců. Plus to Budař táhne svým výkonem.

Počátek (2010)

Přehajpovaná samoúčelná slátanina, jako ostatně téměř všechny Nolanovy filmy. Režisér chce natočit akčňák plný spektakulárních efektů, ale zároveň se mu nechce sepisovat dlouhý příběh nebo dokonce trochu rozvíjet postavy. Tak si vymyslí plytkou zápletku o pronikání do snů, což mu umožní v jednom filmu obracet města vzhůru nohama, cestovat mrknutím oka z města do zasněžených hor. To vše bez nějaké logické návaznosti a vysvětlování. Postavy připomínají spíš náhodné figurky vhozené do nového levelu videohry. Díry ve scénáři vyplní pár nesouvisejícími hádankami, takže si pak vesničtí intelektuálové mohou toto veledílo pouštět třikrát po sobě a připadat si děsně chytře, když v tom instantním guláši hledají skryté poselství, které tam není.

Angel-A (2005)

Tohle dílko mi dlouho zůstávalo utajeno, až jsem na něj jednou (díkybohu) narazil na ČSFD. Nádherný stylový černobílý film o životě a lásce. Musíte mít na něho možná lehce melancholickou náladu, ale pak vám sedne. Ze začátku se jeví, že to snad ani není Besson, ale v průběhu se objeví i mafiáni, podfuky a pár rvaček. Každý by zkrátka chtěl mít svého vysokého blonďatého anděla. Bonusem je i skvělý soundtrack, který podkresluje precizní noir atmosféru.

Království nebeské (2005)

Pokud nechcete spáchat sebevraždu nudou, nestahujte, ehm tedy nekupujte si director's cut. Do už tak celkem rozvláčného filmu to vnese další půlhodinu nudného žvanění.

Big Lebowski (1998)

Napřed si říkáte "co to sakra je", ale pak si na ten styl zvyknete a dobře se bavíte. Je to jeden z filmů, který čím víckrát vidíte, tím víc si ho užíváte, protože už znáte hlášky a scénky ( I'll suck your cock for a thousand dollars).

Ronin (1998)

S odstupem času je už trochu poznat devadesátkový nádech, ale jinak je to precizní řemeslný prácička. Na filmu se taky pozitivně podepsala spolupráce s Francií, takže ulice a lidé vypadají dost autenticky. Automobilová honička centrem Paříže v protisměru je famózní (i když z některých aut létají mraky umělých jisker a za některé okamžité výbuchy by se nemusela stydět ani Kobra 11). Scénář sice má v sobě pár děr, ale dnes je tento film už klasika.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Moje nejoblíbenější tarantinovka, úplný čtvrtlibrák se sýrem. Je tady tak akorát jeho ukecanosti, tak akorát násilí a má to všechno styl a grády. Napoprvé by to někomu možná přijde zmatené, ale při opakovaných shlédnutích už si jen vychutnáváte nesmrtelné hlášky.

Olověná vesta (1987)

Tak tohle mě dost minulo. Místo válečného filmu je to spíš psychologická sonda do duše jednoho vojáka. V prvním půlce filmu je to o výcviku a šikaně nováčků v táboře, druhá polovina už se potom odehrává ve Vietnamu. Tady si Kubrick dost vymýšlí, opravdu mě rozesmála dlouhá závěrečná scéna, kdy vojáci za podpory tanku pročesávají betonové trosky velkého města. Tady je snad více boje ve městě a s tanky, než kolik bylo reálně za celou Vietnamskou válku.

Sexmise (1983)

Geniální polská komedie. Vůbec nechápu, jak mohlo v 80. letech ve Východním bloku něco takového vzniknout a neskončit to jako trezorový film. Je tam spousta narážek na totalitně řízenou společnost, cenzuru a policejní represi vůči undergroundu. I po trikové stránce je film povedený.